M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Cu parere de rau, nu stiu cind voi mai putea intra pe net, asa ca va spun repede ce s-a intimplat: o nenorocire nu vine niciodata singura, drept pt care sotul a fost dus de urgenta la spital cu dureri groaznice de burta, singe etc. Concluzia: ulcer perforat, nu (endoscopia buna), insa TSH=0 (normal 0,4-4,6) Free T4=40,4 (normal 10-26), adica tiroida nu functioneaza DELOC. E super-slab (1,76cm, 59kg). Medicii o dau din colt in colt, nu stim deocamdata ce se va intimpla.
Un viitor mai mult decit sumbru cu privire la copil, cariera, si alte chestii demarate, si lasate balta. E mai important el, acum, dupa care vom mai vedea.
Scuze ca scriu asa rapid, nu stiu daca intelegeti mare lucru. Sper sa mai pot intra sa mai vorbim.
Va pup pe toate.
Felicitari Catty si sa dea Domnul sa ai parte de toata fericirea din lume alaturi de puiutul tau.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Acum m-am lamurit cum e cu plasamentul.Pentru noi ca familie nu e ilegal sa luam un copil in plasament insa pentru asistentii sociali sa garanteze adoptia in acest caz e ilegal.Pe perioada plasamentului se fac anchete si evaluari ,se incearca reintegrarea in familia biologica iar dupa ce e declarat adoptabil copilul, teoretic, se cauta familia cea mai compatibila cu copilul.Asitentii sociali pot spune ca nu familia la care e copilul e cea mai compatibila .Deci plasamentul prezinta un risc si din acest punct de vedere.

Intr-adevar asistentii maternali au prioritate la adoptie.Nu am inteles de ce dar asa spune legea.Noi suntem in situatia asta.Asistenta noastra sociala a vrut sa ne prezinte un copil dar intre timp maternala s-a hotarat sa adopte copilul.Acum incearca sa o faca sa se razgandeasca, pentru ca e o femeie mai in varsta(in jur la 50 de ani) si ei considera ca nu are ce viitor sa-i ofere copilului.Sa vedem ce va iesi.

Tzuni reusesti sa vii la Cluj?
Aissa tu ce mai zici?



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Misha sanatate multa sotului tau.Doamne ajuta sa veniti cat mai repede cu vesti bune.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Misha71...multa sanatate sotului tau!! si restul apoi vor veni de la sine...



Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

draga misha- sanatate multa sotului si tie rabdare multa.

asi- cred ca ai mare dreptate cu comentariul tau, este un risc cu plasamentul...dar eu sunt dispusa sa mi-l asum. Sunt atat de fericita in aceste momente, traiesc fiecare moment din plin.
claudia - mai ai vesti despre fetitza?

pupici si bafta in continuare tuturor


"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Miha sa stii multe dintre noi putem sa ne asumam riscul plasamentului.Important e sa luam decizia in cunostinta de cauza si sa stim exact la ce ne expunem.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

quote:
Originally posted by misha71

Cu parere de rau, nu stiu cind voi mai putea intra pe net, asa ca va spun repede ce s-a intimplat: o nenorocire nu vine niciodata singura, drept pt care sotul a fost dus de urgenta la spital cu dureri groaznice de burta, singe etc. Concluzia: ulcer perforat, nu (endoscopia buna), insa TSH=0 (normal 0,4-4,6) Free T4=40,4 (normal 10-26), adica tiroida nu functioneaza DELOC. E super-slab (1,76cm, 59kg). Medicii o dau din colt in colt, nu stim deocamdata ce se va intimpla.
Un viitor mai mult decit sumbru cu privire la copil, cariera, si alte chestii demarate, si lasate balta. E mai important el, acum, dupa care vom mai vedea.
Scuze ca scriu asa rapid, nu stiu daca intelegeti mare lucru. Sper sa mai pot intra sa mai vorbim.
Va pup pe toate.
Felicitari Catty si sa dea Domnul sa ai parte de toata fericirea din lume alaturi de puiutul tau.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.





Misha ,nu va speriati asa de tare ! Analizele sunt de hipertiroidism .Cautati un endocrinolog bun si daca e vb numai de tiroida ,asta se trateaza . Ar mai trebui facute niste investigatii ,macar echo tiroidiana si dozare de anticorpi anti receptor tsh sau atpo pt a vedea daca afectiunea tiroidiana nu e de cauza autoimuna .
E ok ,prioritatea voastra trebuie sa fie acum sanatatea sotului tau .
Iti zic si din experienta proprie ...tsh-ul meu a fost 0,009 si hormonii in pom ,ca si ai sotului tau ,insa iau tratament si asta este .Daca nu merge ok cu tratament medicamentos se face tiroidectomie sau tratament cu iod radioactiv si apoi se ia tratament de substitutie cu hormoni tiroidieni pt restul vietii .
Daca e vorba de o cauza autoimuna ,adica de boala basedow ,cel mai pacatos lucru la ea e ca poate determina niste modificari oculare insa nici asta nu se intampla intotdeauna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna ziua
am vazut astazi la PROTV
http://www.protv.ro/stiri/social/ue-vrea-ca-romania-sa-infiinteze-tribunale-speciale-care-sa-se.html
Draga Misha mult succes si insanatosire grabnica sotului tau.
Miha sa stii ca nu am nici o veste de la fetita, cea care s-a ocupat de cazul ei a intrat in CO timp de 2 saptamani. Si daca nu este ea nu se mai ocupa nimeni de caz. Au si o cerere oficiala ca dorim sa vedem actele medicale , dar nu numai noi ci si a.s. si a.p . dar nu am primit nimic. Nu stiu ce se intampla dar nu disper, o sa mai caut un alt bb ca poate fetita nu a fost destinata noua.
Cladia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

[quote]Originally posted by claudia72
Buna ziua
am vazut astazi la PROTV
http://www.protv.ro/stiri/social/ue-vrea-ca-romania-sa-infiinteze-tribunale-speciale-care-sa-se.html

[/quote]


Bine ar fi sa se infiinteze mai multe tribunale pentru copii, insa eu am auzit de la asist. sociala ca vor sa-l desfiinteze si pe cel de la Brasov, singurul din tara. Poate ca impinsi de UE de la spate vor infiinta si altele.

Misha imi pare rau ca treceti prin necazul asta, multa sanatate si putere.
Alix si eu am patit la fel cu asistenta mea, mi-a dat atestatul dupa 4 luni de cand am depus cererea. Dupa ceea ce povestesti seamana mult cu a mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Ssilvia
sarut mana pentru ajutor. Sincer mi-era oarecum sa va cer ajutorul avand in vedere ca nu sunt foarte activa pe forum si sunt mai mult de cat impresionata de faptul ca ai postat nu una ci 3 modele de recomandare. iti multumesc mult de tot si daca vreodata te pot ajuta cu ceva, o voi face cu placere.

Irene da, din pacate urate fazele de care am parte dar asta e. Iau si eu lucrurile asa cum sunt si incerc sa rezist psihic. Am un chef nebun sa ma iau de dobitoaca aia maine cand va veni, dar ma gandesc ca nu ar fi prea indicat sa ma pun rau cu ea de pe acum. Ca pana la urma, toti sunt la fel pe acolo cred si.... asta e.

Misha sanatate multa sotului. Incearca sa nu disperi, cu siguranta lucrurile nu sunt chiar asa de rele cum le vezi acum. Important e sa fie el bine si cu siguranta va veti realiza celelalte planuri.

Fete dragi, sper ca voi sa fiti mai norocoase ca mine. O sa vad maine cum decurge intalnirea cu cei de la directie (vin pentru ancheta sociala) si o sa incerc sa aflu daca au copii adoptabili in prezent.
Va tin la curent.

O zi buna sa aveti.

Mergi la inceput