Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

Doamne, iarta-ma ca tin pe forumuri cu oameni de alta religie, ca ii apreciez si ca ma enerveaza rautatea fratilor ortodoxi (sper sa nu fiu exclusa ptr asta din Biserica ortodoxa )...

irina.c chiar nu sesizezi ca a devenit o obsesie personala a ta ca la orice subiect la care denizel are o parere contrara sa sari repede sa mentionezi ceva despre adventisti? ca mie asa mi se pare. de fapt nu mi se pare, sunt sigura. eu sunt ortodoxa (e adevarat ca nu practicanta) dar nu mi se pare un capat de lume ce a facut mitropolitul Corneanu, nu-i asa ca ai deja impresia ca "m-am dat" cu adventistii? e adevarat ca eu nu citez asa des din biblie si nici nu ma bat cu pumnul in piept cat de credincioasa sunt eu, dar sincer... cred ca am mult mai multa credinta decat tine si in nestiinta mea respect mult mai mult "cuvantul" lui D-zeu. despre iubirea fata de semeni ai auzit? despre smerenie stii ceva? (te rog nu parafraza Sfanta Scriptura). sau lasa-ma sa ghicesc... esti adepta conceptului "sa faci ce zice popa, nu ce face popa"...

p.s. prin prima fraza inseamna ca m-am pocait si deci nu o sa fiu totusi exclusa din BOR, nu?

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

Daca nu, faptul ca traiesti zi de zi cu tine insati, mi se pare o pedeapsa suficienta :-).




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.





Mesajul catre Marilena este de departe cea mai mare jignire sesizata aici pe forum. Sub orice critica remarca! Cum iti permiti?

Nu te voi raporta la moderator pentru ca nu am astfel de obiceiuri. Insa, ai merita nu unul ci doua cartonase rosii!

Asa ceva, pur si simplu nu se face!


Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


nu se poate inchide topicul asta inainte de a deveni zzzz?

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Off topic sau poate nu.

Irina,Marilena,voi sunteti persoane credincioase,ortodoxe.Corect?
Cunoasteti vad eu mult mai bine decat majoritatea,Scriptura.

Irina,tu imi spuneai mie ca IIsus a spus sa ne iubim aproapele,corect?Ba chiar mi-ai atras atentia ca acest indemn nu exista decat in Scriptura,prin IIsus si nu in cele 10 porunci.
Ok.

Intrebarea mea este,de ce tu Irina si tu Marilena nu o iubiti pe Denizel? Nu asa ar trebui sa faceti? Nu ar trebui sa discutati bland si cu rabdare anumite chestiuni?Si cu dragoste de aproape?

Voi acuzati,atacati o crestina de alta orientare,precum pasarile pradatoare. Nu o slabiti deloc.Sa presupunem ca Denizel greseste,sa presupunem ca EA va ataca sistematic.Sa presupunem am zis.Chiar si asa,unde e celalalt obraz al vostru?De ce nu-l intoarceti?

Iisus nu s-a comportat niciodata asa nici macar cu paganii,daramite cu ceilalti.
Desigur,pacatosi suntem cu totii,isi poate omul pierde firea repede si fara sa gandeasca.Dar voi faceti asta..in grup.Si nu mai este acelasi lucru.


Este doar o curiozitate personala si daca vreti imi raspundeti,daca nu..raman la parerile mele.Care oricum nu fac cinste niciunui credincios.Mai ales celor declarati.


B.nica,ntz ntz ntz.
Asa zice religia ta,B.nica? Sa vii si sa pui paie pe foc?
Nu-mi raspunde


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Off topic sau poate nu.Irina,Marilena,voi sunteti persoane credincioase,ortodoxe.Corect?
Cunoasteti vad eu mult mai bine decat majoritatea,Scriptura.Irina,tu imi spuneai mie ca IIsus a spus sa ne iubim aproapele,corect?Ba chiar mi-ai atras atentia ca acest indemn nu exista decat in Scriptura,prin IIsus si nu in cele 10 porunci.
Ok.Intrebarea mea este,de ce tu Irina si tu Marilena nu o iubiti pe Denizel? Nu asa ar trebui sa faceti? Nu ar trebui sa discutati bland si cu rabdare anumite chestiuni?Si cu dragoste de aproape?Voi acuzati,atacati o crestina de alta orientare,precum pasarile pradatoare. Nu o slabiti deloc.Sa presupunem ca Denizel greseste,sa presupunem ca EA va ataca sistematic.Sa presupunem am zis.Chiar si asa,unde e celalalt obraz al vostru?De ce nu-l intoarceti?Iisus nu s-a comportat niciodata asa nici macar cu paganii,daramite cu ceilalti.
Desigur,pacatosi suntem cu totii,isi poate omul pierde firea repede si fara sa gandeasca.Dar voi faceti asta..in grup.Si nu mai este acelasi lucru.
Este doar o curiozitate personala si daca vreti imi raspundeti,daca nu..raman la parerile mele.Care oricum nu fac cinste niciunui credincios.Mai ales celor declarati.
B.nica,ntz ntz ntz.
Asa zice religia ta,B.nica? Sa vii si sa pui paie pe foc?
Nu-mi raspunde

Lady, dar ne-a cerut Denizel vreo explicatie? oare n-am vorbit cu duhul blandetii cat am putut? noi n-avem nici dragostea, nici rabdarea sfintilor, dar asa imperfecte cum suntem incercam sa vorbim despre credinta noastra cui ne intreaba si vrea intradevar sa stie, nu sa-si bata joc. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Irina, .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Off topic sau poate nu.

Irina,Marilena,voi sunteti persoane credincioase,ortodoxe.Corect?
Cunoasteti vad eu mult mai bine decat majoritatea,Scriptura.

Irina,tu imi spuneai mie ca IIsus a spus sa ne iubim aproapele,corect?Ba chiar mi-ai atras atentia ca acest indemn nu exista decat in Scriptura,prin IIsus si nu in cele 10 porunci.
Ok.

Intrebarea mea este,de ce tu Irina si tu Marilena nu o iubiti pe Denizel? Nu asa ar trebui sa faceti? Nu ar trebui sa discutati bland si cu rabdare anumite chestiuni?Si cu dragoste de aproape?

Voi acuzati,atacati o crestina de alta orientare,precum pasarile pradatoare. Nu o slabiti deloc.Sa presupunem ca Denizel greseste,sa presupunem ca EA va ataca sistematic.Sa presupunem am zis.Chiar si asa,unde e celalalt obraz al vostru?De ce nu-l intoarceti?

Iisus nu s-a comportat niciodata asa nici macar cu paganii,daramite cu ceilalti.
Desigur,pacatosi suntem cu totii,isi poate omul pierde firea repede si fara sa gandeasca.Dar voi faceti asta..in grup.Si nu mai este acelasi lucru.


Este doar o curiozitate personala si daca vreti imi raspundeti,daca nu..raman la parerile mele.Care oricum nu fac cinste niciunui credincios.Mai ales celor declarati.


B.nica,ntz ntz ntz.
Asa zice religia ta,B.nica? Sa vii si sa pui paie pe foc?
Nu-mi raspunde







Lady, dar ne-a cerut Denizel vreo explicatie? oare n-am vorbit cu duhul blandetii cat am putut? noi n-avem nici dragostea, nici rabdarea sfintilor, dar asa imperfecte cum suntem incercam sa vorbim despre credinta noastra cui ne intreaba si vrea intradevar sa stie, nu sa-si bata joc.

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog










Pai Irina,nu a cerut Denizel vreo explicatie,doar ca nu inteleg de ce e atacata asa in grup de niste femei credincioase,cu frica de Dumnezeu,femei care incearca sa fie bune,asa cum trebuie.
Ca voi,fetele care sunteti ortodoxe practicante,ar trebui sa fiti ceva mai ingaduitoare decat celelalte,ca studiati aceasta dogma,cunosteti Scriptura,iar Scriptura spune sa-ti iubesti aproapele,sa nu marturisesti stramb impotriva lui(porunca) sa fii bun,sa intorci obrazul.Nu asa zice Scriptura?

Acum,ca orice pacatos,daca stii tu ca ai fost nedreapta,nu ar trebui sa te indrepti?

Discutiile aprinse pe teme religioase sunt oarecum normale sa zicem,dar jignirile,ma scuzi,chiar nu au ce cauta in discutie.

Am intervenit deoarece nu e corect sa sari in capul cuiva,mai ales cand persoana s-a pus de acord la acest subiect cu ´´partea adversa´´.Nu stiu, asteptam mai multa empatie,fair-play.

Bunica este si ea ortodox practicant,dar ea niciodata nu a fost asa rea cu cineva.Pentru ca nu se face,simplu.

Irina,nu pot sa cred ca duhul blandetii e asa de mititel la tine,sincer.Mie nu mi se pare ca ai fost blanda.Nu ai probabil rabdarea sfintilor,dar poti incerca,nu?
E usor sa zici ´´sunt pacatos,asta e´´.Dar e bine sa incerci sa fii mai tolerant,mai ne-pacatos.Asa zice bunica mea.Mai ales cand religia ta,crezul tau o cere in mod expres: ´´intoarce si celalalt obraz´´Pai se poate,asa nota discordanta?

Si vorbesc la modul general,nu doar de cazul de acum,cand ati sarit gramada pe Denizel.


B.nica, tu nu raspunzi la postari care te incurca si te faci ca nu le vezi.Si tacerea e un raspuns,sa stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Lady J,te rog frumos sa citesti o postare a mea in care faceam invitatia ca glumite,false acuzatii de agresiuni asupra unei anumite confesiuni, intoleranta in fata unor opinii personale,etc. sa le mutam la Zona Zoster,pt. ca trebuie ca aceasta sectiune a Forumului sa-si pastreze scopul;adica oamenii,indiferent de credinta sa gaseasca raspunsuri in momente de deruta si nu sa gaseasca "mistocareala".
Imi cer scuze pt. acest termen dar se pare ca nu este clar pt. userii acestui forum ca aici este o mare sansa ca in aceasta sectiune persoane de religii diferite sa gaseasca raspuns,alinare,de la alti useri de aceeasi credinta sau de la alta.
Consider neavenita intruziunea unor persoane pe subiecte ale unor forumisti numai pt. a intra in polemica religioasa fara sa aduca un aport pozitiv.
Ce inteleg eu:indiferent de credinta ta, daca poti sa aduci ceva care sa dovedeasca evolutia ta spirituala sau care sa ajute evolutia spirituala a cuiva aflat in deruta,fara sa apari aici ca sa tulburi apele, sa faci prozelitism,esti bine venit!
Am fost si eu atrasa spre polemica, si-mi dau seama ca am gresit, pt. ca de dragul comicului unor circumstante,poate furata de impresii de moment, am neglijat importanta SC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJPai Irina,nu a cerut Denizel vreo explicatie,
pai daca nu vrea sa stie nimic despre ortodoxie, care e scopul ei pe aceste topice? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Pai Irina,nu a cerut Denizel vreo explicatie,




pai daca nu vrea sa stie nimic despre ortodoxie, care e scopul ei pe aceste topice?

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog










Presupun ca acelasi pe care-l avem si noi,majoritatea.

Tu intri pe SC doar ca sa raspunzi intrebarilor?Cu siguranta NU.

Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun....ideea e ca,voi cateva femei credincios-ortodoxe practicante aveti tare putina intelegere si blandete...
Nu stiu,dar ma gandesc ca mai ales voi ar trebui sa protejati dogma si asta nu prin acuze,ironii,jigniri la adresa celorlalti ci prin bunatate,asa cum a facut si Iisus.
Ca daca voi sariti gramada pe oricine incearca o discutie cu teme religioase,pe oricine pune sub semnul intrebarii evlavia ortodoxa,atunci nu faceti o favoare religiei ci confirmati banuielile celor care acuza. Renumele unei institutii,fie ea si bisericeasca,este dat de cei care fac parte din acea institutie,nu?

Acum normal ca nu esti tu personal purtatorul de cuvant al ortodoxismului,insa te declari credincioasa,practicanta,deci exista alte asteptari de la tine.(si nu numai)


Sunt convinsa ca ai inteles ce vreau sa spun.Dar uite,am mai repetat odata,ca sa vezi cata rabdare am

PS
daca vrei example de ´´atacuri directe´´ nicio problema,caut si ti le dau.Asta daca nu le stergi....cum ai facut cu ultimul mesaj.

Mergi la inceput