Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Fetelor ma inclin in fata voastra!!!
Va sustin si promit sa aduc cat mai multe semnaturi!!!!
Va multumesc ptr. munca depusa!!!
Dumnezeu sa va ( ne ) ajute!!!!


PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Gata fetele, ma apuc acum de petitie, cum e gata postez link-ul

PETITIA - VARIANTA FINALA

CATRE: GUVERNUL ROMANIEI, PARLAMENTUL ROMANIEI

SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL SI PENTRU INTRODUCEREA PROCEDURILOR INSEMINARE ARTIFICIALA SI FERTILIZARE IN VITRO IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE


In anul 2003 a fost initiata propunerea legislativa nr. 217 / 2003 -"Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical". Dupa mai multe modificari si dezbateri, a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata la Senat, apoi Presedintelui Romaniei. Retrimisa Senatului, dupa mai multe reinscrieri pe ordinea de zi etc., legea a ramas in acelasi stadiu, la Senat, din noiembrie 2005 pana in prezent.

EXPUNERE DE MOTIVE

Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere. Insa prin reproducerea umana asistata medical (ajutorul medicinei pentru cuplurile care din diverse motive nu pot obtine o sarcina), aceste cupluri pot fi ajutate sa procreeze, ceea ce duce si la cresterea natalitatii. Procedurile de reproducere umana asistata sunt inseminarea artificiala si fertilizarea in vitro.

Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au o legislatie clara referitoare la sanatatea reproducerii, iar costurile procedurilor necesare pentru reproducerea umana asistata sunt incluse in programele de sanatate publica (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu; de exemplu, in ceea ce priveste tehnicile de fertilizare in vitro: Austria sustine 4 incercari, Belgia - 6, Danemarca - 3 plus inca 3 pentru al doilea copil, Ungaria - 5). Romania nu are in acest moment o lege a reproducerii umane asistate, singura propunere legislativa (217/2003) fiind abandonata de circa 3 ani.

Un alt aspect important este cel al costului foarte ridicat al medicamentelor necesare procedurilor de inseminare si fertilizare in vitro: o parte din aceste medicamente se afla pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008), insa nu se pot elibera decat pentru alte afectiuni/scopuri, care sunt cuprinse in programele de sanatate, cum ar fi anumite afectiuni ginecologice sau pentru gravide. Asadar, compensarea lor pentru procedurile de reproducere asistata este imposibil de obtinut. Cuplurile care urmeaza aceste proceduri ar trebui sa aiba acces in egala masura la medicamentele compensate, indiferent de motivul infertilitatii.

Solicitam prin aceasta petitie reglementarea legala privind reproducerea asistata medical, introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate (astfel incat costul unui anumit numar de proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate, asa cum se intampla de multa vreme in majoritatea tarilor europene), precum si reformularea normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie facilitat accesul la ele tuturor cuplurilor care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata.

Dupa modelul tarilor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc. unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducere umana asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii cuplului, si intr-o Romanie civilizata acest lucru trebuie sa se intample!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

GATA am creat petitia, acum astept mesajul de confirmare care poate dura pana la 2 zile. (nu am stiut, abia dupa ce am dat creare petitie mi-a aprut asa:
Petitia dumneavoastra a fost creata cu succes!
In scurt timp un administrator va verifica datele petitiei.
Imediat dupa verificare, petitia va aparea pe site si veti primi si un mesaj de confirmare pe e-mail.
In unele cazuri este posibil ca durata aprobarii unei petitii sa fie mai mare, dar nu mai mult de 48 de ore.
Am facut petitia pe site-ul romanesc petitieonline.ro, pentru ca va sari mult mai usor in ochi si presei si va fi si mai usor de completat de catre oricine, pentru ca pe petitiononline.com totul este in engleza si ceva mai dificil de completat. In plus, se pot descarca semnaturile si in format pdf, deci usor de printat.
Initial, am vrut sa o fac pe site-ul strain (cum v-am si spus) dar acolo e f greu de gasit printre n-spe mii de petitii arabe, franceze, engleze, etc si parca nu isi avea locul acolo. De fapt, noi urmarim sa avem cat mai multe semnaturi, nu neaparat site-ul unde se publica petitia si daca site-ul romanesc ne ajuta mai mult, cred ca e mai bine.






Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Off topic: pana e gata petitia, va invit sa vedeti poze cu pisicutii nostri nou nascuti: aici

Referitor la petitie, imi pare rau ca dureaza ceva mai mult decat credeam, abia asteptam sa semnez petitia, sper ca nu v-am dezamagit ca am ales siteul romanesc, am avut o tentativa sa creez petitia pe cel strain, dar mi s-a parut complicat pt cei care nu stiu engleza si in plus, motivele pe care vi le-am zis in mesajul anterior.
Va pe toate. Sper ca de maine sa putem incepe sa semnam.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Studiind mai bine siteul petitieonline.ro am vazut ca petitia cu cele mai multe semnaturi are 8900 de semnaturi si este cel mai usor de gasit, este prima in lista.
Eu cred ca putem sa ajungem si noi la cateva mii bune de semnaturi si astfel petitia noastra va fi si ea pe prima pagina, deci va sari usor in ochi oricui, asta fiind o alta cale de reclama a petitiei.
Off, nu mai am rabdare, abia astept sa semnez petitia si ma gandesc deja unde sa mai trimit link-ul sa obtin cat mai multe semnaturi si sper ca si voi veti face la fel.
In plus, petitia noastra este cea mai completa, serioasa si asta va conta mult la obtinerea de semnaturi.Putem ajunge sa avem petitia cu cele mai multe semnaturi de pe tot site-ul de petitii.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana, si eu cred ca e mai bine pe site-ul romanesc, sigur asa va fi cititia si votata de mai multa lume.
Despre faptul ca va dura 2 zile... nici n-o sa observi ce repede trec! Pana atunci, se mai intoarce si lumea din concediu
Off topic: tare simpatici puiutii!


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Multumim mult Ioana pentru implicarea ta in acest proiect.
Daca nu ai fi preluat tu initiativa, aceasta campanie ar fi murit.
Multumim
Abia astept sa strang semnaturi pt petitie.
Superbi pisoii
Pupici

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Ioana multumim, acum 2 zile nu mai conteaza. Sper si eu sa strangem cat mai multe semnaturi.
Puiutii sunt tare dragalasi si sati sa vezi cand or incepe sa se joace ce frumosi sunt. Eu am acasa o birmaneza de 9 ani si am avut cu ani in urma 3 baietei de la ea, erau superbi.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

GATA PETITIA!!
Acesta este link-ul: http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
Va astept sa semnati si sa inaintati link-ul mai departe!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Bravo, Ioana!!!!! Multumim pentru tot ceea ce faci!!! Am semnat si eu petitia!!!

Mergi la inceput