Dulceturi si papanasi de sept - oct 2007 (166)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

La multi ani Teo(Moldoveanca)!Sa fii sanatoasa,fericita si iubita..!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

moldoveanca

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

quote:
citat din mesajul lui Marunzika

Yaia pai noi nu am mai fost in Ro din februarie 2006, deci e ceva vreme de atunci si chiar imi e dor sa aud romana si sa traduc pana la epuizare :)) sper ca Puppi sa invete ceva romana ca de nu....vai de limba mea!

Ma bucur sa aud ca-i trece repede faza asta cu plansu. Cred ca trebuie antrenat sotul sa petreaca mai mult timp cu ea. Si e cam rau ca stam toata ziua bot in bot, nu prea ne vizitam cu neamurile, deci suntem cam singuratici ;) dar ne trece sigur cu vizita in Ro!



Oho...atunci se intelege...mai bine de 2 ani!
Apropo de limbi, aici se insista foarte mult ca fiecare parinte sa-i vorbeasca bebelusului pe limba sa materna (a parintelui, adicatelea), chiar daca parintii, intre ei, vorbesc o a 3-a limba. La noi nu e cazul, initial va lucra doar cu 2 limbi, romana acasa si finlandeza la gradinita. S-ar crede ca bebelusul va fi zapacit cu atatea cuvinte din limbi diferite, dar nu e cazul. Ei vor invata ulterior mult mai usor limbi straine si am vazut la ceilalti copii romani de aici ca invata destul de repede care e treaba cu limbile, cand sa o foloseasca pe care. Stiu un copil care e in situatia voastra, mama e unguroaica din Oradea si-i vorbeste ungureste, tatal ii vorbeste romaneste si la gradinita vorbeste finlandeza. Copilul se descurca minunat in toate cele 3 limbi. E drept ca intre ei parintii vorbesc romaneste, dar si daca ar vorbi engleza, nu ar fi problema. Asa ca sfatul meu e ca tu sa-i vorbesti de pe acum numai in romana si sotul numai in italiana.
La noi, din pacate, desi sotul e pe jumatate ungur si intelege ungureste, nu vorbeste decat cateva fraze. Asa ca pentru inceput o sa invete doar romana si finlandeza. Apoi sigur engleza si mai vedem...

Trebuia sa-ti raspund, sa nu raman datoare si sa pot dormi, dar acum chiar trebuie sa plec la nani ca mi-am facut de cap in seara asta.
Noapte buna!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Afibebe de luni suntem in Sibiu,la Nelu&Klein vom sta,abia am gasit cazare...Iu-hu,abia astept sa plecam..

Melania multa sanatate lui Tudor!

Noi am scapat de petele de la rubeola,azi am si scos-o pe afara,ca mai aveam un pic si bolunzeam de atata stat in casa...

Noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

quote:


Oho...atunci se intelege...mai bine de 2 ani!
Apropo de limbi, aici se insista foarte mult ca fiecare parinte sa-i vorbeasca bebelusului pe limba sa materna (a parintelui, adicatelea), chiar daca parintii, intre ei, vorbesc o a 3-a limba. La noi nu e cazul, initial va lucra doar cu 2 limbi, romana acasa si finlandeza la gradinita. S-ar crede ca bebelusul va fi zapacit cu atatea cuvinte din limbi diferite, dar nu e cazul. Ei vor invata ulterior mult mai usor limbi straine si am vazut la ceilalti copii romani de aici ca invata destul de repede care e treaba cu limbile, cand sa o foloseasca pe care. Stiu un copil care e in situatia voastra, mama e unguroaica din Oradea si-i vorbeste ungureste, tatal ii vorbeste romaneste si la gradinita vorbeste finlandeza. Copilul se descurca minunat in toate cele 3 limbi. E drept ca intre ei parintii vorbesc romaneste, dar si daca ar vorbi engleza, nu ar fi problema. Asa ca sfatul meu e ca tu sa-i vorbesti de pe acum numai in romana si sotul numai in italiana.
La noi, din pacate, desi sotul e pe jumatate ungur si intelege ungureste, nu vorbeste decat cateva fraze. Asa ca pentru inceput o sa invete doar romana si finlandeza. Apoi sigur engleza si mai vedem...

Trebuia sa-ti raspund, sa nu raman datoare si sa pot dormi, dar acum chiar trebuie sa plec la nani ca mi-am facut de cap in seara asta.
Noapte buna!



Asa am citit si eu ca trebuie procedat, insa eu nu prea sunt conseventa si vorbesc cu ea toate trei limbile. De ceva vreme insist pe romana, dar mai scap si-n celelalte 2 limbi. E mai greut sa-i vorbesc numai romana, ca eu n-o vorbesc decat la telef, in rest it si germ. Sper macar sa ineleaga si sa lege 3 cuvinte, sa-si poata cumpara inghetata singura si s-o inteleaga pe bunica atunci cand vine in vizita. Bine ar fi sa vina si bunicul si sa-i vorbeasca doar franceza, ca atunci chiar n-ar mai sti cui si-n ce limba sa raspunda, dar cum bunicul e mult prea departe....ramane sa invete la scoala si aceasta limba. Multumim de raspuns !

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

danuta36 ma bucur sa aud ca Mirunici a fost la aer !

Noapte buna!

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
citat din mesajul lui myral

ah si cele care mai alaptati luati ceva vitamine, ca eu am mai luat calciu dar tot ma simt taaare vlaguita?



Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)




Myral, eu am luat un flacon de 60 de pastile de vitamine acum vreo 2 luni, ca eram tare obosita mereu. Am luat vitamine speciale pt femeile gravide si cele alaptatoare. Si parca mi-am revenit. Dormitul decent ajuta si el .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
citat din mesajul lui Yaia

quote:
citat din mesajul lui Marunzika
Oare-i deja rasfatata?



Nu, dar e faza aia cu 'nu ma parai, mamico!'. O sa-i treaca in scurt timp.



Ce parai soro? Euro nu's buni?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

La multi ani moldoveanco!

Multa sanatate si noroc!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Yaia, nu-i secret nici la mine... si eu tot pe 10 august zbor spre Romania... Retur pe 29. Cartier general - Ploiesti

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput