ciupercile

ciupercile | Autor: diaan

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare o curiozitate mai bine zis...
DE CE CURATATI CIUPERCUTELE DE "PIELITA"?
Eu nu le am curatat in viata mea si nici nu am de gand si plus de asta am mancat curatate si credeti mi ca nu este nici o diferenta ...poate una eu muncesc mai putin...
AAA... da oare alea la conserva sunt curatate???? Eu nu cred asa ca daca vreti sa va chinuiti curatatile si pe alea.

As vrea si eu sa aud parerile voastre despre asta ca nu inteleg de ce..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Sta cineva sa curete pielita ? De ce ??? Pai si vitaminele ?... Ma rog, am auzit-o si pe-asta. Nu, ciupercile din conserva, nu sunt curatate de pielita ! Or sti oamenii aia de ce...
Iertare celor care curata, dar pana acum n-am auzit de asa ceva... si desigur, nici n-am mancat ciuperci fara pielita.

AMR 2 luni + ... pana la nunta

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nu se curata de pielita si nici nu se spala asa ziceau la tv la o emisiune despre bucatareala .. se sterg cu servetul de hirtie bine-bine de tot peste palarie, si se taie cu cutitasul bucatica de picior acolo unde a stat in pamint. Eu insa nu ascult partea cu "nespalatul" ca parca imi e sila ca au stat in pamint .. Voi le spalati??

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

eii de spalat le spal ca de...cutoate ca e posibil sa fie un pic mai bune ne spalate dar totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Cine le curata ma?Eu maninc in fiecare saptamina si nu le-am curata in viata meale spal,tai codita unde a stat in pamant si gata!

"La vita e bella"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Nici eu nu am auzit asa ceva...adica sa cureti ciupercile de pielita...in schimb de spalat le spal



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

SITE AMALIA

Sa nu traim spunand ca nu se poate, trebuie sa ne pastram speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Eu curat de pielitze numai palraiile de la ciupercile champignon. La pleurotus nu/i nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

da de ce le cureti?
ca eu nu pot sa inteleg.
da ciuperci la conserva cumperi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Noi nu le curatam de pielita. Le pregatim asa cum sunt si sunt delicioase!

Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Pai...si eu le curat de pielita pe champignioane, asa am facut mereu si le spal in jet de apa, le pun apoi la scurs in strecuratoare cu palariile in jos. Eu asa am zis ca tre sa fac si fac tot saptamanal.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu mai tin minte exact, ca imi explicase mama dar cum mi-a intrat pe o ureche asa mi-a si iesit pe alta
Doar atat retin: la champignon se arunca coditele si se curata palaria de pielita - e ceva legat de ficatul si stomacul nostru.
La celelalte nu mai stiu ce procedeu tb. aplicat.

Editare: si la rosii tb. curatata pielita(la cele din import).

Mergi la inceput