M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Buna!

Miha74, ma bucur mult ca ati reusit sa il gasiti pe Matei, iti seamana foarte bine, daca nu as fi stiut as fi crezut ca e nascut de tine! La mine...nimic nou, trebuie sa ma duc sa fac o cerere cum ca vreau sa continuam procesul de adoptie, ca am luat cunostinta de decizia Curtii Constitutionale etc. Am vorbit cu asistenta sociala care s-a ocupat de noi pana la atestare si mi-a spus ca nu-i nici o graba, oricum nu au ce sa-mi arate:(((, adica nu au copii adoptabili pana la un an jumate cum voiam eu. E bine ca ati reusit cu plasamentul, la noi in judet nu se accepta plasamentul la familii cu atestat. Cam atat.




"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Gata fetelor, am terminat. De azi dimineata de la ora 11 avem certificat de nastere nou. Am scapat de stres si speram sa dea DD sa fie totul bine.
IRENECAM, peste tot cu atentii si cu spagute se poate incalca orice regula. Asa ca daca reusesti sa aflii de un bb pe care sa il poti lua in plasament, da din coate si vei reusi.
MISHA, imi pare rau de accidentul sotului. Sper sa isi revina repede si sa mergeti sa il vedeti pe micut.
ASI, vreo noutate?
DALV, tu ce mai faci mama? Nu am mai vb de mult
Pupici tuturor si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Fetelor, mi-a parut rau ca n-am putut sa venim si noi in parcul Carol, am vazut invitatia voastra abia duminica seara cand am venit de la tara...noi mergem aproape saptamanal acolo, asa ca weekendurile nu ma pot vedea cu voi!
Cumva in cursul saptamanii cu siguranta!
V-ati intalnit? Cum a fost?

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

in parc a fost super fain, desi ne-au suparat putin picaturile de ploaie, dar ne-am bagat la adopost pe o terasa.
diciu- si eu pot in timpul saptamanii...dar nu saptamina asta, ca am tot felul de programari.
catty - felicitari

irenecam- multim frumos pentru aprecieri, suntem super fericiti! Nu stiu de ce fac chestia asta ce i de la Tragoviste....spune-le ca in Bucuresti se paote, eu am si atestat si plasament
nico- ce mai faci?


"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Buna doamne dragi.

Vin si eu cu un strigat de ajutor. Cine imi poate trimite si mie pe PM un model de recomandare pentru dosarul de adoptii. Probabil ca au mai cerut si alte fete, va rog nu dati cu rosii dar din pacate nu am suficient timp sa caut pe forum.. Va multumesc din suflet.

In alta ordine de idei, pana acum nu am mai scris ca nu am avut ce.
Dar azi am simtit ca innebunesc de nervi. Lucreaza institutiile statului intr-un mare fel.
Inainte de Paste, chiar in miercurea mare, am terminat cursurile organizate de ei in vederea atestarii. Si de atunci..... cam atat. Nici un semn de viata, nimeni nu ne-a spus ce acte vor ei (eu stiu care sunt actele, dar cum fiecare directie lucreaza in felul ei, nu am facut nici un act pana acum pentru dosar), nici o vizita, nici o ancheta sociala, nimic, nimic.
Azi dimineata cand a fost sotul la ei pentru a o trage de maneca pe asistenta sociala, tipa a dat-o la intors, ca de fapt, dupa cursuri, noi trebuia sa-i contactam pe ei, nu ei pe noi. Ca probabil oi fi si eu asistent social nu ea. Asa ca de vreo 2 ore spumeg de furie. Nu-mi vine sa cred ca e real ce se intampla.Si daca tot s-a deranjat sotul sa se duca pe acolo, a fixat si ea data anchetei sociale: poimaine la ora 12. Ca vroia maine. Fara sa o intereseze daca putem, daca ne permite programul.
E culmea, numai asa lucreaza, trasa de maneca si atunci stabileste termene din astea pompieristice. Mor nu alta.

Oare se poate solicita schimbarea asistentului social? Voi ce stiti?

In fine, v-am plictisit destul cu ale mele.

Tot va citesc si vad ca unele dintre voi v-ati gasit repede copilasii si ma bucur enorm pentru voi si in acelasi timp ma intristez pentru mine ca din cauza unor imcompetenti nu am nici macar atestatul inca. Si am depus cererea pe 3 martie. Poate va fi si bine la un moment dat.

Va felicit din nou pe cele care v-ati gasit puii, sa va traiasca si sa va bucurati de ei.

Va rog din suflet, daca ma puteti ajuta cu modele de recomandari.

Va sarut pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Catty felicitari pentru finalizarea tuturor actelor!

Irene nici la Cluj nu se accepta plasamentul la familii in vederea adoptiei.Am inteles ca e ilegal acest lucru(asa mi-au spus dar nu am cautat in legea plasamentului asta) si practic exista posibilitatea ca dupa ce copilul e declarat adoptabil sa il dea la alta familie.

Alina imi pare rau ca ai astfel de experiente.Daca ai inregistrata cererea din 3 martie, inca nu ai primit atestatul si nu te-au instiintat in scris ca se vor prelungi cele 60 de zile esti foarte indreptatita sa reclami asistenta sociala si sa ceri schimbarea ei.Succes in continuare!

Numai prin atitudinea noastra putem sa-i obligam sa-si faca datoria.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Nu vad de ce ar fi ilegal plasamentul in vederea adoptiei. Mie mi s-a spus de la DPC ca intre mine, parinte adoptator si asistenta maternala, ea e cea care are mai intai dreptul la adoptie (daca chiar vrea sa faca acest lucru). Asa ca... n-au cum sa-ti ia copilul din plasament si sa-l dea la altcineva doar asa..cu atat mai mult cu cat iti doresti sa adopti copilul...

Felicitari noilor mamici!

am intrat mai rar aici...am avut probleme urate cu maternala, care mi-a mai facut niste faze...de sa nu-ti vina sa crezi ce fel de om poate fi... Ma rog...am taiat DE TOT legatura cu ea.




Tzuni mic si drag si scump si pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ssilvia spune:

Buna Alina! Am incercat pe PM, nu a mers, in fine, nu sunt secrete! Uite ce modele de caracterizari am folosit noi.Sper din toata inima sa te ajute!


1.Ma numesc ........ si sunt colega lui X la .......................................
O cunosc pe X de 4 ani si pot spune ca este o persoana calma, discreta, vesela si sincera. Da dovada de creativitate, spirit de initiativa iar usurinta în comunicarea cu oamenii, spontaneitatea o fac un om si un coleg pe care te poti bizui în orice situatie.
Sensibila si atenta la bucuriile si supararile celor din jurul ei, are capacitatea de a transmite optimismul ce o caracterizeaza
Data
Date de identificare si contact:


2.Ma numesc ..................... si ocup functia de sef Serviciu ........................
Din anul 2005, echipei pe care o conduc i s-a alaturat X.
Înca de la început s-a dovedit unul dintre membrii importanti ai echipei, remarcându-se prin seriozitate, prin adaptarea si integrarea sa rapida atât din punct de vedere social cât si profesional.
În actiunile pe care le-a desfasurat a dat dovada de gândire matura, o abilitate deosebita de a gasi solutii la problemele ivite si nu în ultimul rând o foarte buna capacitate de relationare umana.
În evaluarile anuale efectuate, X a obtinut numai calificative maxime.
Totodata s-a dovedit a fi o buna colega si prietena reusind sa mentina un mediu intern unit si solid.
Toate aceste calitati o recomanda ca o persoana de încredere si deplin responsabila de actiunile sale.

Data
Date de identificare si contact:


3.Ma numesc ........... si sunt (functia)...........................al carei .......(functia) este X.
Pot spune ca este o persoana cu gândire matura, dorinta constanta de autodepasire, creativ, având abilitate deosebita de a gasi solutii în situatii dificile.
Apreciez calitatile profesionale ale lui X, printre punctele tari numarându-se stapânirea de sine, spiritul de echipa sau abilitatea de învatare. Participa direct la proiectele importante ale companiei, fiind implicat în activitati complexe.
Comunicativ, vesel, spontan, cu o foarte buna capacitate de relationare, X se dovedeste a fi o persoana responsabila si de încredere.

Data

Date de identificare si contact:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

recomandari de tipul asta asteapta cei de la D.S.P.C.?? jiiizzzzzz...
Tzuni ce probleme ai avut cu maternala?
si noua la fel ni s-a spus ca maternala are prima optiune la adoptie, apoi 'restul'.


pentru Emma

Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Alix, ce faze urate...eu am avut oarecum noroc, au fost f draguti cei de la DPC. Dar oricum trebuiau sa-ti dea atestatul pana pe 3 mai, daca ai depus cererea pe 3 martie, era obligatia lor sa faca in asa fel incat sa se incadreze in termen. Chiar, daca tot va vedeti poimaine, poti sa o intrebi ce are de gand, de ce nu au respectat termenul de 60 de zile si care este noul termen acum. Eu aveam modele similare cu cele trimise de Silvia. Mult succes si sa ne tii la curent!

Catty, Asi, Miha...legat de plasament la familii cu atestat, am intrebat care-i baiul si mi-au spus ca directorul institutiei nu aproba astfel de practici deoarece ei fac eforturi pt integrarea copilului in familie etc.Nu stiu care-i logica sau legea, cert e ca m-au descurajat de fiecare data cand am discutat despre asta. Si asa s-a nascut intrebarea: ce ma fac daca totusi imi aproba plasament si apoi copilul este reintegrat in familie??? Ca eu daca ma atasez de el o sa fiu terminata in cazul in care il vor lua. Asa ca, cine stie, tot raul spre bine...



"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput