Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

quote:
Originally posted by L5845


LucaLuca felicitari pentru reusita si sa ai parte de o sarcina usoara, sanatos si la termen.




Asta a fost un genial lapsus, in sens freudian.:)) Cand ai scris, eu eram eram pe culmile disperarii si retur, dar de azi urarea e de actualitate. Multumesc mult, sa dea Dumnezeu sa fie cum zici, asemenea si tie.:)

Continuam, dar laconic din partea mea azi, ca-s prea frenetica ca sa ma ocup cu birocratzii. :))


Update petitii MS:
1. Elenada
2. Cristal
3. Cristinici
4. Iuca
5. Iyoana
6. Medamaya
7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli
11. SimonaGurau
12. L5845
13. Mihaele
14. Dariela
15. Danotino
16. Antosit
17. IanaMari
18. GinaMonica
19. Adaca
20. Antosit bis
21. Maria08
22-23. Marrina + fratele

Revin zilele astea cu raspunsuri amanuntite pentru ce s-a scris aici, rf. traducere&stuff, va multumesc mult pentru implicare.

Continuati va rog sa trimiteti petitii [la naiba, astia cand incep sa trimita raspunsuri? n-au trecut alea 30 de zile, sa ii dam in judecata, cf. legii?!:))]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

LUCA LUCA FELICITARI! SA AI O SARCINA USOARA!
Ma bucur foarte mult pentru tine!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

LUCALUCA


FELICITARI ! SARCINA USOARA SI SANATOS




Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARES

www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

LucaLuca probabil ca am avut un fel de "feeling", pentru ca am scris exact ce am simtit, nimic mai mult . Asa ca, FELICITARI! inca o data, sarcina usoara si bebe sanatos si la termen.

P.S.: La mine mai dureaza se pare, chiar daca il asteptam de aproape 8 ani, dar, merg inainte si nu renunt .



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

L5845 Sa dea Bunul Dumnezeu sa te vad Iti dau carucior de gemeni.




Ade cea mai fericta si DARIUS, CAIUS si RARES

www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Luca, felicitari! Vorba fetelor, poate faci o fetita si un baietel, sa impaci si capra si varza. Poate ca asa a fost sa fie, sa nu-i iasa sotului tau inainte pentru ca trebuia sa va iasa impreuna (ceea ce e demoralizant pentru mine). Sarcina usoara si la termen (si bineinteles bb/i sanatos/i)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor chiar aseara se plangea cineva ca din cauza ca s-a inchis Parlamanentul (cu summitul, evident) nu mai e cine sa inregistereze petitiile si arata ca s-au strans o gramada
Deci ... exista o explicatie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor! Ref la traducerea din franceza, mai am putin si termin cele 5 pagini pe care le aveam, asa ca o sa ma apuc sa traduc in continuare de la pag.26. Copiez aici lista cu fetele si paginile pe care le traduc. Daca mai sunteti care nu ati primit documentul, scrieti-mi pe mail si vi-l trimit. Repet mail-ul meu: ioana_p76@yahoo.com
Ioana_p76 pag. 1-5 - terminat
Felicia pag. 6-10
Nucutza pag. 11-15
Yioana pag. 16-20
Bebi f pag. 21-25
Ioana_p76 pag. 26-30
Primele 5 pagini pe care le-am tradus nu mi s-ua parut deloc interesante, este vorba mai mult despre structura organizatorica si atributiile unei agentii apartinand ministerului sanatatii, care dirijeaza mai multe activitati, inclusiv de reproducere asistata (asta am inteles pana acum)
Ma bucur ca sar direct la pag 26, poate devine mai interesant

Va pe toate!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, traducatoare harnicutze, nu am apucat sa zic ieri, eram prea in delir. :)) Legea aia, din ce-am privit-o io critic, din fuga calului, e mai mult pe protectia embrionului si pe chestii organizatorice, cu specific strict frantuzesc, cum zice si Ioana. Dadusem un search rapid pe ea, nu am gasit indicatiile finaciare acolo - or, pe noi asta ne doare. Domnul deputat Unchiul Cristalin are cele mai bune intentii, sunt convinsa, dar foarte-foarte mult nu o sa il ajute strict traducerea noastra, trebuie sa isi puna oamenii la munca (si exista, sunt sute de experti juridici in serviciul Parlamantului, care pentru asta sunt platiti: sa faca proiecte de legi). Traducerea asta nu strica, dar ma indoiesc ca pot lua mare lucru din ea. Faceti-o totusi, sa o dam pe tava expertilor cu pricina (imi cer scuze ca nu pot participa la traducere, mi-am luat concediu sabatic pentru fiv, am toate proiectele in aer, printre care si o teza de doctorat care plange; o sa continuu insa sa coordonez aici).

Am gasit un articol in presa care sintetizeaza ce s-a intamplat si ce s-a incercat la noi in domeniul reproduceii asistate. Reiau esentialul: Romania nu are o lege pentru fertilizarea in vitro, desi un proiect legislativ in acest sens a fost conceput candva. Legea privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical a fost discutata, fiind adoptata de Camera, modificata apoi de Senat pentru ca in aceasta legislatura sa ajunga pe masa presedintelui Traian Basescu pentru promulgare. Acesta a sesizat insa Curtea Constitutionala pentru neconstitutionalitatea unor articole. Printr-o decizie luata in iulie 2005, Curtea Constitutionala a admis neconstitutionalitatea mai multor articole astfel ca, proiectul a ajuns din nou la Senat. Acesta a fost de acord cu decizia Curtii, iar proiectul a fost respins. O alta initiativa legislativa nu a mai fost facuta.

Va rog sa cititi articolul in intregime, este foarte interesant: http://www.ziua.ro/display.php?id=218991&data=2007-04-13

Deci, exista un anterior proiect de lege. Sa faca domnul Unchi Cristalin apel la serviciul de documentare/arhiva al parlamentului si sa il scoata la lumina. Pe ala trebuie lucrat, eliminandu-se aspectele neconforme sesizate de Curtea constitutionala. Si, mai ales, SA SE INTRODUCA PREVEDERI REFERITOARE LA SUPORTAREA DE LA BUGETUL DE STAT A UNUI NUMAR DE TENTATIVE IA/IAD/FIV/FIV+ICSI, in conditii clar stabilite.

Intre timp, continuam cu petitiile catre MS (Pisix, nici o treaba cu summitul, nu serviciul de petitii al MS se ocupa de asta, legea e lege, ei sunt platiti sa raspunda cetatenilor, termenul legal trebuie respectat, in 30 de zile trebuie primite raspunsurile). Cum incep sa soseasca si le vedem "argumentele", construim memoriul ala serios, colectiv, catre presedintzie, prim-ministru, membrii parlamentului, institutiile europene. Si postam textul pe petitiionline, desigur. Captam presa printr-un mesaj coerent etc. Mai e muuult de tras, dar cred ca planul este bine conturat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luca, indicatiile financiare se gasesc in documentul numit Securitate sociala -FIV, pe care l-am tradus eu ieri, e de doua pagini(insa e ca un fel de rezumat, nu spune clar ce conditii trebuie indeplinite si modalitatile efective de punere in practica, adica daca se refera la orice clinica si decontarea se face ulterior de catre casa de asigurari sau daca se refera numai la clinicile de stat) Mai am cateva cuvinte de pus la punct si il trimit deseara lui Cristal.
Si noi ce facem, traducem in continuare, zici, sper sa nu munceasca fetele degeaba, nu mi-e de mine, ca mie imi place, imi pun si eu in aplicare cunostiintele de franceza, ca pana acum nu am avut ocazia.
Acum ma duc pe link-ul dat de tine sa citesc articolul.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput