Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (138)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Carpatina, dumnealui a mancat chiar asa, neblenduit. Bucatele mici rupte de mine si mestecate de el. Ieri i-am facut piureul cu furculita, azi o sa procedez la fel. Carnea o sa o tai cu un cutit si atat.

Papanash, Tnuva cremicios, branza ii fac eu cu iaurt.

Ma duc sa termin de facut mancarea don'sorului.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Sar'na, Nana.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Adimercedes, Andrei s-a nascut cu 36cm circumferinta capului si acum la 7 luni are 41,8cm. Mie mi se pare cam mica pentru varsta lui si imi fac griji sa nu fie ceva in neregula. Astea la circa masoara de cateva ori si pe urma scriu si ele acolo dar nu au zis niciodata daca ebine sau nu. Nu vreau nici sa fie cu capul mare sa aiba mai stiu eu cat, dar totusi. Ai vreun tabel unde scrie care e media la treaba asta? Ca eu am cautat si nu am gasit. Ma mai bag acum pe un google ca n-am stare. Offf.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic!



Nana, eu am niste grafice in "blue book", un folder cu detaliile de la nastere pana la mersul la scoala ale copilului. Acum m-am uitat si la nastre, cu 36cm, Andrei era in procentajul de 50%. Acum la 7 luni, cu 41cm e chiar la limita de jos, poate doar cu 0.5 sub linia de jos. Dar e suficient de aproape, poate de aceea asistentele nu se streseaza, mai ales ca el a avut probleme si a avut cresterea incetinita.

Te intrebam daca ai urmarit evolutia lui la criteriul asta de cand ati iesit de pe steroizi pt a vedea ca exista progres si ca nu stagneaza. Acum m-am uitat la cum a evoluat Lisa si ea a avut o crestere de 0.5 pana la 1cm pe luna (in ultimul timp mai mult undeva la 0.5cm).

Eu nu cred ca ai motive de ingrijorare, dar daca ai, vorbeste cu asistentele care il consulta pe Andrei, cu un pediatru sau chiar cu un neurolog. Mai bine sa iti linistesti tu sufletul si sa fii impacata, decat sa te stresezi in fiecare zi cu asta.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

sim - e un dulce stefan!un mare de la eliza!ce fericit e el in leagan!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Si eu hop-top dupa canapea...
Nana un dulce pentru mamica ingrijorata. Si eu stiu ca e pe mediu cu circumferinta. Deci e bine asa cum e!

Carpatina eu ii dau blenduit si inca nu mi-am pus problema sa le pasez cu furculita din lipsa de dinti. Dar nici daca i-ar fi avut nu ma bagam la pasat manual din lipsa de timp/comoditate (alege tu ce vrei) Dar sa stii galbenusul de ou si branzica mi le papa super usor doar faramitate cu furculita.

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Na! Cand sa ma uit si eu la Stefan, cica "Flickr has the hiccups"... Cred ca de la prea multe admiratoare

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Mai vreau sa urez un dulce si din suflet

Tuturor sarbatoritilor din zilele acestea si mamicilor, taticilor sau bunicilor sarbatoriti!!!!
(iertare dar nu am apucat sa citesc din urma)

Mai vrea sa trimit pe unde virtuale o mega-imbratisare celei mai dulci si mai dedicate poetese. Cuvintele de multumire sunt prea putine pentru efortul tau deosebit Luiza draga!!!

Si daca maine nu vor reusi sa intru urez de pe acum
"clasei muncitoare" indelung chinuite fie la job, fie acasa si toata admiratia mea sincera!

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Mah.. si io blenduiesc legumele/carnea/fructele... branza nu, aia se face la o granulatie corespunzatoare. I-am dat o data morcov fiert - bucatica.. si i s-a lipit de cerul gurii... asa ca nu ma mai bate gandul sa incerc foarte curand Sigur, nu avem dinti.. insa nu ma gandeam ca 4 dinti fac diferenta, mai ales la carne...de aici uimirea mea

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Si eu blenduiesc tot. Numai branzica i-am dat-o ne si nu stiu daca de-aia n-o prea place.
Nu i-am dat inca ou.
in seara asta incerc si eu iaurt, astept tati sa vina si sa mergem la shopping, am citit ca metro si real au program non-stop.
La noi s-a hotarat in unanimitate: nu plecam la cluj ( cred ca v-ati dat seama din moment ce-s pe forum) , tati lucreaza si pe 2 -inchidere de luna, asa ca o sa ne invartim in jurul casei
Ma oftic ca de banii aia dusi pe bilete avion luam ceva pentru ghighi ( mama cica se zice ca cine vede primul dintishorul la bebei, e musai sa faca un cadou trainic, sa fie si dintele buncica )
da' in schimb vine socrela la noi, nu i-am zis ca nu mai plecam, e surpriza asa ca ma scoate sotu' in oras, o sa fim 2 porumbei .....

......................................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Rox, daca te hotarasti sa mergi la un control la cap sa ma iei si pe mine.....eu tot vreau sa instalez camere video sa vad ce face soacra-mea, cum are grija de Ghighi. I-am zis si lu barbatu-meu si a zis sa merg la medic

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

Mergi la inceput