Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Sanatatea se plateste de catre Agentia Judeteana pentru Prestatti Sociale(5,5% din valoarea indemnizatiei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna ziua!
Vreau sa va intreb legat de asigurarile la sanatate, ca sa fii asigurat trebuie sa ai platite ultimele 6 luni, din cate stiu eu. Cum se calculeaza, 5.5% din salariu minim pe economie?
Cazul meu: lucrez din 18 octombrie la o societate, insa am avut o perioada de cateva luni inainte in care nu am fost asigurata. Acum ca sa beneficiez de servicii medicale gratuite trebuie sa fiu acoperita ultimele 6 luni, deci sa mai achit vreo 3-4 luni la un nivel de salariu minim, corect? voiam sa va intreb daca stiti cum se calculeaza: 18oct -18ianuarie = 3 luni si atunci ar mai trebui sa achit 3 luni, sau se calculeaza numai lunile noiembrie si decembrie, ca fiind luni intregi, si atunci mai trebuie sa achit 4 luni.
Si inca ceva: care este legea care stipuleaza ca pentru a avea calitatea de asigurat trebuie sa ai platite cotizatii pe ultimele 6 luni si nu pe ultimii 5 ani, cum era inainte? Nu de alta, dar eu mai am cateva luni in anul trecut in care nu am fost asigurata, si nu vreau sa le platesc daca nu sunt obligata, mai ales ca nu am beneficiat de nici un serviciu medical in acera perioada.
Sper ca m-am facut inteleasa. Multumesc de raspunsuri.

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com
Torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianalaura

Buna ziua!
Vreau sa va intreb legat de asigurarile la sanatate, ca sa fii asigurat trebuie sa ai platite ultimele 6 luni, din cate stiu eu. Cum se calculeaza, 5.5% din salariu minim pe economie?
Cazul meu: lucrez din 18 octombrie la o societate, insa am avut o perioada de cateva luni inainte in care nu am fost asigurata. Acum ca sa beneficiez de servicii medicale gratuite trebuie sa fiu acoperita ultimele 6 luni, deci sa mai achit vreo 3-4 luni la un nivel de salariu minim, corect? voiam sa va intreb daca stiti cum se calculeaza: 18oct -18ianuarie = 3 luni si atunci ar mai trebui sa achit 3 luni, sau se calculeaza numai lunile noiembrie si decembrie, ca fiind luni intregi, si atunci mai trebuie sa achit 4 luni.
Si inca ceva: care este legea care stipuleaza ca pentru a avea calitatea de asigurat trebuie sa ai platite cotizatii pe ultimele 6 luni si nu pe ultimii 5 ani, cum era inainte? Nu de alta, dar eu mai am cateva luni in anul trecut in care nu am fost asigurata, si nu vreau sa le platesc daca nu sunt obligata, mai ales ca nu am beneficiat de nici un serviciu medical in acera perioada.
Sper ca m-am facut inteleasa. Multumesc de raspunsuri.

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com
Torturi



Sunt suficiente 6 luni doar in situatia in care in interiorul perioadei de prescriptie (adica 5 ani) n-ai obtinut deloc venituri. Altfel, trebuie sa-ti acoperi "gaurile" din intreaga perioada.
Iti pun aici si textul legal, si vezi unde te incadrezi (functie de nr. de luni in care n-ai platit contributia).

ART. 28
Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite contributia legala pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale. Contributia in acest caz se calculeaza la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere. Nivelul majorarilor de intarziere este cel in vigoare la data platii.
Exemplu de calcul pentru aceasta situatie: O persoana avea obligatia sa plateasca contributia de asigurari sociale de sanatate, dar nu a realizat venituri impozabile pe perioada termenului de prescriptie, respectiv pe ultimii 5 ani. La data de 1 august 2007 se adreseaza casei de asigurari de sanatate pentru a obtine calitatea de asigurat. In urma verificarilor casa de asigurari de sanatate constata ca, in termenul de prescriptie, respectiv 1 august 2002 - 1 august 2007, aceasta persoana nu a realizat venituri impozabile. Pentru a beneficia de pachetul de servicii de baza are obligatia sa plateasca contributia pe 6 luni (1 februarie 2007 - 31 iulie 2007), calculata la nivelul salariului de baza minim brut pe tara in vigoare la data platii, precum si majorari de intarziere la nivelul in vigoare la data platii. Data de la care incepe sa curga perioada de 6 luni incepe de la data de 1 august 2007. Dupa efectuarea acestei plati persoana in cauza are obligatia platii lunare a contributiei la fond, calculata la nivelul salariului de baza minim brut pe tara, daca nu realizeaza venituri impozabile.
ART. 29
Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Codul de procedura fiscala, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada.
ART. 30
(1) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la art. 28 pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la art. 28 sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni.
(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz. Nivelul majorarilor de intarziere este cel in vigoare la data platii.
Exemplu de calcul nr. 1 pentru aceasta situatie: O persoana avea obligatia sa plateasca contributia de asigurari sociale de sanatate, dar pe perioada termenului de prescriptie, respectiv pe ultimii 5 ani, a avut perioade in care a realizat venituri impozabile si perioade in care nu a realizat venituri impozabile si nu a achitat contributia la fond pentru niciuna dintre aceste perioade. La data de 1 august 2007 se adreseaza casei de asigurari de sanatate pentru a obtine calitatea de asigurat. In urma verificarilor casa de asigurari de sanatate constata ca, in termenul de prescriptie, respectiv 1 august 2002 - 1 august 2007, aceasta persoana a realizat venituri impozabile in anii 2002, 2003, 2004, 2005 si 2006. In anul 2007 nu a realizat venituri impozabile in perioada 1 ianuarie 2007 - 1 august 2007. Pe toata perioada termenului de prescriptie, 1 august 2002 - 1 august 2007, persoana in cauza nu si-a achitat contributia la fond. Pentru a obtine calitatea de asigurat la data care a facut aceasta cerere, respectiv 1 august 2007, persoana are urmatoarele obligatii:
- pentru perioada in care a realizat venituri impozabile are obligatia platii contributiei calculate la aceste venituri, inclusiv majorari de intarziere si obligatii fiscale accesorii;
- pentru perioada in care nu a realizat venituri impozabile are obligatia platii contributiei lunare calculate la salariul minim brut pe tara pe o perioada de 6 luni, cu majorari de intarzieri calculate pe aceasta perioada incepand cu 1 august 2007.
Exemplu de calcul nr. 2 pentru aceasta situatie: O persoana avea obligatia sa plateasca contributia de asigurari sociale de sanatate, dar, pe perioada termenului de prescriptie, respectiv pe ultimii 5 ani, a avut atat perioade in care a realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu a realizat venituri impozabile, neachitand contributia la fond pentru niciuna dintre aceste perioade. La data de 1 august 2007 se adreseaza casei de asigurari de sanatate pentru a obtine calitatea de asigurat. In urma verificarilor, casa de asigurari de sanatate constata ca, in termenul de prescriptie, respectiv 1 august 2002 - 1 august 2007, aceasta persoana a realizat venituri impozabile in anii 2003, 2004, 2005, 2006, precum si in anul 2007, pana la 31 martie 2007. In anul 2002, in perioada 1 august - 31 decembrie 2002 (5 luni), si in anul 2007, in perioada 1 aprilie - 1 august 2007 (4 luni), nu a realizat venituri impozabile. Pe toata perioada termenului de prescriptie, 1 august 2002 - 1 august 2007, persoana in cauza nu si-a achitat contributia la fond. Pentru a obtine calitatea de asigurat la data la care a facut aceasta cerere, respectiv 1 august 2007, persoana are urmatoarele obligatii:
- pentru perioada in care a realizat venituri impozabile are obligatia platii contributiei calculate la aceste venituri, inclusiv obligatii fiscale accesorii;
- pentru perioada in care nu a realizat venituri impozabile are obligatia platii contributiei lunare calculate la salariul minim brut pe tara pe o perioada de 6 luni, inclusiv obligatii fiscale accesorii, dupa cum urmeaza. Cele 6 luni vor fi compuse din urmatoarele perioade:
- 4 luni din anul 2007, pentru care se va plati contributia calculata la nivelul salariului de baza minim brut pe tara in vigoare la data platii, precum si majorari de intarziere la nivelul in vigoare la data platii, calculate pana la 1 august 2007;
- 2 luni din anul 2002 (decembrie si noiembrie), pentru care se va plati contributia calculata la nivelul salariului de baza minim brut pe tara in vigoare la data platii, precum si obligatii fiscale accesorii calculate in perioada 1 noiembrie 2002 - 1 august 2007.
ART. 31
(1) Pentru situatiile prevazute la art. 28 - 30, termenele de prescriptie privind obligatiile fiscale se calculeaza incepand cu data primei solicitari de acordare a serviciilor medicale, la notificarea CAS sau la solicitarea persoanelor in vederea dobandirii calitatii de asigurat, dupa caz.
(2) Prevederile art. 28 - 30 se aplica corespunzator si in situatia in care pentru aceste persoane este inceputa executarea silita potrivit Codului de procedura fiscala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Multumesc de rapiditatea raspunsului. O sa merg la casa de asigurari sa vad ce si cum. Practic eu in ultimii ani am lucrat, am fost in CIC, in somaj, care (somajul)s-a incheiat pe 15 februarie 2010. Am mai lucrat la o societate din 26 martie pana la 01.iunie, dar sunt aproape convinsa ca nu a platit nici in ziua de azi contributiile, mai ales ca nici salariile nu le-am primit, de aceea am si plecat de la firma respectiva. Iar din 18 octombrie m-am angajat la actualul loc de munca. Deci practic eu am fost descoperita perioada 15 februarie - 18 octombrie (cu exceptia lunilor lucrate, insa cum va spuneam sunt sanse mari ca firma sa nu fi platit contributia), si atunci pe perioada respectiva tot eu trebuie sa o acopar sau duc copie dupa cartea de munca la sanatate, sa vada ca societatea era datoare sa plateasca pentru mine pentru perioada 26 martie-01.06.)

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com
Torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Succes!
Pentru perioada in care ai avut contract de munca, dar angajatorul n-a virat contributiile la fondul de asigurari - nu cred ca poti plati singura. Nu poti avea, concomitent, si asigurare voluntara, si obligatorie pe acelasi venit. Titularul acestui drept de creanta este statul (prin Casa), deci el trebuie sa-l execute silit pe datornic (moment la care se va trezi cu o dubla plata). Din depunerile declaratiilor, va fi evident ca nu tu datorezi contributia, ci angajatorul.
Oricum, in cateva minute iti scoate tot istoricul platilor, si te lamuresti ce-ai de facut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Intrebare:
prietena mea intra in somaj incepand cu 1 februarie.
Are in grija o fetita minora de 9 ani, e mama singura.
Are drept la ajutor social sau ceva de genul acesta ?
Eu nu ma pricep deloc.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Intrebare:
prietena mea intra in somaj incepand cu 1 februarie.
Are in grija o fetita minora de 9 ani, e mama singura.
Are drept la ajutor social sau ceva de genul acesta ?
Eu nu ma pricep deloc.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***


Depinde de cuantumul indemnizatiei.
Lasa-ma o ora sa ma uit pe texte, sa vad nivelurile de venit (e o lege nou-nouta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Intrebare:
prietena mea intra in somaj incepand cu 1 februarie.
Are in grija o fetita minora de 9 ani, e mama singura.
Are drept la ajutor social sau ceva de genul acesta ?
Eu nu ma pricep deloc.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***


Depinde de cuantumul indemnizatiei.
Lasa-ma o ora sa ma uit pe texte, sa vad nivelurile de venit (e o lege nou-nouta).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


multumesc din suflet.
e disperata, va lua cca 600 lei parca.

edit: imi scrie asa: "la indemnizatia de somaj e la limita maxima ptr ca are 23 de ani lucrati; indicele e 375 lei; la care se adauga 10% din media de pe ultimele 12 luni lucrate"

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Daria, uite aici:

Legea 277/24 decembrie 2010, publicata in M. Of. 889/30 decembrie 2010

Art. 6
(1) Pentru familia prevazuta la art. 2 alin. (2), al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza pana la 200 lei, cuantumul lunar al alocatiei este stabilit dupa cum urmeaza:
a) 50 lei pentru familia cu un copil;
b) 100 lei pentru familia cu 2 copii;
c) 150 lei pentru familia cu 3 copii;
d) 200 lei pentru familia cu 4 copii si mai multi.
(2) Pentru familia prevazuta la art. 2 alin. (2), al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza intre 201 lei si 370 lei, cuantumul alocatiei este stabilit dupa cum urmeaza:
a) 45 lei pentru familia cu un copil;
b) 90 lei pentru familia cu 2 copii;
c) 135 lei pentru familia cu 3 copii;
d) 180 lei pentru familia cu 4 copii si mai multi.

Probabil ca va fi vorba despre cateva zeci de lei. Normele sunt deocamdata in dezbatere publica, vor fi adoptate peste cateva zile. Aceste cuantumuri nu se vor modifica (legea este deja in vigoare), dar ne vom lamuri acolo in ceea ce priveste dosarul, termene etc.

Insa: conform noii legi a somajului, poate castiga concomitent cu indemnizatia venituri sub indicele social de referinta (adica 500 de lei). Nu stiu daca o ajuta informatia - dar cine stie, poate mai gaseste undeva de lucru...

Succes mult! Nu ezita sa-mi scrii daca mai ai nevoie de vreo vorba de la mine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mediajust, Marius, multumim frumos

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput