Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pai vedeti si voi cum va este mai bine. Ma rog, din ce nu este bine.
Sa traiti bine! mama ei de viata!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Incercam, incercam...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sad_ameli spune:

Buna, imi cer scuze ca nu am parcurs toate paginile, dar oricum nu cred ca sunt multe in situatia mea.
In 7 iulie 2008 m-am angajat, apoi am ramas insarcinata. Am lucrat pana in februarie, apoi am intrat in prenatal. Am nascut in aprilie 2009 si de atunci am intrat in concediu. Sau cel putin asa am crezut ca sunt - in concediu de maternitate, dar fara sa primesc indemnizatie, din caza ca nu lucrasem 12 luni inainte. Acum sunt insarcinata cu al 2-lea bb si urmeaza sa nasc la sf. lui octombrie.
Ieri am vb cu medicul meu de fam si imi spune ca ceva nu ii regula cu asigurarea mea, ca figurez in baza de date ca nu-s asigurata. Sotul meu a intreabat la firma mai demult de situatia mea si ieri a intrebat iar (pt ca si el e angajat la aceeasi firma) si cei de acolo le spune ca sunt asigurata. Cei de acolo le spune ca sa mearga la contabilitate sa le dea o copie dupa hartia de concediu (sau asa ceva) si sa o duca la fortele de munca sa lamureasca problema. Ok..sotul meu vb cu o cunostinta de la fortele de munca si raspunsul primit e ca in situatia mea, nu is asigurata.
Deci eu nu am asigurare medicala, la serviciu am contractul suspendat pe perioada de 2 ani, dar nu sunt in concediu de maternitate, din cauza ca nu primesc indemnizatie? Ce sa inteleg atunci: ca daca nu am lucrat 12 luni, nu conteaza ca am lucrat totusi inainte de a naste, ca raman fara asigurare si trebuie sa mi-o platesc eu? De ce i-au spus sotului cele de la firma ca sunt asigurata? Unde e greseala?
Sunt foarte nedumerita si stresata, pt. ca mai am 3 saptamani pana nasc si daca intradevar nu-s asigurata, ce se intampla cu mine?

Imi cer scuze daca nu sunt coerenta, dar sunt foarte stresata, oricum nu primesc nici un ban de la stat, si acum aflu ca trebuie sa platesc eu retro pt asigurare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai asa cum spui chiar tu nu ai avut cele 12 luni minim necesare - implicit ai beneficiat presupun de concediul de maternitate dar nu beneficiezi de cel pt ingrijirea copilului minor - asa cum ai precizat nu primesti nici un ban. Dar pentru ca legea permite ai contractul suspendat insa in aceasta perioada nu esti asigurata pentru ca nu exista conditia minimala indeplinita (cele 12 luni). Cei de la serviciu nu au cum sa elibereze decat pentru partea in care ai lucrat la ei si eventual pentru partea cat ai fost in concediu de maternitate in aceasta perioada ai fost asigurata. Dar doar atat.
Pe ce baza sa fii asigurata acum?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sad_ameli spune:

Nu inteleg de ce i-au spus atunci sotului ca sa stau linistita ca sunt asigurata. Nimic nu se face cum trebuie in tara asta! Eu stau linistita, bine-mersi ca cei de la lucru imi spun ca-s asigurata si apoi aflu ca e o greseala..poi eu de unde sa stiu care-i procedura in situatia mea, cand cei ce s-au ocupat de actele de la firma imi spun o bazaconie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui sad_ameli

Nu inteleg de ce i-au spus atunci sotului ca sa stau linistita ca sunt asigurata. Nimic nu se face cum trebuie in tara asta! Eu stau linistita, bine-mersi ca cei de la lucru imi spun ca-s asigurata si apoi aflu ca e o greseala..poi eu de unde sa stiu care-i procedura in situatia mea, cand cei ce s-au ocupat de actele de la firma imi spun o bazaconie?


Pai nu cred ca era obligatia lor sa stie situatia ta personala. Ei au obligatia sa spuna strict din punctul lor de vedere ca si angajatori. Ei nu mai au nici o relatie de munca sau asociata cu tine din momentul in care contractul tau de munca a devenit suspendat. Doar ca nu este desfacut - dar in rest. Nu este vina lor - nu sunt consilieri personali ai nimanui - nu stiu de ce le-ai reprosa ceva. Uite - ai intrebat aici - ai primit un raspuns. Cam asta este. Ca sa fi asigurata trebuie sa existe o baza legala prin care sa fii asigurata. Cand lucrezi - contractul - cand esti in somaj - statutul de somer indemnizat - cand esti in concediu medical - statutul de asigurata in sistemul de sanatate. Dar tu nu ai nimic. Si stiai asta, nu?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sad_ameli spune:

nu stiam asta, pt ca sunt mai tuta si nu m-am interesat de treaba asta. Credeam ca cei de la firma imi pot spune tot ce trebuie sa stiu sau sa ma indrume catre cei ce stiu mai bine. Deh..ce inconstienta pot sa fiu!

mersi ca mi-ai raspuns si macar acum stiu care-i situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta e - imi pare rau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

buna ziua!
as avea si eu o intrebare la dvs:am o vechime de 5 ani.de la 31.08 a incetat activitatea mea pe cartea de munca.am avut un pfa pe care l-am radiat pe 16.09.ideea e ca nu m-am incadrat in cele 30 de zile pt a depune somajul.intrebarea ar fi luna care vine mai pot depune dosarul?as putea sa-mi platesc singura cartea de munca pt a nu avea intrerupere?

sper sa fi fost destul de explicita si coerenta in explicatii.
va multumesc!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui persi

buna ziua!
as avea si eu o intrebare la dvs:am o vechime de 5 ani.de la 31.08 a incetat activitatea mea pe cartea de munca.am avut un pfa pe care l-am radiat pe 16.09.ideea e ca nu m-am incadrat in cele 30 de zile pt a depune somajul.intrebarea ar fi luna care vine mai pot depune dosarul?as putea sa-mi platesc singura cartea de munca pt a nu avea intrerupere?

sper sa fi fost destul de explicita si coerenta in explicatii.
va multumesc!





In primul rand, sper ca ti-a incetat contractul de munca intr-o baza legala care sa-ti permita intrarea in somaj (disponibilizare, concediere etc)

Dreptul de a beneficia de somaj iti ramane deschis timp de 12 luni. Daca cererea (dosarul) este depus in 30 de zile de la incetarea CIM, somajul va "curge" de la momentul pierderii slujbei.
Daca depasesti aceasta perioada - atunci vei intra in somaj incepand cu data depunerii cererii.
In acest moment, solutia pentru luna septembrie (care ti-ar ramane descoperita) ar fi incheierea unui contract de asigurare pentru somaj pe aceasta luna. Nu sunt sigura insa ca ti l-ar accepta retroactiv (macar incearca). Altfel - aceasta luna lipsa nu afecteaza asigurarile de sanatate, si daca te grabesti, nici indemnizatia din CIC n-ar trebui sa fie afectata (ai venituri pe jumatate de luna din PFA - s-ar putea considera sub exceptia de intregire la luna intreaga). Dar grabeste-te, ca sa nu te impiedici de o zi-doua.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La pensii si somaj nu se pot incheia contracte de asigurare retroactiv.Doar la sanatate cu plata integrala a tuturor contributiilor aferente.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009 http://picasaweb.google.com/lhmadalina/EvaUnAn?authkey=Gv1sRgCJ669MzNktGsCw#

Mergi la inceput