Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Dragi fete!

Vazand intamplator o emisiune la tv, cu privire la FIV am aflat o informatie care poate si ea sa vina ca dovada ca in alte tari, statul sprijina familiile care sunt nevoite sa recurga la asemenea proceduri. Este vorba de Israel, unde, statul considera infertilitatea ca fiind o problema patologica si sprijina gratuit familiile care necesita FIV, pana cand apare si al doilea copil. Deci, se poate! DE CE la altii si la noi, nu?

LucaLuca felicitari pentru reusita si sa ai parte de o sarcina usoara, sanatos si la termen.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Ai dreptate, eu stiu despre Israel pentru ca ultimul FIV eu l-am facut acolo (platit, bineinteles), si medicul mi-a povestit despre sistemul lor sanitar. Este optiunea lor sa investeasca in sanatate si in cresterea natalitatii... La noi, teoretic, se opteaza pentru drumuri si poduri si nici macar alea nu se fac corespunzator sau deloc.
In legatura cu proiectul de lege, nu reusesc sa conving pe nimeni sa-l traduca pe cal pe care il am de la Luca (este in franceza, iar eu si franceza suntem paralele ). Am sunat la un centru de traduceri si vor 10 milioane pe cele 65 de pagini!!!!! Asa ca, daca mai aveti idei cum rezolvam si povestea asta, am promisiunea ca va intra odata cu urmatorul pachet legislativ...
Va pupic!

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Azi am reusit sa trimit si eu petitia....Doamne Ajuta sa se poata face ceva!!!!!
Luca: Stiu ca acum e o perioada grea pentru tine, cand ai timp sa ma treci pe listuta.
Numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Gata, am sunat din nou la tel verde al primului ministru, mi-am lasat si adresa, sa vedem daca voi primi un raspuns.
Cristal, trimite-mi si mie proiectul de lege, ma pricep la franceza, sa vad cat e de greu de tradus si sa incerc sa traduc din el. Iti trimit pe pm adresa mea de mail

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor un proiect de lege de 76 de pagini nu e floare la ureche
In primul rand ca sunt termeni juridic; in al doilea rand, chiar daca s-ar gasi 4 voluntare (ceea ce ma indoiesc) tot ar reveni cate aprx.20 pagini /persoana .
Ceea ce e mult
Si nu e corect 4 sa munceasca de le sar capacele si restul sa la incurajeze

Propun sa punem bani pentru traducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Da, Pisix, poate ai dreptate, dar termenii din franceza seamana cu cei din romana, iar unde nu ne descurcam folosim dictionarul. Eu chiar as vrea sa ma uit pe text si daca mi se pare greu, duc cateva pagini la tradus la mine in Cta si fiecare poate face la fel, apoi le scanez si le trimit cuiva care le va centraliza pe toate. Sau le pot centraliza eu, daca vor fetele sa-mi trimita pe mail fiecare ce a tradus. Bineinteles, sa ne impartim paginile, ca sa nu traducem mai multe acelasi text.
Pe mine nu ma deranjeaza sa muncesc la asta, timp imi gasesc, pot lucra si in timpul programului, ca sunt zile cand am mult timp mort.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Fetele cochetele, ma bag si eu in seama, sper ca in we asta, sau sapt. viitoare cel tarziu, sa trimit si eu petitia.
In ceea ce priveste traducerea, ma bag (si) eu; daca mai e cineva care se poate baga, ar fi super, pentru ca ar dura mai putin. Eu, cel putin, nu vreau recompense materiale. Cat despre incurajari, mie-mi convine si asa, in timp ce mai traduc o pagina, voi sa faceti galerie (macar la asta, ca pana ajung eu sa fac fiv, n-o sa mai fie aspirante care sa-mi faca galerie).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi_f spune:

Buna fetelor.
Deoarece sunt la fel de interesata ca si voi de acest proiect, cred ca pot ajuta la traducere.
Deci daca hotarati sa impartiti traducerea documentului pot colabora si eu cu cateva pagini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Fetelor, daca vreti sa lucrati la traducere, dati-mi un PM cu adresele voastre de e-mail... Altfel, nu stiu cum sa atasez documentul...
Pupici

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Daca sunt fete care se descurca mai bine in alta limba decat franceza puteti sa dati un translate pe google pt textul din franceza sa fie in engleza, germana ....http://www.google.com/translate_t

Mergi la inceput