Colectia de toamna-iarna 2005 (207)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Noki, e foarte greu sa-ti lasi copilul plingind la gradi, dar o sa treaca. Sarah a fost obisnuita cu mami sau cu bona timp e 3 ani si e normal sa faca asa in prima perioada. O sa dureze ceva timp, poate o saptamina - doua, dar va fi ok dupa aceea. O sa-ti ceara ea sa mearga la gradi.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Feli am scris in 3 locuri, aici, la vacante si pe softpedia :)
N-am fost prea satisfacuta de locul de cazare, a fost din categoria "merge". De fapt nu mi-a placut baia, dusul era vechi si mergea prost. Altfel curatenie, mobila recenta, din lemn natur lacuit, asta mi-a placut. Micul dejun cam slabut, dar asta e frecvent in Grecia. Am dat 78 de euro/noapte si compar cu Slovenia unde am dat 70 ... si unde chiar n-am avut ce sa reprosez iar micul dejun a fost de exceptie. Drept e ca in Gr am avut apartament cu 2 dormitoare iar in Slo o singura camera cu pat dublu + canapea extensibila.

Ce nu mi-a mai placut in Grecia: jegul incredibil al toaletelor din benzinarii, cred ca acum am vazut cea mai murdara chiuveta din viata mea. Cand am intrat in Bulgaria parca am venit din nou in lumea civilizata din acest pdv. Compar cu Slovenia pentru ca e cea mai recenta experienta turistica si unde v-am zis ca singura toaleta mai hmm! era intr-o benzinarie spre granita. In rest, inclusiv in varf de munte, f curat.
In plus, sambata dimineata intre 6 si 9 pe 300km am gasit o singura benzinarie cu toaleta deschisa. Cea citata mai sus. Pe drum european si autostrada. Noroc ca fusesem pe la 5 in Bulgaria. Iar noi visam sa ne oprim la o benzinarie draguta sa bem o cafea si sa mancam niste sandviciuri proaspete. Dreams...

Mi-a placut tare mult peisajul mediteranean (ca mi-e foarte apropiat sufletului), salbaticia unor plaje, oraselele animate, mancarea buna de la terase, apa marii turcoise si limpede pe plajele mai pietroase.

Nu mi-a placut ca erau pe alocuri gunoaie pe marginea drumului (intr-o zi le-au strans pe cele din parcarea de la golfulet, dar strans inseamna asa... la vreo 80%...). Nu mi-a mai placut ca unii chelneri si vanzatori sunt insistenti, ti se baga in suflet, te intreaba de unde esti samd.

Pana la urma la greci e spiritul balcanic: nu-i da harnicia afara din casa, banii se castiga mai mult prin "invaluire" si aburire, gadilat orgoliul, dat cu periuta samd.

La anul mergem la mare in Croatia.

(A nu se intelege ca generalizez: fiecare are locurile lui unde se simte bine si care il ating sau nu la coarda sensibila.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Dau si eu buzna sa va anunt ca Rianna a ajuns acasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

meems m-ai emotionat ce sarbatoreste ati primit-o pe Rianna! Si e mortala cum a adormit incaltata

Succes noilor gradinitei pe ziua de azi!!!
Asteptam relatari proaspete din mijlocul ostilitatilor.

soanso multumesc pt idei.

feli multa diplomatie trebuie in relatiile cu bunicii. Dar nu e o idee rea sa o dati la gradi dupa 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

salutare!
intru rapid ca sunt la scoala si am ceva treaba de facut. mutatul in casa noua a coincis cu sarbatorirea a 5 ani de la cas(c)atorie ;).
elise e fff incantata, aveam emotii ca nu o sa se obisnuiasca. are spatiu sa se invarta cum vrea, deja cunoaste si ce contine fiecare dulapas de la bucatarie, le deschide de cateva ori pe zi si face inventarul. duminica am fost la socri de am mancat (casa noastra e in aceeasi curte, ne despart max 50 m) si nu mai avea stare, repeta intr-una ca sa margem "ACASA LA MINE"
inca nu avem tot ce ne trebuie, lista de cumparaturi e lunga, momentan dormim pe o saltea :d pana e gata patul, dar nu exista satisfactie si bucurie mai mare ca sunt in casa mea, nu deranjez si nu ma deranjeaza nimeni.

ioana, pisci, scuze ca nu am dat niciun semn cat am fost in iasi, am plecat de acasa cu capul in traista si am uitat sa intru in contul comun sa imi notez nr de telefon iar in iasi nu mi-a iesit in cale niciun internet cafe. in ianuarie sau febr trebuie sa ridic certificatul, poate atunci o sa reusim sa ne intalnim.

cat am stat la iasi, stefan a stat cu elise la mama la barlad. am avut un copil f cuminte, nici nu imi venea sa cred cand imi povestea mama, fara crize, asculta si manca bine. insa cand am revenit acasa... i-au ajuns cornitele pana in tavan.
elise e bine, pe 15 incepe caminul. am emotii mari, sper sa se acomodeze ca am auzit ca sunt cazuri de copii care sunt retrasi pt ca nu reusesc sa se integreze :(

va pup, nu stiu cand voi avea net acasa, probabil mai dureaza cateva luni ca stam rau cu banutii (eu pana in oct nu iau salariu). voi mai intra ocazional de la scoala, asta pana pe 15 cand intram in paine si atunci nu o sa mai am timp.
sper ca sunteti sanatosi cu totii, nu am reusit sa citesc nimic din urma si nici sa vad poze :((.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

ultima postera (sper) din jurnalul nostru de gradi...

cum o minune nu tine decat 3 zile, azi a fost jale maxima...

ma duc sa-mi plang amarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Back si noi in colectie.
V-am citit mereu, insa nu am avut timp si nici dispozitie, sincer, sa scriu.

Ana ne-a trantit a-4-a amigdalita pultacee din mai incoace, ma rog - de data asta dupa aproape 2 luni de la ultima, insa tot cu molesit, febra imensa, antibiotice.... etc. Asa ca am ratat sapt. 1 de gradinita din motive de boala, mergem doar de luni.
Ea a fost 2 zile la socializare la sf. lui iulie si s-a comportat super, sa speram ca va fi tot asa si de luni incolo. Merge la program lung, gradinita particulara dar super-ok, m-am interesat de mi-au sarit ochii pana am facut alegerea. Sunt doar 15 in grupa, deci max. 50 in toata gradinita care e noua ca locatie dar are vechime de dinainte de revolutie, curte frumoasa, mancare buna, personal super.

Iris creste extraordinar de frumos, e un soricel dulce si cuminte, fte dornica de pupat si luat in brate, merge in 4 labe prin toata casa si de manute in picioruse. Cele mai dulci sunt cand merg ambele prin casa in 4 labe si tipa ca la balamuc. Cu diversificarea nu se prea omoara ea, da' nu ma stresez ca are copanele mortale si cand i-e foame cere ce vrea.

Ana gaseste noi si noi metode sa ne incerce rabdarile si limitele, insa cu atat ingeniozitate de ne surpinde mereu, mai ales cum vorbeste - parca a invatat dex-ul pe de rost si face doctorat in filosofie:))

De ex, aseara: Tati, mergeti sa se spele Ana pe dinti.
Nu mami, multumesc frumos, dar nu e necesar, m-am spalat dimineata.

Asta e la mare moda, dupa "nu se face asa ceva", : Multumesc mult, dar NU [:d]

Are genul de replici care le lasa paf, efectiv nu stii ce sa-i raspunzi.

Iris e la faza: mama, anaaaaaa, papa si apa. Nimic cu tata :P asa-i trebe dc vine tot tarziu acasa. Acuma recunosc ca si cardul aproape s-a golit de cate am investit in casa si in noi vara asta, si cineva trebe sa produca eficient. Dar asa putin timp avem de petrecut impreuna incat uneori ma deprim de-a dreptul. Cuscra stie :))

Pt. cele cu 2 copilasi intrebare:

Ii lasati sa se joace singuri in camera lor, de ex cel mic in tacr si cel mare pe jos, si supravegheati de monitor? Ca eu le lasam pe mandre fara griji, insa a venit matusa-mea dupa 1 an de Canada si-a zis ca-s nebuna, ca-si pot scoate - din greseala ochii, isi pot face rau una alteia neintentionat etc.

Acuma Ana sigur ca-i mai da jucarii la Iris, isa cam stie ce are voie si ce nu. Nu-i face rau, isi vad fiecare de treburile lor, cand sunt ambele pe jos, nu stau nicio secunda fara un adult cu ele. Ce sa fac? E stupid sa inchid usile dintre camere si sa le izolez pe fiecare in camera ei, cand se distreaza asa bine impreuna, insa in acelasi timp am un mic cui de neliniste pe care nu-l aveam inainte.

Ma gandeam ca pana umbla Irsi singurica, sa mai fac si eu cate ceva prin casa pana ea e in tacr si Ana face puzzle sau lego sau mancare la papusi si doar povesteste cu Iris.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello! Bag si io completari la jurnalul de la gradinita.

Aseara am mers dupa bufnita si am auzit-o de jos cu plangea dupa mine. Cand m-a vazut, mi-a aruncat cea mai ciudata privire pe care am vazut-o in viata mea: o combinatie de repros cu drag cu bucurie si cu mirare. Apoi am plecat acasa si am fost in parc cu fratele nostru de potlogarii, Dmnul tzitzi si normal ca au gasit mare subiect de cearat, in speta un pistul scandalagiu.

Am culcat bufnita pe la 21.15 si cine se scula cu oaresice febra peste 2 ore, maraind???? I-am luat temperatura: 38.3. Fara pacica i-am bagat pe gat 5 ml de nurofen si back to nani. Ma rog, am controlat-o pe la 12 noaptea si-i scazuse temperatura si apoi s-a sculat ea fara chef de culcare la loc la 4.30 dar am reusit s-o adorm mai repede caieri noapte, adica doar intr-un sfert de ora. Si nu mai avea febra deloc.

Azi dimineata s-a sculat fara febra, la 7.30, cu textul pe buze: "nu vreau sa merg la gradinita".I-am dat lapticul si am tras consiliul de familie mintal - adica io cu mine - daca s-o duc sau nu la gradi din cauza febrei de aseara. datele problemei erau: Nu tuseste, nu are muci, nu e ragusita, nu o doare nici in gat nici nimik, diaree-voma Doamne fereste de asa ceva...fabra nu mai are. De ce sa n-o duc? Asa ca am imbracat-o si la gradi cu ea.

Ea pe drumul catre gradi e ok, e cuminte, nu plange ca nu vrea sa mearga sau chestii de-astea. Doar ca m-a capiat cu parcul de vizavi de gradi, ca ea nu vrea in parc - nu stiu de ce i s-a pus pata si ca-i e somn, ceea ce e normal sa-i fie ca practic doarme mai putin si mai prost ca mai demult. Buba mare apare strict acolo, la gradi, dupa ce-i pun pantofiorii de interior, cand realizeaza ca urmeaza sa plec.

Dar azi am dus-o mai tarziu, pe la 9, si venise deja educatoarea ei de suflet, asa ca mi s-a mai usurat putin munca, in sensul ca a preluat-o tot urland de disperata si zbatandu-se la ea in brate, dar cred ca i-a trecut mai repede. Sper, adica.

Cam astea-s noutatile de pe frontul german.Pot sa ma dau timpul inainte cu 2-3 saptamani?



Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

CristinaNegara, sa fiti fericiti pana la adanci batraneti in casuta noua sau in alta si mai si!

Ripley- mie mi se pare o prostie chestia asta zisa de prietena ta. Sau ma rog, o chestie care trebuie diferentiata in functie de fiecare caz particular. Mie Ana mi se pare un copil responsabil si chiar as avea incredere s-o las cu cea mica. Daca as avea si eu 2 copii, clar la fel as face. Pana la urma, sa fim seriosi, pe vremuri cum se cresteau copiii intre ei, in familiile unde vorba aia, erau si cate 10 copii? Asta nu inseamna ca nu te duci din cand in cand la ele. Sunt convinsa de asta. Dar ideea de a le lasa pe fiecare intr-o camera separata la mine in creier nici nu aparae ca varianta. Asta avand in vedere ca irisuca este si ea, deja, maricica, nu vreun sugar sau bebelac de 2-3 luni.

Bic- ti-am lasat pe Facebook povestea suzetei. Ai gasit-o, nu?

Feli- baga repede poza cu sorecu' frezat! Zici tu ca Sarah seamana asa de mult cu mama? Multi zic asa, si mie mi se pare destul de des. Asta preponderent din cauza parului. Oricum, nu exista drum in parc fara intrebarea babetelor deja clasica si rasunsul idem: "de unde ai tu, mamaie, parul asta???" De la bunica!, raspund io si dupa aia trebe musai detalieri...




Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

La gradinita alexiei sunt inscrisi 500 de copilasi, in grupa ei sunt 44 si numai 24 de paturi, sa vedem cum se va rezolva situatia pentru ca nu cred ca 20 de copii pot fi luati la pranz.Azi am dus fisa medicala si papetaria "moca", platit juma' de luna si pe 15 ne infintam cu avizul epidemmiologic si exudatul faringian.

noki si xandra, sunt alaturi de voi .tin pumnii sa treaca repede.Noki vezi ca aer un "pui" de rosu in gat, asta se ia cel mai repede in colectivitate.

delia, cum de face ana asa des amigdalita?Mananca inghetata, bea apa rece? Draga de tine cred ca esti satula de atatea boli.Pupici pe nasucul micutei iris
Eu de mult ii las singuri, stiu ca gresesc insa nu am cum sa stau 100% cu ochii pe ei, am inceput sa o laud mai des pe lexi pentru ca este atenta cu matei, ca il mangaie si nu ii face rau..o pup de cate ori este atenta cu el si vad ca merge. Oricum nu stau mai mult de cateva minute singuri, odata l-am gasit muscat de picior nnumai dupa un minut si mati nu a zis nimic . Trebuie supravegheati in permanenta insa pana la wc am si yo voie

tania, multa putere si poate reusesti sa gasesti pe cineva sa te anunte ca vin controalele ca sa ai timp sa faci actele( te costa mai putin ca amenzile).eventual mai pune intrebari si pe aici sunt multe fete care se pricep ce si cum trebuie.[ pup]

lavi, bine ati venit! si eu te-am "citit" ca nu ti-a fost 100% pe plac, facand o comparatie intre locurile pe care le-ai vazut unde e mai fain vara? vazut poze, admirat apa
daca ai timp spune-mi si mie cum prepar cus cus-ul de la carrefor, am cumparat o cutie fara traducere si yo franceza nu stiu.multam!

meems, ce frumos! se vede ca te-ai topit de dorul ei, galusca cum v-a intampinat? voi cand incepeti gradi?

alina, multi pentru prima fetita din colectie ce merge la scoala.Si pe mine m-au impresionat pozele

feli, nu rezolvi nimic daca ii tot bati la cap, poate doar sa se supere pe tine.Desi gresesc, au grija de ea si o iubesc, iar educatia trebuie sa i-o dati voi nu ei.Cand plecati in conced' ?


Mergi la inceput