Copilaria si echilibrul copilului unic

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:



Tu prezinti fratii ca un dezavantaj



Nici gand de asa ceva. Am incercat doar sa arat ca ambele parti ale balantei (singur sau cu frati) au zonele lor de "nefericire si extaz". De pilda cand esti indargostita , lucru extraordinar, esti fericita in preajma celui drag si nefericita dupa ce pleaca; te certi pentru ca apoi impacarea sa fie si mai frumoasa, etc. Vezi? Doua parti ale balantei.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Simali,de ce ai avertisment?

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

I-am spus unei tipe care voia sa emigreze si a scris "mi-e sila de Romania" ca bine face ca pleaca si, pentru ca era medic, i-am scris ca nici un pacient roman sanatos la cap nu s-ar duce sa se caute in Romania la un medic atat de frustrat si suparat pe viata. Daca dai click pe avertisment vezi exact ce am scris. S-a considerat atac la persoana. Eu consider atac la persoana sa vorbesti urat despre tara in care vreau sa traiesc eu.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali
Eu consider atac la persoana sa vorbesti urat despre tara in care vreau sa traiesc eu.

alice

Aici nu vorbesti serios, nu?


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

I-am spus unei tipe care voia sa emigreze si a scris "mi-e sila de Romania" ca bine face ca pleaca si, pentru ca era medic, i-am scris ca nici un pacient roman sanatos la cap nu s-ar duce sa se caute in Romania la un medic atat de frustrat si suparat pe viata. Daca dai click pe avertisment vezi exact ce am scris. S-a considerat atac la persoana. Eu consider atac la persoana sa vorbesti urat despre tara in care vreau sa traiesc eu.

alice



mda... si alea care vorbesc ca la usa cortului de ce nu primesc avertisment?!

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:



Aici nu vorbesti serios, nu?



Am inceput sa fiu cam serioasa pe tema asta. Devine foarte nociv pentru copii sa tot auda in jurul lor - in special de la conationalii lor plecati - cum se vorbeste injurios despre Romania. Tu sti ca m-a intrebat "de ce zice ca Romania e o tara de c---t?" E ca si cum tu ai fi singurul tampit care se complace la infinit sa traiasca intr-o buda publica. Dar familia noastra se lupta mult pentru a schimba ceva in tara asta. Noi chiar suntem oameni decenti si civilizati. Tu cred ca nu sti cat de uart a ajuns sa se vorbeasca... Nu zic sa te prefaci ca nu sunt probleme, dar de ce trebuie sa inghiti atata ura? Scuze pentru "of topic".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
gata,s-a facut,da ' io te-astept in Romania. Ca pana ajung eu in Australia tre' sa-mi fac provizii de camila.

Eu in Romania nu ma mai intorc, dar daca ajungi in Australia te invat sa faci bodyboarding .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

mai bine m-ai invata cum sa pun 10 kg pe oasele mele,ca mananc si parca-s sac fara fund

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Eu am un singur copil, face 6 ani in decembrie si cred ca cu el raman. Sunt fericita,implinita, am un copil minunat care a depasit stadiul de bebelus,acus incepe scoala si eu am inceput sa lucrez.Suntem prieteni, ne intelegem de minune..e super frumos.
Am momente cand ma apuca dor de bebe mic, cand mai-mai ca as face o fata :-) dar nu ma tine mult,sunt implinita asa cum suntem acum, in trei.
Daca as putea da timpul inapoi, zic cu mintea de acum ca as mai face un copil imediat dupa numarul 1...dar parca poti sa stii?
Eu am fost singura la parinti pana la 14 ani cand a aparut sora mea.
Ai mei au avut de toate si in surplus,mi-au oferit tot dar nu-mi amintesc sa fi avut accese de egoism sau rasfat sau cine stie ce toane.
Cred ca e o porcarie de mit faza cu copii singuri si razgaiati care nu dau, nu impart, nu aia nu ailalta.

Mihaela, daca vrei sa mai faci un copil, ia si pune mana repejor.Diferenta de 3 ani e mica. Atata timp cat iti doresti copilul si te simti in stare pot sa fie si 20 de ani si sa zica gura lumii ce-o zice.

Mergi la inceput