Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ham

Vezi, exact asta e problema, s-a ajuns sa se apere credinta ortodoxa (catolica, protestanta, iehovista, wtf) in detrimentul credintei in Dumnezeu care este Unul si caruia nu-i pasa de scindarile omenesti (de fapt diavolesti, caci motivul este puterea si banu'-ochiu'-dreacului, motoarele oricarei religii! ).
Corneanu, chiar daca nu va mai fi mitropolit a demonstrat prin gestul sau ca se ridica intrucredinta in Dumnezeu deasupra intereselor meschine omenesti."Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."

foarte bine, s-a ridicat, sa fie sanatos, sa-si faca religia lui, biserica lui, ca doar nu-l tine nimeni la ortodocsi. Daca eu am chef sa fiu ortodox, catolic, iehovist sau mai stiu eu ce,sunt liber sa fiu (deocamdata ), iar daca unora nu le convine, asta e Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui ham

Vezi, exact asta e problema, s-a ajuns sa se apere credinta ortodoxa (catolica, protestanta, iehovista, wtf) in detrimentul credintei in Dumnezeu care este Unul si caruia nu-i pasa de scindarile omenesti (de fapt diavolesti, caci motivul este puterea si banu'-ochiu'-dreacului, motoarele oricarei religii! ).
Corneanu, chiar daca nu va mai fi mitropolit a demonstrat prin gestul sau ca se ridica intrucredinta in Dumnezeu deasupra intereselor meschine omenesti.


foarte bine, s-a ridicat, sa fie sanatos, sa-si faca religia lui, biserica lui, ca doar nu-l tine nimeni la ortodocsi. Daca eu am chef sa fiu ortodox, catolic, iehovist sau mai stiu eu ce,sunt liber sa fiu (deocamdata ), iar daca unora nu le convine, asta e.


Hristos a adus pe pamant religia CRESTINA; oamenii, in fuga lor dupa foloase pamantesti si putere au rupt creatia Lui Hristos in mii de bucatele (si cred eu ca inc-o s-o mai rupa!); cei ce incearca sa lipeasca la loc bucatelele, incearca sa refaca lucratura Lui Hristos, distrusa de uneltele diavolului!
Cei ce protesteaza la incercarile de impaciuire sunt impotriva Lucrarii Domnului Isus Hristos!
Bravo mitropolitului Corneanu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Ham Ham, tu ai impresia ca ortodocsii ii vor raul IPS. Corneanu?
Crezi ca il vrea cineva pedepsit? Te asigur ca nu, nu ne place cand unul dintre cei care sunt modelele noastre, sau cel putin asa ar trebui, calca pe bec atat de rau incat sterge cu buretele toate canoanele Sfintilor Parinti de 2000 de ani incoace! Si asta numai pentru ca asa a simtit el nevoia sa faca, uitandu-si responsabilitatile fata de proprii pastoriti. Mie imi pare rau ca a facut asa cum a facut, nu ne impiedica nimeni sa-i iubim pe oameni, indiferent de religie, insa cei care au vazut pe Hristos Dumnezeu in carne si oase si care s-au invrednicit de daruri minunate, au lasat randuieli clare cu privire la functionarea Bisericii. Stii la ce ma refer, sinoadele ecumenice, combaterea ereziilor, regulile monahale si bisericesti, etc. Eu cred ca acesti Sfinti Parinti au fost mai luminati decat noi, si nu au lasat acestea toate ca sa le calcam noi de dragul fratilor care si-au facut propria lor religie cand au constata ca cea veche era greu de tinut. Asa s-au petrecut dezbinarile in biserica crestina, a venit unul cu abilitati de lider, care a spus: Stati asa: nu-mi mai convine asa, trebuie sa schimb cutare lucru! Ca oricum, Hristos e bun si iubitor de oameni si intelege de ce nu mai sunt canoanele de actualitate! Si asa se strecoara schimbarile in doctrina bisericii si in tipicul slujbelor. Si mai ia-L pe HRISTOS de unde nu-i! Ca deh, ajungem intr-o buna zi sa-L fabricam noi pe Dumnezeu dupa chipul, asemanarea si buna noastra placere! La asta ma refer daca ma intelegi cand spun ca Inaltul Corneanu a facut un gest periculos. La ce-o sa zica maine mamaia Floarea de la sat cand va constata ca o dor picioarele sa mearga atat de departe pana la biserica stramoseasca, asa ca de ce sa nu mearga la , eu stiu, orice alt loc de rugaciune?! Poate daca are noroc, gaseste acolo si ceva ajutoare si cosciug cand o muri, etc. Ca doar se practica, chiar in Romania. Si iata alunecarea! Mai ia de unde nu-s randuielile si canoanele pentru care amar de Sfinti au platit poate cu viata! Mai cauta ortodoxie in frumusete de talmes-balmes! Mai intelege Taina Sfanta a Botezului!
In fine, cred ca ai o alta parere si nu vreau sa ajung sa ma cert cu tine.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Fals, din nestiinta sau din alt motiv, dar FALSH!
Canoanele alea ale DIAVOLESTILOR PARINTI (ce-au sprijinit lucrarea diavolului de distrugere prin faramitare a lucrarii Domnului nostru Isus Hristos, BISERICA CRESTINA, nu ortodoxa, nu iehovista, nu de ziua a N-shpea!), reiau, canoanele alea n-au 2000 de ani fiindca ruperea-n 2 a Bisericii Crestine create de Isus Hristos a infaptuit-o diavolul, prin slugile lui din Imperiul Roman de Rasarit si Apus (autodenumite ortodoxe si catolice) incepand cu anul 325. Canoanele alea de le pomenesti tu au fost scrise dupa anul 325, deci, matematic scriind iese mult mai putin la socoteala.
Asa ca, ma repet: Bravo mitropolitului Corneanu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui xenocid

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

e ceva foarte grav si Sinodul trebuie sa trateze ca atare.




Pai Irina când Sinodu (asta in care zboara porumbeii Sfantului Duh si'i inspira) a decis ca la Tanacu a avut loc o crima si ca dracu' ala rosu si vietuitoarele adiacente sa fie expulzate din Biserica, nu ti'a convenit! (vezi ca hula contra duhului sfant e singurul päcat de neiertat)

Dupa toate Canoanele tu nu esti mai ortodoxa decât mine !



Come to The Dark Side ... we have cookies!



ce nu mi-a convenit atunci, cum spui tu, a fost ca,in loc ca Biserica, prin ierarhii ei, sa investigheze calm situatia, sa vada ce si cum, etc., s-au repezit sa-l cateriseasca fiindca urlau ziarele.

Ca urlau pe dreptate sau nu, trebuia verificat. Ce s-a intamplat in cazul Tanacu a fost o "spalare de maini" rapida. Cu aceasta atitudine nu pot fi eu de acord.Biserica nu trebuie sa placa lumii, trebuie sa placa lui Hristos. Ierarhii nu trebuie sa se preocupe de "pastrarea imaginii" Bisericii, ci de pastrarea credintei ortodoxe asa cum ne-a fost lasata. Nu caterisesti un preot fiindca urla presa, fara sa cercetezi exact ce si cum. Nu spui ca "Biserica ingaduie avortul in anumite cazuri" doar fiindca , daca ai zice altfel, vai Doamne ar zice unii ca Biserica e nu stiu cum. Nu tii un ierarh care clar a gresit,si nici macar nu neaga, doar fiindca unii si altii fac presiuni. Aceste lucruri sunt pentru mine o sursa de intristare. Din fericire ii avem pe marii duhovnici, pe ascetii din Sf. Munte, plus mii de credinciosi care traiesc in duhul Bisericii, si nu trec sub tacere aceste lucruri. Cu toate acestea Dumnezeu le-a ingaduit si le ingaduie, se vede, din cauza pacatelor noastre. Daca noi am fi mai traitori, ne-am ruga mai mult, am trai curat credinta, probabil ca situatia ar fi alta.

Sa speram totusi ca Sinodul va lua o decizie conform invataturii Sfintilor Parinti.

In cazul ps. Corneanu este foarte clar ce s-a intamplat, si toata lumea ortodoxa asteapta decizia Sinodului. Sa speram ca va fi o decizie canonica. Ps. nu a negat gestul sau, ci l-a explicat si a spus ca nu il regreta. Din pacate explicatiile sale arata ca el nu considera ca e necesar sa respecte invatatura ortodoxa, ceea ce mi se pare grav si trist in acelasi timp, avand in vedere ca e mitropolit.


p.s.ierarhii ortodocsi nu sunt infailibili, cum e papa la catolici.Dar despre asta poate in alta postare


Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog










Deci, din spusele tale, este canonic si acceptabil ca niste brute sa tina legata si cu gura astupata o bolnava in criza, pana cand aceasta moare din cauza de (printre altele) insuficienta respiratorie restrictiva prin contentie (mecanica), soc hipovolemic (scaderea volumului de oxigen din sange) :-(( (din raportul medico-legal).
S-a pastrat in acest caz, "credinta, asa cum ne-a fost lasata"?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Irina
O fi avand si Papa o mie si una de pacate, restu` de preoti sigur au ficare cate-o tona, insa cdredinciosii poate sunt preocupati de altceva decat sa le numere ashe ... una cate una ...
Cum naiba poti sa stai sa astepti sa fie pedepsit un preot ca s-a dus "dincolo" sa vada cum e ... amu` nu mai e om, ca dincolo, la sub cu ala de a urlat la copil, toti erau oameni si greseau ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Irina
O fi avand si Papa o mie si una de pacate, restu` de preoti sigur au ficare cate-o tona, insa cdredinciosii poate sunt preocupati de altceva decat sa le numere ashe ... una cate una ...
Cum naiba poti sa stai sa astepti sa fie pedepsit un preot ca s-a dus "dincolo" sa vada cum e ... amu` nu mai e om, ca dincolo, la sub cu ala de a urlat la copil, toti erau oameni si greseau ...

Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3
mamagiuliei, imi pare rau ca nu intelegi gravitatea faptei mitropolituluiuna e sa ai o slabiciune omeneasca(sunt sigura ca si tu ai macar vreo doua-trei), si alta e ca, mitropolit fiind (intelegi ce inseamna mitropolit?mii de suflete depind de tine, si au incredere ca iti vei respecta fagaduinta de a pastra credinta ortodoxa asa cum e ea, fiindca de aia ai fost pus acolo) sa incalci voit si cu buna-stiinta invatatura bisericii. Ramanerea ps Corneanu ca mitropolit ar fi lipsita de logica, cum sa mai pastreze invatatura bisericii, cand a dat dovada ca nu crede in ea, si a marturisit ca e constient de gestul facut si ca nu-l regreta. Sunt sigura ca sesizezi diferenta dintre cele doua cazuri.
Intelege ca nu e vorba de nici o pedeapsa, caterisirea este consecinta logica a unui astfel de gest.Daca tu nu ti-ai respecta indatoririle de servici( comparatia e fortata, dar n-am gasit alta momentan), ce te-ai astepta, sa te tina sefii in functie, prejudiciind compania?Biserica Ortodoxa are o anume marturisire de credinta, si un regulament, care ii confera identitatea. Nu poti fi simultan si ortodox si greco-catolic, sau catolic, sau altceva. Esti ori una, ori alta. Orice grup, religios sau de alta natura, are reguli si credinte proprii, pe care le impartasesc cei care apartin grupului respectiv. Cine nu le (mai ) impartaseste este exclus, sau se autoexclude.
edit: si ca tot veni vorba de papa, ca sa prezint situatia si invers- daca papa s-ar impartasi cu luteranii, sa zicem, l-ar mai pastra catolicii drept papa? presupun ca exista un canon si la ei, parca era cineva aici catolic, poate ne spune
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, dar omu` s-a dus tot in casa lui DD ! Asta e ideea cred ... ca Dumnezeu e unul, oricum i s-ar spune, e unul singur ... dar atata timp cat tinem mortis sa impartim totul, sa nu ne amestecam ca unii`st mai asa, altii mai altfel ... nu se ajunge nicaieri.




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

MamaGiuliei, nu poti sa "acuzi" niste oameni pentru ca nu vor sa se roage aceluiasi Dumnezeu, impreuna cu alti oameni sau pentru ca vor sa "pedepseasca" pe cei care o fac.
Astea sunt invataturile religiei lor, invataturi pe care ei cred sincer ca le-au primit de la Hristos.
Poate ca, daca ar judeca situatia fara "ajutoarele" date de fel de fel de parinti care se declara urmasi ai lui Hristos, ar gandi altfel. Poate, nu stiu sigur!
Dar, religia lor are la baza tocmai aceste invataturi, ale acestor parinti, iar ei tin foarte mult sa nu se indeparteze de ele.
Nu ai sa reusesti niciodata sa ii convingi ca, poate nu asta ne-a invatat Hristos.


Eu una, imi doresc ca mitrolpolitul Corneanu sa fie caterisit sau cum i-o zice. Acest om, asa cum ziceau ortodocsii practicanti care scriu aici, nu are nici o legatura cu biserica ortodoxa.
Nu ne citeste el pe-aicea, da' eu ii soptesc ca il apreciez tare mult .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

MamaGiuliei, nu poti sa "acuzi" niste oameni pentru ca nu vor sa se roage aceluiasi Dumnezeu, impreuna cu alti oameni sau pentru ca vor sa "pedepseasca" pe cei care o fac.
Astea sunt invataturile religiei lor, invataturi pe care ei cred sincer ca le-au primit de la Hristos.
Poate ca, daca ar judeca situatia fara "ajutoarele" date de fel de fel de parinti care se declara urmasi ai lui Hristos, ar gandi altfel. Poate, nu stiu sigur!
Dar, religia lor are la baza tocmai aceste invataturi, ale acestor parinti, iar ei tin foarte mult sa nu se indeparteze de ele.
Nu ai sa reusesti niciodata sa ii convingi ca, poate nu asta ne-a invatat Hristos.
.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.



Ia sa vedem care sunt invataturiler religiei tale:GUVERNUL ROMANIEI
HOTARARE privind recunoaSterea Statutului de organizare Si functionare al Bisericii Crestine Adventiste de Ziua a Saptea din România
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 324 din 24/04/2008
cap. 4,Art. 20 - (1) Biserica locala are dreptul si obligatia de a-i pune sub disciplina, pana la retragerea calitatii de membru din randurile ei, pe membrii care incalca principiile biblice si normele Bisericii.
   (2) Situatiile si conditiile in care membrilor li se poate administra disciplina Bisericii sunt inscrise in normele Bisericii . cap 6:(2) Cele mai importante atributii ale comitetului bisericii locale sunt:.. pastrarea puritatii doctrinale
cap 7:Art. 53. - Motivele pentru care un pastor sau alt angajat al uneia dintre organiza#355;iile #351;i institu#355;iile Bisericii poate fi concediat sunt urmatoarele: neindeplinirea sarcinilor de serviciu, incalcarea legislatiei muncii, lipsa de vocatie, restructurarea organizatiei, motive bugetare, purtare imorala, abatere de la doctrinele Bisericii AZS , abateri grave de la normele si regulamentele Bisericii si pierderea calit#259;#355;ii de membru al Bisericii "
deci adventistii de care apartii au norme si reguli pe care, daca un membru sau un pastor le incalca, poate fi exclus sau concediat, ramanand totusi "urmasi ai lui Hristos"
pe cand, conform spuselor tale, se pare ca noi ortodocsii n-ar trebui avem norme si reguli pe baza carora sa functionam, ca astfel n-am mai fi urmasi ai lui Hristos(!)intradevar, noi credem ca invatatura Bisericii e de la Hristos. Voi de la cine ati primit "regulamentul de functionare"? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput