Impresii despre insula Thassos (2)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

dilaural, nu stiu personal nimic despre aceasta vila, dar am vazut ca o aleg mai multi si spun ca e ok. Am citi si pe celalalt forum SP ca se mai duc si altii la ei. Deci se pare ca e ok. probabil am trecut pe langa dar nu mi-a ramas in cap.
Perioada eu zic ca e ok, 3 ani am mers cam in aceesi perioada, o data chiar de pe 27 august si am prins vreme fff buna, fara ploaie, doar soare. Asta depinde insa de ani, nu poti sa fii sigur in privinta vremii. Dar ca si caldura e numai buna, apa incepe sa se simta mai rece chiar incepand cu 1 sept dar nu ca sa nu te mai bagi in ea.
pe Sofia am fost doar o data si da a fost ok, cam multa politie. Anul trecut am fost pe ruta care duce spre turcia si mie mi-a placut mai mult, mai putine seroentine, fara politie cel putin la dus, eram singuri singurei pe drum. E drept ca ne-am cam ratacit prin bulgaria dar eram si o singura masina si umblam prima data cu un gps si ne-am cam incurcat. Ruta este cea pe targovite-razgrad-yambol...Aici trebuie sa te mai documentezi si sa o afli pe cea mai disonibila.
Ah am uitat sa va soun, cica s-a deschis un nou punct de frontiera care scurteaza dstul drumul, cica ar fi vreo 580 de km pana in thassos. Tot pe forumul SP gasiti info. Si e posibil sa se mai deschida un punct pana in vara. Vom afla oricum de la cei care pleaca mai repede.

bulinuta27 da skala potamia/golden beach pare f ok pt copii insa cea mai tare pt copii si nu numai mi s-a parut cea de la Aliki, e un mic golfulet, cu apa lipede si lina la intrare, e perfecta. In limenaria nu am facut plaja decat la metalia care f misto, are julate pietre, jumate nisip, dar sunt pietre multe si alunecoase in apa, e cam naspa pt copii. Dar se face un snorkel bun acolo. Restul Limenariei am inteles ca nu prea merita.
Mai bine paradise beach, aliki, potamia/golden beach, marble beach pt frumusete si unicitate, golfuletele mai pustii pe care le intalniti in cale de ex Notos, e undeva in Potos spre iesire, dupa ce treci de San antonio (depinde din ce parte vii), era o pancarta scrisa cu Notos. Mai sunt Psili Amos, Pefkari...

Revin cand aveti nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

crinutz multumesc mult...eu sunt cam batuta in cap cred
si nu ma pot decide :((..plaja nu ma prind unde e maibuna...am de ales intre http://www.alexandrabeach.gr/main.htm si http://www.bluedreampalace.gr/en/aksiotheata.html...si nu stiu ce sa aleg...

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

crinutz multumesc mult...eu sunt cam batuta in cap cred
si nu ma pot decide :((..plaja nu ma prind unde e maibuna...am de ales intre http://www.alexandrabeach.gr/main.htm si http://www.bluedreampalace.gr/en/aksiotheata.html...si nu stiu ce sa aleg...

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze






Vai, nu mai zice asa.... e greu sa te decizi intr-adevar mai ales ca ambele hoteluri sunt pe 2 plaje bune: primul e in potos si al doilea cred ca in skala Potamia, nu ? Eu nevand copii nu pot sa iti spun cu exactitate ce si cum. Si in potos e apa ok, sunt f multetaverne in zona unde te poti retrage oricand sa mancati fara sa strabateti prea mult drum. In Golen Beach (skala panagia/potamia) de asemenea e ok. Pana la urma mai bine hotaraste-te pt un hotel care iti place ca plaja gasesti frumoasa cam orinde si daca va puteti duce pe la mai multe ar fi super.
Nu ma prind excat unde e cel de-al doilea hotel de care zici, incare parte a acestei statiuni. Noi am stat la paja undeva spre sfarsitul ei si era ok cand nu batea vantul caci si aici se formeaza valuri. Aliki e cea mai buna pt copii pt ca fiind un golf nu se formeaza valuri deloc si apa e micuta pana departe.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Bulinutza,

daca te uiti pe tripadvisor vei vedea mai multe detalii de la turistii cazati acolo.

In mare in ambele hoteluri plaja e cu pietricele, nu cu nisip si nu e grozava la intrarea in apa. Nu as vrea sa generalizez insa aceste hoteluri care iti iau ochii cu demipensiune si lux nu beneficiaza de cele mai bune locatii (sunt intre statiuni) si cea mai buna plaja. Personal nu as alege niciunul Uite aici ce zice cineva strict despre plaja si apa la al doilea: "The swimming and snorkelling are great on Trypiti, the water is very clean but it does get quite deep quickly.

The beach is a fine shingle (not quite sandy) and I really love this place.

There is shingle as you enter the water for a couple of meters and then it is big rocks which do have a lot of sea urchins on them I always wear water shoes when I am swimming on Trypiti." Naspa de tot dupa aprecierea mea.


Repet; plaja cea mai buna este Potamia cu prelungire in Golden Beach-am conspectat un an de pe alt forum zeci de pagini pana sa ma hotarasc, plus le-am testat cu copilul din dotare (care nu innoata, deci era important cm e intrarea in apa). Aliki e mic si frumos, are insa arici pe margini si din cand in cand cate o piatra/groapa pe laterale. Pt adult merge insa nu se compara cu metri intregi de mers lin prin apa cum este in Potamia.

Si nu-i bai ca nu te poti hotari: mai bine cateva zile si ore in plus dedicate alegerii cat sa fii sigura ce cumperi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Lyada...m-am incurcat de tot recunosc
Vreau un hotel bun cu demipensiune sau ai...si plaja buna...si multe vreau eu :(
o sa caut sa vad ce gasesc in potamia...
crinutz nici eu nu ma prind unde e al doilea hotel

va multumesc mult de ajutor

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Blue dream palace e in tripity deci in Limenaria. intr-adevar plaja aceea mie nu mi-a placut, am fost doar in vizita sa o vedem dar tin minte ca mi-a displacut.
bebe_beca a fost la acest hotel daca nu ma insel, anul trecut. Poate ne povesteste ceva sau ii trimiti un Pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

dilaural, nu stiu personal nimic despre aceasta vila, dar am vazut ca o aleg mai multi si spun ca e ok. Am citi si pe celalalt forum SP ca se mai duc si altii la ei. Deci se pare ca e ok. probabil am trecut pe langa dar nu mi-a ramas in cap.
Perioada eu zic ca e ok, 3 ani am mers cam in aceesi perioada, o data chiar de pe 27 august si am prins vreme fff buna, fara ploaie, doar soare. Asta depinde insa de ani, nu poti sa fii sigur in privinta vremii. Dar ca si caldura e numai buna, apa incepe sa se simta mai rece chiar incepand cu 1 sept dar nu ca sa nu te mai bagi in ea.
pe Sofia am fost doar o data si da a fost ok, cam multa politie. Anul trecut am fost pe ruta care duce spre turcia si mie mi-a placut mai mult, mai putine seroentine, fara politie cel putin la dus, eram singuri singurei pe drum. E drept ca ne-am cam ratacit prin bulgaria dar eram si o singura masina si umblam prima data cu un gps si ne-am cam incurcat. Ruta este cea pe targovite-razgrad-yambol...Aici trebuie sa te mai documentezi si sa o afli pe cea mai disonibila.
Ah am uitat sa va soun, cica s-a deschis un nou punct de frontiera care scurteaza dstul drumul, cica ar fi vreo 580 de km pana in thassos. Tot pe forumul SP gasiti info. Si e posibil sa se mai deschida un punct pana in vara. Vom afla oricum de la cei care pleaca mai repede.



Crinutz, sar'na de lamuriri... mai am cateva intrebari...
- Cum e plaja/ intrarea in apa in Potos? Este ok pentru copii? Nu ca s-ar avanta ele in apa ca sunt mici si fricoase, dar ca sa stau eu linistita...
- Cum e treaba acolo cu viespile? Eu sunt un pic stresata... Acum 2 ani in Corfu erau gramezi pe plaja, mi-e frica de ele ca le-ar putea musca pe fete. Si cel putin cea mare numai cand o musca un tzantzar si face ditamai buba... da' o viespe...
- Unde este cel mai indicat sa mancam acolo? La Irene?
- poti sa-mi dai cateva indicatii despre ruta cea mai ok catre Thassos? Ca peste tot lumea se cam contrazice...

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

dilaural:
1. plaja in Potos mie mi se pare ok dar eu nu am faut plaja decat in zona de sfarsit a plajei pt ca acolo era vila. oricum copii nu ar trebui sa intre singuri prea departe asa ca nu ai de ce sa iti faci griji. in general intrarea e lina.

2. viespile nu apar mereu, unii zic ca nu au vazut deloc sau f putine. Eu am obs o chestie ca apar imediat dupa data de 25 august...acu nu stiu daca e o coincidenta. Nu stiu daca sunt peste tot dar pe plaja le mai gasesti, ideea e sa nu le agasezi , sa nu te asezi pe ele altfel sunt pasnice. la masa mai vin dar le dai ceva de mancare si isi fac de lucru. Nu trebuie sa te agiti pt ele si daca inteapa sa ai ceva crema pt copii pt asta.

3. in potos e ok la irene, eu zic ca o sa va placa si noi mai mancam la sea breeze e tot spre sfrasitul plajei total opusa de irene, e in partea cealalta dar acolo eu mananac cea mai buna supa de rosi (nu e la plic, are un gust super de rosii si ardei coapte, e super)

4. drumul...noi am fost pe targovite-razgrag -yambol si a fost ok. dar s-a deschis o vama noua acum dar nu am retinut pe unde. pe forum SP mai gasesti info mai bune despre rute. si pe sofia e ok si pe sipka dar acolo sunt mai multe serpentine. Aflam mai multe despre noua vama care scurteza drumul destul d emult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Lyada tu ce hoteluri ai ales?
Ca eu sunt tot nehotarata
pup

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput