Dulceturi si papanasi de sept - oct 2007 (167)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
citat din mesajul lui myral

MELANIA nici a mea nu prea mananca (poveste veche) acum i s-a pus pata pe paine si numai de asta ar vrea.




Myral, parca ziceai ca ai incercat sa ii ungi painea cu ceva (unt, smantana, avocado), nu? Uite ca nu mai retin exact . Dar eu zic sa ii faci damblaua. SI Lisa papa cat/ce papa si apoi incepe sa plescaie - semnalul pt branza!!! Si musai sa ii dau, ca altfel se lasa cu scandal mare. Poate are nevoie de calciu, cine stie?!? A ta poate are nevoie de fibre si de energie, mai ales ca ziceai ca nu mananca f bine. Zic si eu ...

Aaa, si m-am tot gandit ca spuneai ca nu doarme bine. Imi spui putin cum si unde doarme? Adica e cu voi in pat, in patul ei, la voi in camera sau la ea etc... S-ar putea sa fie magneto-sensibila. Adica sa aiba nevoie sa fie cu capul spre polul magnetic ca sa se poata odihni. Sa nu razi, sunt destui care au aceasta sensibilitate si multi nu stiu de ce dorm rau, nu se odihnesc, au insomnii etc. Si eu sunt in situatia asta si norocul meu a fost sa descopar destul de devreme si sa iau masuri. Cand ne-am mutat aici a trebuit sa vad unde e polul magnetic si daca patul se potriveste sa pot dormi cu capul unde trebuie. Si dorm bustean. Daca dorm in alta pozitie, ma odihnesc extrem de prost, ma sucesc prin pat, ma intorc cu capul la picioare etc. Incearca si asa. Vezi unde e nordul sau nord/vestul si aaseaza-i patutul ca sa fie cu capul spre unul din ele.

Ce mai poti incerca ii sa ii dai o jucarie de plus (daca deja nu ai facut-o) pe care sa o tina in brate, sa o simta, sa o stranga in somn etc. Lisa doarme cu vreo 3, doua sunt printre gratiile patutului, de-o parte si de alta si isi baga mana sub ele, le pipaie si nu da cu capul cand se mai suceste, iar cealalta o tine deaspura capului, o mai ia in brate, si-o baga sub cap, si-o trage peste cap etc. Ea si-a ales-o, nu zornaie, deci e ok, nu are zorzoane (ochi, urechi etc) sa se zgarie si daca nu o are, o cauta .

Ma mai gandesc in functie de ce imi mai spui.




"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Betty, mie mi-a venit ciclul dupa ce Lisa a implinit 9 luni. Nu cred ca e problematic. Stiu ca atata timp cat alaptezi ai sanse sa nu iti vina deloc. Altora le-a venit mai repede, desi alaptau. Cred ca tine de organismul fiecaruia.

- vazut pozele: super!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
citat din mesajul lui devylla

Helou,vorba cuiva...ma tarasc deci exist.
Mai habar n-aveam eu ca un copil iti da atata energie...pai cand nu era Erika...eram obosita non-stop si stateam degeaba toata ziua.
Acum parca s-au adunat toate...nici timp sa mai simt ca sunt obosita n-am.

Nu ma uitati
Va citesc pe cuvant...dimieata intre cafea si Erika...dar n-am timp sa raspund.
Acum am noroc ca a adormit mai devreme decat de obicei...trebuie sa ma apuc de gatit,iar apoi sa bag niste PAG si niste "cetire si scriere".

Multumesc tuturor ce au postat comentarii pozelor din concurs.N-as fi crezut niciodata ca o sa va placa.De aceea eram chiar sceptica si gata gata sa retrag pozele din concurs.

Vobreati de oala,Adi nu stiu ce sa iti spun,cum este mai bine.Eu am pus-o pe Erika de la 8 luni juma'...cam in doua saptamani facea kk...insa numai cand o puneam eu.Am ademenit-o cu diverse obiecte...ca sa stea.N-am obligat-o nici o clipa,cand n-a mai vrut,i-am dat liber...si-am mai incercat.
Si acum face doar cand o pun eu pe oala...si in ultima vreme da semne de enervare numai cand ii dau chiloteii jos.Am zis s-o las mai moale.Incep sa cred ca pe noi,ne-am cam fortat parintii...de am facut asa devreme la oala...nu stiu cum este mai bine.Insa nu vreau s-o oblig cu minic...am inteles ca recivideaza daca e fortata treaba.
Insa acum ca tot e cald,o tin in chilotei de practica :) care au la interior material gen prosop...suficient sa tina pipi insa sa se simta "uda"...chiar am tot intrebat in stanga si dreapta,majoritatea au spus ca totusi e prea devreme.


REvin


Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)




Sabina Y, asa ma gandeam si eu. O las pt cand se simte ea pregatita. O sa caut si la noi chilotei din aia, mai ales ca vine vara si va fi caaaald rau. Si Lisa va fi mai maricica sa am srti de izbanda cat de cat... Dar nu am mai incercat de atunci de cand am zis...

mamica obosita si pe fetita energica. Am si eu una in dotare si stiu cum e . Mai nou am incercat sa recuperez putin cu somnul , ca o luam pe ulei...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

quote:
citat din mesajul lui myral

SIM chiar vroiam sa intreb cred ca e ok la varsta asta de urcat cu bebeii cu telecabina pe munte. In sfarsit s-a hotarat si sotul sa mergem, dar acum am devenit eu mai retinuta cand am vazut atatia bebei bolnaviori. Speram ca macar sa-i iasa si ei un dintisor pana plecam sa vad cum se comporta, dar nici un semn. Imi pare rau de degetelul lui Stefan sper sa-i treaca repede.

GABITZ de ce ati fost la ortoped si de ce trebuie atele? Si noi trebuia sa-l vizitam dar am tot amanat Si Elisa mea tot pe la opt luni a stat bine in fundulet.

BETTY eu nu cred ca e vreo problema cu ciclul ca si alte fete au avut dereglari desi isi facuse aparitia prima menstruatie dupa nastere. Nici la mine nu a venit dar eu alaptez si ziua si noaptea destul de des

MELANIA nici a mea nu prea mananca (poveste veche) acum i s-a pus pata pe paine si numai de asta ar vrea.



Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)




Hai ca asta cu painea e chiar tare
Imi aminteste de o gluma a fratelui meu cand manca bunica multa paine la un parastas : Mamaieeeee, ia carne bre ca paine ai si acasa!!!

Tudor are o pasiune pt iaurt cu fructe....si gris cu lapte papa intr-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

quote:
citat din mesajul lui adimercedes

quote:
citat din mesajul lui melaniatud

Buna dimineata si mercic de cafea Papanash!

Eu iar sunt tare in urma cu cititul si cred ca am de vazut o gramada de poze de vacanta…l-am vazut in treacat doar pe Mario

Tudor mai are pete doar pe spate si cateva pe burtica insa mananca din ce in ce mai rau…mult mai putin decat atunci cand avea febra…si partea proasta e ca a scazut si vreo 200 grame din greutatea lui “f mare”.

Sun acu dr sa ma lamureasca pt ca nu mai rezist sa-l vad cum gusta cateva lingurite si apoi da din cap…nici lapte prin somnu nu merge…







Melania, exact asa a avut si Lisa o perioada - am tot zis pe aici, ca ma apuca si pe mine disperarea. Manca cateva lingurite si apoi imi arata ceafa. Nici pe departe nu cred ca se satura! Solutia care la noi a functionat cat de cat a fost sa ii predau ei stafeta: o bucata de paine in mana in timp ce eu mai strecuram la lingurite. Cand nici asta nu a mai functionat am trecut la "auto-alimentare", adica i-am pus in fata farfuria cu bucatele de papa. Lua ea si isi ducea in gura si mai ii dadeam si eu cu mana, tot din farfurie. Mai nou refuza sa ii dau eu si prefera sa pape numai ea, mai ales dupa ce i-a trecut putin senzatia de foame.

Nu cred ca Tudor e bolnav sau ceva, ci pur si simplu cred ca puii nostri devin tot mai independenti. Si sa stii ca in perioada asta cresterea in greutate scade dramatic.

Dar poti merge la medic sa verifici, sa fii tu linistita.

Pup bolnaviorul

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii




Uite voi incerac si eu asa sa-i dau ceva in mana!
Am mai incercat dar el nu ducea la gura neam ...doar de la mine...noi mai avem si pb cu bucatelele...nu primeste bucatele decat banana atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

maine vine socrela, deci o sa am companie
sunt in toiul unui smotru si am trecut sa va salut.
Adimercedes, mare dreptate ai cu pozitia in timpul somnului, asa-s si eu.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )


www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

s-a dus subiectul, din graba am apasat in alt loc.
deci, Melania, nici Ghighi nu mananca decat blenduit, au ei timp de rumegat, oho, acum le facem toate poftele de pitici.

in legatura cu oala, parintii se grabeau cu noi din 2 motive: nu existau pampersi si mamele ( si unii tati) spalau toate scutecele, si de la diversificare vedeti si voi ca nu mai miroase a parfum.....
si al doile motiv era inceputul devreme al serviciului, stiu sigur ca atunci nu era postatal decat 3 luni, asa ca se grabeau sa ne invete toate cele sa fim acceptati la crese sau gradi. si asa s-au format obiceiurile, inclusiv cel cu diversificarea devreme, ca nu prea aveau cum sa alapteze mult si laptele era cartelat .

Devylla, mai da si tu un semn, iti duceam lipsa. Si eu ma mir de unde am energie toata ziua si noaptea uneori , barbatul meu are numai munca de birou ( stresanta-e drept, mai stresanta decat datul cu sapa ) si dupa 1 ora de stat acasa langa Ghighi incepe sa dea semne de somn, cica il termina si nu-i face fata ( cica, in gluma, 'ce-or pune nemtii astia-n humana, ce generatie pregatesc, de-asta plina de energie' ca asta mic asa e dintotdeauna, si da vina pe lapte )





.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )


www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Yuuuhuuu in sfarsit am terminat un manual....yuuhuuu.Grea domne' japoneza asta!!!

Am pus un video...ce "bine" incep ziua!!!

http://bebelinaerika.blogspot.com/

Acu' ma duc sa mai stang pe-aici...

Adi multumnim de incurajari,va pupacim si noi.

Ce-i cu pozitia in somn?Erika m-a mostenit in totalitate...o culc la ea in pat si-o gasesc in patul nostru pe lat,intinsa ca o placinta.


Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Sabina, tu pe unde te ascunzi, mi-e dor de voi !!!!!!!!!!!!!!!!!




.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )


www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

ADI pai ii fac damblaua ce sa fac poate se satura de paine intr-un final, daca ung cu ceva painea trebuie sa ascund intre doua bucatele ca altfel nu vrea.Acum cu somnul, ea are patutul la noi in camera, doarme cu capul spre sud, dar mai mult la noi in pat o luam ca se trezeste prea des mai ales cand e sotul plecat numai cu mine doarme, cu capul spre nord (deci cred ca e rezolvata problema cu polul ca nici cu mine nu doarme bine) Sa incerc si spre vest? desi ar trebui modificari.Cu jucariile ce sa zic alea de plus nu sunt preferatele ei, dar atunci cand se enerveaza le arunca pe toate chiar si cele preferate.Noaptea ce sa zic nu vrea sa vada nimic decat tzatza, daca incerc altceva, s-o plimb sau sa-i dau apa face si mai urat. Si suge destul si ziua ca sa nu zic ca recupereaza noaptea . Si sunt sigura ca nu de foame se trezeste. M-am speriat putin ca am citit pe attachement parenting de copii chiar si peste doi ani care cer tzatza noaptea, mi se pare totusi prea mult nu cred ca as rezista in ritmul asta. Am incercat sa-i dau si bibe (sau canita) nici sa nu-l vada da cu el de pamant. Nu vreau sa o intarc doar sa nu se mai trezeasca noaptea asa des.Dupa cum vezi cam complicata treaba sper ca nu te-am ametit de cap. Daca mai ai idei abia le astept.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput