Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Fetelor faceti un lucru extraordinar, cu siguranta va avea un rezultat bun.
Ioana ma uimeste si in acelasi timp ma bucura, cata putere, resurse ai pentru a duce pana la capat acest proiect.
Asteptam sa-i dati drumul.
Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Ioana, am uitat asteptam pozele cu puiutii de pis-pis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Spunea cineva ceva despre o prezentare power point? Iata un model cat de cat, desi nu se poate descarca si prelucra, dar macar sa o avem. Ne mai lumineaza poate ziua de azi. Aveti rabdare, ca se incarca greu

http://www.e-felicitari.net/trimite.php?id=1022

Nu uitati sa dati play si nu luati seama la greselile de scriere, alea n-or sa apara la noi.

Va pupic si multa bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Ma gandeam ca nu toata lumea stie ce se intampla cu petitiile on line si vreau sa va spun cateva lucruri, asa cum le-am inteles eu pana acum din semnarea altor petitii:
- prin semnarea acestei petitii nu se trage decat un semnal de alarma, nimeni nu poate garanta ca se va schimba ceva
- chiar daca inaintam la Guvern sau presedinte petitia, oricate semnaturi ar avea, nu sunt obligati sa faca nimic
- va trebui, pe masura ce se aduna semnaturile, sa trimitem link-ul cu petitia la cat mai multe personalitati, poate se va gasi cineva care sa sustina petitia in guvern, parlament, etc, doar asa avem sanse sa se intample ceva
- semnaturile de la petitie nu fac decat sa arate cati sustinatori sunt, nu au nici o semnificatie oficiala, din cauza asta nu este obligatorie scrierea numelui intreg sau a altor date (adresa, cnp) nu este ca genul de strangere de semnaturi pt o candidatura la presentie, de exemplu, unde daca se strang parca 10.000 o persoana are dreptul sa candideze ( deci se rezolva ceva numai prin adunarea de semnaturi)
Poate multe stiati deja aceste lucruri, dar m-am gandit ca poate sunt persoane care nu stiu ce implica o petitie on line.
Daca mai sunt si alte aspecte, vom afla pe parcurs.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Super tare felicitarea
Mi-a placut desi poate reusim sa facem un pps mai personalizat care sa ne reprezinte pe noi cei care nu putem avea copii.
Eu ziceam sa avem textul si apoi sa il ilustram.
Punem petitia azi sau mai asteptam.
Am prieteni care abia asteapta sa o semneze.
Sa nu ii lasam prea mult sa astepte nu de alta dar poate isi pierd entuziasmul.
va pup


elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Elena, asa zic si eu ref la pps, sa fie mai personalizat, am ceva idei pt un text, dar dupa ce postam petitia, iti trimit atunci. Sper ca ai primit insa cele cateva poze pe care ti le-am trimis. O sa alegem din ele pe cele mai semnificative, mai caut si iti mai trimit.

As zice sa mai stam azi pana la ora 18, de exemplu, deci pana atunci va mai astept cu idei ref la petitie, daca nu, voi posta petitia ultima varianta cu corecturile sugerate de Tabitha
Si apoi voi posta link-ul si sper sa ploua cu semnaturi!
Ce ziceti?
Oricum, petitia este clara, concisa, pe intelesul tuturor dar si la un nivel ceva mai mult decat mediu, daca ar mai fi mici erori de forma si/sau continut cred ca nici nu se vor observa, nimeni nu sta sa citeasca chiar mot-a-mot (adica daca dupa ce o postam ne mai vin alte idei si nu le mai putem aplica, nu e chiar asa de grav) -parerea mea.

EDIT: Studiez acum site-ul petitionOnline.com si vad ca este o optiune sa trecem "petition community (IF a group of people are helping to create and officially support this petition, put their name here)" si daca sunteti de acord voi trece "Desprecopii.com" , iar la "IF the petition community has a web site, put a link to it here." voi pune un link catre forum, in general, nu voi oune link la nici un capitol, pt ca se vor deschide pe parcurs alte capitole.
Studiati si voi : http://www.petitiononline.com/create_petition.html si daca mai aveti vreo idee, va astept.



Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana, si eu zic ca e ok textul, poate fi pus. Despre partea cu suportul comunitatii desprecopii.com si linkul, cred ca ar trebui sa intrebam inainte un moderator daca sunt de acord.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Cand au fost discutii despre votul uninominal am inteles ca se poate cere de catre cetateni aparitia unei legi/hotarari daca se strang 100.000 de semnaturi din cel putin 1/4 din judete. Dupa publicarea in Monitorul Oficial, initiativa intra in discutia Parlamentului, unde va fi votata dupa care presedintele poate respinge sau nu forma respectiva.
Daca vedem ca strangem semnaturi suficiente poate cu sprijinul unui ong mai influent putem depune o lista oficiala si sa cerem o lege pentru sprijinirea de catre stat a reproducerii asistate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia_

Ioana, si eu zic ca e ok textul, poate fi pus. Despre partea cu suportul comunitatii desprecopii.com si linkul, cred ca ar trebui sa intrebam inainte un moderator daca sunt de acord.

Am vorbit pe pm cu d-na administrator Desprecopii si este de acord, ne sustine in totalitate si inca o data ii multumim si aici!

Citat:
citat din mesajul lui PsjCand au fost discutii despre votul uninominal am inteles ca se poate cere de catre cetateni aparitia unei legi/hotarari daca se strang 100.000 de semnaturi din cel putin 1/4 din judete. Dupa publicarea in Monitorul Oficial, initiativa intra in discutia Parlamentului, unde va fi votata dupa care presedintele poate respinge sau nu forma respectiva.
Daca vedem ca strangem semnaturi suficiente poate cu sprijinul unui ong mai influent putem depune o lista oficiala si sa cerem o lege pentru sprijinirea de catre stat a reproducerii asistate.


100.000 semnaturi mi se pare o cifra foarte greu de atins..
Insa aici ar fi vorba de semnaturi pe hartie, cu date complete, nume, prenume, cnp, adresa. Poate vom ajunge si la faza asta, insa trebuie sa stim sigur ca se poate face ceva in felul asta si vom vedea pe parcurs cum sa facem sa strangem si semnaturile astea. Deci daca aflati concret ce lege spune ca se poate asa ceva, spuneti sa o studiem.
Totusi, la noi propunerea de lege a fost facuta, asta ar fi inceputul, sa se aprobe propunerea de lege, care avea pe undeva un aliniat care da posibilitatea decontarii procedurilor. Bineinteles ca va fi un proces f anevoios, poate dura ceva ani..insa important e sa apara cadrul legal si apoi se fac mai usor modificari la lege.

Citat:
citat din mesajul lui PsjDaca vedem ca strangem semnaturi suficiente poate cu sprijinul unui ong mai influent putem depune o lista oficiala si sa cerem o lege pentru sprijinirea de catre stat a reproducerii asistate

Asta e valabil si pt petitie on line, trebuie sa gasim pe cineva sa ne sustina, sper ca si din parlamentarii carora le vom trimite mail-uri cand li se termina vacanta, ne organizam noi si sper sa apara si doritori sa ne sustina, mai ales ca vin alegerile si ar fi ceva in plus in platforma program.

Revin pe seara si postez petitia, daca nu mai are nimeni nici o modificare, astept pana la ora 20, mai bine, ok?


toate fetele mele luptatoare!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Ioana, eu votez cu petitia in forma asta. Sa fie cu noroc! Si sa ajunga direct la tinta!

Mergi la inceput