Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Si noi suntem stresati cu racelile inevitabile sezonului rece.In urma cu 4 saptamani abia de am iesit cu Maria dintr-o otita si iata-ne cu o noua adenoidita.Daca la prima viroza am stat cu antibioticul si nu l-am dat pana cand ORL-istul a zis ca acu e bai la urechiuse, de data asta am trecut din prima zi pe antibiotice.Culmea e ca n-a facut febra dar a avut si mai are inca un puhoi de secretii dar spre fericirea mea nu s-a mai suprainfectat.Nu stiu cat a ajutat antibioticul sau nu - ospamox 250 sau poate tratamentul paralel pe care il face pt sustinerea imunitatii.
Si pt ca Try spunea ca se confrunta cu situatii asemanatoare o sa va spun ce primeste Maria de la dr homeopat:
Activitimuno - care contine lapte colostru, lactoferina si vit C
Jarro-Dophilus - care contine bacterii probiotice ce ajuta sistemul digestiv,urinar,imunostimulator,detoxifiant, folositor mai ales dupa medicatia cu antibiotice.
Sper ca nu contravine regulilor forumului mentionarea acestora aici.
Acelasi tratament l-a facut Andrei si spre fericirea mea el a scapat pana acum doar cu cate un paracetamol cand il durea gatul sau stranuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Impart si eu cu voi cat pot si ce am, asa ca va dau linkul la un test (numit Portage) deevaluare pe 5 directii a copilului. Cititi intai modul de efectuare si intepretare a testului ca sa va ajute mai bine in completarea lui. aici aveti testul:http://www.autism.ro/revista/TestPortage.pdf
aici interpretarea (mergeti la pagina 6 si 7): http://www.autism.ro/revista/Info_autism_Nr2_Martie_2004.pdf

Eu l-am facut si adrian mi-a iesit ca scor general la nivelul mediu-inferior. Sta bine motor, peste media varstei lui as spune, dar mai prost la cognitiv si bine-nteles la limbaj. Cognitivu le strans legat de limbaj in sensul ca un nivel cognitiv bun atrage dupa sine de mutle ori si o imbunatatire la nivel de vorbire. Capcana mare insa este ca atunci cand copilul nu vorbeste destul pt varsta lui, parintii sa il stimuleze mai putin cognitiv crezand ca daca el nu-i capabil sa se exprime, nici nu intelege prea multe. Capcana in care am cazut si eu. Raspunzand la intrebarile de acolo mi-am dat seama ca nu l-am pus/invatat pe adrian sa faca niste lucruri tocmai pt ca mi-a fost teama ca e prea mult pt el, ca inca nu era capabil sa le inteleaga. Asa ca toate intrebarile la care am raspuns negativ din test, le pun pe o hartie si le pun la vedere ca tema de lucru pt acasa, sa le am mereu in fatza ochilor si sa imi aduc aminte zilnic sa exersez cu el pe punctele alea negative.
Testul e foarte bun in dinamina, adica ofera parintelui sansa sa vada cum a evoluat copilul de-a lungul timpului.

Spor la lucru, mamicute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, eu l-am facut acum un an si exact aceleasi rezultate de care spui tu au obtinut si ai mei.
Nu stiu insa cat de corecta este aprecierea in cazul unor prematuri si mai ales cand aprecierea e facuta de parinti (in cazul nostru cred ca de fapt i-am subestimat din cauza limbajului)..

Flori, mersi de link! E super ceea ce a scris Otilia acolo
Pupam cu drag pe minunatat Marie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



La multi ani!

Pentru cei ce poarta numele de Andrei sau Andreea!



Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

ana, in cazul vostru trebuie sa consideri clar varsta corectata in evaluarea cu pricina pt ca la voi diferenta de prematuritate e mare. Si scorul e automat influentat de asta.

Am intrat sa va spun ce-am facut ieri la acupuncturist. Cum banuiam e prea mic pt o abordare de acupunctura traditionala (ace), dar ce mi-a sugerat este sa il fac un soi de masaj/stimulare pe o zona de aprox 2 cm de-o parte si de alta a coloanei vertebrale (deci un 4-5 cm in total de sus pana jos de-a lungul coloanei) cu un pieptan care nu zgarie sau o perie moale (el avea un mic instrument pe care il tinea intre degetul aratator si mijlociu si care avea in varf doua rotite cu tepi - si plimba acest instrument in sus si-n jos pe bucati scurte, nu de la ceafa pana la noada fundului odata, ci mai pana la jumatatea spaticului si apoi iar in sus - miscarea era ca si cand am spala copilul pe spate cu un burete). Sa nu apas tare, dar sa repet msicarea pana se face pielea rozalie. La fel sa continui cu aceasta stimulare pe piet (de la clavicule pana la stern) si pe gambe, partea frontala (de la genunchi pana la glezna). Cu totul trebuie sa dureze cam 5 minute aceasta stimulare si sa o fac zilnic. Mi-a zis sa fiu atenta sa nu insist ca risc sa-l suprastimulez si apoi nu va dormi bine noaptea. Partea din spate a zis ca e importanta pt ca din maduva spinarii pleaca toate ramificatiile nervoase catre organism, deci stimuland acolo, practic trimiti stimularea peste tot. Pe gambe mi-a zis sa il stimulez pt ca acolo pt o mai buna functionare a paratului digestiv ( e slabut, n-are pofta de mancare). Mi-a zis ca desi pare foarte simpla abordarea asta, da rezultate. Mi-a zis sa-l sun dupa o luna sa-i comunic ce rezultate am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna Ne primiti si pe noi in grupul vostru?

Si eu am nascut prematur, la 36s + 4z. Am avut toata sarcina probleme, iminenta de avort la 8 saptamani, contractii dureroase si extrem de numeroase de la 17 saptamani iar de la 30 de saptamani - oligoamnios. Am stat in spital ultimele 2 luni iar la ultima ecografie s-a vazut lichidul foarte mult diminuat si bebele in suferinta fetala. Mi s-a facut cezariana de urgenta.

Carla a fost perfect sanatoasa la nastere, 2900 g si 52 cm, APGAR 9. Este o fetita perfecta, vesela si zambareata. A fost o mare mancacioasa la inceput, a recuperat foarte bine, acum la 3 luni si 3 saptamani are 6000 g. Din pacate nu mai papam chiar atat de bine dar ne descurcam.

Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru minunea din viata mea si sper din tot sufletul sa fie sanatoasa.


Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bine-ai venit, Anca, si bun venit pe lume Carlei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Multumesc mult Try

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La Multi Ani!

Va uram un an 2009 bun, pentru toate esentele si mamicile lor!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Buna seara

se pare ca nu s-a mai scris pe aici de ceva vreme...
venim si noi, dupa 9 saptamani de spital sa va rugam sa ne treceti in listuta esentelor tari
Daria, minunea noastra s-a nascul pe 11 Nov 2008, la 25/26 saptamani, 700 grame si 36 cm, scor apgar 2/3.
Si iata-ne de duminica acasa cu 2020 gr, incercand sa luam inca o data in piept lumea.
E un copil binecuvantat de Dumneazeu, care nu a fost nevoie sa fie intubat, dar a stat in incubator cu oxigem 1 luna. Din fericire (pana acum) ochisorii sunt surprinzator de bine, aude si nu a facut hemoragie.
Manaca laptic de la mami ceva mai putin de cand am venit acasa dar nu sub o medie de 70ml/zi, alternand mese de 100 ml cu mese de 50 ml.

Toata lumea vb de varsta corelata, dar noi trebuia sa venim pe lume abia in februarie. Acum asteptam sa avem 2400 gr sa mergem la vaccin.
recunosc ca timpul nu-mi permite sa va citesc din urma, dar v-as fi recunoascatoare daca mi-ati impartasi din experientele voastre - as avea nevoie sa stiu in special cam cat ar treb sa manance un copil ca Daria, deoarece deocamdata nu face decat sa doarma, sa manance, muuult caca, zambete si maini-picioare in aer.

Doamne ai grija de Daria Maria

Poze cu burtica si Daria




Mergi la inceput