ciupercile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

si eu le curat...pai nici n.am stiut ca se poate si fara...
plus ca e amuzant sa le ,,decojesti,,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

Si eu curat ciupercile de pielita.
Le curatam si pe cele salbatice din Romania.
In primul rind nu stiu prin ce miini au trecut, in al doilea rind nu stiu nici daca si cu ce sint stropite (oricit de "sigur" si "safe" ar fi solutia, prefer sa n-o maninc) si in al treilea rind decit sa sterg bucata cu bucata ciupercile (eu cumpar cite 4-5 lbs) mai bine le curat de pielita frumos, mi se par mai comestibile si mai curate.
Mai ales cind le las crude, doar taiate felii in salate, le maninc mai cu placere.
Cele din conserve sint procesate termic.
Dar fiecare e liber sa faca dupa cum ii place sau cum ii este mai usor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

si eu le curat de coaja, asa mi se pare mai sanatos.O sa incerc la un gratar la padure sa fac si necuratate, dak imi plac nu le mai curat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Exact!!! Mare dreptate ai! Plus ca la "sampioane" e si usor de curatat pileita respectiva si in stare cruda nu m-as risca sa mananc si "piele de ciuperca".!

quote:
Originally posted by Monika@USA

Si eu curat ciupercile de pielita.
Le curatam si pe cele salbatice din Romania.
In primul rind nu stiu prin ce miini au trecut, in al doilea rind nu stiu nici daca si cu ce sint stropite (oricit de "sigur" si "safe" ar fi solutia, prefer sa n-o maninc) si in al treilea rind decit sa sterg bucata cu bucata ciupercile (eu cumpar cite 4-5 lbs) mai bine le curat de pielita frumos, mi se par mai comestibile si mai curate.
Mai ales cind le las crude, doar taiate felii in salate, le maninc mai cu placere.
Cele din conserve sint procesate termic.
Dar fiecare e liber sa faca dupa cum ii place sau cum ii este mai usor !

Nihil Sine Deo



Milioane de inimi - 2 culori, o întreaga natiune - o singură iubire,58 de ani de glorie - legenda trebuie să continue!
7 MAI 1986-SEVILLA
10 MAI 2006-Eindhoven
CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLEEE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

ok
sa stiti ca se poate si fara,iar pielita ciupercilor nu ataca nici ficatul nici stomacul
ciupercile nu sunt stropite cu nici un fel de substante
asta va zic ca viitor producator de ciuperci
acu fiecare face cum vrea...sau cum a invatat de la mama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Respectele mele si afacere prospera! DAR nu pune gatul jos pt toti producatorii. Eu prefer sa previn. Dar o sa incerc si fara, desi nici toata apa nu cred ca m-ar convinge ca sterg microbii lasati de toata lumea din cora sau alte hipermarketuri. Succes mult in afaceri!

quote:
Originally posted by diaan

ok
sa stiti ca se poate si fara,iar pielita ciupercilor nu ataca nici ficatul nici stomacul
ciupercile nu sunt stropite cu nici un fel de substante
asta va zic ca viitor producator de ciuperci
acu fiecare face cum vrea...sau cum a invatat de la mama...




Milioane de inimi - 2 culori, o întreaga natiune - o singură iubire,58 de ani de glorie - legenda trebuie să continue!
7 MAI 1986-SEVILLA
10 MAI 2006-Eindhoven
CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLEEE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Sa inteleg ca e un fel de sondaj?
Sa raspund si eu:
Cumpar numai champignon, le spal intotdeuna, nu le curat de pielite, nu le tai coditele (poate doar un pic din capat), nu le pot minca crude.

Uitati o reteta de ciuperci marinate, ca aperitiv merg perfect, de pe masa dispar de obicei primele:

CIUPERCI MARINATE

500 g ciuperci proaspete (champignon)
1/3 pahar (circa 80 g) otet de mere (concentratie acid acetic – 5%)
1/2 pahar (circa 120 g) ulei
2-3 catei usturoi
10 boabe de piper negru
1 lingurita sare
2 lingurite zahar
4 foi de dafin

Se spala ciupercile. Daca sint mari, se taie in 2 sau 4 bucati. Usturoiul se trece prin presa.
Intr-o cratita se pun toate componentele retetei si se acopera cu capacul. Se pune cratita la foc moderat. Dupa ce da in clocot, se da focul mic si se mai tine 5 minute.
Dupa ce s-au racit, se muta ciupercile intr-un borcan si se pun la frigider.

Observatie: daca otetul este mai acru (8-9%), se pune mai putin, altfel ciupercile ies cam acre.
Eu pun mai putin ulei.

Edit decembrie 2006: am simtit nevoia sa fac o precizare: NU se adauga lichid suplimentar, ciupercile NU trebuiesc fierte in prealabil. Ele lasa suficient lichid in timpul fierberii.

Poza

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu le curatam de pielita pana acum, dar o sa incerc si cum ati spus voi necuratate, iar de spalat nu le spal( ca asa am vazut la FoodTV) cica ar absorbi prea multa apa .doar se sterg cu un prosop curat.
Dar mai bine dati niste retete cu ciuperci!De ex ce reteta stiti fara ceapa? Eu nu stiu sa fac decat tocanita cu ceapa+ciuperci+ la sfarsit un pic de smantana si marar, si 2- pe gratar(mai mult pe Portabela le fac pe gratar) simple, cu sare+piper.

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Le indepartez pielita, partea de jos a piciorusului si apoi le spal putin.
Asa mi se par mai curate.

Mia, nu stiu retete fara ceapa, dar iti scriu ce fac eu din ciuperci:
- ciuperci umplute: toc marunt coditele ciupercilor, le calesc putin cu ceapa tocata, un praf de usturoi, piper, oregano si suc de rosii; umplu palariile ciupercilor cu aceasta compozitie, le asez intr-un vas in care am pus ceva apa si vin alb si le dau la cuptor; se servesc (,) cu cascaval ras deasupra.
- ciulama de ciuperci: ceapa tocata marunt, usor calita, se adauga ciupercile taiate feliute; cand sunt aproape gata, adaug sare, piper, marar, usturoi, oregano si un sos facut dintr-o lingura de faina de grau amestecata cu lapte dulce, apoi mai las cam 2-3 minute pe foc.
- mancarica de ciuperci - de post: ceapa tocata marunt, usor calita, se adauga ciupercile taiate feliute; spre final, cand sunt aproape gata, adaug vin alb, sare, piper, usturoi, oregano.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

De cand ma stiu am curatat ciupercile (eu folosesc numai champinion) si le-am spalat. Nu am sesizat sa fie vreo pierdere de aroma sau altceva. Coditzele le curat si pe ele si le folosesc doar daca sunt albe. N-as putea concepe sa mananc ciuperci necuratate/nespalate, poate sunt eu mai altfel, ca eu toate le spal/curat. Am mai auzit de la o vecina ca nu-i bine sa speli orezul, insa cand vad ce iese de pe el... Dar ma rog, fiecare face cum stie si cum vrea.

Miresica de 15 iulie

Mergi la inceput