Salatele Liliei si nu numai

Salatele Liliei si nu numai | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

Incerc sa deschid acest subiect, pentru ca mai multe persoane de pe DC m-au intrebat retetele. Si pentru ca in majoritatea cazurilor, sursa lor este ruseasca, am hotarat sa le traduc si sa deschid un subiect .


Salate



Salata cu fasole si ton

Ingrediente:
500g fasole boabe fiarta
1 ceapa rosie,
4 fire ceapa verde
200g ton in ulei
4 oua
1 lamaie
1 leg. patrunjel
1 lingurita rasa nucsoara
50ml ulei (pref masline)
sare
piper

Preparare:

Ceapa rosie se taie julien iar ceapa verde se toaca marunt. Ouale fierte se taie rondele. Se pune intr-un bol de salata fasolea fiarta, scursa bine de apa, ceapa verde si ceapa rosie. Se adauga tonul maruntit si scurs de ulei, rondelele de ou, uleiul, zeama de la jumatate de lamaie, nucsoara, patrunjelul tocat marunt. Se potriveste de sare si piper si se amesteca salata avand grija sa nu se sfarame prea mult rondelele de ou. Salata se serveste rece, ornata cu feliute de lamaie.
Sursa: un site romanesc culinar


Salata din legume si telemea

Ingrediente:

O salata verde
doua rosii
doi castraveti mici
o ceapa mica
100 g telemea sau feta

Preparare:

Se taie totul dupa cum va place( eu am taiat castravetii rondele, rosiile felii, ceapa cat mai marunt, salata bucati mici si telemeaua cubulete)
Se potriveste de sare, se adauga ulei de masile si se amesteca salata .


Salata cu legume si surimi

Ingrediente:
1 salata verde
100 g surimi
2 oua
3 rosii

Preparare:

Se fierb ouale, se taie felii. Se taie rosiile felii, crabii betisoare, salata bucati mai mici. Se amesteca totul, se adauga un pic de sare si ulei de masline.

Sursa din pacate nu am notat-o, dar cred ca e de pe un site rusesc.


Salata cu piept de pui si porumb

Ingrediente:

un piept de pui dezosat
o cutie porumb
2-3 castraveti murati
100 gr. cascaval, un morcov
zeama de lamiie
ulei
sare


Preparare:

Carnea de pui se fierbe si se taie feliute, apoi se amesteca intr-un castron cu porumbul, morcovul ras (pe razatoarea mare), castravetii murati taiati felii subtiri si cascavalul (ras sau taiat felii). Se adauga zeama de lamiie, uleiul, sarea si piperul, dupa gust.

Sursa: www.gustos.ro/retete-culinare/salate-cu-carne/salata-cu-piept-de-pui-si-porumb.html" target="_blank">aici


Salata de vinete cu carne

Astfel de salata poate inlocui foarte bine cina, pentru ca este satioasa.

Ingrediente:
un piept de pui( sau orice tip de carne preferati)
2-3 vinete medii
2-3 ardei grasi
o rosie mare
o ceapa mica
un catel de usturoi
verdeata
sare
piper
ulei de masline
otet balsamic

Preparare:

Se iau si se coc cateva vinete de marime medie si 2-3 ardei grasi de culori diferite( daca vrem ca salata sa fie mai colorata). Se curata, se lasa sa se scurga de zeama si se taie bucati nu prea mici. Se adauga o rosie taiata cubulete( se recomanda a se trece prin strecuratoare pentru a evita sucul in exces, dar eu am lasat-o asa).
Se taie marunt un sfert dintr-o ceapa mica, se adauga usturoiul pisat. Se poate adauga cubulete de paine prajita sau carne fiarta taiata cubulete. Se adauga ulei de masline, otet balsamic( eu nu am avut), verdeata, sare si zahar dupa gust. Se tine la frigider macar 20 minute.

Sursa: www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=579" target="_blank">aici


Salata Improvizatie

Ingrediente:

doi castraveti
200 g varza rosie
o cutie de porumb
3 rosii

Preparare

Se taie varza ft subtire, rosiile si castravetii felii, se adauga porumbul si se amesteca cu sare si ulei de masline.


Salata de legume( din Iugoslavia)

Ingrediente:

200 g varza rosie
200g varza alba
100 g muschi afumat
100 g cascaval
un castravete murat
un ou fiert
un morcov fiert
ulei
suc de la o lamaie

Preparare:

Varza se taie marunt, se amesteca bine cu sare. Muschiul afumat se taie pai. Cascavalul, castravetele, oul si morcovul se dau prin razatoare. Se amesteca totul cu ulei si suc de lamaie.

Sursa: www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2271" target="_blank">aici


Salata picanta

Ingrediente:

250 g ciuperci marinate
100-150 g morcov coreian( e o modalitate de preparare a lui, cu coreandru, nu sunt sigura daca se stie de asa ceva in Romania)
2-4 castraveti murati
1 ceapa
2-3 catei de usturoi
patrunjel
ulei

Preparare:

Se taie ingredientele asa cum va place, se amesteca. Atat!!! :)

Problema ar fi ca eu am facut acasa ingredientele( ciupercile marinate, morcovul..) si mi-a luat ceva timp. Daca se gasesc cumparate gata, reteta e ft rapida.
Sursa www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=1319&st=0#entry98172" target="_blank">aici

Pentru aceasta salata

Morcov picant

Ingrediente:

400-500 morcov
3-5 linguri de ulei de floarea soarelui
1 lingurita esenta de otet de 30%
2 linguri de zahar
2-3 catei de usturoi
1/2 lingurita de piper rosu macinat
1/2 lingurita de coriandru macinat

Preparare :

Morcovul se da prin razatoare speciala ( coreiana), se adauga zaharul, esenta de otet, usturoiul pisat bine, coreandru.
Totul se amesteca.
Daca gasiti aici, in Rusia exista si amestec special pentru morcov coreian, care se adauga la cele de mai sus. Eu una nu am gasit in Romania si am facut fara el.
Se incinge uleiul in tigaie si in el se adauga piperul rosu macinat si se toarna uleiul asa incins peste morcov. Daca se doreste, se poate adauga ceapa verde. Tin sa precizez ca eu nu am pus piper rosu si nici ceapa. Nu am vrut sa fie chiar foarte foarte picant.
Acest tip de morcov se poata pastra timp mai indelungat la frigider.

Este foarte bun!

Sursa: Eu m-am bazat pe sursa de www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2940" target="_blank">aici dar sunt foarte multe variante adaptate

Ciupercile marinate pentru aceasta salata sunt facute dupa reteta descoperita de Natalia( Balbina) pe net, si pe care a scris-o aici


Rosii cu miere si usturoi

Ingrediente:

5-6 rosii de marime medie

Sosul:
50 ml ulei de masline
2 linguri de otet
0,5 lingura de miere lichida
1 lingurita de menta uscata sau oregano
2-3 catei de usturoi
ardei chili
sare

Preparare:

Rosiile se taie in rondele subtiri, se toarna peste ele sosul si se lasa la rece 15-30 minute.


Salata '' Scrumbie in shuba''

Ingrediente:

O scrumbie marinata
O ceapa mare
Un cartof fiert mare
O sfecla fiarta medie
3 oua fierte
sare
maioneza


Preparare:

Este o salata traditionala si foarte des intalnita in fosta URSS. Are si ea mai multe variante de preparare. Noi o folosim pe aceasta.

Scrumbia se curata de oase si piele. Se taie cat mai marunt.
Se da cartoful prin razatoare direct in vasul in care va fi salata. Se imprastie uniform. Se da cu un pic de sare.
Se adauga ceapa taiata marunt.
Apoi se da morcovul prin razatoare direct peste ceapa. Iarasi se pune un pic de sare.
Se pune un strat de maioneza care se intinde uniform cu cutitul pe suprafata legumelor.
Se da oul prin razatoare incercand sa impartim cat mai uniform.
Se adauga scrumbia taiata marunt.
Se da sfecla prin razatoare, se da cu un pic de sare si se adauga inca un pic de sare. Se pune inca un strat de maioneza. Se consuma a doua zi.


Salata cu pipote

Ingrediente:

500 g pipote
200 g cascaval
o ceapa medie
maioneza

Preparare:

Se fierb bine pipotele, se taie julien. Ceapa se curata si se taie pestisori. Cascavalul se taie pai. Totul se amesteca cu sare si maioneza.
Sursa: cumnata mea :)


Salata Olivier

Aceasta salata este de fapt o sora a Salatei de Boeuf.

Principiul e acelasi, are in compozitie: cartof fiert, morcov fiert, oua fierte, salam parizer sau piept de pui fiert, castraveti murati. Totul taiat cubulete si amestecat cu maioneza. Asa se numeste salata in toate tarile din ex URSS si e traditionala anume in forma asta, de sarbatori.


Salata '' Bratara din granat''

Ingrediente:

400 g piept pe pui
4 cartofi medii
2 cepi mici
2 sfecle
maioneza
o rodie

Preparare:

Se fierb bine cartofii si sfecla. Se fierbe carnea si se taie marunt.
Se incinge un pic de ulei de masline in tigaie si se prajeste un pic carnea. Cartofii si sfecla se dau prin razatoare si se pune fiecare in vase separate pentru moment.
In centrul unei farfurii plate se pune un pahar. si in jurul lui se va pune straturi asa: un strat de cartof, unul de ceapa( taiata marunt), maioneza, un strat de sfecla, carnea pe pui, maioneza. La final se pune de jur imprejur boabe din granat. Se pune la frigider sa stea un pic( noi am mancat-o cam la jumatate de ora cred). Dupa ce se intareste un pic, atent se scoate paharul din centrul.
Aceasta salata se recomanda celor care iubesc gustul de un acrisor foarte fin.
E delicioasa!
www.good-cook.ru/forum/topic2794s30.html#entry268351" target="_blank">Aici e o sursa , dar eu am scris varianta cumnatei mele. Totusi puna sursa ca sa specific ca e luata de pe un site rusesc.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Multumim, Lilia!!!
Ce bune par!!! Deci, la treaba!!! Sa-mi aleg salata pentru azi, nu?
Mi-am ales salata de vinete cu carne, dar tocmai am constatat ca n-are carne! Desi in poza are!!! Asta inseamna ca poti sa pui orice fel de carne, nu (sau doar de pui)?

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

E cum sa nu aiba? am uitat eu sa o scriu la ingrediente :). Am editat acuma.
In reteta originala nu este specificat ce fel de carne. Eu am folosit carne de pui. Banuiesc ca se poate folosi orice carne, dar eu personal nu as folosi cu grasime.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

fain subiect!uite ,eu chiar acum am terminat de facut o salata ...dupa nici o reteta(o conserva ton mare,un manunchi mic de patrunjel,1 conserva mica porumb dulce,1 capatina salata,1 ardei gras,1 rosie mare, asezonate cu un amestec de suc dintr-o lamiie si vreo 3linguri ulei de masline si sare pe care le-am facut cu mixerul vertical).e delicioasa!




mami de simon,2ani si 2luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Lilia, de cand asteptam eu subiectul asta! Cat le-am mai admirat si savurat asa din priviri in pozele tale pe unele dintre ele!
Felicitari si la mai mare (cat mai multe pagini)!

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004
Felicitari si la mai mare (cat mai multe pagini)!



Si la cat mai multe salate,ca nu ingrasa!
Lilia,delicios subiect!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Yupii ! Ce harnicuta ai fost, le-ai tradus pe toate.
Mersi si eu de retete

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Merci, asta ma face sa simt ca nu am tradus degeaba.
O sa incerc sa revin periodic cu cate o reteta noua, respectiv si cu poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

lilia, salatele tale suna delicios...chiar aveam pofta sa pap ceva bun si cred ca voi pune in aplicare astazi una din retetele postate...

mami_papatot +30 Honey Bunny


http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mmm, ce de bunatati acolo! Ce bine arata toate!

Oana 29+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

Lilia, multumesc pt retete!!!!! Super, ce sa mai spun, no comment!!!
Inca o data, multumesc!!! pupici!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput