Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Buna ziua !

As avea si eu o intrebare(doua) daca se poate. Pe 3 august mi se termina CIC , CIC de care am beneficiat ca am fost studenta la stat/zi si am nascut in termen de 60 de zile de cand mi-am dat licenta, si nu am lucrat niciodata. Intrebarea mea este: pot beneficia de somaj daca nu am lucrat pana acum (adica sa-mi depun actele sapt viitoare si, stiu eu, poate sa intru in somaj de pe 4 aug?) Sau trebuie sa astept 60 de zile pana la depunere, cum era in cazul absolventilor de facultate?
Mentionez ca as vrea sa pot beneficia de somaj pt continuitate (in cazul in care o sa mai avem un bebe)

Multumesc mult pt raspunsuri !

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Daca se poate Marius un raspus te rog despre somaj. Pana de curind sotia a fost asistent personal a fetitei pe care o avem cu tetrapareza spastica timp de 8 ani . De doua luni am trecut-o pe fetita pe indemnizatie si sotia sa angajat insa acum sotia nu m-ai poate sa mearga la sevici. Daca isi baga lichidarea la zi ,beneficiaza de somaj ? Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din pacate nu. Prin lege trebuie sa aiba minim 12 luni din ultimele 24 anterioare depunerii cererii

Art.34
....

au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui remusbarnea

Daca se poate Marius un raspus te rog despre somaj. Pana de curind sotia a fost asistent personal a fetitei pe care o avem cu tetrapareza spastica timp de 8 ani . De doua luni am trecut-o pe fetita pe indemnizatie si sotia sa angajat insa acum sotia nu m-ai poate sa mearga la sevici. Daca isi baga lichidarea la zi ,beneficiaza de somaj ? Multumesc anticipat.


Daca pana acum doua luni a fost angajata asistent personal, prin directia de aistenta a primariei, indeplineste stagiul de cotizare. Problema este ca nu poate intra in somaj daca "isi baga lichidarea" (eu prin asta inteleg demisia), ci doar daca este data afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, ce inseamna, exact, "somajul tehnic"?

Daca un angajat are un salariu net de 1.600 de lei/luna, cat va primi, in mana, lunar, pe durata somajului tehnic? I se vor mai retine contributiile la fondul de pensii, somaj, sanatate?

Somajul tehnic este considerat vechime in munca?

Multumesc.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, ce inseamna, exact, "somajul tehnic"?

Daca un angajat are un salariu net de 1.600 de lei/luna, cat va primi, in mana, lunar, pe durata somajului tehnic? I se vor mai retine contributiile la fondul de pensii, somaj, sanatate?

Somajul tehnic este considerat vechime in munca?

Multumesc.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!



Somajul tehnic este consecinta intreruperii temporare a activitatii angajatorului.
Pe perioada acestuia, contractul de munca se suspenda, iar angajatul primeste o indemnizatie de 75% din salariul de baza timp de 90 de zile. Angajatul ramane tot timpul la dispozitia angajatorului, il poate rechema oricand.
Indemnizatia nu este impozabila, nu se platesc contributii, dar fara ca angajatul sa-si piarda calitatea de asigurat.
Somajul tehnic constituie vechime in munca, numai ca aceste 90 de zile vor fi calculate la salariu minim pe economie. La fel pentru asigurarile de somaj - deci contributiile vor fi considerate ca provenind din leafa minima. Acest lucru poate influenta "adevaratul" somaj si pensia, in sensul ca se va primi o indemnizatie/pensie mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, ce inseamna, exact, "somajul tehnic"?

Daca un angajat are un salariu net de 1.600 de lei/luna, cat va primi, in mana, lunar, pe durata somajului tehnic? I se vor mai retine contributiile la fondul de pensii, somaj, sanatate?

Somajul tehnic este considerat vechime in munca?

Multumesc.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!



Somajul tehnic este consecinta intreruperii temporare a activitatii angajatorului.
Pe perioada acestuia, contractul de munca se suspenda, iar angajatul primeste o indemnizatie de 75% din salariul de baza timp de 90 de zile. Angajatul ramane tot timpul la dispozitia angajatorului, il poate rechema oricand.
Indemnizatia nu este impozabila, nu se platesc contributii, dar fara ca angajatul sa-si piarda calitatea de asigurat.
Somajul tehnic constituie vechime in munca, numai ca aceste 90 de zile vor fi calculate la salariu minim pe economie. La fel pentru asigurarile de somaj - deci contributiile vor fi considerate ca provenind din leafa minima. Acest lucru poate influenta "adevaratul" somaj si pensia, in sensul ca se va primi o indemnizatie/pensie mai mica.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


90 de zile este perioada obligatorie sau perioda maxima posibila?

Despre sotul meu este vorba, va fi in somaj tehnic incepand cu data de 1 octombrie, pe toata luna octombrie, asa i s-a spus. I s-a mai spus si ca ar face bine sa isi caute altceva de lucru si sa plece de pe 1 noiembrie, dar asta e alta problema.

Multumesc, Mediajust!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Perioada maxima. Daca i s-a pus in vedere poate ar fi bine. L-au atentionat ca nu merge si nici nu va merge asa incat finalul e aproape.
De asemenea in cazul in care va intra in somaj va avea somajul diminuat in calculatie fata de clipa de fata daca ar intra in somaj baza se diminueaza cu fiecare luna de somaj tehnic. Pe de alta parte are acoperire pe cele maxim 90 de zile ca si somaj tehnic si apoi in continuare somajul normal chiar daca este diminuat cred ca matematic este mai rentabila versiunea a doua - exceptie daca nu isi gaseste alt job.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Perioada maxima. Daca i s-a pus in vedere poate ar fi bine. L-au atentionat ca nu merge si nici nu va merge asa incat finalul e aproape.
De asemenea in cazul in care va intra in somaj va avea somajul diminuat in calculatie fata de clipa de fata daca ar intra in somaj baza se diminueaza cu fiecare luna de somaj tehnic. Pe de alta parte are acoperire pe cele maxim 90 de zile ca si somaj tehnic si apoi in continuare somajul normal chiar daca este diminuat cred ca matematic este mai rentabila versiunea a doua - exceptie daca nu isi gaseste alt job.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc, marius! Da, si mie mi se pare mai rentabila varianta a doua. Mai ales ca pe el il costa naveta lunara in jur de 500 de lei.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai vedeti si voi cum va este mai bine. Ma rog, din ce nu este bine.
Sa traiti bine! mama ei de viata!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput