Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Cristal, in caz ca nu ai primit pm cu adresa mea de mail, il scriu si aici, e acelasi id pe care il am aici, doar ca de yahoo: ioana_p76@yahoo.com
Moniland o sa incerc, daca nu inteleg prea bine in franceza, sa traduc in engleza dupa link-ul pe care ni l-ai dat tu. Multumim!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Aly, trimite-mi si mie documentul, promit sa traduc si eu cateva pagini. felicia_codirlasu@yahoo. com


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Am trimis si eu azi petitia. Cine o mai trimite va trebui sa mai lucreze putin la text: e vorba de Puregon care are 100 UI, nu 150 iar la preturi trebuie trecut mai mult de 1400 euro, la pretul minim, pentru ca atat e numai procedura la Giulesti, fara analize si medicamente. Va descurcati fiecare care ati trecut prin asta, sunt sigura. Saptamana asta o sa trimit si pentru familia mea. Va anunt cand ca sa se poata tine evidenta mesajelor trimise.

Ieri am sunat si la linia verde de la DGG (0800 020 020). Se poate suna din orice retea, fixa sau mobila. Textul propus de LucaLuca se incadreaza perfect, plus datele personale, in cele 30 de secunde. Doar ca am lasat mesajul la "sesizari legate de serviciile publice" (tasta 5). Credeti ca ar fi fost mai bine la "sesizari de nerespectare a legilor" (tasta 7)?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Am primit primul doc de tradus "la securite sociale -FIV" si pentru ca azi am timp la servici, o sa il traduc eu, va s[pun ca sa nu se mai apuce si altcineva. oricum e mic, are doar 2 pagini. Inca nu am primit documentul cu legea, Cristal mi l-a trimis aseara, dar nu il pot vizualiza, asa ca fetelor, va rog sa-mi trimiteti din nou.
Pana acum sunt 5 care s-au oferit sa traduca, deci propun sa ne impartim paginile cate 5 de persoana, deocamdata, poate mai apar doritoare, daca nu continuam tot noi. Daca va convine impartirea asta, spuneti:
Suntem :
eu pag. 1-5
Felicia pag. 6-10
Nucutza pag. 11-15
Yioana pag. 16-20
Bebi f pag. 21-25
Marrina, eu cand am sunat la linia verde de la DGG (0800 020 020), am apasat tasta 7, dar e bine si cum ai sunat tu, important e sa nebage in seama.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Fetelor, eu am primit doar articolul acela, La securite sociale, astept sa primesc si legea, daca il traduce Ioana. Sunt de acord sa traducem cate 5 pagini, si apoi continuam.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Fetelor, pe prima pagina a acestui subiect, gasiti link-urile postate de Luca si Blanche, unde gasiti legea referitoare la FIV. Asta pentru fetele care nu au primit atasamentul de la mine (nu-mi dau seama de ce ).
Va mai postez si eu aici pe cel din Franta:
http://www.chu-toulouse.fr/spip.php?article702
Pupici

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

OK. Eu 11-15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Fetelor salut si apreciez initiativa voastra.
O sa completez si eu cu sotul meu petitia diseara sau maine.

Desi nu am apucat sa citesc chiar tot (am citit "pe verticala")eu am cateva "info":

- eu lucrez in domeniul farmaceutic si am discutat cu cativa colegi referitor la aceasta problema: pentru a introduce un produs pe lista de compensate trebuie in primul rand ca producatorul sa faca o cerere si sa depuna o documentatie ff vasta (comparativa cu sistemul din alte tari) la MS - pt a fi aprobat DCI (NU un anumit produs)ca si compensat.

- deci se trebuie sa se aprobe compensarea/gratuitatea substantei active
In cazul TRIPTORELINUM (substanta activa) - exista doar un singur produs apobat de ANM la noi in tara: DIPHERELINE (produs de Beaufour)
- cred ca cel mai bine ar fi sa fie contactati reprezentantii producatorilor care fabrica acele produse - Diphereline; producator =BEAUFOUR IPSEN;
Eu am vorbit cu o persoana care lucreaza acolo si mi-a spus ca au depart.special care se ocupa de compensarea medicamentelor.

Adresa Beaufour: Aleea Alexandru nr. 10, et. 2-3, sector 1
TEL:231.13.82; 231.27.20

In cazul MENOTROPINUM- exista un sigur produs aprobat in ROM - MENOPURUL- PRODUCATOR FERRING.
Produsele FERRING sunt aduse in ROM de reprez.NYCOMED.
Adresa - Bd. Unirii nr. 20, bl. 5C, sc. 1, et. 3, ap. 16, Bucuresti (langa MS)
TEL- 021 316 05 69

Avand in vedere ca pt aceste 2 substante active exista DOAR cate 1 sigur produs aprobat in RO- producatorii nu cred ca se vor "agita" ff mult sa le introduca pe lista de compensate/gratuite.
Castiga ff bine - ele se vand oricum- iar cheltuielile privind introducerea lor pe lista de c. necesita costuri mari, timp ff mult ..


Oricum eu sper sa ca MS sa impuna spitalelor sa nu mai perceapa taxe pt inseminari si FIV.
Sa poti face aceste "interventii" doar cu trimitere & adev.de salariat.

Sunt ff mari costurile- avand in vedere ca rata natalitatii este in scadere.

Succes



Elly

http://tt.lilypie.com/tppRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

PS- va ajutam si eu cu traducerea , dar sunt paralele cu franceza.




Elly

http://tt.lilypie.com/tppRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Cu franceza sunt paralela si eu dar continui cu petitia. Azi a trimis-o si fratele meu.

LucaLuca Felicitari!

Mergi la inceput