Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

gata plecam afara


Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by cecilia L

Buna dimineata,

Eu am avut o noapte crunta, cand nu e una e cealalta si tot asa...nu stiu ce\ are Cristi dar de la 4 luni se trezeste mereu noaptea, dar azi noapte le-a intrecut pe toate, s-a trezit intr-o ora de 3 ori, m-a capiat, daca l-am luat langa mine in pat imi tragea la picioare de parca alerga, dupa ce ca se trezeste vrea si tatzi, nu mult de sete dar vrea tatzi daca nu primeste urla( am incercat sa-i dau ceai sau apa nu vrea, e capos frate....), nu cred ca mai rezist, de oboseala adorm cu el la tatzi, el atat asteapta ca o molfaie pana ma ustura......
Sabina vreau o sugestie, ceva.............

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)





Mami, e puseul de crestere de la 6 luni, n-are nimic puiul, e foarte activ si nelinistit din cauza modificarilor din organism.
Am observat si eu cum creste gusulitza de cand ii dau cereale, de-asta i le-am cam rarit si nu-i dau niciodata mai mult de 2 masuri la un bibe . Dimineata nu i-am mai dat de mult cereale.
Incearca sa te odihnesti, scoate-l afara sa doarma mai bine, daca e nedormit mai greu se linisteste.

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Cecilia, o fi atunci de la dinti. Cred ca peritolul ii da somnolenta. Noi avem niste prieteni, al caror baietel nu dormea deloc noptile pana la 1 an jumate, si au incercat toate variantele, erau terminati, mai ales taticul care mergea la servici,din cand in cand ii mai dadeau Romergan ca sa mai doarma si ei cate o noapte. Medicul le recomandase Romergan sa il foloseasca ocazional si ca solutie extrema, pentru efectul de somnolenta.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Cecilia, cu cerealele nici eu n-am un feeling asa grozav. Mi se pare ok sa ii dai amestecat cu alte chestii, dar nu mi se apre ok sa aiba o masa numai din cereale. eu optez pt cereale amestecate cu fructe, brinzica sau supa, dar cantitattea totala sa fie mai mica decit cea indicata pentru prepararea unei mese din cereale exclusiv.

Nu stiu cine intreba de pusul in funduletz: mi se pare tirziu la 7-8 luni. Cred ca copilul tb incurajat sa faca ceea ce incepe el singur deja ,dar nu tb fortat sa faca chestii despre care nu da nici un semn.
Eu o pun cite un minut pe Ana-Maria in fundulet, asa de antrenament, dar ea deja se ridica singura in carut de ex. O pun si pe burta sistematic, ca ea se intoarec de la sine f rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Cat valoreaza o femeie...

Intr-o scurta conversatie, o persoana intreaba urmatorul lucru pe o femeie:
Ce tip de barbat cauti?
Ea ramase un moment tacuta inainte de a-l privi n ochi si ii zise: Vrei sa stii intr-adevar?
El raspuse: da
Atunci incepu sa zica:
Fiind femeie sunt in pozitia de a-i cere barbatului ceea ce eu nu pot face pentru mine. Platesc facturile, ma ocup de casa, fac cumparaturi si totul fara ajutorul unui barbat...
Imi pun intrebarea: Ce poti tu sa aduci in viata mea?
Barbatul ramase privind. Gandea cu siguranta ca este vorba de bani.
Ea, stiind ce gandeste el, spuse:
Nu ma refer la bani. Am nevoie de mai mult.
Am nevoie de un om care sa lupte pentru perfectiune in toate aspectele vietii.
El isi incrucisa bratele, se aseza in fotoliu si privind- o ii ceru sa explice mai in detaliu.
Ea zise:
Caut pe cineva care sa lupte pentru perfectiune mentala, pentru ca am nevoie de cineva cu care sa conversez si care sa ma stimuleze din punct de vedere intelectual. Eu nu am nevoie de cineva simplu din punct de vedere mental.
Am nevoie de cineva suficient de sensibil ca sa inteleaga prin ce trec eu ca femeie, dar suficient de puternic ca sa ma incurajeze si sa nu ma lase sa cad.
Caut pe cineva pe care sa il respect ca sa pot sa fiu "ascultatoare". Nu pot sa fiu asa cu cineva care nu poate sa isi rezolve singur problemele.
Eu caut un barbat care se poate ajuta pe sine insusi pentru a ne ajuta reciproc.
Cand termina se uita la el si il vedea foarte derutat si intrebator.
El ii zise: Ceri mult.

Ea raspunse: Valorez mult.



Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Sabina, pt. usturime gat, cel mai bun leac verificat este zeama de la o lamaie ( sau jumate , daca-i mare ), bauta incet, sa stagneze cateva secunde in locul dureros. Mai era ceva cu miere , dar nu stiu sigur fiindca eu am alergie la ea, asa ca mai bine nu zic, decat sa zic prostii.
Sanatate !



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Salut gagici!
Sunt un tip bine, manierat si fara obligatii. Stare materiala buna, generos... Caut companie. Doritoarele ma gasesc in Parcul Moghioros...

Va sarut, Yannis!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Cecilia, si eu i-am dat Peritol, dar..fara nici un efect. Pe moment il lua somnul, dar dupa 30 de minute se trezea din nou.
Daca e sa ii dai un antihistaminic pentru efctul de somnolenta mai bine ii dai romergan.
asta ca solutie de criza , sa mai dormi si tu o noapte, ca pe termen lung nu se stie ce efecte au...
Dar, uite la Andrei al Nanei, el mititelul a fost sedat luni de zile, cu chestii mult mai tari, dar asa a fost nevoie.
Mai stiam de un remediu homeopat, il dadea o colega fetitei ei, cipritendium ch 50...dar nu stiu ce sa zic....daca ai incredere in astea...


eu zic asa (ca de zis e usor):
nopatea nu are de ce sa le fie foame, mai mult de 1 hai 2 ori daca e puseu de crestere, si chiar asa, poate sa manice ziua ce are nevoie.
deci nu tb incurajat sa pape noaptea, sau sa te joci cu el, sa il stimulezi, sa il tii de vb, sa aprinzi lumina.
pe intuneric, in sopta, leganat, linistit, schimbat daca e cazul, luat in pat cu tine dac tb, dar nu bagat prea mult in seama sau dat sa pape mai mult de o data.
stiu ca e usor de zis...
e valabil si cu aerisitul seara bine.
de asemena e importanat ca el sa nu fie stimulat taman inainte de culcare cu joaca, socializare, tv. asta e valabil mai ales daca tati vine tirziu si tocmai atunci vrea sa se joace cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Multumesc de sfaturi! Nu ma mai ustura...da mi-e greata rau. nici cafea n-am putut bea. E ceva digestiv, clar. Gravi nu sunt
mi-am facut ceai de lamaie.
cecilia....da-i mai multa tzatza ziua.....sau dormi cu el in pat?
Peritol...pt mine e un mare NO-NO- NO. se da in cazuri de boala, nu la nesomn.....





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Buna dimineata mamici!!
Noi am ajuns la Bucuresti duminica.Parintii mei au primit f bine surpriza (nu le-am spus ca venim).Tudor s-a purtat f f bine pe drum...a papat, a dormit, s-a jucat...sunt f multumita. I-a fost mai greu aici...am primit multe vizite sa-l vada lumea si a cam obosit mititelul...oricum eu ma bucur ca mananca bine.
Ne plimbam in parcul unde a copilarit mami...parcul IOR din Titan...e asa frumos abia asteptam sa ajung acasa...nu mai fusesem din august.
In concluzie noi suntem bine...iar eu ma simt excelent...Doamne ce dor mi-a fost de cartierul meu si de prietene...azi am un fel de intalneala cu cele care au bebici.
Citesc din urma si mai revin...o zi buna va doresc... cand am timp o sa va mai povestesc chestii hazlii

Melania, mami de Tudorica fara frica (05.10.2007)

Mergi la inceput