Alaptarea: la cerere? sau la program?

Alaptarea: la cerere? sau la program? | Autor: elara

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor.

Am si eu nevoie de parerile voastre fiindca nu stiu cum e mai bine. Stiu ca neonatologul de la spitalul la care voi naste eu e pentru alptarea la cerere.
Am auzit insa si opinii (tot la niste cadre medicale) ce sustin alptarea la program.

Insa nu am auzit suficiente argumente pentru cele doua variante ca sa ma lamuresc. Asa ca, va rog frumos, sa-mi spuneti cum procedati sau ati procedat voi si sa va sustineti optiunea cu cateva argumente hotaratoare in decizia luata.

Va multumesc frumos anticipat.




Elara37+
AMR pana vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Practica curenta este cu alaptarea la cerere. Pentru ca fiecare copil e unic si isi formeaza propria lui rutina. La inceput e haotic, dar cu timpul isi face bebelusul propriul lui program. Eu il alaptam cam la 3 ore, pentru ca asa cerea el. Cand a mai crescut un pic - cam pe la 4 luni - am marit intervalul la 4 ore. Parerea mea e sa il alaptezi atunci cand cere, pentru ca foarte curand o sa observi o regularitate si iti va fi si tie mai usor. Dar din cate stiu eu, nu mai des de 2 ore, ca sa isi poate face digestia.

"People who say they sleep like a baby generally don't have one."
Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la cerere chiar daca cere la 30 de minute.
Copilul simte nevoia sa suga din milioane de motive, nu doar foamea.
uneori suge doar 10 ml si digera imediat, chetsia cu digestia e tare relativa.
daca procedezi asa, e obligatoriu sa dormi cand doame si bebelusu.eventual chiar langa bebelush.
daca il tii la tine pe burta nici nu va avea colici.eu i-am tinut din maternitate.
Succes , nastere usoara si muuuult laptic:)
PS alaptatul la cerere face sa se formeze mult laptic



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Alaptatul la cerere! Din multe, multe motive: bebelusului ii este foame, sete, poate avea colici, lumea aceasta e straina lui, iar tu, mamico esti persoana cea mai draga, cu tine s-a familiarizat inca din burtica.....
Ii place sa te simta aproape, chiar daca nu ii este foame, vrea doar sa suga un pic ... si gata....
Eu asa am facut la a doua fetitza, am alptat-o la cerere.Si nu imi pare rau.Acum are un an si 3 luni si tot la san se linisteste
La prima fata, am alaptat-o dupa program, la 3 ore.Si pe la 7 luni era intzarcata :((.
Daaaa, e adevarat ca cu cat suge mai mult, cu atat se va produce mai muuuult laptic!
Iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu sunt adepta alaptatului la cerere, asa voi incerca sa procedez...sa vedem ce iese!...Si in cartea lui Capraru este sustinuta aceeasi teorie. La cursurile First Bebe la fel ne-au sfatuit, iar din discutiile mele cu alte mamici, am tras concluzia ca asta este cea mai buna varianta!...eu asa voi proceda..succes tuturor mamicilor!

LUNY, in 39+ cu bebe MATEI CRISTIAN - Doamne ajuta-ne, ca mai e asa putin!..
DPN 14.03.2008

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

la cerere, dupa programul lui bebe:)) poate ai noroc, cum am avut eu si isi face singurel program ...alexutza "suna" la fix, din 3 in 3 ore...puteam regla ceasul dupa ea...
sabina, metoda cu pusul pe burtica am practicat-o si eu la alxutza si a fost singura metoda anticolici care a functionat. eu sper ca de data asta sa ne ocoleasca nesuferitii de colici.

alexutza aproape 5 ani si 35+ Teodor Mihai [red]AMR max.5 SAPTAMANI [red]

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Alaptatul la cerere ... motivele le-au enumerat ff bine mai sus fetele.

La mine nu a functionat faza cu burtica pt. colici ... au trecut dupa ce si-au facut efectul, de la sine ...

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

La cerere i-am dat si eu mereu. Acuma are 1 an si 6 luni si vreau sa-l intzarc. Primele luni papa foarte des san, si ziua si noaptea, era un bebe papacios si bucalat. Pana la 6 luni i-am dat numai san, de cand i-am introdus si alte alimente si-a reglat mesele cu laptic mai rar.
Mi se pare o prostie chetia cu alaptatul dupa program. Si noi cei mari avem zile cand mancam mai mult si mai cu pofta iar in alte zile nu prea avem chef de mancare. Si bebelusii sunt la fel, trebuie sa te adaptezi tu dupa nevoile si programul lui.


de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La cerere, clar!
In maternitatea in care am nascut eu era un grafic care arata ce se intampla cu bebe in primele saptamani de viata. Acolo scria ca la inceput un nou nascut are stomacul cat o cireasa. Plus ca nici nu este elastic, deci nu se poate largi ca sa faca loc pentru mai mult laptic... asa ca e nevoie sa suga des, ca in stomac nu are loc mult lapte si se goleste repede. Dupa cateva zile stomacul ajunge la dimensiunea unei nuci, apoi a unei piersici, deci cu timpul poate sa suga mai mult si sa creasca intervalul intre supturi.

Edit: am gasit graficul cu marimea stomacului si se apre ca m-am inselat, in primele doua zile e mare cat o aluna :
http://www.beststart.org/resources/breastfeeding/pdf/Brstfdpstr.pdf



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

La cerere, fara discutie, chiar daca bebe-ul va dori sa suga la jumatate de ora. Cu timpul o sa-si formeze el singur un program. Nu trebuie sa i-l impui tu de la inceput. Daca vei incerca sa-i dai, dupa un orar stabilit de tine, s-ar putea sa te trezesti ca nu merge, o sa te stresezi inutil si o sa-l stresezi si pe el. Oricum in prima perioada, lactatia trebuie stimulata si punand copilul la san la cerere va fii cel mai bine.Altfel s-ar putea sa ajungi sa-i dai formula. El singur va stabili cantitatea de lapte de care are nevoie. Lasa-l pe el sa te conduca la inceput. Nu e rau deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

EU zic sa-i dai asa cum simti. Acum nu-ti dai seama, dar dupa ce vei naste, vei vedea ca sentimentul matern este foarte puternic si ca stii/intuiesti o gramada de chestii fara sa te invete cineva. Asa va fi si cu alaptatul. Vei stii cum s-o faci. Bazeaza-te pe instinctul matern in orice decizie vei lua. In rarele dati cand n-am facut-o si am ascultat de ce recomandau ceilalti, am suferit amandoi si eu si copilul.
Bebe sanatos si nastere usoara.

Mergi la inceput