Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns persi spune:

va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
ideea e ca eu sunt insarcinata si ar trebui sa nasc prin aprilie ma intereseaza ce tre sa platesc si unde sa nu am intrerupere si sa pot beneficia de cic.
pe pfa nu mai inregistrez venit din iunie asa ca nu pot rezolva cu pfa...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa beneficiezi de CIC trebuie sa existe cele 12 luni anterioare lunii aprilie in acest caz 04.2010 - 04.2011 in care, ori este angajata, ori ai medical, ori ai somaj, ori ai PFA. Alege tu dar trebuie 12 luni cu una din cele de mai sus sau combinatia lor.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

ok...am priceput lucrul asta.
cred ca nu m-am facut inteleasa.
eu in septembrie nu apar nici cum pt ca nu am depus dosarul de somaj iar contractul de munca a incetat cu 31 august.
ce sa fac cu septembrie asta e intrebarea, cum acopar luna asta ,ce si unde tre sa platesc pt a beneficia de cic?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu se poate.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui persi

ok...am priceput lucrul asta.
cred ca nu m-am facut inteleasa.
eu in septembrie nu apar nici cum pt ca nu am depus dosarul de somaj iar contractul de munca a incetat cu 31 august.
ce sa fac cu septembrie asta e intrebarea, cum acopar luna asta ,ce si unde tre sa platesc pt a beneficia de cic?



Am explicat pe pagina anterioara ca luna septembrie va fi considerata integrala, pentru ca ai peste jumatate acoperita (evident, nu mai trebuie sa intarzii cu depunerea somajului - pe care il vei primi incepand cu data depunerii cererii - deja am intrat in octombrie.)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca a incetat contractul cu data de 31 august cum sa fie acoperita luna septembrie?

Citat:

eu in septembrie nu apar nici cum pt ca nu am depus dosarul de somaj iar contractul de munca a incetat cu 31 august.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca a incetat contractul cu data de 31 august cum sa fie acoperita luna septembrie?

Citat:

eu in septembrie nu apar nici cum pt ca nu am depus dosarul de somaj iar contractul de munca a incetat cu 31 august.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Cu veniturile din PFA pe juma de luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aaa.. da ... m-am uitat in spate Corect!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Hai ca mi-a mai picat o fisa (in timp ce spalam vase!):

Mai ai un argument in plus:
Prin aplicarea Ordonantei 58/2010, aia de am injurat-o toti, tu ai asigurare de somaj din PFA pana la 16.09, cand l-ai inchis (in octombrie va trebui sa platesti aia 0,5%).
Prin urmare, jumatate de luna este acoperita clar - deci te afli in termen cu depunerea dosarului (dar nu mai zabovi).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Intrebare referitoare la situatia mea:

Ies din CIC pe data de 18 decembrie 2010 - atunci implineste Daria mea 2 ani. Firma la care am lucrat si-a incetat activitatea, deci nu mai am unde sa ma intorc.

Inseamna ca, din data de 19 decembrie 2010, eu nu mai sunt asigurata? Sanatate, somaj, pensii? Si ca trebuie sa imi reglementez cumva situatia - sa ma angajez altundeva, de exemplu?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput