Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Buna Marius,

as vrea sa stiu daca mama poate primi somaj dupa 1 an de pensie de boala. A lucrat 30 de ani la o fabrica apoi a facut 3 operatii de hernie care impreuna cu alte boli au necesitat o recuperare mai indelungata. A primit de la comisie 1 an de pensie de boala. Intre timp fabrica s-a dus pe apa sambetei asa ca mama nu mai are slujba.
Poate sa primeasca somaj dupa anul de pensie de boala?

Multumesc!

Adriana 33+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred - insa ar trebui sa mearga la AJOFM sa vada exact, dar din cate stiu eu - in acest caz nu are somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

am si eu nevoie de o informatie corecta...
daca sunt insarcinata in primul trimestru si mi-am bagat din cand in cand zile fara plata ..ca sa platim mai putin din cauza crizei..intelegeti...pot beneficia de indemnizatie de crestere copil???

multam mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multumesc Marius! Intre timp am gasit asta!

Legea 76/2002 art 17, lit G

g) au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;

Poate ajuta si pe altii!

Adriana 33+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010

am si eu nevoie de o informatie corecta...
daca sunt insarcinata in primul trimestru si mi-am bagat din cand in cand zile fara plata ..ca sa platim mai putin din cauza crizei..intelegeti...pot beneficia de indemnizatie de crestere copil???

multam mult..


Nu - trebuie continuitate 12 luni.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

totusi, un avocat specializat in teme de resurse umane mi-a spus ca da, deoarece sunt asigurata si in luna in care am avut concediu fara plata atata timp cat nu am depasit zilele de CFP fata de zilele lucrate, mi-a spus ca se pune tot luna intreaga la numar...eu pe cine sa cred???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

dragul meu fluturas marius ar dreptate.concediul fara plata presupune suspendara contractului.suspendarea presupune intrrupere.singura care e vechime e CIC-ul,atat.la concediu fara plata nu se considera vechime,lucrez la casa de pensii stabiliri pensii si stiu foarte bine.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Concediul fara plata reprezinta intrerupere. Nu are nici o legatura numarul zilelor fara plata in raport cu numarul de zile lucrate. Fiecare zi de fara plata este o zi nula din toate punctele de vedere, pensie, sanatate, somaj, indemnizatii. In fapt exista si specificatia cu privire la o fractiune de luna acceptata de lege in cele 12 luni cu conditia ca si aceasta fractiune sa depaseasca nr de zile lucratoare din acea luna daca este a 12 - a din calcul si NU exista luni complete anterioare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

lasa domle` ca avocatu` de resurse umane stie..probabil s-a oferit s-o reprezinte in litigiul care se va isca cand nu va avea dreptu`la cic.....Mrius esti jurist,nu?


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

buna ziua,am si eu o mare nelamurire,am terminat concediul postnatal(cel de 2 ani) si anul acesta am terminat facultatea si am dat licenta.concediul postanatal sa terminat acum 4 luni(mentionez k copilul are 2 ani si 4 luni)si licenta am dato anul acesta in luna iulie si as dori sa stiu daca beneficiez de somaj in cazul asta.multumesc mult de tot.Mai mentionez k firma la care am lucrat e in sinsolventa si nu am semnta nimik cand am in concediu prenaatl

Mergi la inceput