Mitropoliul Corneanu

Mitropoliul Corneanu | Autor: Aprilie

Link direct la acest mesaj

Se pare ca marti 8 iulie se va lua decizia in cazul Mitropolitului Corneanu.
Ce cred ortodocsii de pe acest forum ?
Ar trebui sa fie caterisit sau nu ?
Sa le dea Domnul gindul cel bun celor din Sinod care miine vor decide.
Aprilie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

ar trebui caterisit, conform canoanelor, mai ales ca nu a dat dovada de pocainta,dar cine stie, si-o fi schimbat parerea intre timp Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

ar trebui caterisit, conform canoanelor, mai ales ca nu a dat dovada de pocainta,dar cine stie, si-o fi schimbat parerea intre timp




quote:
citat din mesajul lui irina.c.
Ca au gresit cu ceva sau nu, chiar nu pot sa stiu, n-am fost acolo, nu stiu exact ce s-a intamplat, asa ca prefer sa nu imi dau cu parerea, sunt oameni mai competenti sa o faca.




Chiar m-am bucurat cand am vazut ce scrisesi ieri. Nu am putut sa nu ma gandesc ca, totusi, tre' sa fie o toana de moment... .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Si eu consider ca depinde foarte mult de atitudinea pe care Inaltul Nicolae o va avea...cred oricum, ca deja s-a discutat in sedinta Sfantului Sinod si s-au luat unele decizii. Abia astept sa aflu. Gestul sau a fost unul total necanonic, nicidecum gestul unui Mitropolit cu o asemenea experienta. A creat un precedent extrem de periculos si a smintit pe foarte multi dintre cei care nu cunosc canoanele Sfintilor Parinti rasariteni. Deocamdata, avem Mitropolit nou in Oltenia!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daca ar fi sa cantarim pacatele ... io zic ca asta e fix-pix.
Sper sa fie iertat E avangardist omu`, ce vreti.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Daca ar fi sa cantarim pacatele ... io zic ca asta e fix-pix.
Sper sa fie iertat E avangardist omu`, ce vreti.

Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3
nu e deloc "fix-pix", e ceva foarte grav si Sinodul trebuie sa trateze ca atare. Orice Mitropolit fagaduieste ca va marturisi si va apara credinta ortodoxa, de aia e mitropolit ortodox si nu altceva. Daca a fi ortodox sau greco-catolic e tot aia, atunci sa vina toti greco-catolicii si sa practice credinta ortodoxa. Daca ortodoxia si greco-catolicismul sunt diferite, atunci sa-si tina fiecare randuiala. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

e ceva foarte grav si Sinodul trebuie sa trateze ca atare.




Pai Irina când Sinodu (asta in care zboara porumbeii Sfantului Duh si'i inspira) a decis ca la Tanacu a avut loc o crima si ca dracu' ala rosu si vietuitoarele adiacente sa fie expulzate din Biserica, nu ti'a convenit! (vezi ca hula contra duhului sfant e singurul päcat de neiertat)

Dupa toate Canoanele tu nu esti mai ortodoxa decât mine !



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui xenocid

quote:
citat din mesajul lui irina.c. e ceva foarte grav si Sinodul trebuie sa trateze ca atare.
Pai Irina când Sinodu (asta in care zboara porumbeii Sfantului Duh si'i inspira) a decis ca la Tanacu a avut loc o crima si ca dracu' ala rosu si vietuitoarele adiacente sa fie expulzate din Biserica, nu ti'a convenit! (vezi ca hula contra duhului sfant e singurul päcat de neiertat)Dupa toate Canoanele tu nu esti mai ortodoxa decât mine !
Come to The Dark Side ... we have cookies!



ce nu mi-a convenit atunci, cum spui tu, a fost ca,in loc ca Biserica, prin ierarhii ei, sa investigheze calm situatia, sa vada ce si cum, etc., s-au repezit sa-l cateriseasca fiindca urlau ziarele. Ca urlau pe dreptate sau nu, trebuia verificat. Ce s-a intamplat in cazul Tanacu a fost o "spalare de maini" rapida. Cu aceasta atitudine nu pot fi eu de acord.Biserica nu trebuie sa placa lumii, trebuie sa placa lui Hristos. Ierarhii nu trebuie sa se preocupe de "pastrarea imaginii" Bisericii, ci de pastrarea credintei ortodoxe asa cum ne-a fost lasata. Nu caterisesti un preot fiindca urla presa, fara sa cercetezi exact ce si cum. Nu spui ca "Biserica ingaduie avortul in anumite cazuri" doar fiindca , daca ai zice altfel, vai Doamne ar zice unii ca Biserica e nu stiu cum. Nu tii un ierarh care clar a gresit,si nici macar nu neaga, doar fiindca unii si altii fac presiuni. Aceste lucruri sunt pentru mine o sursa de intristare. Din fericire ii avem pe marii duhovnici, pe ascetii din Sf. Munte, plus mii de credinciosi care traiesc in duhul Bisericii, si nu trec sub tacere aceste lucruri. Cu toate acestea Dumnezeu le-a ingaduit si le ingaduie, se vede, din cauza pacatelor noastre. Daca noi am fi mai traitori, ne-am ruga mai mult, am trai curat credinta, probabil ca situatia ar fi alta. Sa speram totusi ca Sinodul va lua o decizie conform invataturii Sfintilor Parinti.In cazul ps. Corneanu este foarte clar ce s-a intamplat, si toata lumea ortodoxa asteapta decizia Sinodului. Sa speram ca va fi o decizie canonica. Ps. nu a negat gestul sau, ci l-a explicat si a spus ca nu il regreta. Din pacate explicatiile sale arata ca el nu considera ca e necesar sa respecte invatatura ortodoxa, ceea ce mi se pare grav si trist in acelasi timp, avand in vedere ca e mitropolit.
p.s.ierarhii ortodocsi nu sunt infailibili, cum e papa la catolici.Dar despre asta poate in alta postare
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Pai popa-dreacului a spus ca Biblia, Hristos si Crestinismu' e mai importante decat una din cele o mie de religii de se definesc crestine (nu c-ar fi prea crestine de la schisma incoace, nu prea mai au treaba cu credinta ci cu banu-ochiu'-dreacului), asa ca io pe popa ala l-as arde pe rug, sa nu cumva sa-i mai treaca prin cap vre-unuia ca Dumnezeu e Unu' si ca religia care crede in El tre' sa fie tot una, necontand cum iei apa sfintita, pe gura sau prin clisma, astea fiind rituri inventate de popi nu reguli de la Doamne-Doamne!

Auzi frate ce eretic- Conteaza mai mult iubirea de Dumnezeu decat invatatura ortodoxa!
Sa arza la foc mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ham

Pai popa-dreacului a spus ca Biblia, Hristos si Crestinismu' e mai importante decat una din cele o mie de religii de se definesc crestine (nu c-ar fi prea crestine de la schisma incoace, nu prea mai au treaba cu credinta ci cu banu-ochiu'-dreacului), asa ca io pe popa ala l-as arde pe rug, sa nu cumva sa-i mai treaca prin cap vre-unuia ca Dumnezeu e Unu' si ca religia care crede in El tre' sa fie tot una, necontand cum iei apa sfintita, pe gura sau prin clisma, astea fiind rituri inventate de popi nu reguli de la Doamne-Doamne!Auzi frate ce eretic- Conteaza mai mult iubirea de Dumnezeu decat invatatura ortodoxa!
Sa arza la foc mic!"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."

mai, daca pentru el e totuna ortodox cu greco-catolic, pai sa stea cu cei care cred la fel ca el, si sa ne lase pe noi astialalti, care credem altfel, sa ne vedem de credinta noastra. Caterisirea nu e o condamnare sau mai stiu eu ce iti imaginezi tu, ci e constatarea unui fapt- omul asta nu mai are credinta ortodoxa, in mod logic n-are de ce sa mai ramana mitropolit ortodox, asadar trebuie caterisit, adica este "concediat" ca sa zic pe intelesul tau. Poate sa-si faca o biserica proprie daca are chef, ca e la moda, nu inteleg de ce tine mortis sa ramana la ortodocsi daca n-are credinta ortodoxa. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Vezi, exact asta e problema, s-a ajuns sa se apere credinta ortodoxa (catolica, protestanta, iehovista, wtf) in detrimentul credintei in Dumnezeu care este Unul si caruia nu-i pasa de scindarile omenesti (de fapt diavolesti, caci motivul este puterea si banu'-ochiu'-dreacului, motoarele oricarei religii! ).
Corneanu, chiar daca nu va mai fi mitropolit a demonstrat prin gestul sau ca se ridica intrucredinta in Dumnezeu deasupra intereselor meschine omenesti.

Mergi la inceput