Mitropoliul Corneanu

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


LadyJ, evlavia ortodoxa nu are nimic a face cu a a aproba fara riposta bascalia cuiva la adresa credintei tale, sau atacurile la persoane, asa cum pretinzi tu fetelor ortodoxe;

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

quote:
citat din mesajul lui irina.c.

quote:
citat din mesajul lui ladyJPai Irina,nu a cerut Denizel vreo explicatie,
pai daca nu vrea sa stie nimic despre ortodoxie, care e scopul ei pe aceste topice? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog


Presupun ca acelasi pe care-l avem si noi,majoritatea.Tu intri pe SC doar ca sa raspunzi intrebarilor?Cu siguranta NU.Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun....ideea e ca,voi cateva femei credincios-ortodoxe practicante aveti tare putina intelegere si blandete...
Nu stiu,dar ma gandesc ca mai ales voi ar trebui sa protejati dogma si asta nu prin acuze,ironii,jigniri la adresa celorlalti ci prin bunatate,asa cum a facut si Iisus.
Ca daca voi sariti gramada pe oricine incearca o discutie cu teme religioase,pe oricine pune sub semnul intrebarii evlavia ortodoxa,atunci nu faceti o favoare religiei ci confirmati banuielile celor care acuza. Renumele unei institutii,fie ea si bisericeasca,este dat de cei care fac parte din acea institutie,nu?Acum normal ca nu esti tu personal purtatorul de cuvant al ortodoxismului,insa te declari credincioasa,practicanta,deci exista alte asteptari de la tine.(si nu numai)
Sunt convinsa ca ai inteles ce vreau sa spun.Dar uite,am mai repetat odata,ca sa vezi cata rabdare am PS
daca vrei example de ´´atacuri directe´´ nicio problema,caut si ti le dau.Asta daca nu le stergi....cum ai facut cu ultimul mesaj.

ai spus ca am jignit-o, da-mi exemple de jigniri
si repet, te rog spune-mi ce cauta Denizel la acest subiect. A pus vreo intrebare pertinenta?a facut un comentariu decent? a avut vreo contributie ziditoare?
si da, de obicei intru la aceste SC ca sa raspund la intrebari acolo unde stiu si unde ma intereseaza subiectul. In rest, dupa cum vezi, contributia mea la acest forum este sporadica si redusa
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Lady, Addinel, multumesc!

Uite, eu va rog tare mult sa incheiati discutiile astea. Au fost jde mii si nu duc nicaieri.
Asa cum zicea un bun ortodox care scrie inca si mai sporadic pe SC decat irina.c. , un ortodox spera la cununi de lauri atunci cand apara "ortodoxia" (in discutia noastra, "ortodoxia" = antiteza adventismului scos de irina.c. la interval).

Citez din invataturile ortodoxe: "Aflati ca invataturile sfintilor apostoli,predaniile sfintilor parinti ne invata sa aparam Adevarul cu orice pret.
Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca "sfintita e mana ce loveste gura ereticului" iar "de va patimi pentru aceasta lovire,cununa de mucenic va primi".
In "Vietile Sfintilor" este prezentat cazul unui monah care a pierdut darul Sfantului Duh pentru ca nu a reactionat la atacul verbal al unui evreu ce a blamat religia crestin ortodoxa."


Comentariile cred ca sunt de prisos...
Fetele astea nici macar nu pot fi invinuite. Si-au insusit temeinic niste invataturi, au intrat in orthodox mode si trebuie sa le luam ca atare.


Culmea este ca eu, pe acest topic, am luat apararea ortodoxului Corneanu. A facut un gest minunat pentru care, din pacate, si-a cerut iertare si ii pare rau ca l-a facut.
Gestul si deschiderea lui, chiar daca au fost pt. scurt timp, raman.


Si, gandindu-ma la ceea ce a zis Ham, nu pot decat sa fiu fericita ca irina.c., Marilena12, Larissa si b.nica imi sar in cap. Mai nasol ar fi sa-mi dea floricele .





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui denizel

Lady, Addinel, multumesc! Uite, eu va rog tare mult sa incheiati discutiile astea. Au fost jde mii si nu duc nicaieri.
Asa cum zicea un bun ortodox care scrie inca si mai sporadic pe SC decat irina.c. , un ortodox spera la cununi de lauri atunci cand apara "ortodoxia" (in discutia noastra, "ortodoxia" = antiteza adventismului scos de irina.c. la interval).Citez din invataturile ortodoxe: "Aflati ca invataturile sfintilor apostoli,predaniile sfintilor parinti ne invata sa aparam Adevarul cu orice pret.
Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca "sfintita e mana ce loveste gura ereticului" iar "de va patimi pentru aceasta lovire,cununa de mucenic va primi".
In "Vietile Sfintilor" este prezentat cazul unui monah care a pierdut darul Sfantului Duh pentru ca nu a reactionat la atacul verbal al unui evreu ce a blamat religia crestin ortodoxa."
Comentariile cred ca sunt de prisos...
Fetele astea nici macar nu pot fi invinuite. Si-au insusit temeinic niste invataturi, au intrat in orthodox mode si trebuie sa le luam ca atare.
Culmea este ca eu, pe acest topic, am luat apararea ortodoxului Corneanu. A facut un gest minunat pentru care, din pacate, si-a cerut iertare si ii pare rau ca l-a facut.
Gestul si deschiderea lui, chiar daca au fost pt. scurt timp, raman.
Si, gandindu-ma la ceea ce a zis Ham, nu pot decat sa fiu fericita ca irina.c., Marilena12, Larissa si b.nica imi sar in cap. Mai nasol ar fi sa-mi dea floricele .
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


mai, daca gestul ps. Corneanu a fost asa de minunat, de ce pastorii vostri nu fac gesturi la fel de minunate?de ce nu merg sa se impartaseasca la catolici, la ortodocsi, sau la greco-catolici, predicand plini de zel ca Dumnezeu e acelasi, si conteaza doar sa il slavim?de ce exclud rapid pe cei care nu pastreaza puritatea doctrinei adventiste? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

da in caz ca ai uitat ce te-au invatat fratii la cateheza, spicuiesc din marturisirea de credinta adventista:18. Cele trei mesaje angeliceBiserica Crestina Adventista de Ziua a Saptea se identifica cu biserica lui Hristos si isi considera ca o datorie sfanta propovaduirea intreitei solii ingeresti, adica: evanghelia vesnica, mondiala si culminanta, sosirea ceasului judecatii, prabusirea confuziilor rezultate din miscarile de unire religioasa si valoarea determinanta a respingerii inchinarii la fiara si primirea semnului ei.Referinte biblice: Apocalipsa 14,6-12;
deci gruparea adventista, care se considera a fi biserica lui Hristos, considera o datorie sfanta(!) sa propovaduiasca PRABUSIREA CONFUZIILOR REZULTATE DIN MISCARILE DE UNIRE RELIGIOASA. Voi nu acceptati "deschiderea", asa ca nu mai induce lumea in eroare pe aici, ca e si penibil, zausursa:http://www.7adventist.com/1/1_4.asp
in dreptul nostru, nici noi ortodocsii nu aprobam unirea religioasa care presupune renuntare fie si partiala la ceva din doctrina noastra, asa ca nu mai denigra Biserica noastra, ca nu tine
p.s.:da te rog eu, fa un minunat gest de deschidere adventista si vino sa participi cu drag la slujba ortodoxa, si sa te impartasesti alaturi de noi, dar nu uita sa-i anunti pe "frati" ce-o sa faci, ca sa vedem cum reactioneaza
Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:


[/quote]Irina.C.

pai daca nu vrea sa stie nimic despre ortodoxie, care e scopul ei pe aceste topice?

[/quote]Lady J
Presupun ca acelasi pe care-l avem si noi,majoritatea.
Tu intri pe SC doar ca sa raspunzi intrebarilor?Cu siguranta NU.

[/quote]


Se pare ca nu ai fost atenta la ceeace a spus Irina.
Ea s-a referit la topicurile(subiecte,adica)care se refera la ortodoxie si nu la forumul SC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui b.nica



Irina.C.

pai daca nu vrea sa stie nimic despre ortodoxie, care e scopul ei pe aceste topice?

[/quote]Lady J
Presupun ca acelasi pe care-l avem si noi,majoritatea.
Tu intri pe SC doar ca sa raspunzi intrebarilor?Cu siguranta NU.

[/quote]


Se pare ca nu ai fost atenta la ceeace a spus Irina.
Ea s-a referit la topicurile(subiecte,adica)care se refera la ortodoxie si nu la forumul SC.
[/quote]

Iar tu b.nica nu esti atenta in general si ca de obicei pierzi din vedere esentialul.Acuma,na,daca tu stii mai bine ce a vrut Irina sa zica,pot doar sa cred ca:
1.citesti mintile Irinei
2.ai un glob de cristal


Si ca sa vezi cat esti de neatenta,ai scapat din vedere postarile userului Denizel,care a raspuns on topic...apropos.
Acum eu stiu ca pentru unii e nasol ca acest forum e unul liber si fiecare posteaza unde doreste.

B.nica,tu inafara de a te pune total de acord cu altii,ai si opinii proprii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Irina:
´´si repet, te rog spune-mi ce cauta Denizel la acest subiect. A pus vreo intrebare pertinenta?a facut un comentariu decent? a avut vreo contributie ziditoare?´´


Da,a facut un comentariu decent,si-a spus parerea ca multi altii la acest topic in legatura cu mitropolitul.Presupun ca asta e suficient pentru a intelege prezenta ei aici,nu?

Acum,hai sa-mi spun si eu parerea,sa nu sariti pe mine
Deci,mitropolitul a gresit dpdv ortodox,DAR a gresit el in fata lui DD? Nu cred.
Oare nu e asta mai important? E o dilema personala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
citat din mesajul lui ladyJ

Irina:
´´si repet, te rog spune-mi ce cauta Denizel la acest subiect. A pus vreo intrebare pertinenta?a facut un comentariu decent? a avut vreo contributie ziditoare?´´
Da,a facut un comentariu decent,si-a spus parerea ca multi altii la acest topic in legatura cu mitropolitul.Presupun ca asta e suficient pentru a intelege prezenta ei aici,nu?Acum,hai sa-mi spun si eu parerea,sa nu sariti pe mine
Deci,mitropolitul a gresit dpdv ortodox,DAR a gresit el in fata lui DD? Nu cred.
Oare nu e asta mai important? E o dilema personala...
lady, noi credem ca ortodoxia e invatatura pe care Dumnezeu a lasat-o Bisericii Sale, deci cine greseste din punct de vedere ortodox greseste in fata lui Dumnezeu. Desigur, in vremurile astea sincretiste acesta e considerat un punct de vedere "inchistat", "fundamentalist", "habotnic", etc., dar asa credem si marturisim noi si cui nu-i place, asta e, ne impacam cu situatia. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui Ana Stroe


LadyJ, evlavia ortodoxa nu are nimic a face cu a a aproba fara riposta bascalia cuiva la adresa credintei tale, sau atacurile la persoane, asa cum pretinzi tu fetelor ortodoxe;

http://www.floriinro.ro/







Ana,dar riposta asta inseamna a-i da in cap omului de langa tine?
Unde e celalat obraz? Unde e blandetea?Nu asta inseamna,printre altele, ortodoxia?Nu asta spunea Iisus? daca nu,inseamna ca tot ce stiam eu este fals.

Evlavie inseamna indeplinirea sarcinilor bisericesti.Pai astea sunt sarcinile bisericii ortodoxe? Iei o palma si tu dai doua?

Asta este in vechiul testament,nicidecum in Scripturi.Dinte pentru dinte nu face parte din ortodoxism, sau..?

Spune-ti-mi si mie,sa stiu,ortodoxia indeamna la riposta de genul asta sau aici nu se respecta dogmele ortodoxiei?

Mergi la inceput