Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Ramane deci pentru la toamna cu mesajele catre senatori/deputati? Mie imi e numai ca ne vom "recupera" avantul cu greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am gasit la un alt subiect un link f. interesant: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=3870 cu proiectul de lege pt sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical si stadiile prin care a trecut si unde s-a oprit -la senat.
O sa revin cu un update la tot ce s-a facut pana acum si cu link-uri utile (o sa mai caut si din urma)


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
citat din mesajul lui marrina

Ramane deci pentru la toamna cu mesajele catre senatori/deputati? Mie imi e numai ca ne vom "recupera" avantul cu greu.


Da, ar fi mai bine sa trimitem la toamna, insa cred ca mai bine trimitem doar senatorilor, daca v a uitati pe link-ul din mesajul anterior, la senat a ajuns proiectul de lege.
Avem timp pana la toamna sa lucram la baza de date cu adresele de mail ale tuturor senatorilor, ca avem doar cateva. Le gasim pe www.senat.ro
Sper sa ne putem regasi elanul si la toamna, pana atunci insa gasim noi ce face, contribuim la realizarea de emisiuni, la articole in ziar, lucram la textul petitiei on line, text pentru presedintele Romaniei si vedem ce idei ne mai vin.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

ADOR COPIII - http://www.adorcopiii.cabanova.ro/
Numele organizatiei : Asociatia Cuplurilor cu Probleme de Sterilitate Dorinta, Optimism, Rabdare= COPII ADOR COPIII
Cod Fiscal : 16521676
Cont IBAN : RO64BRDE360SV15819163600

UPDATE

Ce s-a realizat pana acum in aceasta campanie:
Petitii trimise = 54 la dirrp@ms.ro (Compartimentul de Relatii Publice al Ministerului Sanatatii)
1. Elenada 2. Cristal 3. Cristinici 4. Iuca 5. Iyoana 6. Medamaya 7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli 11. SimonaGurau 12. L5845 13. Mihaele 14. Dariela 15.Danotino 16. Antosit 17. IanaMari 18. GinaMonica 19. Adaca 20. Antosit bis 21. Maria08 22-23. Marrina + fratele 24. ClaudiaPrea
25. AnaDomnica 26. Marrina again 27. Felicia 28. Nucutza 29. ZamfirMel 30. Bubulina1 31. Avalon
32. Sotul Marrinei 33. Persephonna 34. Daneza 35. Mama Marrinei 36 40. Avalon & friends 41. Andra80 42. Maribela 43-49. Bianca B& friends 50. Ioana_p76 51. Aris26 52. Maribela bis 53. Simonia 54. Elenada

Tel la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020.:
1. Cristal 2. Ioana_p76 3. Marrina 4. Cristinici

RASPUNSUL AUTORITATILOR AICI

Mail trimis la Consiliul Uniunii Europene si Uniunea Europeana

1. Luci.elm - textul este aici -fara raspuns

Mailuri trimise la anumite personalitati
1. Claudia Prea - trimis Elenei Udrea 31.01.08 - fara raspuns, retrimis iul.08
2. Ioana_p76 - trimis Mihaelei Radulescu - asteptam raspuns
3. Alina74 - tel. Mihaela Radulescu - promisiune de a realiza o emisiune in sept.08

Mailuri trimise catre anumite membre ale Camerei Deputatilor - textul este aici
1. Marrina - trimis Ralucai Turcan 04.07.08
2. Ioana_p76 - trimis Laviniei Sandru 05.07.08
3. Felicia - trimis Liei Vasilescu 05.07.08

Actiuni
In curs de realizare a unei emisiuni la ProTV cu ajutorul d-nei Carmen Avram

CE URMEAZA:

Mesaj LucaLuca :
Planul de bataie este, in mare, urmatorul: incepem prin a trimite cat mai multe petitii catre Ministerul Sanatatii, pentru a semnala problema, sa nu spuna ca nu au stiut. In paralel, se sesizeaza si Cancelaria Primului Ministru / Secretariatul General al Guvernului. Va urma Parlamentul, vom scrie personalizat tuturor parlamentarilor, de data asta o petitie colectiva, sa pregatim terenul in vederea unui eventual proiect de lege. In acelasi timp vom scrie si Presedintziei; sa retinem adresa: procetatean@presidency.ro
Vom scrie, in functie de raspunsuri, si comisarului european pentru sanatate si altor foruri europene.
Facem si petitie online si sesizam presa la modul serios si organizat

1. Mailuri catre senatori si deputati - text in lucru aici
- adrese senatori : aici
- adrese deputati: aici
2. Text de listat si lasat la clinici - pentru cuplurile care nu stiu de campanie - textul este aici
3. O schita de articol pe care Desprecopii o va trimite la anumite ziare- in lucru -aici


LINK-URI UTILE:

PROIECTUL DE LEGE: www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=3870" target="_blank">AICI
PT. CREARE PETITIE ON LINE: www.petitieonline.ro/creeaza-petitie.html" target="_blank">AICI
FUNDATIA KEIKO LIFE:www.keiko.ro/pages/general/keiko-life.html" target="_blank">AICI
LEGI ALTE TARI:
FRANTA: www.chu-toulouse.fr/spip.php?article702" target="_blank">aici
SPANIA: www.asisa.es/PDF/Guia_RHA_2007.pdf" target="_blank">aici
UNGARIA: www.lombikbaba.hu/index.php?option=com_content&task=category§ionid=10&id=36&Itemid=53" target="_blank">aici
DIVERSE TARI :www.firstvisitivf.org/display.asp?page=IVF_coverage_in_EU_countries" target="_blank">aici si www.repromed.de/europa.html" target="_blank">aici
www.casdj.ro/lista_b.xls" target="_blank">SUBLISTA B MEDICAMENTE COMPENSATE si www.cnas.ro/pdf/medicamente/ordin.med501_14072008.pdf" target="_blank">ORDINUL MS REF LA MEDIC. COMPENSATE

INFORMATII UTILE:

Despre medicamentele compensate -mesaj Elly me: aici
Despre legea din Ungaria -mesaj Enierdelyi: aici

ARTICOLE PRESA:
ZIUA: www.ziua.ro/display.php?id=218991&data=2007-04-13" target="_blank">aici
TABU: www.tabu.ro/articol_347_1/fertilizarea_in_vitroun_lux_in_romania.html" target="_blank">aici
7EST.RO www.7est.ro/3010DE_ZILE_DE_ATEPTARE_ARTICOL_INTEGRAL_.html" target="_blank">aici

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am modificat textul pentru senatori, dupa ce am studiat putin fazele prin care a trecut proiectul de lege pana acum. El fiind adoptat de camera deputatilor si oprit la Senat, cred ca e suficient sa scriem doar senatorilor.
Textul modificat este cel scris cu purpuriu.Ca sa nu mai cautati, el este aici
Va astept cu pareri si alte idei.


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Ioana, ti-am trimis un ms, nu reusesc sa intru astazi decat dupa orele 20:00. As fi de acord sa apar in interviu, insa.....am lasat nr. de tel. Vorbim
O zi buna!
Ma duc sa ma pregatesc, la sase trebuie sa ies pe usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana, am citit ce ai scris cu privire la Proiectul de lege privind sanatatea reproducerii ai reproducerea umana asistata medical. Consider, intr-adevar, ca aprobarea unei asemenea legi este primul pas (inainte de a se aproba vreo compensare a cheltuielilor pentru proceduri).

De aceea, consider necesar sa-l contactam pe OVIDIU BRANZAN initial pe e-mail (ovidiu.brinzan@cdep.ro), apoi telefonic :
- mai mult ca sigur ne va explica dedesubturi pe care nu le cunoastem, de ce a fost respins proiectul,
- ne va explica care este procedura (logistica) prin care un proiect respins, poate fi avansat iar,
- tot el ne va explica si modalitatea de a obtine sprijinul senatorilor, cel putin a celor din Comisia pentru sanatate publica sau a celor PSD sau a altor lideri de opinie,
- ar trebui implicat in emisiuni (Carmen Avram, Mihaela Radulescu)/ articole etc.
- Ovidiu Branzan poate fi initiatorul legii privind compensarea cheltuielilor necesare procedurilor de reproducere asistata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luci.elm foarte buna ideea ta! Sa ne gandim ce sa-i scriem d-lui deputat. El insa in prima faza a facut un proiect de lege despre necesitatea consilierii inainte de avort, deci nu stiu daca avea de gand sa sustina fertilizarea in vitro, dar merita sa incercam sa-l contactam.

Imi pare rau sa va dezamagesc dar vreau sa va spun si voua: am fost contactata pt emisiune si daca voi participa nu imi voi putea dezvalui identitatea si imi pare foarte rau, sunt cumva constransa. Pot participa oricand cu idei, organizari, compuneri de texte, etc dar din umbra..cred ca multe ma intelegeti, daca ar fi vorba numai de mine ar fi altceva, dar nu pot sa-l trag si pe sot dupa mine, sa suporte si el tot ce am suportat eu la serviciu cand s-a aflat (ca la un moment dat s-a aflat..) pentru un barbat e altfel..off. tare as vrea sa pot fi mai cu initiativa si sa-l pot convinge si pe el sa luptam impreuna, dar el chiar nu crede ca avem vreo sansa de izbanda in conditiile in care parlamentarii nostri isi vad numai interesul lor, dorm fara rusine in timpul programului, etc, etc..
Avem nevoie de un leader pentru campania asta, cineva careva intr-adevar sa poata fara probleme vorbi deschis despre asta, dar e foarte greu, fiecare are motivele ei pentru care nu poate recunoaste public.
Daca vreuna dintre voi credeti ca puteti face fata..
Imi pare foarte rau, dar mai mult nu pot sa fac..stiu ca v-am dezamagit...




Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 21ali spune:

IOANA BUNA DIMINEATA EU AM SCRIS SI LA FIV AM VAZUT SUBLISTA B CU NOILE MEDICAMENTE COMPENSATE VALABILA DIN 15 IULIE SI PTR NOI NU AU SCHIMBAT NIMIC.SINCER IMI ESTE SCIRBA DE TOT CE SE INTIMPLA IN JURUL NOSTRU,ACEASTA BOALA SAU ACEST DEFECT SAU CUM OR VREA DOMNIILE LOR (DIN SENAT MINISTERE SI...)SA O NUMEASCA NU NE-AM ALESO NOI ASA NEA DAT DUMNEZEU SA TRECEM SI PRIN ASTA.FETELOR EU AM MERS LA CASA DE ASIGURARI LA MINE IN ORAS CU UN BRAT DE ACTE SAI DEMONSTREZ D-NEI DE ACOLO CA SI NOI SUNTEM PACIENTI SI SA PRIMIM ACELE MEDICAMENTE COMPENSATE DAR NU AM REUSIT DECIT SA IES PLINGIND.ASTA ESTE !FETELOR O ZI BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 21ali spune:

http://www.casdj.ro/lista_b.xls LA ADRESA ASTA GASITI LISTA

Mergi la inceput