Copilaria si echilibrul copilului unic

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Gabriela...cred ca este mai buna intrebarea ta, decat concluzia mea ca atunci cand nici tata nu va mai fi eu nu am ce sa mai caut in vizita la soramea...o concluzie dura, dar asta este...se spune ca fratii sunt ca sa se ajute unii pe ceilalti...soramea, nu numai ca nu m-a ajutat, dar deseori m-a ranit...copil fiind, adolescent, cat si adult...eu am ajutat-o foarte des...tocmai pentru ca stiu care ii este situatia si pe undeva imi este mila de ea, dar recunosc ca-mi este o povara....
Fiecare are o alta experienta...asta nu inseamna ca se va intampla tuturor...
Eu nu ma intreb cui raman ci am mereu in minte ce las in urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Gabriela...cred ca este mai buna intrebarea ta, decat concluzia mea ca atunci cand nici tata nu va mai fi eu nu am ce sa mai caut in vizita la soramea...o concluzie dura, dar asta este...se spune ca fratii sunt ca sa se ajute unii pe ceilalti...soramea, nu numai ca nu m-a ajutat, dar deseori m-a ranit...copil fiind, adolescent, cat si adult...eu am ajutat-o foarte des...tocmai pentru ca stiu care ii este situatia si pe undeva imi este mila de ea, dar recunosc ca-mi este o povara....
Fiecare are o alta experienta...asta nu inseamna ca se va intampla tuturor...
Eu nu ma intreb cui raman ci am mereu in minte ce las in urma...


ei vezi? nu-i asa ca tot vrei sa fii sora mea?!.ma copilaresc,da'-mi place... asa sunt eu...

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
ei vezi? nu-i asa ca tot vrei sa fii sora mea?!.ma copilaresc,da'-mi place... asa sunt eu...

Gabriela

Cred ca mi-e teama sa mai am o sora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

pai di ci? sunt maritata-deci are cine ma tine "in spate" .Am invatat sa traiesc , am o meserie, il impor pe Dzeu sa-mi dea un bebe,di ci nu ma vrei?E drept ,mananc cam mult, da' nu ti speria,vin la tine cu pachetel.

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

pai di ci? sunt maritata-deci are cine ma tine "in spate" .Am invatat sa traiesc , am o meserie, il impor pe Dzeu sa-mi dea un bebe,di ci nu ma vrei?E drept ,mananc cam mult, da' nu ti speria,vin la tine cu pachetel.

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.


Gabriela, la asa oferta, sa vezi tu ca in curand o sa te trezesti cu o invazie de frati si surori.Mi-a placut!

Nu peste mult timp de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
pai di ci? sunt maritata-deci are cine ma tine "in spate" .Am invatat sa traiesc , am o meserie, il impor pe Dzeu sa-mi dea un bebe,di ci nu ma vrei?E drept ,mananc cam mult, da' nu ti speria,vin la tine cu pachetel.

Gabriela

Si soramea e maritata, cu doi copii...oare a invatat sa traiasca???

Cert este ca nu ma bag...nu te supara, n-are nimic a face cu tine...cred ca problema este din copilarie/tinerete...mult mai profunda. Nu ajunge doar pachetelul. Este vorba de sufletul meu si increderea in soramea.

Dar poate se ofera altcineva.

Oricum se pare ca deja intru prea mult in amanunte...am spus ce am avut de spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
pai di ci? sunt maritata-deci are cine ma tine "in spate" .Am invatat sa traiesc , am o meserie, il impor pe Dzeu sa-mi dea un bebe,di ci nu ma vrei?E drept ,mananc cam mult, da' nu ti speria,vin la tine cu pachetel.

Gabriela

Si soramea e maritata, cu doi copii...oare a invatat sa traiasca???

Cert este ca nu ma bag...nu te supara, n-are nimic a face cu tine...cred ca problema este din copilarie/tinerete...mult mai profunda. Nu ajunge doar pachetelul. Este vorba de sufletul meu si increderea in soramea.

Dar poate se ofera altcineva.

Oricum se pare ca deja intru prea mult in amanunte...am spus ce am avut de spus.


nu- i nimic,macar ti-ai mai descarcat sufletul.Da io tot te consider sora mea.

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

pai di ci? sunt maritata-deci are cine ma tine "in spate" .Am invatat sa traiesc , am o meserie, il impor pe Dzeu sa-mi dea un bebe,di ci nu ma vrei?E drept ,mananc cam mult, da' nu ti speria,vin la tine cu pachetel.

Te iau eu . Am un frate dar intotdeauna mi-am dorit o familie maaare cu multi copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali



consider ca ideal e sa ai doi si sa ai suficienta minte sa ii ajuti sa isi construiasca o relatie buna si suficient curaj sa nu ii faci cand diferenta de varsta e prea mare ca atuci nu prea mai au multe puncte in comun...



Ideal este sa ai atati cati "poti duce". Nu exista norme sau "trenduri" atunci cand vorbim de viata. Sunt oameni care ar trebui sa nu faca niciodata copii, sunt oameni care nu au resurse emotonale decat pentru unul, saunt altii atat de plini de iubire ca e si pacat sa nu aiba 5.
Cand un cuplu decide sa aiba un copil, 2, 10, ar trebui sa se auto evalueze foarte bine...

Nu exista dezavantaje insurmontabile aparute din statutul de copil unic si nici din statutul de copil cu frati si surori. Sunt doar moduri de viata diferite, cu bune si rele, fiecare cu provocarile ei. Cu o singura conditie: familiile sa se inhame la atat cat stiu ca pot duce cu CU ZAMBETUL PE BUZE.

alice
Iti multumesc, Simali pentru acest raspuns, chiar daca nu-mi era adresat mie!

POZE , www.onetruemedia.com/my_shared?z=2ea770fc03cbe39a34ff7d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Ioana, minunea mea...
M-am facut mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

pai di ci? sunt maritata-deci are cine ma tine "in spate" .Am invatat sa traiesc , am o meserie, il impor pe Dzeu sa-mi dea un bebe,di ci nu ma vrei?E drept ,mananc cam mult, da' nu ti speria,vin la tine cu pachetel.

Te iau eu . Am un frate dar intotdeauna mi-am dorit o familie maaare cu multi copii.


gata,s-a facut,da ' io te-astept in Romania. Ca pana ajung eu in Australia tre' sa-mi fac provizii de camila.

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput