PCOS (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Daca ti se pare prea dur regimul poate incerci ceva mai putin dur. Ma gandesc si daca e prea drastica trecerea de la ce mancai tu in mod normal sa nu te faca sa renunti de tot.
Eu mai las carnea la marinat vreo ora in frigider intr-un sos de ulei de masline, zeama de lamaie, chilli(putin), usturoi(cateodata), rozmarin(putin) si pe urma mai storc niste lamaie si gata la cuptor. Ma gandesc ca nu au ce sa strice la regim, decat sa mananci fara chef si in final peste vreo ora sa-ti astamperi foamea cu biscuiti.
De Siofor nu stiu ca n-am luat, crom am luat la inceput(acum vreo 4-5 ani) cand m-am lasat eu de dulciuri, vreo cateva luni si atunci am reusit sa ma las si de dulciuri si de sucuri etc. Am mai luat ocazional, de vreo 2 ani n-am mai luat deloc si de dulciuri nu m-am reapucat, am uitat gustul cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Luci Psj- va multumesc frumos pt sfaturi si ajutor.

Eu inainte nu prea mancam carne- imi este ff greu sa mananc carne
O sa fie o saptamana infernala.

Imi plac mai mult salatele de fructe si legume.

De mancat nu mancam mult- 2 mese pe zi (rar 3 mese).
Acum trebuie sa mananc 3 mese principale si 2 gustari- imi este greu pt ca nu mi-e foame.

Nu mancam biscuti- napolitane ... decat ocazional - gustam.

Nu stiu ce sa fac- mi-e ffffffff rau.
Mi-e sila sa mananc- nu pot sa beau apa.
Si




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Nu cred ca ai ce sa faci acum. Pe mine, doar somnul (inconstienta) ma linistea. Asa ca fugi la .Maine, redu doza, neaparat.
Ai putina rabdare. Si eu am fost nefunctionala- acasa, la servici- o saptamana. Greata, stomac deranjat , dureri de cap si un RAU GENERAL. Dupa cateva zile o sa te simti ok.
Ref. dieta, la mine era invers. Nu pot sa mananc numai fructe si legume 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Nu se poate!!!! Am pierdut mesajul

Edit: Am revenit ...

Lai
Te-am trecut pe listuta.

Elly_me
In primul rand o precizare: sioforul nu este “tratament cu insulina”; este metformin (substanta activa) si este un tratament pt rezistenta la insulina.
La inceputul tratamentului, metforminul da reactii adverse nasoale pana se obijnuieste organismul. Eu vreo 2 saptamani am avut probleme gastro-intestinale. Altceva nu, insa eu nu am luat din prima doza maxima, ci am inceput in prima sapt. cu putin si am crecut treptat, in fiecare saptamana doza pana am ajuns la cea dorita.
Cunosc regimul. Daca nu poti sa-l tii, nu-l tii. Incerci unul mai putin restrictiv sau unul de alt gen, adica nu disociat. Zici ca iti plac salatele, fructele, legumele. Splendid! Mananca din astea cu mentiunea: atentie la tipul si cantitatea fructelor, atentie la cat ulei pui in salata.
FOARTE IMPORTANT: Sa mananci de cate ori ti-a spus ea: 3 mese principale + 2 gustari. Asta e mult mai important decat tipul regimului. Am mai spus eu cum ne ingrasam aria din grafic de sub insulina si cat de important pt noi e sa mancam putin si des.
ATENTIE MARE!!!!!!! Metforminul il iei cand mananci. Nu iei niciodata metformin fara sa mananci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Gudinde & Luci

VA multumesc frumos pentru sfaturi

Aseara am ajuns la urgenta- imi era fff rau; nu puteam sa beau apa si nici sa mananc pt ca vomitam
Imi amortisera mainile - picioarele si buza superioara- imi tremura corpul


Mi-a pus o pefuzie cu ceva - mi-a luat sange si mi-a mai facut o injectie cu metoclopramid pt greata.

M-am dus acasa si am adormit.
Nu am mai luat trat aseara.

De azi dimineata am inceput sa iau cate 1/4 cp de Siofor- o sapt.
Dupa aceea iau 1/2 cp si dupa inca o sapt voi lua cate o pastila (dimineata si seara).

Acum sunt ok.

In ceea ce priveste dieta- eu mananc doar 3 mese pe zi - nu pot sa mai iau si 2 gustari.
O sa incerc sa mananc doar carne 1 sapt si dupa aceea voi fericita pt ca nu tb sa mai pun gura pe carne - doar legume si fructe.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

ce urat :(
macar la 1/4 pastila iti e mai bine? uff, ne tratam de una si dam de alta :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elly_me,

Uffff ce nasol!
Macar acum te simti mai bine?

Sa sti ca gustarile alea sunt tare importante.
Si inca ceva: daca tu de obicei nu mananci carne si iti este greu sa aplici regimul, nu-l incepe acum cand organismul oricum e in perioada de adaptare la metformin. Mananca echilibrat, 3 mese + 2 gustari si cand incepi sa te simti bine tine regimul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Acum ma simt mai bine - o sa incep sa iau si seara 1/4 cp siofor - dupa aceea voi incepe sa iau 1/2- in final sa ajung la 1 cp dim&seara.

Dupa tot raul care mi-a fost am constatat un lucru bun - am 70 kg (de la 73).

O sa incerc sa mananc legume si fructe 2 sapt. si dupa aceea sa incep regimul cum mi l-a dat dr.

Sper sa slabesc pana in sept 10-15 kg.

Oricum o iau usurel sa nu ajung la spital.

Va multumesc ff mult pt sfaturi.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Buna, fetelor! Nu v-am mai scris din capitolul trecut. Pe langa ca am fost in concediu, de o luna de cand m-am intors am avut foarte foarte mult de lucru si nu am prea reusit sa va scriu. Am incercat sa intru sa va citesc o data pe saptamana, dar nu am apucat sa mai si scriu.

Am mers atunci in concediu stresata ca nu imi venise si mi-am dus cu mine utrogestan, pentru orice eventualitate. Nu l-am folosit si a venit el singur (poate datorita apei marii, lipsei stresului si consumului o data la vreo doua zile a unui pahar de vin rosu ). Deci ciclul acela mi-a fost de 922de zile (si ma asteptam cu urmatorul sa depasesc suta, ca au fost in crestere pana acum) urmatorul de dupa concediu mi-a venit la 23 de zile. Stiu ca nici asa nu e bine, dar eu m-am bucurat putin.

In rest, eu tot cu naturiste doar deocamdata, au inceput sa-mi apara cosuri pe fata, parul imi cade ingrozitor de tare, suvite intregi. Deja si gandul sa ma tund scurt de tot nu imi mai surade, macar asa, cu o suvita ca la Base mai acopar zonele mai rare...

Nu stiu ce s-a intamplat, dar dupa ce am venit din concediu, cand eram eu hotarata sa mananc super dietetic si putin din nou (in concediu nu am rabdat foame, ca acasa, dar nici nu am facut prostii, dar totusi in 2 saptamani am pus 2 kg), am pus intr-o saptamana 6 kg!!! Sunt foarte demoralizata de atunci. Mai ales ca nu as avea la ce sa mai renunt sau ce pas sa mai fac inspre ceva mai sanatos. In 28 am o programare la o endocrinoloaga din Cj, macar sa vad ce mai face si tiroida mea, ca nici cu ea nu-s bine, dar nu stiu de ce imi place mai mult sa ma ocup de PCOS .

Azi dimineata la o farmacie am vazut un test de fertilitate sub forma de ruj, pe baza de saliva. Stiti ceva despre el? Am vazut acuma pe net ca masoara estrogenul, nu LH-ul ca testele de ovulatie pe baza de urina. Nu mai stiu de ce tineam minte ca teste de ovulatie as folosi degeaba (oare datorita vitex-ului?). Ma gandesc daca asta mi-ar arata bine, ca se foloseste cativa ani, poti chiar zilnic, e ca un mini-microscop.

Pupici si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetelor, am inceput si eu de marti tratamentul cu metformin, iar azi, vineri, deja ma simt f.f.f.rau dupa el... cu toate ca endocrinoloaga mea mi-a spus sa incep cu o pastila de 850 pe zi prima sapt. apoi sa cresc la 2/zi din urmatoarea saptamana. Pana ieri seara nu am avut nimik, insa azi ma simt f. ametita, am greturi, o stare generala de rau... parca ar fi cazul sa merg in pat. Oare e prea mare doza cu care am inceput? trebuia sa fi inceput doar cu o jumate de pastila? Ce-ar fi de facut in situatia actuala? Mi-as suna medicul insa abia ce a plecat in concediu . Va pup si astept si eu sa vad efectul metforminului... si sper intr-o burtica pe aici care sa ne mai inveseleasca putin si sa ne mai creasca sperantele.
ah... si inca o intrebare: se poate asocia metforminul cu clomifenul sau alte stimulatoare de ovulatie?????????

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput