**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by bettyR

Graviduta, eu am mai scris ca am aparat Salin, l-am luat pt mine acum 2 ani, dar nu pot dormi cu el ca suna.TudorCatalin mai zicea ca are si ca nu o deranjeaza zgomotul, ca il da pe volti mai putini, si eu l-am dat dar tot il aud. Dar eu is genul de persoana care nu doarme daca este un pic de lumina sau zgomot. Si eu nu am simitit mare lucru, eu am rinita alergica si am nasul de multe ori infundat, dar cum spuneam nu prea am simtit nimic deosebit, sotul in schimb zice ca da, ca ii curg mucii si ca simte sarea, o fi el mai simtitor de cat mine.


Da, si eu tot asa sunt, aud orice bazait, oricat de mic ar fi. Dar ma gandeam sa iau pt Mara, ca a avut o sapt nasul infundat si am tratat-o cu Ambroxol si acum Tobrex, care e antibiotic, dar vreau sa evit cat de mult pastilele si restul. Asa, ca, daca ar avea cat de cat un efect, l-as lua.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Buna dimineata tuturor!

De fapt e aproape amiaza , dar abia acum am reusit sa imi rup si eu un pic de timp sa va scriu.Din nefericire la mine la servici saptamana de dinainte de pasti e nebunie ca toata lumea vrea bani...repede, repede ca vine iepurasul.
Nu puteam sa nu intru mai ales ca am vazut ca am primit urari de la multi ani pentru cele 11 luni implinite azi ale lui Matei.Trebuie sa recunosc ca imi pica foarte bine aceste urari mai ales ca intru rar, chiar foarte rar si totusi nu ne-ati exclus din listuta de urari.

Vreau sa urez si eu sarbatoritilor de azi un mare "la multi ani!"
Toni-Victor de Diana
David de Miniuta
Matei Constantin de Dicarstea
Ariana Elena de teodoral
Isabella de petit_ange
Ana de Carmen_So

Elteka, cu intarziere "la multi ani!", sa fii sanatoasa, sa te bucuri de Elias !

La multi ani si pt capsuneii de Cristalina si Lauraa care au implinit deja un anisor!

Matei e un cumintel , are 6 dinti si in sfarsit s-a ridicat si el in picioare.Trebuie sa recunosc ca eram deja un pic stresata avand in vedere progresele celorlalti capsunei.Al meu e mai lenes din fire asa ca am avut ceva de asteptat.

O sa incerc sa mai pun si eu ceva poze, dar din pacate tehnica ne omoara....
Daca nu mai intru pana de sarbatori vreau sa urez tuturor Paste fericit si imbelsugat!

Si un mesaj special pentru Pepsi....sa stii ca nu esti singura ,,nebuna"'' care s-ar aventura sa aiba un al treilea mostenitor in familie.Mie imi este atat de drag bebelusul si acum cand il vad cum creste si treptat e omulet langa celalat pui de om(care la noi e deja mare caci are 9 ani), imi dau seama ca in ciuda tuturor greutatilor si a altor probleme sau bucurii, realizari etc...pe care le avem in viata, nimic nu se compara cu frumusetea meseriei de mama..
Anyway brodez la mesajul acesta de vreo doua ore, il lansez deocamdata asa cum e, caci risc sa nu-l mai trimit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua mamici de capsunici..:)

Multi ani fericiti tuturor celor care au sarbatorit ieri!

Multumim frumos pentru urari, ieri am serbat la mic ziua Barosanei pentru ca vom taia motul a doua zi de Pasti. Am cumparat un tortulet si am cantat la multi ani, Maria s-a bucurat si de suflatul in lumanare si de cadou...hehehe
http://family.webshots.com/album/563167533LzoQrV
Nu-mi vine sa cred ca a trecut deja un an!

Va uram o saptamana frumoasa!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Graviduta, pentru Mara poate e bun, e indicat la copii mai mari de 1 an.Eu am incercat si pt andreea ca tot asa era infundata, dar se speria de bazait si tot intindea manuta si vroia sa mearga la el ...

dar de ce ii dai antibiotic, numai pt atata? adica e asa rau? andreea era si cu rosu in gat putin cand era infundata, si tot asa i-am dat antibiotic o sapt si nu i-a trecut, si am lasat-o asa. Acuma i-a trecut, dar a durat o luna.Si i-am mai dat ceai de soc cu lamaie, nu stiu sigur cat e de bun, dar parca am citit ca ajuta la nas infundat, si Stodal vreo 4 zile. am mers des la control si am facut si exudat unde nu a iesit nimic ca sa fiu sigura ca nu face complicatii. nu zic sa faci ca mine, dar daca nu ii trece cu antibiotic las-o si asa. dr mea zicea ca poate e alergica de aia e infundata. sa va treaca repede ca e enervant.

Si Humex, spray cu apa de mare si mi se pare ca ala a avut efect destul de mare.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by bettyR
dar de ce ii dai antibiotic, numai pt atata? adica e asa rau? andreea era si cu rosu in gat putin cand era infundata, si tot asa i-am dat antibiotic o sapt si nu i-a trecut, si am lasat-o asa. Acuma i-a trecut, dar a durat o luna.Si i-am mai dat ceai de soc cu lamaie, nu stiu sigur cat e de bun, dar parca am citit ca ajuta la nas infundat, si Stodal vreo 4 zile. am mers des la control si am facut si exudat unde nu a iesit nimic ca sa fiu sigura ca nu face complicatii. nu zic sa faci ca mine, dar daca nu ii trece cu antibiotic las-o si asa. dr mea zicea ca poate e alergica de aia e infundata. sa va treaca repede ca e enervant.

Si Humex, spray cu apa de mare si mi se pare ca ala a avut efect destul de mare.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)


I-am dat Tobrex pt ca mucisorii luasera o tenta vernil si asa mi-a recomandat pediatra. Humex avem si noi, i-l luasem acum vreo luna. Dar intre timp a fost racit mariu' si si-a dat si el cu Humex si i-a curs un pic sange din nas. Nu stiu daca era de la asta sau de la faptul ca-si tot pufaia Vibrocil, dar el a zis ca sa nu-i dam copilului cu Humex. In fine, eu eram pregatita sa-i dau ieri, dar, dupa ce am vb cu pediatra, i-am luat totusi Tobrex (prima data ne spusese Genticol, dar nu am gasit). De ceai de soc n-am auzit, dar o sa incerc. Asta daca o sa vrea sa bea, ca nu e fana ceai, doar apa.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Moberi pentru Matei
Diana pentru Toni-Victor
Miniuta pentru David
Dicirstea pentru Matei Constantin
Teodoral pentru Ariana Elena
Petit_angepentru Isabella
Carmen_So pentru Ana,
A_da pentru Bianca Maria,




Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna mamici!

Am si eu o intrebare pentru mamicile care au facut mazare pentru puiuti: ati dat-o prin sita inainte de a pune suc de rosii/bulion, sau dupa, cand a fost gata mancarea? Mica parca tu ai dat-o prin sita pentru Maya...

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Madi eu i-am dat mazarea intreaga. O mesteca el cum poate. Citeodata scuipa coaja citeodata nu.

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Madi, eu nu am dat-o prin sita, am pasat-o in blender dupa ce a fost gata (cu tot cu sos de rosii).

Edit: ia uitati ce chestii dragute la Mica Publicitate http://forum.desprecopii.com/forum/classdetail.asp?id=12691,

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

elteka, multi ani traiascaaaaaaaaa multi ani traiascaaaaaaaa la multi ani, sa fii sanatoasa si cu multe bucurii si fericiri alaturi de puiul drag

cristalina, la multi ani cu sanatate si fericire ptr pui mic!

la multe lunite la toti puii mici de zilele astea, e ultima suta de metrii

vali, am vazut petrecerea de mot,si noul look, e superb copilasul tau, un dulce, felicitari si la multi ani

madi, eu iau borcam de mazare, dar daca as face prin sita as da ca la mixer ramin coji

moberi, ma bucur cind te vad ca mai scrii, ei, acuma m-am linistit, stii deja incepeam sa ma simt ciudata cumva ca mai vreau unul!de nici nu-mi venea sa mai zic, chiar mi-a zis ieri o prietena, da la ce mai vreau inca unul.....pai ea de ce vrea doi?asa e moda?

am pus la mamicile gatesc reteta mea de pasca, ptr cine o vroia

si nu in ultimul rind la multi ani ptr toate florile de aici!!!!!(mica )

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput