Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 22

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulat spune:

Buna mamici. Sa va traiasca puisorii si sa fiti sanatosi.
Nu am timp sa scriu, doar de citit pe fuga, imi ma nanca tot timpul printisorii.
Elyanne si eu am facut operatie de chist 8 cm laparoscop, nici um tratament nu a avut efect, de la antibiotic inj. gentamic+ampic., diane 3 luni....., nimic a tot crescut pana l-am operat. Nu este grea oper. si te refaci repede. Multa bafta.

Acum despre noi: avem 9 luni implinite, nu vrem sa stam in fundulet decat sustinuti, dar nu prea multe minute, nu mergem deabuselea, decat in piciore si cu premergatoarele. Am innebunit toata strada cand iesim cu premer. de la un capat la altul. Stefanel a facut temp. 38grd., rosu in gat, diaree, am fost la dr. am primit tratament usor, si dupa cateva zile ne-am trezit cu pete rosii pe piele si apoi peste tot; am chemat dr. verdict: o forma usoara de rubeola- roseola infantum. Ne-a trecut dar fratiorul nu a facut. Am fost foarte uimita ptr. ca eu nu prea ies cu copii in parc, iar pe strada sunt numai adolescenti noi fiind singurii bebeii. Doar ce au venit in vizita familii cu copii, dar nici unul nu facuse rubeola. Sunt uimita si acum : de unde? Ce parere aveti de statul in fundulet? La voi cum a fost?
Va pupacim.

Mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

paula, am mai auzit si eu de forme dinastea de rubeola la care doctori buni dadeau verdictul: "din aer"...
in ceea ce priveste statul in fundulet, eu zic sa nu te ingrijorezi, dar sa-i stimulezi mai mult: cand stau in fundulet pune-le jucariile cu schimbul sa se joace si mai departe de manute, ca sa se intinda un pic sa le-apuce, si astfel isi intaresc muschiuletii la spate, la fundulet, la picioruse si, de ce nu, isi exerseaza si echilibrul! Dar sa fie mereu cineva langa ei, ca s-ar putea sa se mai si "rastoarne" cateodata .



_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
http://s292.photobucket.com/albums/mm33/dalinaGMN/
http://ro.fotoalbum.eu/dalina

"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

paulat saru'mana pt. info .. sper sa fie la fel de simplu si la mine
Despre stat in fundulet... ai mei au inceput sa nu mai cada in nas cand ii ridicam pe la 8 luni... dar nu stateau singuri... stiu ca ii puneam in scaunele de masa, care nu se lasa pe spate... si mai trebuia sa-i ridic din cand in cand ca sa le vad gura...
Despre bolile astea... poate s-o ia de la cineva care are anticorpi si a fost doar purtator... Nu e obligatoriu s-o ia de la cineva care o si face... Bine ca a trecut

dalina ati dcapat de febra de tot? Pentru gat e bun tantum verde spray (pt. copii... sunt doua variante... intrebi la farmacie). Asta daca reusesti sa o convingi sa-i dai...
Imi pare rau de aparatul de fotografiat... poate reusiti sa luati altul...

Ana saru'mana pt. complimente

ainia am vazut pozele... si de daca nu esti machiata, tot frumoasa esti Ce sa mai zic de pici si de torturi
Si spor la invatat... la scoala de soferi...

Mamaana drum bun... concediu frumos si distractie placuta... Poate dai un semn si de aici




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Multumim de intrebare, eliana, ne-a trecut febra...
Dar n-am scapat cu Miriam, asa cum speram; a facut si ea un 38 acum vreo doua seri si i-am dat si ei eferalgan, ca si Anitei. Vreau sa va spun ca e extraordinar! eu nu le-am mai dat pana acum, dar de data asta m-a uimit. Dupa primele doua doze (din 6-n 6 ore) n-a mai avut nimic! Ba inca a inceput si sa pape la fel ca inainte. Nu acelasi lucru il pot spune si de Miriam, care nu a suportat mai mult de o zi jumate; a trebuit sa i-l opresc pentru ca mi-a vomitat de vreo patru ori, la cateva secunde dupa ce il inghitea, cu chiu- cu vai... asa ca nu am mai continuat.
in plus, le-am luat si spray pentru gat - BIOPAROX - cica e si cu un pic de antibiotic si se da de trei ori pe zi, la 8 ore. Pe ele le-a incantat tare mult, incep sa rada si vin la mine cu guritele deschise cand ma vad cu el in mana. E fain, ca are si un dispozitiv la capat care le tine gurita deschisa (rotund) asa ca se imprastie bine pe amigdale si pe gatut.

Si hai sa va mai spun ceva: daca aveti probleme cu scaunul, cereti in farmacie Biotix, un praf cu biffidus si altele, care regleaza tractul digestiv si are si rol imunostimulator. Cereti macar sa cititi prospectul, de curiozitate... Mie mi se pare super!

mai vb..
Pupici!


_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
http://s292.photobucket.com/albums/mm33/dalinaGMN/
http://ro.fotoalbum.eu/dalina

"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

salutare de la mare
am reusit sa ajungem cu bine, fetele au dormit in amandoua avioanele, acum suntem la mare la sora mea; mi-au facut amandoua febra si au fost deranjate la stomac, dar acum sunt bine;
azi dimineata am fost pe plaja: ce bine a fost, ce s-au mai jucat, au intrat in apa si nu mai voiau sa iasa - mai ales stephanie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Buna,am si eu o CURIOZITATE,daca nu va suparati pe mine! cate fete au avut sarcina gemelara in urma unei inseminari?Urmez sa fac o inseminare si de aceea ma intereseaza.Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Korina, vroiam sa-ti dau linkul subiectului referitor la inseminare, dar am vazut ca ai scris si acolo.
Eu nu stiu ce sa-ti spun, dar daca-ti doresti, poate ti se intampla!! Nu stii cum se spune? "Nu-ti dori ceva prea mult, ca s-ar putea sa ti se-ntample!" Eu, cand eram mica si chiar adolescenta cautam sa mananc numai fructe si legume "gemene", dinalea lipite una de alta si ziceam ca vreau si eu sa am gemene! Si... suprpriza:
Iti dorim si tie din tot sufletul multa bafta!

Eu sunt intr-o pasa cam... blue...
Maine pleaca ai mei acasa, dupa trei saptamani! Ma obisnuisem asa de mult cu ei aici!....
(dar cum Dumnezeu ia cu-o mana si da cu cealalta, azi a venit din Spania nasica lor si prietena mea, una din cele mai scumpe fiinte de pe Pamant, persoana care mi-a facut mai dulce socul mutarii in alt oras si plecarea dintre prieteni... dar nu sta nici ea decat trei saptamani si pleaca inapoi )
Iar papusile mele, de cand cu vanzoleala asta de rubedenii , au devenit atat de mamoase.... nu mai pot sa fac nimic si sa plec nici 2 min. de langa ele ca... "MAMA!!" Nu mi-au placut niciodata copiii lipiti de fusta mamei!

Va pupic; hai, veniti voi cu vesti mai placute!...


_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
http://s292.photobucket.com/albums/mm33/dalinaGMN/
http://ro.fotoalbum.eu/dalina

"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Multumesc pt. raspuns Dalina.Nu ma intereseaza daca este unul sau doi,ci sa fie ceva,dar eram interesata daca se poate intampla sa fie si gemeni,sa nu am SURPRIZE.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ne-am intors si noi acasa de la bunici. Suntem bine, facem progrese mari:
- Elena 2 dintisori, Ana 3
- Ana face si spune TAI TAI, danseaza pe muzica de la telefonul de jucarie
- Elena merge bine daca o tin de manute

Cu papa, am sta foarte bine la bunici, prin urmare am luat 500 gr. in 3 sapt. si ne indreptam vertiginos spre 7.5 kg.

nu stiu ce sa fac cu laptele... ar trebui sa le trec pe Humana 3 care e doar cu gust de fructe(banane, mere) si gust de vanilie, simplu n-am gasit.... si asa nu-mi prea convine. Pediatra a zis sa le trec pe lapte de vaca.... daca aveti idei .. astept.....


LA MULTI SI FERICITI ANI
IRIS & KARINA si
PETRU & STEFAN!


PAULATsi eu m avut probleme cu Elena cu staul in fund, am fost la neuropediatru, mi-aq zis sa n-o fortez, dar s-o tin mai mult pe burta... cum se intinde si se ridica in maine isi va intari muschii spatelui, abdomenului si coapselor care o voer ajuta sa stea in fund. Si aproximativ in 3 sapt. am rezolvat problema prin stat pe burta.




PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

pussi, sunt prea mici pt lapte de vaca! Da-le macar pana la 1 an lapte formula. Eu le-am dat Milumil ca si completare la laptele meu. Mai e Nan-ul de la Nestle care are pe urma formula si pt copii peste 1 an. Dar nu le da lapte de vaca, nu inca!




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput