Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Buna seara,

Sper ca ma adresez in topicul care trebuie.

Ma intereseaza si pe mine actele necesare pentru a-mi co-asigura sotul. In sensul ca el nu lucreaza cu carte de munca si tare as vrea sa il iau in intretinere cel putin pana gaseste ceva legal. Din cate am citit as avea nevoie de certificatul de casatorie, o adeverinta de la finante ca nu are venituri si o declaratie pe propria raspundere ca sunt de acord sa il co-asigur. Cu toate acestea ma prezint la angajatorul meu si mai departe se descurca el?

va multumesc frumos

-----------------------------------------
25+ cu Dragos-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

Buna seara,

Sper ca ma adresez in topicul care trebuie.

Ma intereseaza si pe mine actele necesare pentru a-mi co-asigura sotul. In sensul ca el nu lucreaza cu carte de munca si tare as vrea sa il iau in intretinere cel putin pana gaseste ceva legal. Din cate am citit as avea nevoie de certificatul de casatorie, o adeverinta de la finante ca nu are venituri si o declaratie pe propria raspundere ca sunt de acord sa il co-asigur. Cu toate acestea ma prezint la angajatorul meu si mai departe se descurca el?

va multumesc frumos

-----------------------------------------
25+ cu Dragos-Andrei


Si copie dupa actul lui de identitate.
Mai departe, angajatorul il va inscrie in declaratiile lunare pe care le depune la Casa de asigurari, cu aceasta calitate - de coasigurat.
De indata ce incepe sa aiba propriile lui venituri (deci si asigurare) anunti angajatorul, care la randul lui il scoate din declaratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Multumesc frumos Mediajust pentru rapiditate.

Inca ceva, declaratia trebuie data la notar?

-----------------------------------------
25+ cu Dragos-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

Multumesc frumos Mediajust pentru rapiditate.

Inca ceva, declaratia trebuie data la notar?

-----------------------------------------
25+ cu Dragos-Andrei


Nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Multumesc frumos inca o data

-----------------------------------------
25+ cu Dragos-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Daca vom intra in concediu fara plata acum, la sfarsitul anului, se face intrerupere in vechimea in munca, din cate stiu eu. Eu intentionez sa proiectez un bebe si m-ar interesa daca sunt cumva in pericol sa-mi pierd dreptul de a beneficia de CIC daca raman insarcinata in aceasta perioada. Ce as putea sa fac in acest caz? Pot sa-mi platesc singura asigurarile?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fiind vorba de 4 zile pe luna nu se pune in discutie ca nu ai fi asigurata sau nu ai realiza venituri impozabile. Asa ca este in regula.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taticutzul spune:

Buna ziua,
Am nevoie de ceva lamuriri de la cineva care stie:
sotia e in somaj(somajul se termina pe 10.12)data nasterii presupusa (in urma morfologiei fetale)e 4-6.02.2010
Cum sa procedez sa ia concediul de maternitate(si daca poate beneficia)ce acte trebuie si unde trebuie depuse(cumva la AJOFM=somaj)
Multumesc pentru viitoarele raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui taticutzul

Buna ziua,
Am nevoie de ceva lamuriri de la cineva care stie:
sotia e in somaj(somajul se termina pe 10.12)data nasterii presupusa (in urma morfologiei fetale)e 4-6.02.2010
Cum sa procedez sa ia concediul de maternitate(si daca poate beneficia)ce acte trebuie si unde trebuie depuse(cumva la AJOFM=somaj)
Multumesc pentru viitoarele raspunsuri



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141420&whichpage=18

Este suficienta o singura intrebare pentru a primi raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui vladhana

Daca vom intra in concediu fara plata acum, la sfarsitul anului, se face intrerupere in vechimea in munca, din cate stiu eu. Eu intentionez sa proiectez un bebe si m-ar interesa daca sunt cumva in pericol sa-mi pierd dreptul de a beneficia de CIC daca raman insarcinata in aceasta perioada. Ce as putea sa fac in acest caz? Pot sa-mi platesc singura asigurarile?



Hana&Vlad-Cristian
http://photos.yahoo.com/vladhana


Te referi la concediul fara plata impus de Legea 329/2009?
Daca da, nu influenteaza in niciun fel drepturile adiacente (mai putin leafa, desigur).

Art.10, alin.(6):
Zilele libere sau, dupa caz, reducerea programului de lucru prevazute la alin. (1) si la alin. (3)—(5) nu afecteaza durata concediului de odihna anual si sunt asimilate unei perioade de activitate, inclusiv in specialitate, efectiva. Salariatul beneficiaza in aceasta perioada de toate drepturile cuvenite, potrivit legii, altele decat cele salariale.

Mergi la inceput