Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

chiar daca este vacanta eu zic ca tot se strang ceva semnaturi pt petitie
rau nu are ce sa faca
poate ca o sa aiba un impact mai mare in toamna dar merita sa ne apucam de ea
ca mult nu mai e pana la toamna
pupici

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am trimis mesajul d-nei Silvia Olteanu.
Daca considerati ca ne putem apuca de petitia on-lina, atunci va rog sa veniti cu sugestii pentru textul ei, l-am inceput la pag 2 a acestui capitol, trebuie sa fie scurt si concis. Odata postat textul pe petitieonline nu mai poate fi modificat.
Sa nu uitam ca mai avem de trimis si un text (in genul articolului creat de noi pentru DC) catre Reprezentanta Comisiei Europene in Romania.
O sa revin luni ca zilele astea nu cred ca mai apuc sa intru, o sa fiu mai mult plecata.

Va pe toate!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Nu ma pricep, dar petitiile online au vreo relevanta oficiala? Eu am mai primit linkuri si unele semnaturi erau ceva gen Ionel din Ploiesti.
Nu cred ca putem trimite la un for oficial gen comisia europeana asa ceva. Iar CNP-ul nu cred ca si-l scrie nimeni pe un site public. Sau se pot da mai multe date dar sa nu apara public? Nici nu stiu cum ar fi mai bine.
Sa nu fiu gresit inteleasa, eu semnez oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello
PSJ:daca semnezi o petitie on line ai posibilitatea de a alege daca vrei sa fie publice datele tale sau pot fi ascunse astefel incat sa nu le vada nimeni.
fara o petitie cu care sa strangem semnaturi si sa aratam ca suntem multe cupluri in situatia asta nu vad cum am putea sa tragem un semnal de alarma asupra acestei probleme.
nu stiu cum o sa facem ceva in acest sens daca se pune problema si la semnatul unei petitii ca ni se cer cateva date personale.
nu cred ca este o tragedie daca ai sa iti dai cnp-ul pe un site pt o cauza nobila
doar cu mailuri trimise de aceleasi persoane peste tot nu cred ca rezolvam ceva.
eu una sustin petitia
macar asa putem arata cat de multi suntem
pupici


elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Pe ce site se va face petitia? eu nu stiu decat petitiionline si acolo nu am vazut nicio petitie cu cnp, am si semnat o petitie azi de test si nu era nici un camp pentru cnp in formularul respectiv. Adica nici macar ascuns.
Daca se gaseste o modalitate de colectare a cnp-ului dar sa nu apara pe site ar fi foarte bine. Unii isi "castiga" existenta vanand exact genul asta de informatii, nu mai detaliez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Ma asteptam la mai multe raspunsuri ref la petitie, dar probabil multa lume e in vacanta..
Nici eu nu stiu prea bine ce se intampla cu petitiile on line, asteptam pe cineva care stie mai multe sa ne lamureasca, vad ca nu ecazul, asa ca o sa trebuiasca sa incercam noi si vom vedea singuree ce se intampla. Siu ca in Ungaria (ne-a spus tot o fata de pe forum- Enierdelyi) au strans multe semnaturi printr-o petitie on line si astfel au reusit sa convinga guvernul sa nu reduca nr de fiv-uri gratuite de la 5 la 2, cititi mesajul ei aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117821&whichpage=15
Dupa cum vedeti, la ei a fost nevoie de o fundatie care s-a zbatut.
La noi, o organizatie care ar putea face ceva de genul asta ar fi Asociatia Ador Copii, despre care sunt date pe prima pagina dar si aici este o problema pentru ca initiatoarea ei nu mai poate continua activitatea si nu stim daca si cum se poate sa o preia altcineva.
Sau ar mai fi si variantele(fericite) in care vreunul din destinatarii mail-urilor noastre (ideal ar fi Ovidiu Branzan) va raspunde si ne va sustine, dar deocamdata nici un raspuns..
Suntem mult prea putine, vad ca la sub. Generale nu vine nimeni cu nici o idee, pe mine personal ma depaseste problema, nu pot sa coordonez ceva atat de amplu, incerc cat pot, dar nu ma pricep nici la politica, nici la functionarea vreunei organizatii, probabil ca nici voi, cum am mai zis ne trebuie un leader dar se pare ca dintre noi aspirantele e greu de gasit - indraznesc sa spun ca LucaLuca, cea care a initiat aceasta campanie, ne lipseste, stiu prin ce a trecut si stiu ca nu se mai poate implica deocamdata, plus ca ea este din Franta- daca as fi din Bucuresti, chiar as vrea sa organizam o intalnire, poate fiind multe si vorbind fata in fata (nu pe net) am reusi sa ne organizam mai bine, sa repunem in functiune asociatia Adorcopii, dar asa mi-e greu, nu pot contribui decat de la distanta.
DC a facut tot ce se putea, a publicat articolul despre campania noastra, a deschis un subiect la Generale (unde vad ca nu ne baga nimeni in seama) ce sa mai faca in plus si oricum vad ca noi suntem f putine, daca noi nu ne agitam , avem pretentii de la cei care nici nu au problema noastra..
Ma simt neajutorata in fata acestei probleme, vad ca totul merge foarte greu, pana acum nu am realizat nimic concret, decat ca se vor face cateva valuri in presa, a aparut un articol pe DC, ma simt ca pestele pe uscat , ca si cum ne zbatem degeaba..
Pana ne vom organiza si noi mai bine, putem incepe petitia on line, intre timp ar trebui sa scriem un mail si presedintiei (sa nu zica ca nu stiau) dar va astept si pe voi sa scrieti , vorba lui Elenada "doar cu mailuri trimise de aceleasi persoane peste tot nu cred ca rezolvam ceva".
Insa degeaba facem petitie daca nu are cine sa o sustina, sa se agite, sa o inainteze unde trebuie, putem noi s-o trimitem pe mail mult si bine..
Ganditi-va, cautati pe net sau unde credeti fundatii ref la femei, copii, si sa incercam sa le contactam sa vedem daca ne pot ajuta.

Cristal asteptam o veste de la tine, dupa concediu, poate gasim sustinere de la unchiul tau d-l deputat.
Pana atunci haideti sa ne apucam pe petitie. Eu propun site-ul petitieonline.com, vedeti la semnatura mea - petitie pentru legea mamelor
Trebuie sa facem un text cat mai sugestiv, l-am inceput pe pag 2 a acestui subiect, va astept si pe voi cu idei si nu spuneti ca nu stiti, ca nici eu nu sunt nici jurnalista, nici profa de romana, nici scriitoare, sunt economist si n-as avea nici in clin nici in maneca cu scrisul, in afara de cateva acte (ar fi mult spus corespondenta comerciala) de la serviciu.
Scuze ca poate iar sunt prea incisiva, dar poate am asteptari prea mari de la aceasta campanie..EU CHIAR VREAU SA REUSIM!!

EDIT: am pus niste intrebari la sub. de la generale(unde sper eu ca citesc mai multi membri ai forumului) daca credeti ca ar mai fi ceva in plus, scrieti direct acolo, poate se vor gasi persoane care vor sa ne ajute macar cu idei.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am uitat, vad ca intrebati ce fel de date se cer pt petitii on line, eu am semnat mai multe petitii, pe diverse site-uri si in afara de nume, adresa de mail (si uneori si adresa postala) -adresele insa nu apar la semnarea petitiei- nu am completat altceva. Nu se cere nicaieri CNP-ul si chiar daca s-ar cere, nu mi se pare ca ar fi o data de ascuns, nu se poate afla identitatea dupa CNP, probabil, doar de la evidenta populatiei si politie.
Recunosc, nu am avut curajul sa particip la emisiune,dar sa -mi dau datele pe un site (nume intreg, adresa) nu m-ar deranja, ce s-ar putea intampla in afara de faptul ca poate as primi niste mail-uri nesolicitate. Oricum pe site la semnaturile petitiei, nu se vad decat numele, fara adrese de mail.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

E si perioada de concedii, acum vreo luna era mai animata atmosfera.
Despre subiectul de la generale , poate ar fi bine daca am pune un link catre discutiile de aici sau sa-l faca pe asta "lipicios" la generale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am pus deja un link la generale despre subiectul nostru de aici si cred ca mai bine raman doua subiecte, acesta de aici unde vorbim si ne organizam noi aspirantele si cel de la generale unde speram sa vina cu idei si ajutor si restul forumistilor DC.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Propun urmatoarea varianta pentru petitia on line:

CATRE: GUVERNUL ROMANIEI, PARLAMENTUL ROMANIEI

SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL PRECUM SI PENTRU INTRODUCEREA FERTILIZARII IN VITRO IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE


Deputatul Ovidiu Branzan a initiat propunerea legislativa nr. 217 / 2003 "Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical". Dupa mai multe modificari si dezbateri in plenul Camerei Deputatilor, a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata la senat, apoi presedintelui Romaniei, retrimisa Senatului, insa dupa mai multe reinscrieri pe ordinea de zi etc. legea este, din noiembrie 2005 pana in prezent, in acelasi stadiu, la Senat.


EXPUNERE DE MOTIVE

Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, nr. cuplurilor infertile este in crestere. Insa datorita tehnicilor de reproducere umana asistata medical(inseminare artificiala si fertilizare in vitro) aceste cupluri pot fi ajutate sa procreeze, ceea ce poate duce si la cresterea natalitatii.
Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au elaborat legi referitoare la sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata si au inclus in programele de sanatate publica costurile acestor proceduri (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu)
Romania a ramas doar la stadiul de propunere legislativa, si aceea abandonata de circa 3 ani, iar singura intentie a statului de a suporta o parte din tratamentul fiv se reduce la faptul ca pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008) s-au introdus unele medicamente folosite in protocoalele de stimulare, insa pentru eliberarea medicamentelor necesare in procedura de fertilizare in vitro sunt puse anumite conditii, ceea ce face foarte greu de obtinut compensarea lor. Toata procedura de urmat este birocratica, se face referire la anumite protocoale terapeutice elaborate de comisiile de specialitate ale Ministerului Sanatatii Publice, este necesara si aprobarea comisiilor de la nivelul Caselor judetene de asigurari de sanatate.

Solicitam prin aceasta petitie reglementarea legala privind reproducerea asistata medical (adoptarea propunerii legislative privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical PL nr. 217 / 2003), introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate precum si reformularea normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie facilitat accesul la ele.

Dupa modelul statelor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc. unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducerea asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii unui cuplului si intr-o Romanie civilizata acest lucru trebuie sa se intample!


Astept modificari, sugestii, etc. Chiar daca majoritatea sunt in vacanta, banuiesc ca a mai ramas careva si pe-aici Eu voi pleca in concediu in jur de 15 sept, un concediu pe care-l astept de ceva vreme, anul trecut concediile le-am folosit pentru fiv-uri, deci va dati seama cum astept acest concediu si sa nu credeti ca nu inteleg faptul ca nu e activitate pe aici ca urmare a concediilor (ma gandeam insa la cele care intra si citesc zilnic pe forum, vad ca sunt f multe vizualiari la subiectele noastre, ar putea fi mai active, prea am ramas o mana de fete..)

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput