Colectia de toamna-iarna 2005 (206)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

bbalinus, istoria interviurilor de job inregistreaza un cliseu la raspunsul la intrebarea specificata de tine. majoritatea raspund ca incapatanarea, care poate deveni o calitate in diverse circumstante...sau ambitia excesiva care poate fi o calitate bla bla . managerii de HR inghit demult deastea. stiu persoane care au impresionat placut raspunzand la aceasta intrebare in mod atipic. de genul: "stiu ca toata lumea raspunde la aceasta intrebare enumerand incapatanarea, perfectionismul etc etc ca defecte care se pot transforma in virtuti etc. mi-ar fi facil sa va raspund si eu acelasi lucru, dar eu va recunosc in mod sincer ca adevarataul meu defect este necooperarea in cadrul muncii in echipa, defect despre care nu o sa va mint ca se poate transforma in calitate, doar sa va spun la fel de sincer ca in ultimul timp am reusit sa-l ameliorez si lucrez in continuare la asta". tipul a fost angajat pe un post bun.
succes, iti tinem pumnii, las ca te descurci, simt ca iesi bine.

mitzo, ma bucur ca nu te-ai ingrasat, eu nu prea scap de asta prin concedii


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Anda, tu nu ai facut asigurare contra anularii voiajului? ca ma gandesc ca ,,, cu un copil mic e intotdeauna prudent sa ai.

Cat despre interviu, mda, cred ca la fel de degajat si sincer o sa raspund si eu, insa doar la al 2-lea interviu unde chiar nu am ce pierde, si nici nu prea sunt asa de entuziasmata de departament - doar firma si salariul sunt serioase . Si tot asa de sincer si cool am raspuns si la alte interviuri unde nu aveam emotii din diverse motive - si au fost singurele la care am avut succes. Insa interviul astalalt e mult prea important pt mine si oricat imi zic sa las naibii emotiile, nu reusesc....Si mereu am dat-o in bara in situatiile astea!

Lavi, nu stiu de ce am impresia ca tu mai mult prin concedii ai fost anul asta! Mari plimbareti mai sunteti! Vacanta frumoasa si sa va fie de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

anda eu ramasesem cu ideea ca plecam deodata, in cazul asta mai ai o saptamana, dar individul se intoarce din Jamaica?
Eu cred ca nu are nicio treaba ca parinte daca poate sa spuna ca Nichita e handicapat , si cu atat mai mult motivul. Habar n-are cu ce se mananca un copil, probabil n-a citit in viata lui 2 randuri pe tema asta, ca de practica ce sa mai vorbim. Problema nu-i ca nu-l sterge la fund, problema e impactul psihologic pe care il are asupra copilului. Si asta-i cel mai important de vazut la cei care sunt in jurul copilului, ca o iritatie la fund se vindeca, sau o diaree, daca i-a dat struguri din vie, dar ranile sufletesti nu prea. Daca-l iubeste pe copil, lasa-l in preajma lui, daca nu, sa-si puna pofta in cui.

Bafta multa, eu iti tin pumnii si daca te pot ajuta cu ceva, ma gasesti.

alinush mai mult am creat impresia decat am fost, pt ca am tot vorbit despre asta.
Adevarul e ca in perioada in care colegii nostri de facultate cutreierau Europa prin hosteluri, cand s-a lansat low-cost-ul la avioane, noi strangeam bani de apartament, nu aveam masina si o nasteam pe Silvi. Ceea ce n-a fost o idee rea, ca am apucat sa ne luam locuinta inainte de boom-ul preturilor.
Asa ca acum ne luam revansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

bb alinus, eu cred ca depinde si cat de open minded e persoana cu care vei avea interviul, nu numai ce raspuns dai tu.
oricum, pe-acolo sunt convinsa ca hr-istii sunt mult mai ok decat pe-aici, unde am intalnit de la oameni super ok la tot felul de ciudatenii...
bafta maxima si just be yourself, fara sa incerci prea mult sa impresionezi, parerea mea.

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

A, da, exact asa zic si eu pt alinush: daca e un HR cu scaun la cap n-o sa-ti puna aceasta intrebare stupida.
Daca acest scaun insa lipseste la inventar, intrebarea va fi. Va trebui sa faci o rapida evaluare a intervievatorului: daca pare mai rigid, daca pare sa urmeze niste standarde si sa bifeze o lista, baga-i raspunsul standard. Daca pare mai open-minded, baga un raspuns natural, cam ce a zis Anda. Pana la urma un interviu nu e un examen cu raspunsuri corecte si incorecte, e o discutie intre 2 parti in care fiecarea vrea sa afle daca cealalta i se potriveste.

Eu am avut in tinerete un interviu cu o echipa de indivizi super destepti si relaxati, toti erau manageri de nush ce nivel, din mai multe tari ale lumii si eu studenta in ultimul an, dar totul s-a transformat intr-o discutie relaxata si placuta de ambele parti. M-au acceptat dar am renuntat eu pt ca eram gravida. De fapt stiam din start ca ma duc doar de amorul conversatiei la interviu, dar tot eram stresata sa nu fac o gafa si sa fac impresie proasta.

Alta data am avut un interviu cu un manager care nu era prea sigur pe el pe unele planuri si a recurs la lista clasica de intrebari la care astepta raspunsuri standard. I le-am servit, si a fost fericit.

Oricum, cu cat esti mai relaxata ai mai multe sanse. Eu de obicei incep stresata dar ma relaxez pe parcurs cand imi dau seama ca nu e mare branza pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

hello!

Lavi , concediu placut, relaxare maxima si va asteptam inapoi sanatosi si cu multe poze normal

Anda , urat din partea lui Ionescu sa faca asa ceva, el nu se razbuna acum pe tine ci pe copil care nu merita asa ceva! (indraznesc si eu cu o intrebare la tine : i-mi poti recomanda un avocat bun sau pe cineva pentru o problema cu un pamant? au avut socrii mei pamant in Baneasa unde este acum Academia de politie si normal ca nimeni nu le mai da nimic inapoi...ma gandesc ca daca cineva ne-ar invata ce si cum poate rezolvam mai repede problema. Multumesc anticipat si sper ca nu te superi)




Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

catutza, nu sunt familiarizata deloc cu problema retrocedarilor, dk nu ma insel a trecut termenul, adica trebuiau sa faca cerere de ceva timp. la primarie. dk au facut, atunci e bine, dk n-au facut s-ar putea sa nu mai poata, dar nu te baza 100 % pe ce spun ca nu sunt sigura. habar n-am ce modificari s-au facut la Legea 10/2001.la retrocedari, cu mici exceptii, cu cat e avocatul mai bun cu atat cere procent mai mare. in principiu oricare dintre ei stie procedura, ce acte ce cereri, ce institutii, ce instanta. eu am facut doar stagiu in avocatura, acum snt jurist si nici inainte nici acum nu m-am lovit si nu m-a interesat problema, de-aia nu te pot lamuri eu. trimite-i pe socrii tai la orice birou de avocatura din cartierul lor, orice avocat a avut pe putin cateva cazuri de retrocedare in ultimii ani, va sti unde sa-i directioneze.
academia de politie..hmm...aur curat!


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Anda , multumesc mult! au facut acte la primarie de acum cativa ani dar tot ii plimba...le mai cere cate ceva...mai reanoiesc nu stiu ce declaratii...cum spui si tu e aur curat si ii vede batrani si probabil lasa asa ca poate nu se va mai interesa nimeni (de exemplu pamantul acesta ar trebui sa se imparta la 4, dar o matusa a murit, nu are copii si nici nu le-a lasat socrilor sau altcuiva prin testament pamantul, deci acum el revine statului).
Sunt incapatanati si ei tot spera ca se va rezolva de la sine, noi credem ca nu va fi asa, pana nu vom merge cu un avocat sau sa se duca el nu cred ca vom rezolva ceva si timpul trece.....




Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Anda, imi pare tare tare rau sa aud de problemele tale. Cred ca esti super furioasa acum si ai fi in stare sa-l stringi de git.
Sper din tot sufletul sa se rezovle si sa poti pleca in Croatia.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

catutza, nu are cum sa revina statului mostenirea matusii, oricat de indepartata ruda este ea de voi. spune-mi de cat timp a murit matusa si ce fel de ruda era cu socrii tai ca sa-ti spun ce acte iti trebuie sa te duci la notar sa deschizi succesiunea.
sunt chemati la mostenire nu doar ascendentii si descendentii sau legatarii prin testament, ci si colateralii pana la gradul 4, ori, in general, ce depaseste gradul asta, nici nu prea cunosti:) de-aia cred ca matusa este probabil a fi grad 4 sau mai mic cu voi (socrii tai) si atunci aveti drept de mostenire. prescriptia dreptului de aa cere asta este de 6 luni de la data decesului, dar sunt si niste exceptii.
mai bine imi dai detalii ca sa te ajut.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput