Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana, sa rugam Administratorii sa posteze un link catre acest articol pe site-urile unde-si fac reclama (unde au bartere etc.); mai demult parca am vazut pe hotnews.ro link catre DC, acum nu mai stiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Am votat si eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Bravo fetelor
Incetu cu incetu ne facem auzite.
Multumim administratorilor site-ului
Am vb la telefon cu dna Carmen Avram si acum se lucreaza la emisiunea despre fiv faceau montajele asa ca in curand o sa o difuzeze.
Ioana faci o treaba minunata. eu stau prost la capitolul compus scris inspiratie de aceea nu te pot ajuta. daca mai sunt de trimis mailuri petitii orice acolo ma bag.
pup toate fetele



elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Multumim si aici Desprecopii pentru tot ajutorul acordat!
Fetelor, sa stiti ca la subiecte generale a fost deschis un subiect despre campania noastra, ca sa vada si restul membrilor acestui forum, nu numai noi aspirantele si pentru asta multumim mult Desprecopii!
Sper ca impreuna sa tinem aceste subiecte active!
Revin mai pe seara!

Ioana
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am revenit cu textul de trimis d-nei Silvia Olteanu, in mare este cam acelasi pe care l-am trimis si d-nelor deputate, am adaugat ultimul alineat, l-as trimite chiar acum dar vreau si parerea voastra, poate mai aveti ceva de adaugat/ corectat.

Stimata Doamna Silvia Olteanu
Apelam la dumneavoastra in speranta ca ne veti intelege, sustine si ajuta!
Suntem un grup de cupluri de tineri din Romania care nu putem concepe in mod natural un copil si avem nevoie de proceduri de reproducere asistata. (fertilizare in vitro)
Dupa cum probabil stiti, costul acestor proceduri este foarte ridicat pentru nivelul de trai din Romania, astfel o incercare de fertilizare in vitro costa intre 1400-3000 E in clinicile din Romania. In plus, costul tratamentului necesar pentru un ciclu de tratament variaza intre 700 E -2000 E. La acestea se adauga si analizele premergatoare fertilizarii in vitro, care pot depasi 1000 ron.
Asadar, pentru o singura incercare de fertilizare in vitro, un cuplu din Romania trebuie sa dispuna de sume intre 2500E si 5000, din pacate acest lucru negarantand reusita obtinerii unei sarcini, procentul de reusita in majoritatea clinicilor situandu-se in jur de 30-35%.
De aceea, in unele cazuri, sunt necesare mai multe incercari, lucru aproape imposibil pentru majoritatea cuplurilor din Romania.
Din pacate, faptul ca tot mai multe cupluri sunt in situatia de a apela la fertilizare in vitro este o realitate a zilelor noastre, fertilitatea cuplurilor tinere fiind in scadere. Acest lucru este valabil pentru toate tarile europene, care insa au constientizat din timp aceasta problema si sustin financiar mai multe incercari de fertilizare in vitro (exemple de tari: Franta -6 inseminari si 4 FIV-uri; Ungaria - 6 inseminari si 5 FIV-uri gratuite - si pt alte tari va rog sa vedeti link-ul urmator : http://www.firstvisitivf.org/display.asp?page=IVF_coverage_in_EU_countries)
La noi nu exista in prezent nici macar cadrul legal pentru reglementarea procedurilor de reproducere asistata, nu se constientizeaza faptul ca infertilitatea a devenit totusi o problema nationala, fiind si o cauza a scaderii natalitatii.
Deja am trimis petitie in acest sens Ministerului Sanatatii si raspunsul a fost : Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate īn scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie.

Va solicitam ajutorul in calitatea dvs. de reprezentant al Romāniei la Uniunea Europeana de la Bruxelles. Va rugam sa faceti cunoscuta aceasta problema si sa ne sustineti cauza la Uniunea Europeana, cu scopul de a obtine suportul acesteia pentru aplicarea si in tara noastra a legilor de sustinere financiara a reproducerii asistate, asa cum se intampla in aproape toate tarile membre ale UE.
Va multumim! Asteptam un raspuns din partea dvs. pe aceasta adresa de mail.

Cu respect,
Din partea unui grup de tineri care au nevoie de fertilizare in vitro,
nume, adresa




Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Ioana: eu zic ca este bine. Sa dea Domnul ca initiativa sa-si atinga scopul, si asta cat mai repede cu putinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Ati vazut subiectul deschis la generale? Ma asteptam sa avem ceva reactii pana acum, dar probabil problema noastra pare (si chiar este) nesemnificativa in comparatie cu ce se intampla acum in tara noastra cu inundatiile..stiti ca s-a intrerupt vacanta parlamentara din acest motiv, se vor reuni sa gaseasca solutii?
Cand am auzit ca se intrerupe vacanta parlamentara, primul gand a fost ca putem trimite mail-urile, dar cel mai sigur ar fi interpretat ceva de genul "tara arde, baba se piaptana"..
Deci, cu mailurile catre senatori cred ca mai trebuie sa asteptam.

Oricum, acum (cu subiectul de la generale) vom vedea si reactia celolaltor membri ai forumului, care sunt in general parinti, sa vedem daca macar oameni obisnuiti ne sustin.Am observat ca de cele mai multe ori au fost foarte saritori, la diverse campanii initiate de DC, sa vedem acum. Poate din cati membri are Comunitatea DC sunt si persoane care chiar ar putea face ceva concret.



Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
citat din mesajul lui luci.eilm

Ioana, sa rugam Administratorii sa posteze un link catre acest articol pe site-urile unde-si fac reclama (unde au bartere etc.); mai demult parca am vazut pe hotnews.ro link catre DC, acum nu mai stiu..



Buna ideea ta, daca vrei ii poti trimite un pm d-nei admin care are id-ul Desprecopii.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Vreau sa ma sfatuiesc cu voi, oare e cazul sa ne grabim cu petitia on line?( ma gandesc sa apucam sa strangem semnaturi pana in toamna)
Cand sunt alegerile pana la urma? Sa incercam sa ne mobilizam pana atunci.Deocamdata insa nu avem nici un raspuns la nici un mail..deci nici o sustinere din partea cuiva influent pentru petitie..

Va pe toate!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Ioana, si eu cred ca in toamna am reusi sa avem mai mult impact, acum fiind perioada de vacanta, nu cred ca-i mai arde cuiva de situatia noastra, sau chiar daca citesc,ramand doar la faza asta.
Inclusiv noi ne mai gandim la vacanta si alte planuri, dar ei care n-au nici un interes.
Pupici tuturor!


Mergi la inceput