Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
citat din mesajul lui ham

Fals, din nestiinta sau din alt motiv, dar FALSH!
Canoanele alea ale DIAVOLESTILOR PARINTI (ce-au sprijinit lucrarea diavolului de distrugere prin faramitare a lucrarii Domnului nostru Isus Hristos, BISERICA CRESTINA, nu ortodoxa, nu iehovista, nu de ziua a N-shpea!), reiau, canoanele alea n-au 2000 de ani fiindca ruperea-n 2 a Bisericii Crestine create de Isus Hristos a infaptuit-o diavolul, prin slugile lui din Imperiul Roman de Rasarit si Apus (autodenumite ortodoxe si catolice) incepand cu anul 325. Canoanele alea de le pomenesti tu au fost scrise dupa anul 325, deci, matematic scriind iese mult mai putin la socoteala.
Asa ca, ma repet: Bravo mitropolitului Corneanu!

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."



Nu am vorbit numai de canoane, ca sa-mi spui tu de Niceea, m-am referit la toate scrierile Sfintilor Parinti, inclusiv cei apostolici, care n-au trait 300 de ani ca sa scrie numai dupa 325. Si inca ceva: ruptura dintre Rasarit si Apus nu a avut loc incepand cu 325, atunci poate s-au creat niste nemultumiri prin Apus in urma deciziilor luate in sinod, insa doar atat.
Dar in fine, sunt parerile tale...

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

mey, regulile sunt facute sa fie incalcate, da ?!
Si`apoi niciuna de aici nu avem niciun rang bisericesc, dar avem puterea iertarii la care se tot face referire cand convine.

Pe mine chiar ma depaseste gandirea obtuza.




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui mamagiuliei

mey, regulile sunt facute sa fie incalcate, da ?!
Si`apoi niciuna de aici nu avem niciun rang bisericesc, dar avem puterea iertarii la care se tot face referire cand convine. Pe mine chiar ma depaseste gandirea obtuza.


Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

de obicei orice incalcare a regulilor are si consecinte. Daca o sa conduci cu 200 la ora, sub influenta alcoolului, politistul iti va lua carnetul, ca asta e regula. Bine, in sinea lui o sa te iubeasca in continuare , dar legea e lege pentru toti. In sufletul sau te va ierta sigur, dar daca nu te va sanctiona s-ar putea ca data viitoare sa mori intr-un accident, sau sa omori pe altcineva. Regulile sunt facute ca societatea sa functioneze bine.La fel si in Biserica.personal n-am nimic cu ps Corneanu, chiar imi pare rau pentru el si ma rog sa-l lumineze Dumnezeu, dar cu buna stiinta a incalcat canoanele (adica regulile Bisericii), deci ar trebui sa suporte consecintele. De altfel, ca ierarh, stia mai bine ca mine si ca tine care sunt regulile bisericii, deci si-a asumat gestul.Presupun ca n- sperat ca n-o sa se afleDaca s-ar cai, adica ar spune ca a gresit, etc. n-ar fi caterisit, dar conform declaratiilor sale nu regreta gestul facut Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui denizel

MamaGiuliei, nu poti sa "acuzi" niste oameni pentru ca nu vor sa se roage aceluiasi Dumnezeu, impreuna cu alti oameni sau pentru ca vor sa "pedepseasca" pe cei care o fac.
Astea sunt invataturile religiei lor, invataturi pe care ei cred sincer ca le-au primit de la Hristos.
Poate ca, daca ar judeca situatia fara "ajutoarele" date de fel de fel de parinti care se declara urmasi ai lui Hristos, ar gandi altfel. Poate, nu stiu sigur!
Dar, religia lor are la baza tocmai aceste invataturi, ale acestor parinti, iar ei tin foarte mult sa nu se indeparteze de ele.
Nu ai sa reusesti niciodata sa ii convingi ca, poate nu asta ne-a invatat Hristos.




.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.





Ia sa vedem care sunt invataturiler religiei tale:

GUVERNUL ROMANIEI
HOTARARE privind recunoaSterea Statutului de organizare Si functionare al Bisericii Crestine Adventiste de Ziua a Saptea din România
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 324 din 24/04/2008


cap. 4,Art. 20 - (1) Biserica locala are dreptul si obligatia de a-i pune sub disciplina, pana la retragerea calitatii de membru din randurile ei, pe membrii care incalca principiile biblice si normele Bisericii.
   (2) Situatiile si conditiile in care membrilor li se poate administra disciplina Bisericii sunt inscrise in normele Bisericii .

cap 6:(2) Cele mai importante atributii ale comitetului bisericii locale sunt:.. pastrarea puritatii doctrinale


cap 7:Art. 53. - Motivele pentru care un pastor sau alt angajat al uneia dintre organiza#355;iile #351;i institu#355;iile Bisericii poate fi concediat sunt urmatoarele: neindeplinirea sarcinilor de serviciu, incalcarea legislatiei muncii, lipsa de vocatie, restructurarea organizatiei, motive bugetare, purtare imorala, abatere de la doctrinele Bisericii AZS , abateri grave de la normele si regulamentele Bisericii si pierderea calit#259;#355;ii de membru al Bisericii

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog











Asa, si? Ce-i cu asta? Maaare demonstartie ai facut!! Ai 'puscat in gol, domnita! Timp perdut de pomana :-)).


1. am zis clar ca, parerea mea este ca m. Corneanu nu mai are ce cauta in biserica ortodoxa, deoarce parerile domniei sale nu se potrivesc cu parerile sfintilor parinti dupa ale caror invataturi va ghidati. Am gresit cu ceva?


2. din cate stiu, eu nu discut pe forumuri despre pacatele de neiertat ale celor pe care biserica mea decide sa ii excluda. Gresesc cu ceva?


3. din cate stiu, eu nu cer pe forumuri exculderea membrilor bisericii mele si nici nu incerc sa ii conving pe altii ca merita exclusi. Gresesc cu ceva?


4. daca membri ai bisericii mele ar tortura si ar omori un om, pe motiv ca il exorcizeaza , fii sigura ca vor zbura in secunda 2 din biserica si, fii sigura ca nu le voi lua apararea.
In afara de asta, pastori ai bisericii mele nu ii vor ridica pe ucigasi la rangul de sfinti (daca doresti, iti prezint imediat linkul, ca sa stii exact despre ce vorbesc )


5. de fapt, ar trebui sa-mi multumesti, fiindca am sustinut excluderea pacatosului din biserica voastra. Astept multumirile in privat, ca sa eliminam inhibitiile si protocolurile inutile, stii tu... .


6. sper ca nu te-ai maniat pe mine. Stii tu ce inseamna asta. Ai tinut lectia pe topicul vecin .



7. edit f.f.f. important'/b]


Daca voi ati admira un membru pe care biserica mea doreste sa il excluda (asa cum fac eu cu mitroplitul vostru), nu v-as face decat o singura urare: luati-l si sa-l stapaniti sanatosi!!





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


[b]
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
citat din mesajul lui mamagiuliei

mey, regulile sunt facute sa fie incalcate, da ?!
Si`apoi niciuna de aici nu avem niciun rang bisericesc, dar avem puterea iertarii la care se tot face referire cand convine.

Pe mine chiar ma depaseste gandirea obtuza.




Daria, aici nu e vorba de iertare, ca nu cred ca-l uraste cineva pe Inaltul Nicolae. Iertarea s-a facut deja in sufletul multor oameni, insa este vorba de asumarea unor responsabilitati si a impactului pe care incalcarea lor l-a avut asupra multor credinciosi, mai ales dintre cei care nu sunt foarte informati dogmatic. De-aia am spus ca este importanta atitudinea lui in fata gestului pe care l-a facut. Problema este ca nu a considerat oportun sa manifeste parere de rau sau sa ceara cumva scuze ca a smintit atata lume.
Din toata tarasenia asta a iesit o nebunie, mai ales din partea celor din alte culte, care au sarit ca uleiul ars, ca deh! miroase a destabilizare de varf in BOR! Si cand li se pare lor ca vine asa o mireasma, sar ca roiul! Ca doar ce mare greseala a facut mitropolitul ala! Deja nu mai e doar treaba BOR, se baga si altii care habar nu au cum e cu dogmele ortodoxe si ajung sa faca presiuni...

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Denizel, mai gandeste'te un pic. Individul a turnat la securitate pana a dat si pe el. Cam la fel ca Anania doar ca a incurcat potirele.

Acum cu euharisteria asta ce sa zic? Se poate si mai rau. www.wftv.com/news/16798008/detail.html" target="_blank">De exemplu unu a fugit cu chipsul/biscuitul de la catolici farä sa'l inghita. Irelevant? Neaaah! L'a rapit pe Isuuuus:


"It is hurtful," said Father Migeul Gonzalez with the Diocese. "Imagine if they kidnapped somebody and you make a plea for that individual to please return that loved one to the family."


Un biscuit? A luat ostatic un BISCUIT!???

Au www.catholicleague.org/release.php?id=1458" target="_blank">turbat: blasfemie, 'hate crime', l'au amenintat cu moartea pana bietul student a inapoiat biscuitul familiei iubitoare care ... l'a mancat.

www.youtube.com/watch?v=ZNeq2Utm0nU" target="_blank">Sa luam aminte



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pfoai, altu` curios



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
citat din mesajul lui xenocid

Denizel, mai gandeste'te un pic. Individul a turnat la securitate pana a dat si pe el. Cam la fel ca Anania doar ca a incurcat potirele.





Aha, n-am stiut...
In tot cazu', bine ca nu il exclud pentru asta...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui denizel

MamaGiuliei, nu poti sa "acuzi" niste oameni pentru ca nu vor sa se roage aceluiasi Dumnezeu, impreuna cu alti oameni sau pentru ca vor sa "pedepseasca" pe cei care o fac.
Astea sunt invataturile religiei lor, invataturi pe care ei cred sincer ca le-au primit de la Hristos.
Poate ca, daca ar judeca situatia fara "ajutoarele" date de fel de fel de parinti care se declara urmasi ai lui Hristos, ar gandi altfel. Poate, nu stiu sigur!
Dar, religia lor are la baza tocmai aceste invataturi, ale acestor parinti, iar ei tin foarte mult sa nu se indeparteze de ele.
Nu ai sa reusesti niciodata sa ii convingi ca, poate nu asta ne-a invatat Hristos.
.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.



Ia sa vedem care sunt invataturiler religiei tale:GUVERNUL ROMANIEI
HOTARARE privind recunoaSterea Statutului de organizare Si functionare al Bisericii Crestine Adventiste de Ziua a Saptea din România
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 324 din 24/04/2008
cap. 4,Art. 20 - (1) Biserica locala are dreptul si obligatia de a-i pune sub disciplina, pana la retragerea calitatii de membru din randurile ei, pe membrii care incalca principiile biblice si normele Bisericii.
   (2) Situatiile si conditiile in care membrilor li se poate administra disciplina Bisericii sunt inscrise in normele Bisericii . cap 6:(2) Cele mai importante atributii ale comitetului bisericii locale sunt:.. pastrarea puritatii doctrinale
cap 7:Art. 53. - Motivele pentru care un pastor sau alt angajat al uneia dintre organiza#355;iile #351;i institu#355;iile Bisericii poate fi concediat sunt urmatoarele: neindeplinirea sarcinilor de serviciu, incalcarea legislatiei muncii, lipsa de vocatie, restructurarea organizatiei, motive bugetare, purtare imorala, abatere de la doctrinele Bisericii AZS , abateri grave de la normele si regulamentele Bisericii si pierderea calit#259;#355;ii de membru al Bisericii Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Asa, si? Ce-i cu asta? Maaare demonstartie ai facut!! Ai 'puscat in gol, domnita! Timp perdut de pomana :-)).
1. am zis clar ca, parerea mea este ca m. Corneanu nu mai are ce cauta in biserica ortodoxa, deoarce parerile domniei sale nu se potrivesc cu parerile sfintilor parinti dupa ale caror invataturi va ghidati. Am gresit cu ceva?
2. din cate stiu, eu nu discut pe forumuri despre pacatele de neiertat ale celor pe care biserica mea decide sa ii excluda. Gresesc cu ceva?
3. din cate stiu, eu nu cer pe forumuri exculderea membrilor bisericii mele si nici nu incerc sa ii conving pe altii ca merita exclusi. Gresesc cu ceva?
4. daca membri ai bisericii mele ar tortura si ar omori un om, pe motiv ca il exorcizeaza , fii sigura ca vor zbura in secunda 2 din biserica si, fii sigura ca nu le voi lua apararea.
In afara de asta, pastori ai bisericii mele nu ii vor ridica pe ucigasi la rangul de sfinti (daca doresti, iti prezint imediat linkul, ca sa stii exact despre ce vorbesc )
5. de fapt, ar trebui sa-mi multumesti, fiindca am sustinut excluderea pacatosului din biserica voastra. Astept multumirile in privat, ca sa eliminam inhibitiile si protocolurile inutile, stii tu... .
6. sper ca nu te-ai maniat pe mine. Stii tu ce inseamna asta. Ai tinut lectia pe topicul vecin .
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


ba n-am "puscat" deloc in goliar, conform canoanelor, ps Corneanu nu trebuie exclus din Biserica, ci caterisit, sunt doua lucruri diferite. Pe intelesul tau , el va fi in continure membru al Bisericii, dar trebuie concediat din "functia de pastor"(adica nu mai poate sluji ca preot, si nici ca mitropolit). De altfel asta era si intrebarea topicului : ce cred ortodocsii de pe acest forum?ar trebui sa fie caterisit sau nu?intrebare la care s-a incercat un raspuns completdesigur ca tu te-ai bucura ca ps. Corneanu sa fie exclus din Biserica, dar la noi nu e ca la adventisti, un pas "gresit" si "zbori" . Biserica e indelung rabdatoare, din dragoste pentru toti membrii ei, mai mult sau mai putin pacatosi. Intotdeauna se incearca indreptarea pacatosului, nu condamnarea si excluderea lui La orice mic semn de pocainta Biserica Ortodoxa isi primeste copiii cu dragoste. De altfel asta e si acuza multora- ia uite, e betiv, e curvar, e nu stiu cum, si Biserica Ortodoxa il considera membru al ei. Da, il considera, fiindca sansa pocaintei exista pana in ultimul ceas, ba chiar si dupa moarte putem nadajdui la mila Domnului pentru cei dragi noua.Poate ca ps Corneanu se va cai si nu va fi caterisit, sa dea Domnul!in orice caz, multumesc pentru raspuns, m-am clarificat si mai bine asupra invataturii adventiste
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

7. [b] edit f.f.f. important'/b]


Daca voi ati admira un membru pe care biserica mea doreste sa il excluda (asa cum fac eu cu mitroplitul vostru), nu v-as face decat o singura urare: luati-l si sa-l stapaniti sanatosi!!




Adica ai vrea sa va uram voua sa-l stapaniti sanatosi! Pai ce-ai mai vrea tu sa vezi ditamai mitropolitu' la voi la adunare! Mai cucoana, a gresit omul, dar nici chiar asa...

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput