Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anastacia....bine ai venit printre noi....sa te ajute bunul Dumnezeu sa fie bine ....si sa devii cat mai repede mamica....

dar nu am inteles ce faci???? FIV?????saau IA?????ca eu nu prea stiu cum se fac astea....da-ne de stire si chiar mai multe amanunte ca sa stim cat mai multe....

te pupam si sa te ocroteasca Dumnezeu
doamne ajuta!
cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele,

Nu am scris niciodata la subiectul asta, chiar si atunci cand eram in depresie asteptand sa vina bebe.
Nu stiu cat va poate ajuta ce zic eu aici, dar imi place sa cred ca cel de sus a avut ultimul cuvant de zis, si va avea si in cazul vostru.
Nu sunt genul sa rup usile bisericii, sa postesc sau sa ma rog citind acatiste, rugaciuni mereu.
Relatia mea cu Dumnezeu e una diferita fata de majoritatea oamenilor, vb cu EL ca si un prieten, mai tip la el, il mai trimit la plimbare, ...dar de fiecare data EL ma intelege si probabil il umfla rasul la vederea slabiciunii si nervilor mei.
Poate ma credeti nebuna, sau cel mult am o imaginatie bogata, dar odata intr-o discutie cu il de sus,de fapt era o cearta, am auzit cum o voce imi spune sa ma opresc din lamentari si sa ma bucur de viata ca totul are sa fie bine, de cand ti-ai pierdut increderea in mine?!
Asta a fost momentul in care m-am speriat dar m-am si scuturat si am zis ca viata merita traita cu sau fara bebe, EL stie ce face,las viata mea in mainile LUI.
Dupa 5 ani de asteptare, nervi, disperare, depresie si tot arsenalul gri-negru, a sosit si momentul mult dorit: BEBE!
Dar ce a contat cred, a fost mama mea, o femeie cu frica lui Dumnezeu, a tot intrebat in stanga si dreapta ce sa faca ca eu sa pot avea copii.
La o inmormantare(ironia vietii) a aflat de la o fata care era insarcinata, ca si ea a avut probleme si mama ei a aflat de la un calugar ce sa faca.
Si uite-o pe mama mea, tinand post 40 de zile, a dat liturghii de iertare 40 la biserica in numele meu si al lor ca parinti.
A dat pomelnic de sanatate tot pt 40 de zile pentru mine.
S-a rugat cum a stiut ea mai bine,...... la terminarea postului, liturghiilor de iertare si sanatate, la o luna dupa am ramas insarcinata prin inseminare artificiala, a doua la numar.
Eu nu pot tine post, sunt prea slaba in domeniul asta, dar calugarul a zis, ca poate tine si o ruda, un calugar, sau cel mai bine tu sau mama ta.
Eu in afara de acatiste citite: Sf Ioan Rus, Sf Xenia, Sf Stelian, nu am citit nimic, m-am rugat si am vb cu EL asa cumma pricepeam eu, nu ma puteam concentra sa citesc un acatist, ma umfla plansul si adio citit in continuare.Am tinut si un tratament naturist
Aici in Japonia sunt biserici ortodoxe ruse, am mers la cea mai apropiata biserica de unde locuim noi, la vreo ora si jumatate , sa vb cu preotul sa-l botez pe sot.
In ziua respectiva trebuia sa-mi vina ciclul, la intoarcere spre casa de la biserica, am simtit cum imi strange cineva ovarele, parca le rasuceste cu vreun batz.Asta cred ca era un semn ca totul va fi bine, semn venit de la EL.
Cicilul nu a venit, e ceas de obicei, a doua zi am facut testul de sarcina si au aparut cele doua liniute.
Credeti-ma ca dupa atatia ani de asteptare si durere, nu stiam nici sa ma bucur, parca eram paralizata, sotul si el nu stia ce sa zica, ma tot intreba daca am facut testul cum trebui, de parac e asa greu sa pui cateva picaturi pe un batz.
Abia la cateva zile am inceput sa ne bucuram si sa realizam ca vom fi parinti, ca dorinta s-a implinit.
Tare faza cu vreo 2-3 zile inante de test, am visat ca am plantat bulbi de flori, lalele, zambile, si au iesit asa frumos din pamant.

Sper sa va ajute ceea ce v-am scris, sau macar sa va dea speranta in viitor,incredere in Dumnezeu, EL stie sa le aranjeze cum trebui,chiar daca noi nu suntem de acord cu rezultatul final sau durata realizarii.
Dumnezeu sa va ajute sa va tineti bebeii in brate.

Doamne ajuta Cami, ma rog pt voi sa va vedeti visul implinit.
Numai bine va doresc


Sanatate tuturor si aveti grija bucurati-va de viata!


30+



www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

Nati, o poveste atat de frumoasa, si asa un final frumos ... mie una chiar mi-ai redat increderea ...
mai ales ca , exact ca si tine ,ma rog in stilul meu ... il rog e DD , de cele mai multe ori , cu cuvintele mele sa ma ajute
te-as ruga , sa ne dai mai multe detalii ...
-mama ta a mers timp de 40 zile la biserica , zi de zi?
-pomelnicele si liturghiile le-a dat ,tot timp de 40 zile , in fiecare zi ?

iti doresc , sa ai o nastere usoara , si un bb sanatos si mancacios ...
ti-am vazut si pozele .. ai o burtica , tare frumoasa , asa mi-o doresc si io

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetele iubitoare si pentru fiecare.
Sunt tare fericita astazi, ca sotul meu a mers singur, singurel si de bunavoie si s-a spovedit si maine dimineata mergem sa se impartaseasca. Mai greu a fost pana a ajuns la Mitropolie, dar acolo a fost foarte decis si cand a vazut ca preotul cheama poporul pt. molifta a plecat singur, ca eu nici nu mi-am dat seama ca eram la coada la Sfanta Paraschiva si credeam ca e in spatele meu . Ah,nu va spun ce fericita am fost. Multumesc Doamne, multumesc Maicii Domnului si tuturor puterilor ceresti.
Fetele noi, bine ati venit! LunaNueva , evanescence, anastasia - v-am trecut frumusel pe toate in listuta... insa am o nedumerire cu privire la anastasia: care e numele tau de botez? Mi s-a parut ca te-ai semnat Cristina Cleopatra si Cristian, insa la profil arata ca te-ai numi Anastasia. Te rog sa me luminezi sa-ti trecem numele corect in listutele noastre.
LunaNueva- Maica Domnului sa-ti ajute. Vom spune rugaciuni sa reusesti. Doamne ajuta.
evanescence - ne intalnim diseara la rugaciune
anastasia- Doamne ajuta! Daca poti, ne vom intalni si cu tine la rugaciune diseara, ai mare nadejde ca sfintii la care te rogi si mai ales Maica Domnului va veghea langa tine in timpul procedurilor.


Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Nati - multumim pentru impartasirea povestii cu noi . Incurajata cred ca de povestea ta, am sa va marturisesc ca in acest post, cu toate rugaciunile si sperantele mele si cu toate procedurile facute la medici, atunci cand mi-a venit CM m-am inchis in mine si am urlat efectiv de durere, si am tipat cu tot sufletul la Domnul de neputinta si de neintelegere ... si la sfarsit, dupa 2-3 zile de chin mi-a parut rau si m-am linistit. Am intrebat cu tot sufletul de ce se intampla asa... si cred ca raspunsul a venit de la sine: trebuie mai multa rugaciune si mai mare nadejde in El ca si Doctor si nu asa de mari nadejdi in doctorii lumii. Aseara fiind plecata in Iasi, m-am intors la 22:30 noaptea acasa (stam la 40 km de oras)... si pe drum imi ceram iertare de la voi si de la sfinti ca nu ma simteam in stare sa mai citesc macar un acatist. Apoi am ajuns acasa, m-am lepadat de mine si de egoismul si de oboseala mea si m-am pus la rugaciune si am citit Acatistul Sf.Parinti Ioachim si Ana de care parintele ma rugase sa nu uit in nici o zi. Doamne ajuta in continuare! Cred ca e foarte important sa ne asezam la rugaciune mai ales atunci cand din tot trupul simtim oboseala si simtim ca nu vom fi in stare, ca atunci Sfintii ne sprijina.
Doamne ajuta!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

anadomnica,
si eu dupa familie sunt catolica , am mers ani de zile la biserica la catolici , m-am spovedit si m-am impartasit acolo ... insa maritata sunt ortodox ...daca vroiam catolic era mai dificil pentru sotulica
io am vorbit cu un preot inainte sa ne casatorim , si mi-a zis ca nu e nici o problema, ca io sunt catolica
acum ,as vrea sa ma spovedesc , si am vorbit cu o maicuta care m-a indrumat sa-mi cumapar un indrumar de spovedanie , dar tot mi-e teama ca nu stiu cum sa ma spovedesc ... voi a-ti vorbit cu preotul inainte ?.... io asa am fost sfatuita tot de maicuta

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetelor, va rog sa ma iertati ca in timpul zilei postez asa... in nestire si va povestesc de toate si poate va plictisesc, dar simt nevoia sa scriu si sa impartasesc cu voi. Ati ajuns o parte importanta din viata mea si din speranta mea de bucurie - imi dati puterea sa ma bucur de reusitele voastre si sa sper si sa ma rog mai mult, asa ca va scriu in nestire cu riscul sa va plictisesc.
Desi inca nici acum nu am reusit sa termin cap.2 al rugaciunii de citit (scuza mea e ca am net doar la lucru) vreau sa va spun ca bucurandu-ma impreuna cu fetele care au anuntat in sptembrie-octombrie anul trecut vestea zamislirii, am observat un lucru. Sa ma ierte cele pe care nu le voi pomeni aici, insa am ramas impresionata de niste povesti si am sa fac un briefing aici... cu titlu cat de importanta este jertfa in lupta noastra pentru . Asadar am observat ca multe fete, fiecare in felul ei, au adus o jertfa importanta si apoi au reusit si sper sa ne inspire si pe noi exemlul lor:
cleopatra - jertfa ei a fost ca a deschis acest topic (o minunata idee, o minunata munca de initiere,sustinere si continuare), ne-a indemnat la rugaciune, ne-a invatat cum sa ne rugam, a avut grija de noi sa ne sustina... si minunea a venit neintarziat si inca la dublu
ainigriv - jertfa ei a fost ca, luminata de Duhul Sfant, a gasit o minunata procedura (traducerea din Times New Roman in Symbol - o idee care nu cred ca vine usor) de a traduce numele aspirantelor in greaca, apoi a fost in Grecia la Sfintele Moaste si a lasat listuta cu numele astfel traduse... si Duhul Sfant i-a rasplatit ei
Nati - care acum ne povesteste, a avut gandul bun si a facut demersul necesar pentru a duce pe sot sa fie botezat. Mare jertfa!!!
Hera25- a tinut canonul dat de parintele Iordache de la Sf.Spridon, desi medicii ii dadeau putine sanse. Jertfa ei a fost ca a crezut, a avut incredere si a facut canonul pana la capat. Minunea nu a intarziat sa apara.
Cred ca daca mai citesc si mai caut mai gasesc multe jertfe. Asa ca fetelor, aspirantelor, sa cautam si sa aducem Domnului jertfa noastra in felul nostru, ca... asa cum imi spunea un parinte, Domnul nu ramane dator si chiar pt. o jertfa mica rasplateste ca un Rege ce este.

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Dragele mele, va scriu si eu cateva cuvinte, ca de citit va citesc mereu si ma rog pentru voi.

cleo, draga noastra, sa iti dea Dumnezeu putere sa ai grija de copilasii tai, sa fiti cu totii sanatosi si bucurosi.

anadomnica, foarte frumos ai scris!

Si pentru ca s-a pus aici rugaciunea catre Sf. Anton, am si eu o marturisire: cu ajutorul Bunului Dumnezeu, ale carui cai sunt neintelese de noi, am ajuns acum saptamani la Padova, la moastele Sf. Anton. M-am rugat pentru noi toate, asa cum m-am priceput, desi n-am avut lista cu numele noastre (dar Dumnezeu ne stie pe fiecare si ce-avem nevoie).

Va doresc o saptamana a patimilor binecuvantata!

Doamne, ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

georgia_c - ah, ca minunate sunt caile Domnului!
Sotul meu a trecut la ortodoxie din dragoste pt. mine si la insistentele mele. Nu s-a spovedit atunci, a spus ca va face urmatorul pas cand va fi pregatit si nu l-am presat. L-am indemnat sa posteasca mai intai si a tinut cateva posturi ca la noi, dar nu a mers la spovedanie. In postul asta, de vreo 3 saptamani a inceput sa posteasca si l-am rugat sa se si spovedeasca daca este pregatit. A fost. Multumesc Doamne. Nu a facut nimic special pt. asta, doar ca i-am spus cum e la noi: trebuie post fara carne, lapte, oua si derivate cel putin 3 zile si post trupesc tot asa, cel putin 3 zile inainte si dupa. Apoi mergi in biserica si spui ca esti pt. spovedit, si cand sunt mai multi oameni preotul citeste mai intai molifta de dezlegare si cheama oamenii pt. spovedit sa stea in genunchi sub patrafir (o parte din vesmantul preotesc de la noi). Apoi vine pe rand fiecare la preot si incepe spovedania. Unii preoti te intreaba ei de pacate, altii asteapta sa le spui tu. Sa nu-ti fie frica, tu sa mergi si sa spui Doamne Ajuta, ca restul vine de la sine. De obicei dupa spovedanie primesti un canon pe care trebuie sa-l tii. Dupa spovedanie trebuie citita o rugaciune inaite de impartasanie, apoi mergi dimineata pe nemancate si te impartasesti.
Acum... eu am vrut sa ma duc sa vb. cu parintele de la Mitropolie inainte sa mearga sotul la spovedanie sa-i spun ca el a fost catolic, ca e prima data... etc... dar nu a mai fost nevoie de aceasta "pregatire" pt. ca Marius a mers singur cu mult curaj. Acum nu stiu cum sa fie la tine, sunt carti care te pregatesc inainte de spovedanie, dar cred totusi ca daca tu nu ai facut trecere la ortodoxie ar trebui sa mergi la un preot sa ceri sa-ti citeasca sa-ti faci trecerea, mai ales daca asta e dorinta ta. Nu e complicat, nu te boteaza din nou (botezul e unic in viata) doar se face o mica slujba si trebuie sa fie un martor (poate fi si sotul). Doamne ajuta!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

anadomnica,
multumesc de idei si sugestii ...
totusi , ce inseamna "trecerea"..e un ritual special ?
eu am mai intrat in biserici ortodoxe , si stiam cat de mult se aseamana slujbele intre ele,cate lucruri comune exista , insa stiu si de la catolici ca spovada , si sf impartasanie , sunt speciale ... si de aceea ma tot pregatesc ..


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput