Asa a venit pe lume puiul meu drag, Stefan

Asa a venit pe lume puiul meu drag, Stefan | Autor: sim_stoian

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat sa scriu si eu povestea nasterii puiului meu, Stefan. Este un bebe care a sosit dupa ce am pierdut o sarcina, intr-un moment in care stateam destul de prost cu moralul din aceasta cauza. Dupa ce am pierdut sarcina respectiva, am tot citit pe aici despre doctorul Tutunaru si m-am hotarat sa ma duc si eu la el.

Pe 13 decembrie am fost la prima consultatie, iar intrebarea mea arzatoare era: cand putem incerca iar? El m-a intrebat zambind cand am avut ultima menstruatie. I-am raspuns: pe 29 noiembrie, iar raspunsul a venit prompt: duceti-va acasa, esti Z14, pierzi timp pretios aici . Si ne-a urat spor la treaba. Se pare ca am avut pentru ca pe 28 decembrie aveam un test de sarcina pozitiv. L-am sunat pe dr pentru ca imi spusese ca imi va da tratament. M-a chemat la cabinet pe 31 decembrie, duminica, iar eu am crezut ca nu aud bine, ma gandeam ca nu are cum sa vina el pe 31 decembrie si duminica pe deaspura. Dar a fost acolo, mi-a facut ecografie, mi-a dat tratament si nici macar nu a vrut sa ne ia bani pentru consultatie. Ne-a urat La Multi Ani si mi-a zis ca ne vedem peste 2 saptamani.

Timpul a trezut usor, usor, am terminat si cu tratamentul si fara sa imi dau seama am ajuns in saptamana 38. La ecografia din saptamana 38 bebe avea 4100 g, capul era deja prea mare ca sa pot sa nasc natural fara sa am probleme, asa ca domnul doctor ne-a spus ca vom face cezariana. Pentru ca in perioada respectiva nu erau locuri la maternitate la Elias, dr T mi-a spus ca voi naste la CF2, tot cu dumnealui. Asa ca vineri, pe 24 august, m-am internat, am stat peste noapte acolo.

Sambata am intrat abia pe la ora 15 in sala. Eram rupta de sete pentru ca cei din spital nu mi-au dat voie sa beau apa si nici sa mananc de la 12 noaptea. Am fost foarte mirata de cum arata masa de operatie, am avut impresia ca ma rastignesc acolo. Nu m-a durut deloc intepatura de la anestezie, desi imi era cam teama de rahi. Dupa ce a bagat anestezicul, efectiv am simtit cum curge amorteala in picioare pana in varful degetelor. M-au urcat repede pe masa si au inceput sa monteze toate chestiile alea. Am avut ceva probleme cu tensiunea - scazuse cam mult si anestezista mi-a dat ceva sa o creasca, dar nu a stiut ca sunt hipotensiva de felul meu si a urcat-o pana la 13 cu 8, moment in care mi s-a facut cam rau, nu mai puteam respira si mi-au bagat masca de oxigen, ca nu imi ajungea firul ala cu oxigen care se baga la nas. Doctorul a fost un dragut, la fel si rezidenta lui. Nu am decat cuvinte de lauda, sa le dea DD sanatate. In timpul operatiei i-a zis ca ne vedem si la bb2 si a zis ca ma paseaza la rezidenta, ca eu stiu sa fac doar bebei uriasi . In momentul in care au inceput sa il scoata, m-au apasat cam mult pe coaste ca era bine bagat pe acolo. Au apasat 3 oameni ca sa scoata micul gigant, asa ca m-am ales cu niste vanatai pe coaste.

Am ramas in postoperator peste noapte, cred ca mi s-a parut cea mai lunga noapte din viata mea. Mi-au bagat perfuzii cu oxitocina pentru strangerea uterului si chestia aia mi-a declansat niste contractii urate de tot. Pana la urma mi-au scos perfuzia si mi-au facut o injectie cu altceva (cred ca Ergomet) pentru ca nu mai suportam. Duminica dimineata au venit sa ma mute in salon si m-au pus sa ma ridic singura din pat sa ma asez in carucior. Aceste momente vreau sa le uit. Asemenea durere nu am simtit niciodata, si eu suport binisor durerea. Am simtit ca ma rup in bucati, a fost cumplit. La fel si asezatul in patul din salon. Interesant e ca urmatoarea ridicare din pat nu a fost la fel de nasoala, desi ma durea si ma ustura la taietura. Usor, usor m-am mobilizat pentru ca vroiam sa vin acasa cu bb.

Bebe s-a nascut la 15.42, a avut 4220 grame, 54 cm si scor Apgar 10.

Este cuminte, nu plange decat daca are motiv, are ochisori albastri deocamdata, dar ramane de vazut peste cateva luni ce culoare vor avea. Este mica noastra comoara si uneori ma uit la el si nu imi vine sa cred cat de multa fericire poate sa aduca in vietile noastre un pui de om.

Nu am cuvinte destule sa ii multumesc dr Tutunaru pentru modul in care mi-a urmarit sarcina si pentru faptul ca a venit sa 'ma nasca' in alt spital decat Elias. Rezidenta lui, Ioana, este de asemenea o persoana deosebita si ii sunt recunoscatoare pentru tot ce a facut.

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
Povestea nasterii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Sa va traiasca bb Stefan si sa va umple viata numai cu bucurii si impliniri!


Nana, 39+ Razvan Andrei

In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Sa va bucurati de bebele vostru! Sa va dea Domnul sanatate si numai bine!
Este o poveste frumoasa, care m-a facut sa bocesc, cum era de asteptat.

Carmen 36+ Andrei
Asa creste bebele nostru http://bd.lilypie.com/RMNXp10.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Sa va traiasca Stefanutz si sa aiba parte de tot ce isi doreste pe lumea asta!

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Sim sa va traiasaca flacaul si sa va bucurati de el

ce frumos ai povestit

poze
Marta si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

buna.in primul rand sa iti traiasca baietelul sa ii dea Dumnezeu sanatate si noroc,iar voi sa va bucurati de el
andreea o mamica de octombrie fericita de pe acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Desi stiam povestea nasterii, mi s-au umplut ochii de lacrimi. Cred ca asta se datoreaza faptului ca nu incetez sa ma minunez de miracolul aducerii pe lume a unui copil si sa multumesc bunului Dumnezeu pentru aceasta binecuvantare.
Pe langa faptul ca micile noastre comori s-au nascut in aceeasi zi si la acelasi spital, am mai descoperit o asemanare: faptul ca acesti copii au venit dupa o sarcina pierduta ( la mine oprita in evolutie ), asadar cred ca si la voi Stefan este un copil dorit din tot sufletul ( chiar cu disperare, in cazul nostru ) si ca acum va simtiti impliniti !
Va urez sa fiti sanatosi, fericiti in micul univers al familiei voastre, iar peste catva timp acesta sa se completeze cu bebe 2 !!!


Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc tuturor.
Luy, si la mine a fost sarcina oprita in evolutie. Pe 3 oct m-au chiuretat si in decembrie am ramas iar. Eram destul de deprimata si noua sarcina a reusit sa ma echilibreze psihic, desi in primul trimestru am stat cu frica in san...Si noi ni l-am dorit cu disperare.

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Sa va traiasca bb Stefan sa va umple viata cu bucurii!

Felicitari parintilor!

ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Sim, sa va traiasca comoara, sa fiti sanatosi si fericiti
Asteptam povestea ta, mai ales ca si eu sunt pacienta dl doctor, ma bucur tare mult ca sunteti bine amandoi

Alexia si minunea mea Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc Ada si Alexia.
Alexia, sa stii ca e posibil sa mai fi uitat cate ceva din poveste, dar esentialul l-am descris.

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze

Mergi la inceput