Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liaT spune:

Buna seara, nu am mai intrat de mult pe acest forum dar problemele cu cei mici si cele de acasa te pot tine la distanta.
Am si eu o intrebare ce apartine acestui subiect pot sau nu sa beneficiez de somaj, cazul meu fiind urmatorul: sunt angajata la o firma din octombrie 2002 iar in octombrie 2004 am nascut-o pe prima fetita ,in decembrie 2006 am nascut-o pe a doua si am ramas in CIC pana in 6 decembrie 2008, din 7 decembrie 2008 pana in prezent sunt in concediu fara plata conform contractului colectiv de munca nr 289 din 2006 art. 62.Din 7 decembrie 2009 ar trebui sa ma intorc la munca dar postul meu s-a desfintat si as vrea sa intru in somaj:Oare se poate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui liaT

Buna seara, nu am mai intrat de mult pe acest forum dar problemele cu cei mici si cele de acasa te pot tine la distanta.
Am si eu o intrebare ce apartine acestui subiect pot sau nu sa beneficiez de somaj, cazul meu fiind urmatorul: sunt angajata la o firma din octombrie 2002 iar in octombrie 2004 am nascut-o pe prima fetita ,in decembrie 2006 am nascut-o pe a doua si am ramas in CIC pana in 6 decembrie 2008, din 7 decembrie 2008 pana in prezent sunt in concediu fara plata conform contractului colectiv de munca nr 289 din 2006 art. 62.Din 7 decembrie 2009 ar trebui sa ma intorc la munca dar postul meu s-a desfintat si as vrea sa intru in somaj:Oare se poate ?

Liana si mica Alexia (10.10.2004)
http://community.webshots.com/user/lianatodoni


Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui liaT

Buna seara, nu am mai intrat de mult pe acest forum dar problemele cu cei mici si cele de acasa te pot tine la distanta.
Am si eu o intrebare ce apartine acestui subiect pot sau nu sa beneficiez de somaj, cazul meu fiind urmatorul: sunt angajata la o firma din octombrie 2002 iar in octombrie 2004 am nascut-o pe prima fetita ,in decembrie 2006 am nascut-o pe a doua si am ramas in CIC pana in 6 decembrie 2008, din 7 decembrie 2008 pana in prezent sunt in concediu fara plata conform contractului colectiv de munca nr 289 din 2006 art. 62.Din 7 decembrie 2009 ar trebui sa ma intorc la munca dar postul meu s-a desfintat si as vrea sa intru in somaj:Oare se poate ?






Multumesc pentru promptitudinea raspunsului dar cum un caz de aceasta natura se rezolva mai greu mai am cateva intrebari pentru Mediajust sau Marius: am sunat si la somaj in timisoara si mi-au sus ca ei nu stiu de articolul 62 din legea contractului colectiv si ca faptul ca am mai luat un an concediu fara plata dupa CIC nu pot beneficia de somaj ca nu am 12 luni venituri in ultimele 24 luni lucrate, nu am inteles nimic din ce au vrut sa zica asa ca daca se poate imi explicati si mie ce s-a intamplat cu contractul meu pe perioada concediului fara plata in baza art 62 din legea mentionata si daca pot pana la urma sa beneficiez de somaj sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui liaT

Citat:
citat din mesajul lui liaT

Buna seara, nu am mai intrat de mult pe acest forum dar problemele cu cei mici si cele de acasa te pot tine la distanta.
Am si eu o intrebare ce apartine acestui subiect pot sau nu sa beneficiez de somaj, cazul meu fiind urmatorul: sunt angajata la o firma din octombrie 2002 iar in octombrie 2004 am nascut-o pe prima fetita ,in decembrie 2006 am nascut-o pe a doua si am ramas in CIC pana in 6 decembrie 2008, din 7 decembrie 2008 pana in prezent sunt in concediu fara plata conform contractului colectiv de munca nr 289 din 2006 art. 62.Din 7 decembrie 2009 ar trebui sa ma intorc la munca dar postul meu s-a desfintat si as vrea sa intru in somaj:Oare se poate ?



Liana si mica Alexia (10.10.2004)
http://community.webshots.com/user/lianatodoni


Multumesc pentru promptitudinea raspunsului dar cum un caz de aceasta natura se rezolva mai greu mai am cateva intrebari pentru Mediajust sau Marius: am sunat si la somaj in timisoara si mi-au sus ca ei nu stiu de articolul 62 din legea contractului colectiv si ca faptul ca am mai luat un an concediu fara plata dupa CIC nu pot beneficia de somaj ca nu am 12 luni venituri in ultimele 24 luni lucrate, nu am inteles nimic din ce au vrut sa zica asa ca daca se poate imi explicati si mie ce s-a intamplat cu contractul meu pe perioada concediului fara plata in baza art 62 din legea mentionata si daca pot pana la urma sa beneficiez de somaj sau nu.


Liana si mica Alexia (10.10.2004)
http://community.webshots.com/user/lianatodoni


Pe perioada concediului fara plata contractul tau individual de munca a fost suspendat, cu rezervarea postului.

Daca postul tau s-a desfiintat, trebuie sa primesti decizia de concediere imediat ce te reintorci la slujba. Pe baza acesteia, vei fi in situatia art. 17 alin. (1) lit. h) din Legea 76/2002 modificata:
"In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
h) le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;"

Art. 35 alin. (3) din aceeasi lege reglementeaza valorificarea "Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.
(3) Pentru persoanele prevazute la art. 17 alin. (1) lit. h), stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadelor de asigurare realizate inainte de suspendarea raporturilor de munca sau de serviciu.

Deci, exact punctul h) sus-enuntat. Cele 12 luni vor fi acelea de dinaintea nasterii.
Prezinta acest parcurs juridic, cred ca va fi lamuritor.

Mai intreaba-i daca situatia ar fi fost diferita in cazul in care ti se desfiinta postul dupa CIC, inaintea concediului fara plata. Raspunsul corect este nu, te-ai fi aflat tot aici, deci nu vad relevanta acestui concediu de un an, dat fiind ca-ti trebuie 12 luni in ultimii 2 ani, iar perioada de CIC se "sare" din socoteala cf. art. 35.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liaT spune:

Multumesc din nou pentru ajutor , maine am intalnire cu conducerea firmei si dupa aia ma duc la somaj cu aceste extrase din lege sa vad daca si asa primesc tot acelasi raspuns, dar de data asta cer si o copie a cartii de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui liaT

Multumesc din nou pentru ajutor , maine am intalnire cu conducerea firmei si dupa aia ma duc la somaj cu aceste extrase din lege sa vad daca si asa primesc tot acelasi raspuns, dar de data asta cer si o copie a cartii de munca.

Liana si mica Alexia (10.10.2004)
http://community.webshots.com/user/lianatodoni


Ai grija ca decizia de concediere sa fie emisa conform art. 65 alin.1 Codul muncii, altfel nu poti beneficia de somaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidu75 spune:

Buna, am si eu o intebare pentru o prietena care a fost in CIC din 2007 pana in luna mai 2009, apoi a avut concediu fara plata pana pe 15.09.2009 cand s-a angajat la alta firma cu contract pe durata determinata pana in februarie 2010.Beneficiaza de somaj daca nu mai prelungeste contractul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa ai u;timele 12 luni lucrate pt a beneficia de somaj din cate stiu eu....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Firma la care lucrez ne-a dat preavizul de 20 zile lucratoare in care eram avertizati ca societatea isi va restrange activitatea incepand cu data de 30 ianuarie. Am fost sfatuiti ca dupa incheierea contractului de munca ne putem depune dosarele pentru somaj.
Beneficiem de somaj daca firma nu si-a achitat datoriile catre stat? Stiu ca declaratiile au fost depuse lunar la ITM, dar nu stim daca contributia a fost achitata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pot intra in somaj daca in ultimii 3 ani si 7 luni am fost in CIC (2 CIC-uri, unul in prelungirea celuilalt)?


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput