Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauraura spune:

buna ziua am si eu o intrebare. am fost in CIC pana pe 11.12.2009, din 13.12.2009 pana pe 12.01, am fost in preaviz , urmand sa intru in somaj . in prezent sunt posesoare a titulaturii somer . care este problema mea o sa fie intrebarea
problema mea este :
firma la cer am lucrat mi-a inchis cartea de munca in data de 12.01.2010,,actele toate fiindu-mi date in data de 10.02.2010, in data de 11.02.2010 am fost la AMOFM sa depun actele numai ca mi s-a spus ca datorita faptului venit in a 31 a zi de la data incheierii carti de munca voi intra in somaj incepand cu aceasta data si nu cu 11.01, ca vezi doamne legea spune 30 zile de la data incheierii carti de munca ,lucru pe care nici eu nici cei de la firma nu l-au stiut.
Acum vine si intrebarea: pentru aceasta luna fara plati la CAS si pensie imi pot plati singura? cum si unde ?
va multumesc pentru raspunsul oferit
Aura

Andrei Alexandru o minune de copil 11.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce vrei sa platesti neaparat acea fractiune de luna?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraura spune:

pentru continuitate , pentru o eventuala sarcina aparuta in aceasta perioada , de fapt asa imi propusesem , dar mi-e teama ca acest lucru imi va crea probleme in cazul sarcinii la indemnizatie

dar sa vad ce se poate face k,eventual amanam sarcina

Andrei Alexandru o minune de copil 11.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraura spune:

am un raspuns se paote plati la casa de pensii cica ar fi 31% din venitul declarat in urma unui contract cu casa de pensii, dar in cazul meu imi poate afecta somajul , asa ca mai bine imi vad de treab , iar daca mai ajung pana la pensie lucrez 1 luna in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect - nu te stresa.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauraura

pentru continuitate , pentru o eventuala sarcina aparuta in aceasta perioada , de fapt asa imi propusesem , dar mi-e teama ca acest lucru imi va crea probleme in cazul sarcinii la indemnizatie

dar sa vad ce se poate face k,eventual amanam sarcina

Andrei Alexandru o minune de copil 11.12.2007
Am fost in aceiasi situatie ca si tine,am intrebat in stanga si in dreapta si pana la urma mi-a raspuns de la Autoritatea Nationala pentru Protectia Familiei si a Drepturilor Copilului,spunandu-mi ca in calculul celor 12 luni pe care trebuie sa ai pentru CIC se includ si fractiunile de luna,considerandu-se luna intreaga.Prin fractiune de luna se intelege sa ai cel putin jumatate din lunile lucratoare ale acelei luni.Prin exceptie se accepta ca o singura luna din cele 12 sa aiba mai putine zile.[OUG 148/2005]
Intrebasem si pe forum daca voi beneficia,si Mediajust mi-a spus ca nu..dar din fericire m-am interesat mai mult.

poze
Cristina cu Seby 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Busha spune:

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

buna,am si eu nevoie de un pic de ajutor,am lucrat la o firma din 2008 01,06 firma nu ma mai poate plati si mi sa zis ca ma dau in somaj azi am aflat ca nu ma poate da in somaj fiindca nu a platit in ultimele 6 luni contributiile dupa mine ,va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in cazul acesta,va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te duci la AJOFM si iti spun ei exact ce poti sa faci.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Citat:
citat din mesajul lui leokris

buna,am si eu nevoie de un pic de ajutor,am lucrat la o firma din 2008 01,06 firma nu ma mai poate plati si mi sa zis ca ma dau in somaj azi am aflat ca nu ma poate da in somaj fiindca nu a platit in ultimele 6 luni contributiile dupa mine ,va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in cazul acesta,va multumesc.

poze


Am fost in aceiasi situatie, iar cei de la AJOFM mi-au zis ca nu pot face nimic. Dar nu m-am lasat pagubasa. Am platit din buzunarul meu asigurarile de somaj pentru perioada neacoperita de firma ( 13 luni) la trezoreria sectorului in care are firma sediul. Cei de la firma mi-au completat adeverinta de care am avut nevoie, dar dupa indelungi rugaminti mai frumoase sau mai urate.

Editez: daca nici macar nu au depus declaratiile la ITM nu stiu daca se mai poate face ceva.

Mergi la inceput