Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui GabyHila
- daca nu o scot imediat dupa ce se termina se uda painea! si de obicei o pun seara ca sa fie gata dimineata.


faina integrala de secara, grau, etc, are un coeficient de umiditate mare. de aceea trebuie scoasa imediat din forma si lasata sa se raceasca pe gratar. e si normal sa nu creasca asa mult ca cea de faina alba - nu este asa de usoara.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Va multumesc tuturor pentru ca ati participat la aceasta discutie, asa am escoperit si eu ca exista aceasta treaba ce se numeste masina de paine. Am cumparat de vreo 3 saptamani una de la Morphy Richards, de la electro-bazar si sunt fooarte multumita. Am mai avut si accidente, a dat pe-afara de vreo 3 ori si am umplut bucataria de fum, dar acum, gata, am invatat si sunt maestra. Si in sfarsit pot sa-i dau fiicei mele paine fara aditivi, ca ea saracuta e alergica la aditivi alimentari (de altfel, de asta am si facut investitia)
Inca o data, multumesc.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Fetelor, am si eu o intrebare, ati facut in masina de paine cozonac?
Eu nu am facut nici macar o paine cu el, asa ca imi e cam frica sa incerc prima oara cozonac. Voi ati facut?

Martie & Bebica & maimuta Sara

Edit, am mai citit din urma si mi-am notat cateva retete de cozonac, Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

m-am laudat eu ca sunt maestra, dar tot mai am problema din cand in cand

De ce mi se lasa painea in masina? Pun oare prea multa drojdie? Nu se intampla intotdeauna. Si drojdie folosesc proaspata, nu praf. Dar mi s-a intamplat si cand foloseam praf. Si la drojdia uscata masuram si puneam exact cat zice in reteta, la cea proaspata m-am obisnuit sa aproximez. Si nu mai ridica nimeni capacul dupa ce a terminat de framantat.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Si eu am masina Alaska BM 2000, la ce program faceti cozonacul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Am facut si eu prima paine (alba, cea mai simpla reteta, cu lapte si unt), am respectat intocmai cantitatile, a iesit super, DAR - ca exista si un DAR fireste, a iesit prea sarata (pot sa zic ocna?), in reteta scrie 4 lingurite sare, 4 am pus.

Data viitoare am sa pun 1 singura.

Mama, dar ce grea e painea, fata de asta din comert, aerata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Citat:
citat din mesajul lui martie

Si eu am masina Alaska BM 2000, la ce program faceti cozonacul?

Martie & Bebica & maimuta Sara

Eu il fac cu programul 4 (parca), ala de 1.20 h. Ca si painea de altfel...



Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

L-am facut la programul de checuri, paine dulce etc., l-a cam ars, asta o data, si mai apoi a crescut el acolo ine mersi, cand a inceput sa-l coaca i s-a scufundat centrul si asa a ramas.
E foarte bun, dar nu are nici o legatura cu cel facut traditional, parerea mea, asa ca voi folosi aparatul doar pt. framantat, dospit, apoi scot aluatul si-l fac normal. Cu umplutura clasica, cu tot ce trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu fac cozonac la masina. Am Panasonic. Diseara cand ajung acasa poate reusesc sa intru pe net sa va scriu reteta. Iese f bun si pufos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Fetelor aveti vreo reteta de cozonac de 500 g? (atat am capacitatea la masina) Mi-am luat si eu de curand si pana acum nu am reusit sa fac decat paine.

Arbeite klug, nicht hart!

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput