Retete dietetice

Retete dietetice | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

pentru ca ieri a fost postat subiectul despre "salate" al lui carry pe care l-am inchis, am fost ulterior atentionata ca practic nu mai avem in sectiune un subiect dedicat retetelor cu putine calorii, dietetice.
deci ma conformez si am sa va rog sa reunim aici aceste retete, de toate felurile, cu singura conditie de a fi la subiect.
mai jos eu pun link-urile la subiectul cu salate din arhiva, la cel mai nou, si am sa va rog daca prin cautarile voastre mai dati de altele sa imi dati link-urile pentru a le introduce aici.
multumesc.

Roxana


LiliaToma: Salatele Liliei
Akella: Zona Salatelor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sa incep eu: as vrea mai intai sa spun ca reteta pe care o voi scrie nu este testata de mine INCA de aceea as fi curioasa daca sunt fete care gatesc rapid si usor si le invit sa ne impartaseasca retele si secretele lor. As vrea sa schimb ceva in felul in care gatesc.

Piept de pui cu ardei gras 250 calorii/portia
2 piepti de pui dezosat, 1 ardei gras, 2 linguri de ulei, 1/4 supa de pui, dar cred ca merge la fel de bine si apa, busuioc uscat si oregano uscat, piper negru, toate dupa gust, 2 linguri de vin alb sec.

Se condimenteaza bucatile de piept de pui cu sare si piper si se prajesc in ulei pe fiecare parte cate 5 minute pana se rumenesc. Apoi se scot si se tin la cald pe o farfurie acoperita. In tigaie se prajesc cateva minute bucatile de ardei si apoi se stinge cu supa de pui, se adauga mirodeniile si vinul si se lasa pana scade putin. la final se toarna sosul rezultat peste bucatile de pui si se sereveste cu salata verde sau cu garnitura de orez.

Piept de pui unguresc 400 calorii/portia
2 piepti de pui dezosat, 2 linguri de ulei, 2 cepe mijlocii, 1 ardei gras, o cutie de rosii decojite, putina supa de pui sau apa, un borcanel mic de smantana 12% sau jumate smantana jumate iaurt cremos, ca sa fie si mai dietetic patrunjel tocat, 2 lingurite de boia de ardei, am uitat, ca doar d-aia ii zice unguresc

Bucatile de pui se prajesc in ulei 5-10 minute pana se rumenesc. Apoi se scot si in tigaie se caleste ceapa apoi ardeiul. Cand sunt facute se adauga conserva de rosii maruntite si supa sau apa si linguritele de boia, se lasa sa dea un clocot. Se adauga si carnea si se lasa la foc acoperit 10 minute. La final se adauga smantana sau amestecul de smantana si iaurt si nu se mai lasa sa fiarba. Se orneaza cu patrunjel toacat.

Care e problema mea acum: desi aceste retete le am dintr-o carte si sunt date ca fiind usoare si car enu ingrasa prea tare, vad ca la baza tot prajitul este. Cred ca o idee ca sa evitam prajitul ar fi sa adaugam putina apa in uleiul initial si sa inabusim carnea pana se patrunde si la sfarsit lasam sa se evapore apa si 2-3 minute prajim ca sa se rumeneasca. Eu cam asa fac. Mai sunt si alte solutii?

Azi incerc puiul unguresc si o sa a spun cum a iesit






Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai mai ce succes nebun avu si subiectul asta nu-i nimic, eu scriu in continuare.

Am facut puiul unguresc. E tare bun, dar eu cum sunt si la monti e cam nasol sa faci tocanite de genul asta pe care sa le mananci fara paine. Mergea si mai bine o mamaliga dar nici d-aia nu am voie.

Am mai facut sapaturi prin alta carte, sper ca am voie sa scriu retete din carti si o sa va scriu ceva ce vreau sa incerc.


Peste in stil mediteranean

2 lingurite de ulei de masline
1 lingura de vin alb sec
2 tije de telina tocate fin (cred ca merge si radacina)
1 catel de usturoi tocat fin
150 gr de ceapa rosie, cred ca inseamna 2-3 cepe potrivite.
600 gr rosii prunisoara, eu o sa folosesc o conserva
1 lamaie taiata in felii subtiri
1 lingurita de zahar care e optional si la care eu renunt
4 felii de carne de peste cum ar fi peste spada sau ton, de aprox 125 gr fiecare eu o sa folosesc file de pangasius
3 crengute de rozmarin proaspat
o lingura de oregano uscat.
Sare si piper negru

Se incalzesc uleiul si vinul intr-o tigaie, se adauga telina, usturoiul, ceapa si se prajesc 5-6 minute amestecand des pana se inmoaie. Se toaca rosiile si se adauga in tigaie impreuna cu lamaia si zaharul si se fierb la fc mic pana se inmoaie rosiile, mai mult daca sunt crude, mai putin daca-s de la conserva. Intr0o cratita se pune pestele si deasupra se toarna amestecul de legume, se acopera cu un capac si se lasa la foc mic 10-15 minute astfel incat carnea sa nu se faramiteze. Se stropeste din cand in cand pestele cu sos.
Se serveste ornat cu rozmarin proaspat si presarat cu oregano.

Nu stiu de voi dar mie imi ploua in gura. Nu am chiar toate ingredientele cum ar fi rozmarinul, care cred ca ii da o aroma specaiala dar in rest le cam am si daca sunt in dispozitie azi il fac si va spun ce-a iesit. Rau nu are cum sa iasa


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Eu evit prajirea in ulei astfel : incing tare tigaia de teflon sau gratarul, pun carnea cateva minute pe o parte si cealalta, functie de grosime. Apoi o scot si daca o folosesc pe post de friptura picur putin ulei de masline pe ea si putina zeama de lamaie, usturoi granulat etc (astea doua in caz ca friptura NU a stat la marinat). Daca folosesc carnea pt o mancare cu sosulet, pun putin ulei si apa, legumele respective si dupa o sotare usoara adaug carnea, mai completez cu lichid, dupa caz si se continua inabusirea, la sfarsit, dupa oprirea focului,adaug orice tip de verdeata.

Mergi la inceput