Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

uitasem elenuta felicitari pt nasheala!ma bucur ca te-ai distrat si ti-a placut nunta la olteni.si nunta ema va fi de olteni dar se va desfasura la bucuresti.sper ca restaurantul are stalpi de sustinere foarte rezistenti ca la cat se va dansa....si la ce familie "slabuta" am....toti peste 90 kg!

gabrittza si Daria Maria(11.02.2008)
www.flickr.com/photos/daria-maria_pictures/" target="_blank">poze accesorii nunta/botez
poze mami,tati si Daria
povestea nasterii
poze Daria noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

"Ploua infernal, si noi ne iubeam..."

Bune dimineata sprea seara!

Raspund si eu repede, intre 2 picaturi de ploaie.

Ema, nu eram noi, dar cel putin mamica din poza seamana cu mine.

Alinatudor, superbe toate-multele poze! Ati fost frumosi si eleganti, iar Stefi o superba!


Cynthia, La Multi Ani pentru micuta printesa, sa creasca mare si frumoasa! Am vazut pozele, Octi a crescut mult, e frumusel si atent la tot ce misca.

Carmen, e super bine si David, Mariuca a ajuns si ea la 60 cm si sunt aproape de-o varsta, amandoi nascuti mai mititei. Am vazut pozele, e un haiosel si jumatate!

Dany, Maria ta e o frumoasa, cand zambestem o face cu toata fetisoara. tiza mica!

Pupam Pipe mica si frumoasa si mamica aidoma!

Jelimoni, La Multi Ani! Am vazut si pozele de la botez si pare ca a fost o crestinare reusita; iar seria de poze cu voi doi e superba.

Miri, La Multi Ani mamei tale!

Bebe David si bebe Conrad, doi baietei de rang... princiar.

Gratie, felicitari pentru botez si vou, asteptam poze! Cum s-a comportat Tudoras?

Louiza, bravoo de 2 ori. Si pentru vaccin si pentru evolutie.



Creata 1 cu Creata 2
www.ringo.com/photos/album/photos.html?albumId=42971450" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Buuun, pediatra mi-a spus ca pana la 4 luni, ei trebuie sa ia 3 kg. Adica ajungem la acel faimos 750 grame pe luna. Si ca, tot pana la 4 luni, trebuie sa-si dubleze greutatea. Logic, nu? Mariuca si-a dublat greutatea pe la 3 luni si un pic, dar asta pentru ca am nascut-o mai micuta. A luat 3 kg pana acum si inca nu a facut 4 luni, deci e bine. Si am masurat-o, acasa, si are deja 60 cm.

Sincer? La cat doarme si la cat mananca, eu chiar nu imi fac griji ca e prea slabuta sau ca pare micuta. Noaptea doarme cam 10 ore, adica noapte intreaga, si mananca cam 200 ml la o masa. Bine, nu la toate mesele, dar cam la 3 din 5 rade biberonul. Ceaiul asta de la Humana ii face super-super bine, asa ca ma linistesc cu partea colicioasa. Ca aici era problema noastra. La naiba ca n-am ascultat-o eu pe mami mai devreme cu ceaiul!!! Daca stiam ca ii merge asa de bine. Incapatanata, deh!

Finuta mea, graviduta in 26 saptamani, a trecut azi pe la noi. Fetelor, are o burtaaaaa, ptiu, sa n-o deochi, cum aveam eu la 40 saptamani!!! E asa de frumoasa! Si mi-am adus aminte de mine, de noi... de perioada aceea minunata de graviditate. I-am dat niste hainute care i-au ramas mici Mariucai si nu-mi venea sa cred ca la inceput ii erau duble. Dar deh, a crescut cu 10 cm, normal ca nu-i mai vin!

Am rearanjat in casa, am mutat mobila in living... si am montat patutul de campanie. O sa pun niste poze mai incolo. Pentru ca nu mai avea loc in bassinet pe lungime, iar pe latime nu avea loc sa se intoarca. Si acum sta ca smechera la fereastra, cu putin soare pe fata si ma mir ca n-o deranjeaza si doarme la greu. Dupa ce ne-am speriat ca cine stie ce ploaie cu furtuna vine si am intrat in casa.

Am fugit, ca am niste rufe de intins si de aranjat niste lucruri in dressing.

Hai va pup pe toate si toti, ne auzim mai pe seara! Ciao!

Creata 1 cu Creata 2
www.ringo.com/photos/album/photos.html?albumId=42971450" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Nu, nu sunt multe, dar ti-as sugera Gripe Water. Am vazut ca ar avea cea mai mare eficienta. Dar, evident, tine de copil. Eu am incercat Sab Simplex, Bonisan, Espumisan, Nocce (adus din Italia, nu se gaseste la noi) si acum ii dau ceai Humana. Nimic, in afara de Gripe Water si acest ceai nu i-a facut bine.

Daca crezi partea cu botezul, atunci il cere. Daca esti o tipa mai practica, cu picioarele pe pamant, atunci sunt colici. Alege! La mine au fost colici si inca sunt.

quote:
Originally posted by gabrittza
si acu sa va intreb si eu....voi cum le dati sab simplex?
ca acolo scrie 15 picaturi in fiecare biberon.nu e cam mult?



Creata 1 cu Creata 2
www.ringo.com/photos/album/photos.html?albumId=42971450" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

creatzooooo, ce dor de burtica m-a luaaaaat!!!
chiar zilele trecute imi aminteam ce bine era. si cu atata drag ma uit la gravi de pe strada, de nu pot descrie.

felicitari pt cum creste mariuca. io am citit ca greutatea se dubleaza intre 4 si 6 luni, nu musai la 4. oricum, chestia cu 3 kile in plus la 4 luni cred\sper ca se va aplica si la palugel.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

gabi, asa e, pupici pt ce mi-ai zis atunci, ai fost prima care m-a sfatuit sa repet analiza si am avut mare incredere in experienta ta. spor la organizat. incep sa imi dau seama prin ce treci. saptamana trecuta am dsat in lucru invitatiile, nu imi imaginam ca e atata tevatura. bine ca o singura data-n viata facem nunta plus botezul, hahaha!

sab simplex-ul i-l dadeal cu lingurita, "natur", ca sa zic asa. nu il combinam cu alt lichid. ii dadeam cate 5 picaturi de 3 ori pe zi.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Si se duce si ea la Cerasela... Eeeee, ce vremuri! Acum fug repede la toaleta, ca sa ma spal putin pe fata si alerg cu biberonul de ceai in mana cand urla de colici.

Nu uita, sunt doar niste parametri. Ai vazut ce am spus si eu... Chiar nu-mi fac griji cand lumea imi spune ce micuta e... A luat in greutate, are o curba ascendenta, e bine, vesela tot timpul... chiar sa fie sub standarde, daca restul e ok, nu ma mai agit. Ca am impresia ca gramele astea devin o mica-mare obsesie.

Am fost sambata in mall, sa cumparam o jucarie pentru nasicul nostru (a implinit 3 ani in ziua de Paste si alataieri s-a produs party-ul), si am vazut 4 gravidute!! Isi scosesera burticile la plimbare. Super cool!! Imi aminteam cum mi-o plimbam si eu pe a mea in fiecare zi, cand mergeam sa mananc acolo.

quote:
Originally posted by irinouka

creatzooooo, ce dor de burtica m-a luaaaaat!!!
chiar zilele trecute imi aminteam ce bine era. si cu atata drag ma uit la gravi de pe strada, de nu pot descrie.

felicitari pt cum creste mariuca. io am citit ca greutatea se dubleaza intre 4 si 6 luni, nu musai la 4. oricum, chestia cu 3 kile in plus la 4 luni cred\sper ca se va aplica si la palugel.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/



Creata 1 cu Creata 2
www.ringo.com/photos/album/photos.html?albumId=42971450" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



zuzici eu ii dau sab simplex direct in gurita. e disperata dupa picaturi, medicamente si chestii de genul asta. am zis eu ca poate-s dulci si d-aia ii plac DAR .. a tusit si i-am dat eurespal .. e amar ca fierea .. are un gust de-ti vine sa te duci .. eh .. bitzi e mea cand ma vede cu seringa e disperata, nu mai are rabdare .. pune mana pe seringa sa nu i-o iau din gurita ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



cretule ce ceai ii dai? am citit dar nu mai retin bine .. parca humana de fenicul??

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Creata,
ceaiul de la Humana e la plic sau granule??? Noi abia gustam din ceaiul de fenicul la plic. Trage cu sete o tura pana a realizat gustul si consistenta apoi impinge tetina afara cu limba....
Pana la urma cum a ajuns tati a marait 5 min si a adormit, fiindca il tineam invers decat pozitia de pus in patuc l-am asezat in scoica si a dormit acolo 1h!!!! (patutul e impartit in doua de perna de alaptat: jumatea unde il pot aseza de pe dr e a lui cu salteluta inclinata din cauza de reflux; jumatea unde l-as putea aseza de pe stg e plina cu jucarele) Dar la 16:00 a baut doar 100ml. Noi f rar golim 200ml !!!! Tindem spre dar ....mai greu. De aia nici nu imi vine sa cred cand vad pe cantarul de baie de adulti (la tati in brate) ca el a luat in ultima luna 1kg!!!!
UF! tati de obosit ce era de vizita la Thomas s-a pus in pat, tre sa mergem insa sa ne recuperam catelul de la socru, altfel crede ca l-am abandonat acolo. Mai recuperez si din lucrusoarele uitate la socrela!
Eu ma gandesc sa scot leaganul (basinet) din living si sa instalez tarcul... tre sa masor daca incape in el centrul de activitati sa nu il mai intind pe patul din dormitor...
Honey,
totusi asa cum e sotiorul tau nu a uitat de Mothers Day si ti-a adus el flori in numele feciorului vostru.... eu astept anul viitor niste floricele culese de manuta lui Benji!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 4 LUNI (23.12.2007)

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aici...
http://good-times.webshots.com/album/562979681SvBupY

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput