Ce deodorante ?????

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sideris spune:

Salut!
Eu folosesc numai deodorante organice, bio, fara aluminiu, fara parabeni, fara propylene glycol, fara SLS. Se pare ca aceste substante, care se gasesc in multe deodorante (inclusiv de la body shop, lush si l'occitane) au fost gasite in biopsii la femeile cu cancer mamar :(
Cateva marci organice: Green People, Urtekram, Weleda, Sante etc.

http://sideris.ro/blog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

De unde le cumperi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadyana

ma bucur ca ti-a placut, Geo. Sa-ti traiasca bebelusul.Si eu am ramas tot la deo de la Forever si nu vreau sa-l schimb pt nici un alt deodorant. Am colectie de parfumuri, dar in ceea ce priveste deodorantul, il folosesc doar pe acesta. Asta vara am fost detasata cu serviciul o luna si jumatate in Turcia. Fetele de acolo erau f dezamagite de ceea ce auzeau despre deodorantele care contin aluminiu. Asa ca le-am aratat ce folosesc eu si le-am trimis si lor. Sunt f multumite.


Si de unde il cumperi?

_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

gagici, si eu sunt disperata cu deodorantele, desi nu am probleme cu transpiratia dar vreau sa fiu sanatoasa
am renuntat la stick-urile si antiperspirantele si am ales
Adidas deo parfumat - dar nu stiu daca are aluminiu in compozitie, voi verifica (costa 11 lei)
Bourjois, cel orange care nu e antiperspirant (costa 13 lei, dar e un flacon mai mare)
Seba Med Sensitive roll-on, care am aflat tot de aici de pe forum ca e foarte bun(costa 32 lei)
voi incerca si un Aloe Vera de la Forever Living, de fapt o sa o pun pe mama sa citeasca pe el, ca ea foloseste

revin

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

am revenit cu detalii despre deodorantele despre care va povesteam:

Bourjois - Grains de beaute, deo extrai de douceur - deodorant protecteu. Contine: alcohol denat., butane, isobutane, propane, aqua, propylene glycol, isopropyl myristate, triethyl citrate, parfum, bht, citric acid, buthylphenyl methylpropional, citral, coumarin, eugenol, hexyl cinnamal, limonene, linalool....Destule nu???? dar nimic de parabeni si de aliminiu,

Adidas - parfumed deodorant spray. Contine: butane-isobutane-propane, alcohol denat., parfum, propylene glycol, triethyl citrate, linalool, farnesol, limonene, hexyl cinnamal, geraniol, citronellol, citral, deci ceva mai putine ca precedentul

o sa vad exact ce scrie si pe Sebamed si Aloe Vera de la Forever Living

noapte buna

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

am innebunit, chimista ma fac

intrati pe linkul urmator si cautati toate chimicalele continute de cometicele pe care le folositi si veti afla ce reprezinta

linkul este

http://en.wikipedia.org/wiki/Hexyl_cinnamaldehyde

gata

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Seba Med roll-on - Blossom
Aqua, Alcohol denat., Truethyl Citrate, hydroxypropylcellulose, peg-40 hydrogenated castor oil, parfum, sdium citrate

Deci si asta-i fara parabeni sau saruri aluminiu

Am revenit la sebamed, pt. ca vichy (e unul singur fara aluminiu) nu avea efect deloc... cu asta transpir dar nu miros urat cateva ore Dupa cateva ore: servetele umede... deodorantul in geanta... N-am ce sa fac... am avut un nodul la un san, cauzele teoretic ar fi altele... dar totusi daca pot sa elimin o posibila cauza, de ce nu...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Multumesc pentru detalii fetelor!

_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancaiordan spune:

Sustin si eu alaturi de voi intoarcerea la natura! TOATE deodorantele convetionale contin substante chimice daunatoare (indiferent ca se cheama dermocosmetice si le iei de la Sensiblu, sau de pe rafturile supermarketului).Dupa parerea mea, solutia sunt cosmeticele organice, cosmeticele bio - si deja au aparut suficiente solutii (sunt peste 15 magazine on-line cu astfel de produse, iar in Bucuresti sunt cel putin 4 magazine bio).
Personal, in ultimele 6 luni am citit atat de multe articole, incat mi-am aruncat TOATE cosmeticele si le-am inlocuit treptat cu cele bio - pentru mine si mai ales pentru BEBE.
Acum folosesc ca si deodorant acela sub forma de cristal, care se umezeste si se aplica pe pielea curata si uscata.E ok, sunt multumita.
Insa exista si deodorante gen stick, roll-on care sunt naturale.Nu cred ca am voie sa spun aici numele magazinelor de unde cumpar eu, insa va raspund la orice intrebari pe mailul meu, bianca.iordan@gmail.com.
Si pentru ca m-am documentat mult pe aceasta tema si simt nevoia sa impartasesc informatia , am si un blog unde postez info despre toate cosmeticele bio pe care le-am testat, de unde le-am cumparat & pretul.
Adresa blogului este http://organicka.ecosapiens.ro si ma straduiesc sa va informez cat mai bine pentru ca vreau bebei sanatosi si mamici fericite!

Va pup,

Bianca, mami de Maya

PS: daca bicarbonatul functioneaza, e o solutie ieftina, dar mai ales sanatoasa, asa ca nu renuntati la el!

bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sideris spune:

Gyna, le cumpar si de dincolo, dar si de la noi, comand online, deocamdata de la rangali.ro (gama Green People), bodyalchemist.ro (Urtekram - il recomand pe cel cu aloe, dar si sampoanele lor sunt f bune). Poti gasi si in magazine specializate bio, daca esti din Bucuresti, Cluj sau Timisoara, in alte orase nu stiu daca exista. Weleda si Lavera gasesti pe cobilitza.ro.
Cred ca avem voie sa spunem de unde le luam, pentru ca forumul nu are si magazin, asa ca nu facem concurenta nimanui :) - sper sa fie de acord cu mine moderatorul :)

Legat de Forever Living, am folosit deodorantul lor, nu e bun de nimic, plus ca are propylene glycol. Este, desigur, mai "curat" ca si compozitie chimica decat altele, dar nu destul pentru mine:)

Bicarbonatul de sodiu functioneaza pentru foarte multa lume, se pare, cu mentiunea ca ar putea irita in caz de frictiune a pielii (de ex., in timp ce faceti aerobic).In rest, numai de bine aud despre el si cred ca voi incerca personal :)

Pentru lectii de chimie :), caci chiar cercetez cat pot de bine fenomenul cosmetice, puteti sa va abonati la newsletter la blogul meu, poate aflati informatii care va intereseaza; chiar ma straduiesc ca articolele sa fie cat mai exacte si utile. astept si comentariile si sugestiile voastre.
http://sideris.ro/blog/


Mergi la inceput