Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Maribela, poti sa ne dai mai multe amanunte?


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrelita spune:

ioana_p76,
Cred ca as putea sa ajut si eu (am semnat petitia, bineinteles).
Firma noastra are cateva site-uri, si am putea insera petitia pe cel mai vizitat (conform statisticilor trafic.ro avand in ultima luna in jur de 60,000 vizitatori unici).
De asemenea, avem 5,000 clienti inregistrati.
Daca crezi ca putem ajuta, astept raspuns, eventual pe PM.
SUCCES!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Gasisem un ordin, pe site-ul CNAS, dar e doare pentru constituirea comisiilor (http://www.cnas.ro/pdf/ordin614_29.08.2008.pdf).. nu gasesc unde sunt descrise subprogramele asteade sanatate...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Felicia, uite aici pe site-ul MS http://www.ms.ro/programe-nationale.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Am vazut ca ati gasit informatia.Acum trebuie luptat tot mai mult si sa nu lasam garda jos,astfel totul va fi o mare pacaleala electorala!Deci fetelor,inainte cu DUMNEZEU,caci el este singurul care ne este alaturi,oricand!

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor dragi care m-ati felicitat va multumesc mult pentru urari si vorbele frumoase, care mi-au prins tare bine la moral! Va

Revenind la subiectul nostru: am citit si eu stirea de care vorbeati. Nu stiu daca e cazul sa ne entuziasmam, parerea mea este ca se face o discriminare intre femeile cu probleme de fertilitate, (ca doar sunt atatea motive ale infertilitatii, nu numai de natura hormonala) si intre cuplurile cu probleme de fertilitate, deoarece nu se iau in calcul nici cuplurile cu pobleme masculine.
Cred ca in continuare trebuie sa ne concentram pe cererea noastra, exact cum este ea conceputa in petitie. Trebuie sa trimitem tuturor senatorilor mesaje in care sa spunem si de petitia noastra si rog toate fetele sa se implice, pe modelul cu mail-ul catre presedinte sa facem un text similar. Scuze, am fost asa de ocupata incat n-am avut timp sa fac eu textul (si inca sunt ocupata, abia am timp sa citesc mesajele din urma)
O sa plec in concediu pe 15 sept si as pleca mai linistita daca ar fi deja inceputa actiunea de trimitere a mail-urilor catre senatori. (la care o sa contribui si eu, pana plec)
Si va rog, cine trimite mail-ul catre presedinte? (nu-l trimit eu ca sunt autoarea petitiei, ar fi bine sa fie alt nume)
Daca aveti si alte idei de trimis mail-uri si catre diverse alte persoane importante, catre partide (cu sanse reale la guvernare) -nu sunt adepta nici unui partid, dar daca ne pot ajuta in vreun fel, de ce sa nu incercam ?- , va rog sa trimiteti, important e sa fie contactate cat mai multe perosane influente.



Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Si eu cred ca e praf in ochii si ca trebuie sa continuam. Parerea mea e ca nu e nici o schimbare fata de ce se compensa si pana acum. Poate intre timp cineva dintre noi poate gasi exact Hotararea CNAS despre care e vorba si sa incercam sa o interpretam, sa vedem despre ce medicamente e vorba. Dar asta ar insemna sa putem face si o comparatie fata de ce era valabil inainte. Poate fi vorba, de exemplu, doar de compensarea cu Clomifen, de exemplu, in cazul insuficientei ovariene. Sau cu Euthyrox in cazul infertilitatii din cauza tiroidei. Eu la asta ma pot gandi acum. Macar de am gasi si un medic care sa ne ajute cu interpretarea ei. Credeti ca ne-ar putea ajuta sau am putea cere parerea unuia dintre medicii care se ocupa cu tratarea infertilitatii? Poate una dintre noi il cunoaste mai bine pe vreunul dintre ei si il poate intreba ce parere are si daca e vreo diferenta fata de ce era pana acum.

Eu voi trimite petitia in continuare.

Avem nevoie de cineva care sa-i trimita mesajul nostre Presedintelui Basescu. Se ofera cineva?

Oare in mesajul catre Senatori si Deputati sa nu mentionam nimic de "praful in ochi" de zilele astea?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Abia azi am intrat pe net si am vazut ca primisem raspuns
referitor la petitia noastra de la Ivona Burduja de la Ziarul
de Iasi:
Buna ziua, Am semnat petitia propusa de dvs si sint cu totul de acord cu acest demers. Publicam miine un material in "Ziarul de
Iasi" despre proiectul dvs.Mult succes Ivona Burduja
Si aici e articolul publicat in data de 03.09.2008:
http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/news/30_de_
ieseni_cer_ca_fertilizarea_in_vitro_sa_fie_subventionata_
de_cjas_162176.html
Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta, dar eu abia azi mi-am citit mailurile si am cautat disperata in arhiva sa citesc si articolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Buna fetelor,
Voi reda si aici mesajul pe care l-am scris la celalalt subiect, pentru a nu trece neobservat de o parte din fete.

Fetelor, asa cum am inteles eu problema, nu este altceva decat continuarea legii si intocmirea comisiilor ce trebuiau sa dea aprobarea din partea CNAS pe retete compensate. Asa cum atrasesem atentia si mai de mult, chiar daca medicamentele necesare noua apar in lista de compensate 50% sau gratuite, acestea se prescriu compensat conform protocoalelor terapeutice, protocoale ce spuneau foarte clar ca se dau medicamentele de stimulare doar in probleme hormonale si pacientele sa aiba trompele viabile, iar marea majoritate a noastra care ajungem sa facem FIV tocmai lipsa trompelor sau trompe infundate sau probleme de fertilitate masculina ne fac sa ajungem acolo.

Totul este praf aruncat in ochii nostri, si vezi Doamne ce multe fac ei pentru noi, insa in realitate pe noi nu ne ajuta cu nimic. Lupta noastra trebuie dusa mai departe, si mai ales sa atragem atentia asupra acestor aspecte.
Daca perseveram vom invinge, trebuie sa le aratam ca nu au de-a face cu niste amatori.

Ioana, daca textul pt presedinte e in forma finala, ma ofer eu sa-l trimit, doar sa stabilim detaliile.

RalMar, citisem articolul, e bine ca s-a scris despre petitie insa pacat ca au stat de vorba cu un medic ginecolog care este total paralel cu fertilizarea in vitro,daca e sa ne luam dupa declaratia dansului. Cred ca cel mai mult ne-ar ajuta daca s-ar putea sta de vorba cu un medic care efectiv se ocupa de FIV si IA, insa nu stiu cat sunt acestia dispusi sa stea de vorba cu reporterii.

La multi ani tuturor Mariilor!


Mergi la inceput