Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna ziua,

Nu stiu daca ma adresez topicului care trebuie dar nu am gasit altul mai apropiat ca subiect (cel cu concedii am vazut ca este inchis).

Am intrat in concediul de maternitate incepand cu 1.09.2010, data probabila a nasterii este 19.11.2010 si am o nelamurire: la calculul indemnizatiei CIC se considera si cele aproximativ 2,5 luni de concediu de maternitate anterioare nasterii?
Se ia in calcul venitul net din concediu de maternitate pentru calculul indemnizatiei CIC?

Va multumesc!

mamica lui Alexandru (04.06.2006), 34+ cu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Monnica, conf. HG 1025/2006:ART. 19^1
"(1) La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau în considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obinute în conditiile art. 5, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 4 alin. (7).
(4) Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul."
Daca nasti in nov.2010, se ia in calcul si venitul net(conc. de maternitate) din sept. si cel din oct( care se va lua in calcul si pt.luna nov).Daca vei avea venituri mai mari in nov. vei fi dezavantajata.
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Multumesc mult, Carmen

mamica lui Alexandru (04.06.2006), 34+ cu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine: pentru o vechime de 9 ani de zile care ar fi durata de somaj primita 6 sau 9 luni de zile?
Multumesc frumos!

Mami de Bianca Maria (25.12.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo_ionita

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine: pentru o vechime de 9 ani de zile care ar fi durata de somaj primita 6 sau 9 luni de zile?
Multumesc frumos!

Mami de Bianca Maria (25.12.2007)



9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Multumesc frumos!

Mami de Bianca Maria (25.12.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissia spune:

buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca puteti.Sunt in somaj si peste o luna ar trebui sa intru in prenatal.intrebarea mea este cum se calculeaza, in functie de somaj sau de salariul de la ultimul loc de munca?

25+ cu
Karina-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In functie de somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Buna ziua,
Eu sunt in CIC incepand cu iulie 2010. Pe perioada cat sunt in CIC si am contractul de munca suspendat cu angajatorul meu se platesc asigurarile sociale(pensie, somaj, sanatate)? ca nu stiu cine ar trebui sa le plateasca(angajatorul mi se pare logic ca nu, daca tot am contractul suspendat). Am vazut ca cei cu care am incheiat contract pt pilonul 2 de pensii au trecut zero in dreptul contributiei mele la pensii incepand cu septembrie 2010 si incerc sa imi dau seama de ce. Dar cu asigurarile de sanatate cum e?
Multumesc mult!
Virginia

Virginia, mamica fericita de Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Virgi17

Buna ziua,
Eu sunt in CIC incepand cu iulie 2010. Pe perioada cat sunt in CIC si am contractul de munca suspendat cu angajatorul meu se platesc asigurarile sociale(pensie, somaj, sanatate)? ca nu stiu cine ar trebui sa le plateasca(angajatorul mi se pare logic ca nu, daca tot am contractul suspendat). Am vazut ca cei cu care am incheiat contract pt pilonul 2 de pensii au trecut zero in dreptul contributiei mele la pensii incepand cu septembrie 2010 si incerc sa imi dau seama de ce. Dar cu asigurarile de sanatate cum e?
Multumesc mult!
Virginia

Virginia, mamica fericita de Ioana(19.05.2010)


nu se plateste nimic pe perioada CIC.
pe legislatia actuala constituie vechime in munca perioada CIC.

Mergi la inceput