Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (109)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Buna si de la noi cu vesti mai bune.
Ieri n-am intrat deloc si nici nu am apucat sa citesc din urma, am intrat doar sa va spun de noi.
Ieri dupa 4 zile de scaune moi pe la 10 cand am schimbat fata am vazut sange in pempers, va dati seama ca nu mai stiam ce sa fac, stiam ca e grav. Tocmai inainte sa o schimb ne pregateam sa mergem la dr ei pt control dar n-am mai ajuns la ea, am plecat direct la Budimex la camera de garda cu tot cu pempers dupa noi.
Nu stiu cand am ajuns, cerd ca in 5 min eram imbracati si deja la poarta spitalului. Fata nu avea febra asa ca nu a trebuit internare, insa avem regim drastic timp de 14 zile. Are enterocolita acuta si rinita acuta. Am trecut pe antibiotic la 6 ore, Biotics si Hydrasec. Ca regim lapte praf fara lactoza, in care bag o masura de cereale de la Nestele cu orez si roscove. Mancam doar mar copt dimineata si supica de morcov la pranz.
Acum e mai bine, oricum nu a mai facut cu sange, a fost bine ca ne-am dus imediat la dr.
Sunt suparata mai ales ca din cauza asta a pierdut mult in greutate, avem 7,600 gr, cand pe 14 febr aveam 7,900 gr. O sa ne revenim incetul cu incetul.
Asa ca fetelor aveti mare grija ce le d-ati bebeilor sa manance ca nu e de joaca, oricum nu o sa mai mancam de la borcanel.



Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Devylla, iar ne sincronizam , acum i-am pasat si eu legumele, morcov, pastarnac si ....ghici ce.....dovlecel !

Cu actele alea nu te ofusca prea tare, exista solutii intotdeauna.





Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Buna dimineata si o . V-am citit azi noapte pana la 1, insa Maruntzica a fugit iute sa pape iaurtel(fara sa spuna reteta slabirii ei...hmmm...) si m-am bagat si eu la somn. Va zic asta asa pt autoconsolare... ca sa nu mai dau vina pe bietul copil ca sunt eu zombi mereu. Si vad ca nu sunt singura care alapteaza din 2 in 2 ore. ( Aaaa, de la sanul mare papa dupa 2 ore, dupa ce suge din al mai mic, fara tragere de inima, se trezeste dupa 1,5 ore ).Insa pe mine asta m-a adus la disperare. Bee, Adimercedes, eu cu problema asta ma confrunt de mai bine de 1 luna, insa m-am gandit mereu ca merita sa ma sacrific, si in plus, al meu mereu a fost foooarte puturos la supt.
Problema e ca pe aici prin Moldova mereu mi s-a dat peste nas... ca ce idee e asta sa difersific copilul la 6 luni??!, ca mai are nevoie si de hrana solida, nu doar de lapte... Acum parca as vrea si eu sa pot dormi macar 3 ore legat noaptea... Dupa cum imi spunea si Cecilia si vad ca si Bee ia in calcul varianta asta, as vrea sa iau in calcul varianta cerealelor de la 5 luni jumate.
De fapt astept astazi sa mergem la dr pt masuratori, nu cred ca a luat mai mult de 400-500g.
Sabina, multa sanatate, sper sa nu se lipeasca boala si de tine. Cand raspunzi Ceciliei sa stii ca sunt si eu cu ochii pe tine.


Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by greyeras

Buna si de la noi cu vesti mai bune.
Ieri n-am intrat deloc si nici nu am apucat sa citesc din urma, am intrat doar sa va spun de noi.
Ieri dupa 4 zile de scaune moi pe la 10 cand am schimbat fata am vazut sange in pempers, va dati seama ca nu mai stiam ce sa fac, stiam ca e grav. Tocmai inainte sa o schimb ne pregateam sa mergem la dr ei pt control dar n-am mai ajuns la ea, am plecat direct la Budimex la camera de garda cu tot cu pempers dupa noi.
Nu stiu cand am ajuns, cerd ca in 5 min eram imbracati si deja la poarta spitalului. Fata nu avea febra asa ca nu a trebuit internare, insa avem regim drastic timp de 14 zile. Are enterocolita acuta si rinita acuta. Am trecut pe antibiotic la 6 ore, Biotics si Hydrasec. Ca regim lapte praf fara lactoza, in care bag o masura de cereale de la Nestele cu orez si roscove. Mancam doar mar copt dimineata si supica de morcov la pranz.
Acum e mai bine, oricum nu a mai facut cu sange, a fost bine ca ne-am dus imediat la dr.
Sunt suparata mai ales ca din cauza asta a pierdut mult in greutate, avem 7,600 gr, cand pe 14 febr aveam 7,900 gr. O sa ne revenim incetul cu incetul.
Asa ca fetelor aveti mare grija ce le d-ati bebeilor sa manance ca nu e de joaca, oricum nu o sa mai mancam de la borcanel.



Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)



te rog eu sa renunti la cerealele nestle. Am citit multe chestii rele despre ele.


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata si de la noi!

Papanash,ceamica va multumesc

Marunzika poate scrii cum ai reusit sa slabesti asa mult,intr-un timp destul de scurt

Greyeras multa sanatate Anei!

sarbatoritilor zilei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

F tare. Am inceput sa scriu mesajul la 10.30, am continuat cu alaptat, scutec, plimbat prin casa, iarasi alaptat si bagat bb la somnic... si normal ca s-au umplut 3 pagini si iar sunt defazata.

Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Papanash nu stiu ce sa zic mi le-a recomandat dr de la Budimex, mi le-a scris pe retetea si vad ca Adutei ii plac asa ca, nu stiu.....

Danuta .

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

multa sanatate bebelushilor bolnaviori!!!

tuturor sarbatoritilor zilei




_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Fetelor, daca ieri seara si azi dimineata i-am dat sa suga dintr-o bucata de mar se cheama ca am inceput diversificarea? Eu mancam un mar aseara si se uita la mine de parca imi zicea "Da-mi si mie". Ii mai dadusem cate un mar sa il tina in mana si se juca cu el, dar aseara direct la gura l-a dus si l-a supt cu foc, desi era mai acrisor. Aseara nu l-am lasat ca muscasem eu din mar, dar azi dimineata i-am dat o bucata si l-a sput de mama focului.

Rodica, Rox, mersi de raspunsuri. Tudor sta pe burtica perioade scurte de timp, dar nu ii place pozitia in mod deosebit. Acum ceva timp se intorcea pe stape imediat ce-l puneam pe burta. Acum nu mai da semne. Si s-a intors si de pe stape pe burta de cateva ori, de vreo 2-3 ori chiar eliberandu-si si mana, dar apoi a fost episodul bronsiolita si vad ca nu mai face rasuciri.

Eu acum fug la politie sa devin europeana si apoi bag un shopping scurt. Va pup, pe mai tarziu.

PS Carpatinooo!!!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Sa raspund unor mesaje din urma...deci:
Roxana G – multam de sfatul privind reticenta lui Tudor fata de straini…astept sa vad cum reactioneaza pe viitor.Acum la Bucuresti i-a trebuit putin timp de acomodare dupa care a acceptat f bine prezenta persoanelor straine…curios ca nu a reactionat asa cu parintii si fratele meu desi si acesti il vad destul de rar.Am citit ca si tu te confrunti cu noi provocari lansate de Andrei …ma refer la criza separarii…deci nu e doar al meu dependent de mami…Hi, hi!!Desi eu il pasez frecvent la bunici si alte persoane cu care ma intalnesc
Sabina – noi mamicile intelegem perfect de ce copii resping uneori persoanele necunoscute…dar cine nu are copii zice uite-I frate si pe astia ce copil salbatic au sau daca sta ma-sa zilnic cu el si-l rasfata devine sociopat…stiu ca am auzit….eu chiar nu exagerez cu alintul si incerc sa-l las pe Tudor cat mai mult si cu alte persoane (bine din familie) si singurel in camera cu jucarii (supravegheat bineinteles de la usa) pt ca am un exemplu negativ in familie – un baiat dependent de mama lui si la 27 de ani…
Cecilia L – Uau…ce sentiment frumos tb sa fi trait tu cand te-a strigat micutul…abia astept si eu…poate zice tata- apropa, fata colegei mele a zis tata f mult timp si mamei si bunicii si tatalui le spunea tata…era asa simpatica si cand a inceput sa vb i-a spus mamei pe nume, acum are 2 ani si mami zice f f rar! Referitor la sindromul despartirii de mama sa stii ca eu asa fac cum ai spus tu..il tin in brate si vb cu persoanele necunoscute si le dau o jucarie sa o ofere baiatului…
Yaia – Multumesc frumos pt sfaturile privind reactiile lui Tudor fata de straini…nu sunt suparata pe el dar nu vreau sa nu fie prea sociabil pt ca slava domnului si eu si tati suntem f comunicativi si relationam repede si bine cu cei din jur.
Teo – F bine papa Mihnea…s-o tina tot asa chiar mai bine!!
Andruzza – a fost frumoasa bubulina ta la botez, Felicitari, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!!

Mergi la inceput