Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3) | Autor: ioana_p76

Link direct la acest mesaj

Campanie civica de responsabilizare a autoritatilor din Romania in problema finantarii reproducerii asistate medical

Prima parte a campaniei; capitolul 2
Subiect pe aceasta tema deschis la Sub. Generale

La initiativa lui LUCALUCA, discutia a inceput pe topicul despre FIV, dar ne-am dat seama ca ar putea fi de interes general, pentru toate persoanele care au nevoie de asistenta medicala pentru a procrea.
Va invit, deci, sa participati cu idei si sa va implicati, caci, daca noi nu o facem, in Romania nimeni nu o va face pentru noi.

*****

www.desprecopii.com/info.asp?id=1434" target="_blank">ARTICOL DC - Campanie nationala: Sprijinul reproducerii asistate medical

*****

Mesaj LucaLuca:
Am gasit un articol in presa care sintetizeaza ce s-a intamplat si ce s-a incercat la noi in domeniul reproduceii asistate. Reiau esentialul: Romania nu are o lege pentru fertilizarea in vitro, desi un proiect legislativ in acest sens a fost conceput candva. Legea privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical a fost discutata, fiind adoptata de Camera, modificata apoi de Senat pentru ca in aceasta legislatura sa ajunga pe masa presedintelui Traian Basescu pentru promulgare. Acesta a sesizat insa Curtea Constitutionala pentru neconstitutionalitatea unor articole. Printr-o decizie luata in iulie 2005, Curtea Constitutionala a admis neconstitutionalitatea mai multor articole astfel ca, proiectul a ajuns din nou la Senat. Acesta a fost de acord cu decizia Curtii, iar proiectul a fost respins. O alta initiativa legislativa nu a mai fost facuta.
Va rog sa cititi articolul in intregime, este foarte interesant: www.ziua.ro/display.php?id=218991&data=2007-04-13" target="_blank">aici


ADOR COPIII - http://www.adorcopiii.cabanova.ro/
Numele organizatiei : Asociatia Cuplurilor cu Probleme de Sterilitate Dorinta, Optimism, Rabdare= COPII ADOR COPIII
Cod Fiscal : 16521676
Cont IBAN : RO64BRDE360SV15819163600

UPDATE

Ce s-a realizat pana acum in aceasta campanie:
I. Contactarea autoritatilor
Petitii trimise = 54 la dirrp@ms.ro (Compartimentul de Relatii Publice al Ministerului Sanatatii)-varianta de petitie aici
1. Elenada 2. Cristal 3. Cristinici 4. Iuca 5. Iyoana 6. Medamaya 7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli 11. SimonaGurau 12. L5845 13. Mihaele 14. Dariela 15.Danotino 16. Antosit 17. IanaMari 18. GinaMonica 19. Adaca 20. Antosit bis 21. Maria08 22-23. Marrina + fratele 24. ClaudiaPrea
25. AnaDomnica 26. Marrina again 27. Felicia 28. Nucutza 29. ZamfirMel 30. Bubulina1 31. Avalon
32. Sotul Marrinei 33. Persephonna 34. Daneza 35. Mama Marrinei 36 40. Avalon & friends 41. Andra80 42. Maribela 43-49. Bianca B& friends 50. Ioana_p76 51. Aris26 52. Maribela bis 53. Simonia 54. Elenada

Tel la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020.: - model de mesaj :aici
1. Cristal 2. Ioana_p76 3. Marrina 4. Cristinici

RASPUNSUL AUTORITATILOR AICI

Mail trimis Ministrului Sanatatii
trimis LucaLuca 13.08.2008 -textul este aici

II. Contactarea organizatiilor UE
1. Mail trimis la Consiliul Uniunii Europene si Uniunea Europeana
Luci.elm - textul este aici -fara raspuns

2. Mail trimis dnei Silvia Olteanu silvia.olteanu@rpro.eu -lucreaza la Reprezentanta Permanenta a României la Uniunea Europeana de la Bruxelles (pe partea de sanatate)
Ioana_p76 - trimis 02.08.2008

3. Mail trimis la Reprezentanta Comisiei Europene in Romania http://ec.europa.eu/romania/index_ro.htm - textul este aici
Ioana_p76 -trimis 06.08.2008

III. Contactarea anumitor personalitati publice
Mailuri trimise la anumite personalitati
1. Claudia Prea - trimis Elenei Udrea 31.01.08 - fara raspuns, retrimis iul.08
2. Ioana_p76 - trimis Mihaelei Radulescu - asteptam raspuns
3. Alina74 - tel. Mihaela Radulescu - promisiune de a realiza o emisiune in sept.08

Mailuri trimise catre anumite membre ale Camerei Deputatilor - textul este aici
1. Marrina - trimis Ralucai Turcan 04.07.08
2. Ioana_p76 - trimis Laviniei Sandru 05.07.08
3. Felicia - trimis Liei Vasilescu 05.07.08

Mail trimis d-lui deputat Ovidiu Branzan, initiatorul proiectului de lege a reproducerii asistate
Ioana_p76 cu ajutorul lui Luci.elm -trimis 19.07.2008 - textul mail-ului si articolul atasat sunt aici
Date contact Ovidiu Branzan: deputat de TIMIS si figureaza cu adresa Biroului Parlamentar la B-dul. C.D. Loga, nr.40, Timisoara, jud. Timis; Tel: 0256 494802, mail: ovidiu.brinzan@cdep.ro


IV. Actiuni
1. Emisiuni, reportaje :
-in curs de realizare la ProTV cu ajutorul d-nei Carmen Avram;
- in curs pregatire reportaj radio cu Gabriela Pop, Radio Timisoara
2. Articole in presa :
in curs de realizare un articol cu ajutorul Desprecopii - articolul realizat de noi este aici

V. PETITIE ON LINE
LINK-UL PETITIEI : http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
- Textul creat de noi aici
- clarificari despre petitia on line- mesaj Ioana_p76: aici
Contactarea presei - mail-uri cu instiintare despre petitie : -model de text pt presa aici
-Maaria- Acasa TV si ProTV Timisoara, Formula-As
-Mihaele - otv si antena 1,2,3
-Ioana_P76 -mail Carmen Avram - ProTV
-Cristinici -trimis Floriana Juncan, Q magazin
-Ioana_p76 - trimis Jurnalul National (Marina Constantinoiu -redactor sef)

CE URMEAZA:

Mesaj LucaLuca :
Planul de bataie este, in mare, urmatorul: incepem prin a trimite cat mai multe petitii catre Ministerul Sanatatii, pentru a semnala problema, sa nu spuna ca nu au stiut. In paralel, se sesizeaza si Cancelaria Primului Ministru / Secretariatul General al Guvernului. Va urma Parlamentul, vom scrie personalizat tuturor parlamentarilor, de data asta o petitie colectiva, sa pregatim terenul in vederea unui eventual proiect de lege. In acelasi timp vom scrie si Presedintziei; sa retinem adresa: procetatean@presidency.ro
Vom scrie, in functie de raspunsuri, si comisarului european pentru sanatate si altor foruri europene.
Facem si petitie online si sesizam presa la modul serios si organizat

1. Mailuri catre senatori si deputati - text in lucru aici
- adrese senatori : aici
- adrese deputati: aici
2. Text de listat si lasat la clinici - pentru cuplurile care nu stiu de campanie - textul este aici si in plus un nou text care contine o instiintare despre petitie - aici

3. Reclama pentru petitie:
1. idee Miki-miki -aici
2. idee Psj -aici
4. Retrimitere mail-uri la toate personalitatile cu link catre petitie
5. Trimitere mail-uri catre presa ref la petitie, textul este aici


LINK-URI UTILE:

PROIECTUL DE LEGE: www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=3870" target="_blank">AICI
PT. CREARE PETITIE ON LINE: www.petitieonline.ro/creeaza-petitie.html" target="_blank">AICI
FUNDATIA KEIKO LIFE:www.keiko.ro/pages/general/keiko-life.html" target="_blank">AICI
LEGI ALTE TARI:
FRANTA: www.chu-toulouse.fr/spip.php?article702" target="_blank">aici
SPANIA: www.asisa.es/PDF/Guia_RHA_2007.pdf" target="_blank">aici
UNGARIA: www.lombikbaba.hu/index.php?option=com_content&task=category§ionid=10&id=36&Itemid=53" target="_blank">aici
DIVERSE TARI :www.firstvisitivf.org/display.asp?page=IVF_coverage_in_EU_countries" target="_blank">aici si www.repromed.de/europa.html" target="_blank">aici
www.casdj.ro/lista_b.xls" target="_blank">SUBLISTA B MEDICAMENTE COMPENSATE si www.cnas.ro/pdf/medicamente/ordin.med501_14072008.pdf" target="_blank">ORDINUL MS REF LA MEDIC. COMPENSATE

INFORMATII UTILE:

Despre medicamentele compensate
-mesaj Elly me: aici-
(mesaj scris inainte de aparitia noii liste de medicam compensate - 15.07.08)
- mesaj Ioana_p76 aici
Despre legea din Ungaria -mesaj Enierdelyi: aici
Despre statistica ref la infertilitate -mesaj Ioana_p76: aici

ARTICOLE PRESA:
ZIUA: www.ziua.ro/display.php?id=218991&data=2007-04-13" target="_blank">aici
TABU: www.tabu.ro/articol_347_1/fertilizarea_in_vitro__un_lux_in_romania.html" target="_blank">aici
7EST.RO www.7est.ro/3010__DE_ZILE_DE_ATEPTARE_ARTICOL_INTEGRAL_.html" target="_blank">aici


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Continuam aici campania noastra!
Fetelor care sunteti de partea noastra, ne urmariti si sperati intr-o reusita, va asteptam sa votati subiectul sa stim ca sunteti cu noi!


Luci.elm, multumim pentru idei si implicare , articolul in forma propusa de tine este foarte bun, mai asteptam week-end-ul asta sa vedem daca mai apar si alte idei si luni il trimit administratorei Dc care ne va ajuta cu publicarea lui.
Claudia o sa adaug si ideea ta cu analizele premergatoare.
Foarte buna si ideea voastra de a-l contacta pe d-l Ovidiu Branzan, ma voi gandi la un text pe care sa il trimitem pe mail, dar nu chiar textul de mai sus, o sa selectez si din el, insa vreau sa fie ceva personalizat, special pt el prin care ii cerem ajutorul.

Referitor la emisiune, va multumesc celor care ati participat, va admir pentru curaj si imi pare foarte rau ca nu am avut si eu acest curaj...poate pe viitor la alte emisiuni, sper sa pot sa particip.

Multe pentru voi toate!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

ARTICOL

Pana nu te lovesti de asa ceva nu ai idee ca exista, ai auzit totusi de ea, dar ca de orice boala, te gandesti ca "asa ceva nu mi se poate intampla mie". Iar cand afli la un moment dat ca esti si tu afectat de ea, mai intai nu-ti vine sa crezi, apoi te intrebi "de ce eu, de ce noi" si apoi incepi sa te interesezi in jur si abia atunci descoperi cat de multi sunt in aceeasi situatie cu tine, afli de fapt ca ce te afecteaza si pe tine este deja o problema a epocii in care traim. Este vorba despre infertilitate- da, pana nu demult un subiect tabu.. S-a spus chiar ca lupta cu infertilitatea este mai dureroasa decat lupta cu cancerul..

Noile realitati economice si sociale si-au adus contributia la scaderea si apoi la mentinerea la un nivel scazut a natalitatii. Toate tarile civilizate se confrunta cu o scadere accelerata a natalitatii si a fertilitatii, iar Romania 'imita' si in acest domeniu tarile dezvoltate economic din Vest sau din Est. Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). Autoritatile noastre au nevoie SA CONSTIENTIZEZE si ele ca infertilitatea este o boala, ca numarul tinerilor afectati este foarte mare si in crestere, iar tehnicile de reproducere umana asistata merita intreaga atentie in ceea ce priveste introducerea lor in sistemul national de asigurari de sanatate.

Dintr-un sondaj de pe situl Institutul national de statistica (http://www.insse.ro/cms/files/pdf/ro/cap2.pdf - vezi pag. 25) reiese ca rata de fertilitate (nascuti vii la 1000 femei) este in scadere, astfel in 1990 era 56,2, iar in 2005 de 39,4. Acest fapt se datoreaza, pe langa factorii economico-sociali si infertilitatii, care afecteaza un umar din ce in ce mai mare de cupluri tinere.

Deasemenea, este suficient sa mentionam numarul mare de clinici de reproducere asistata aparute in ultimii ani in Romania. In Bucuresti sunt peste 10 clinici care efectueaza proceduri de inseminare artificiala si fertilizare in vitro (clinica Giulesti, Medlife, Medsana, Med New Life, Sabyc, Centrul Medical Unirea, Polisano, Gynera, Dacia Medical Center, American Medical Center) si in alte orase ale tarii (Timisoara, Cluj, Sibiu, Brasov, Constanta).

Cu toata aceasta amploare a fenomenului, la noi in tara nu exista INCA nici cadrul legislativ pentru reproducerea umana asistata medical, lucur absolut necesar si prin prisma implicatiilor juridice si morale ale acestor acte. Singura propunere legislativa de pana in prezent este cea initiata de deputatul Ovidiu Branzan cu nr. 217 / 2003 - Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical. Dupa mai multe modificari si dezbateri, reinscrieri pe ordinea de zi etc. legea este, din noiembrie 2005 pana in prezent, in acelasi stadiu, la Senat.

O mare parte a acestor cupluri de tineri care doresc sa-si implineasca un lucru absolut normal si natural, acela de a fi parinti, se lovesc de obstacolul financiar. Costul unei fertilizari in vitro este intre 1400-3000 euro, la care se adauga costul medicamentelor necesare care pot ajunge, in functie de tratamentul prescris, la 2000 euro (fara analizele premergatoare, pe care cuplul trebuie sa le efectueze, care ajung si ele la cca 1000 ron). In concluzie, pentru o singura incercare de fertilizare in vitro, un cuplu trebuie sa faca dispuna de 3000- 5000 euro.

In acest moment, intentia statului de a suporta o parte din tratamentul fiv se reduce la faptul ca pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008) s-au introdus unele medicamente folosite in protocoalele de stimulare, insa pentru eliberarea medicamentelor necesare in procedura de fertilizare in vitro sunt puse anumite conditii, ceea ce face foarte greu de obtinut compensarea lor. Toata procedura de urmat este birocratica, se face referire la anumite protocoale terapeutice elaborate de comisiile de specialitate ale Ministerului Sanatatii Publice, este necesara si aprobarea comisiilor de la nivelul Caselor judetene de asigurari de sanatate etc.

In concluzie, intr-o prima faza este neparat nevoie de o lege privind reproducerea asistata medical, iar in paralel normele de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate sa fie regandite, astfel incat sa faciliteze accesul la medicamentele compensate.

Mai mult decat atat, dupa modelul statelor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc. unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducerea asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii unui cuplului (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu) si intr-o Romanie civilizata acest lucru trebuie sa se intample!

Pentru detalii, sugestii si sprijin contactati: Ioana.


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana,,

1) Claudia are dreptate (ref. analizele specifice- HSG, histero, laparo etc.) numai ca nu am auzit ca o compensare pentru acestea sa existe in vreo tara si nu cred ca Romania o sa le intreaca,

2) am facut e-mailul, articolul va fi atasat:

Stimate Domnbule Branzan,
Am citit cu placere despre initiativa dvs. legislativa vizand tehnicile de reproducere asistate medical. Spun ‘cu placere’ datorita faptului ca apreciez o astfel de lege ca un punct de inceput catre o societate civilizata, moderna, evoluata, deschisa.
Eu reprezint cu grup de tinere cu dificultati in a obtine o sarcina pe cale naturala si, astfel, nevoite sa apeleze la tehnici medicale avansate, la proceduri precum inseminarea artificiala si fertilizarea in vitro.
Sistem nostrul medical, cunoastem, are o serie de limite, multe dintre noi indreptandu-se pentru asemenea proceduri in Ungaria, Austria, Germania. Am vazut astfel ca, in asemenea tari, modele pentru noi, statul suporta pana la 6 asemenea interventii si apreciem, ca si Romania, ca stat european, trebuie sa urmeze aceste exemple.
Aceste lucruri ne-au determinat sa ne conjugam eforturile in sprijinul unor astfel de demersuri si astfel, va contactam si va rugam sa acordati atentie unei viitoare ‘petitii online’ ce va merge la factorii cei mai in masura sa decida, speram, noi, favorabil.
Ne bazam pe ajutorul dvs. si asteptam cu interes reactia dvs., cea mai autorizata si cea mai cunoscatoare in aceasta problema, in Romania, la ora actuala.
Va multumesc anticipat.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luci.elm, multumim pentru text. Insa consider ca nu e corect sa-l semnez eu, deoarece e munca ta. Il trimit, semnez ceva de genul" din partea unui grup de cupluri nevoite sa apeleze la fertilizarea in vitro" si pun numele si adresa mea pt contact. Ce zici?


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana,
1) poti face ce vrei cu textul, nu cer drepturi de autor; il poti semna, modifica, etc.
2) O.B. e deputat de TIMIS si vad ca figureaza cu adresa Biroului Parlamentar la B-dul. C.D. Loga, nr.40, Timisoara, jud. Timis; Tel: 0256 494802. Nu e-mail, nu fax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luci cred ca nu mai modific nimic, e f. bun textul asa cum este. Adresa de mail a d-lui Branzan chiar tu ne-ai spus-o intr-un mesaj

quote:
citat din mesajului lui Luci.elm
Trimis la: - 15/07/2008 : 10:10:46
Ioana, am citit ce ai scris cu privire la Proiectul de lege privind sanatatea reproducerii ai reproducerea umana asistata medical. Consider, intr-adevar, ca aprobarea unei asemenea legi este primul pas (inainte de a se aproba vreo compensare a cheltuielilor pentru proceduri).
De aceea, consider necesar sa-l contactam pe OVIDIU BRANZAN initial pe e-mail (ovidiu.brinzan@cdep.ro), apoi telefonic :
- mai mult ca sigur ne va explica dedesubturi pe care nu le cunoastem, de ce a fost respins proiectul,
- ne va explica care este procedura (logistica) prin care un proiect respins, poate fi avansat iar,
- tot el ne va explica si modalitatea de a obtine sprijinul senatorilor, cel putin a celor din Comisia pentru sanatate publica sau a celor PSD sau a altor lideri de opinie,
- ar trebui implicat in emisiuni (Carmen Avram, Mihaela Radulescu)/ articole etc.
- Ovidiu Branzan poate fi initiatorul legii privind compensarea cheltuielilor necesare procedurilor de reproducere asistata


O sa ii trimit eu azi sau maine cand am mai mult timp la dispozitie, sper sa isi citeasca mail-urile chiar daca e in vacanta.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello

mi-a placut foarte mult intalnirea de miercuri
Abia astept sa vad reportajul.
Poate o sa ne asculte si pe noi cineva.

Va pup dulce

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dragelor sa dati sfoara in tara cand se transmite reportajul. ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Tot mai aproape, tot mai aproape...
La ministrul sanatatii nu ati reusit sa ajungeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
citat din mesajul lui Moniland

Dragelor sa dati sfoara in tara cand se transmite reportajul. ok?

Da, fetelor, NEAPARAT

Mergi la inceput